IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Електронски игри
  Активни теми Активни теми RSS - eRepublik - Генерална дискусија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

eRepublik - Генерална дискусија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: eRepublik - Генерална дискусија
    Испратена: 06.Септември.2009 во 14:22
http://www.erepublik.com/

Се работи за browser game во која играчот се става во улога на граѓанин на една држава (си бира која). Почнувате така што си барате работа, се вработувате, треба да работите секој ден. Со секое работење се зголемува skill-от по што откако ќе достигне одредено ниво, може да се пријавите за повисоко работно место, што значи и повисока плата. Освен што може да работите, секој ден можете да тренирате со војската и со тоа да си зголемувате strength, што многу е битно во случај на војна.
Битно е да се напомене дека со секое работење или тренирање ви се намалува wellness, кој се зголемува со јадење на храна. Сите овие активности (работење, тренирање, јадење) носат по 1 experience point, кои служат за фаќање левел. Со секој кренат левел имате можност да правите нешто ново, како на пример да се зачлените во политичка партија, да отворите своја фирма итн.

Еве еден туториал, кој ќе ви овозможи полесно да ја совладате играта на почеток.

За подетално проучување на играта го препорачувам ова.

Мал проблем за повеќето може да биде тоа што ја нема Македонија меѓу државите од кои треба да изберете, така да ќе треба да изберете некоја од другите држави. (Јас избрав Србија) Но, тоа не би било голем проблем, бидејќи доколку се собереме доволно луѓе од Македонија, би можеле да ги убедиме тие што ја прават играта да ја стават Македонија со некој следен update. Србите на истиот начин си добија држава, откако на почетокот сите играа во Австрија.

Интересно е да се напомене дека кога ќе достигнете 4-ти левел, можете да поканите други луѓе да ја играат играта. За секој поканет играч што ќе достигне 6-ти левел добивате по 5 единици злато (кои можат да се продадат за било која валута).

Па јас мислам доколку има заинтересирани за играва, нека ми пишат нивни mail да им пратам покани, па после они нека пратат на други, и на тој начин сите да собереме злато, а и да се собереме доволно луѓе од Македонија.

Еве уште некои корисни работи тука.

Јас моментално сум 19 ти лвл , никот ми е FLixi па можете да ме адните. намигнување
Кон врв
fcwizard Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fcwizard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 03:57
da zitim se kazi mi zosto da ja igrame igrava koa nema opcija da bidam zitel na Makedonija???
If you play with the best,you will die like the rest:D!!!
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 10:27
Originally posted by fcwizard fcwizard напиша:

da zitim se kazi mi zosto da ja igrame igrava koa nema opcija da bidam zitel na Makedonija???


Во моментот се бориме за да ја има Македонија, значи за да биди ставена една држава, мора да има доволен број на играчи од таа држава. До нова година би требало да ја има и Македонија, и таму се бориме за името. голема%20насмевка
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 12:49
Еве се логирав и јас-граѓанин на Србија сум само не ми е јасно со работењево како оди-стегнав на ворк копчето и сега што?Треба да чекам одредено време за да работи или?
И кога ќе почнам да добивам пари од работа бидеќи треба еве на дневна база да го ханам ,,граѓанинов,,голема%20насмевка
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 13:06
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Еве се логирав и јас-граѓанин на Србија сум само не ми е јасно со работењево како оди-стегнав на ворк копчето и сега што?Треба да чекам одредено време за да работи или?
И кога ќе почнам да добивам пари од работа бидеќи треба еве на дневна база да го ханам ,,граѓанинов,,голема%20насмевка


ете водич за до 6 ти лвл

1) Каде да се регистрирате ?
- За почеток најдобро е да се регистрирате во Indonesia, Java.

2) Откако ќе се регистрирам, што понатаму ?

2а) Откако ќе се регистрирате прво што треба да направите е да ставите слика (аватар) можете тоа да го направите преку My Places -> Profile -> Edit Profile и запомнете сликата мора да биде .јпег со ова вие добивате 2 поени.

2б) Откако ќе го направите сега следно е да најдете работа тоа ќе го направите Market - Job Market одбирате на втората коцка 0 (вашиот почетен левел) ви се појавуваат фирмите кои имаат понуди за 0 скил и кликате Apply потоа кликате Work, за да работите откако ќе аплицирате одите My Places -> Company -> Work со работата вие добивате 5 поени и добивате 2 левел сега можете да тренирате.

2в) Сега откако ќе качите левел 2 можете да вежбате тоа ќе го направите преку My Places -> Army -> Train и со тоа добивате 1 поен.

2г) Сега купете храна за почеток ќе морате да купувате секој ден за да не губите 3 сила ако немате храна тоа ќе го направите преку Market -> Marketplace во првата коцка (прашалникот) бирате Food сега ви се појавуваат компаниите кои продаваат храна пишувате сума колку сакате ќе пишете сума и кликате Buy на почеток парите трошете ги само на храна колку пари имате толку храна купете, на почеток ви даваат 5 IDR со што ќе купите 5 леба тоа е доволно.

2д) Следните денови правите само work & train и нормално купете храна, тоа ќе го правите додека стигнете 5 левел откако ќе стигнете можете да се борите и да се излечите, за да се борите мора да имате 40+ сила ако немате пишете во темата и побарајте гифтови да ви се покачи силата откако ќе имате 40+ борете се само еднаш и потоа излечите, за да се излечите кликнете на вашата слика и потоа на регионот пример Indonesia, Java кликате на Јава и подоле кај Hospital има Heal копче кликате на тоа и добивате 50 сила, потоа другите денови ќе можете да се борите повеќе пати и добивате повеќе сила, и запомнете секој ден да се лечите и можете само еднаш на ден.

3а) Откако ќе играте 2-3 дајте отказ и одете во подобра компанија која плаќа подобро, ќе го видите вашиот скил со кликање на вашата слика (аватар) и после Bio ќе го видите вашиот скил и ќе барате таква работа.

3б) Објаснување на левелите подоле, скоро секој левел ви отвара нешто ново.

1 левел - Можете да работите
2 левел - Можете да вежбате
4 левел - Да поканувате пријатели, за секој пријател кој ќе стигне 6-ти левел вие добивате 5 злато кое можете да го искористите за храна, оружје и сл.
5 левел - Можете да се борите
6 левел - Можете да гласате на избори
7 левел - Да се зачлените во политичка партија
8 левел - Да отворите весник, чини 2 злато
9 левел - Можете да отворите компанија
12 левел - Да се кандидирате за парламент
13 левел - Да се кандидирате за претседател на партија
14 левел - Да се кандидирате за претседател




Сите нови играчи нека ме додадат за пријател Martin Davitkovski ми е никот чисто за статистика да видиме колку има и бидете активни на подфорумот, и најважно регистрирајте се преку реферал линк кога ќе сакате да играте да помогнете за кога ќе стигнете 6-ти левел кој ве поканил да земе 5 злато не е битно кој само да е член на форумов.


Изменето од Flix - 18.Септември.2009 во 13:12
Кон врв
IceshooteR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Мај.2008
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IceshooteR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 18:46
Регистрирајте се преку линков да ви помагам со храна и секаква друга помош на почеток.

http://www.erepublik.com/en/referrer/Martin+Davitkovski
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 01:21
Во која држава има најмногу Македонци?

Јас забегав во Австралија.голема%20насмевка

Грците гледам и овде си го резервирале името Македонија.лутина
Се надевам нема да им остане вака.лутина

П.С. Како што гледам Турција е во лоши односи со Грција, брзо ќе се селам натаму јас.голема%20насмевка

П.П.С. На форумот има предлози да се стави и Македонија, ама гледам и таму има досадии кои запнале да не крстат ПЈРМ.лутина
Да лобираме да не ни го сменат и таму името и да не стават како држава.


Изменето од Македон - 28.Ноември.2009 во 01:29
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 01:55
Originally posted by Македон Македон напиша:


Во која држава има најмногу Македонци? Јас забегав во Австралија.голема%20насмевкаГрците гледам и овде си го резервирале името Македонија.лутинаСе надевам нема да им остане вака.лутинаП.С. Како што гледам Турција е во лоши односи со Грција, брзо ќе се селам натаму јас.голема%20насмевкаП.П.С. На форумот има предлози да се стави и Македонија, ама гледам и таму има досадии кои запнале да не крстат ПЈРМ.лутинаДа лобираме да не ни го сменат и таму името и да не стават како држава.


Е па вака баги време бевме со тирците и ги газевме грците ското цела држава им ја имавме земено, ама ништо се здружија со американците и не зафркнаја, а би требало негде околу крајот на годината да ја стават и македонија, само незнам што ќе биди со името.
Мислам дека повеќето македонци сега се во русија, јас не играм оти сум баниран :)
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 02:08
Originally posted by Flix Flix напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Во која држава има најмногу Македонци? Јас забегав во Австралија.голема%20насмевкаГрците гледам и овде си го резервирале името Македонија.лутинаСе надевам нема да им остане вака.лутинаП.С. Како што гледам Турција е во лоши односи со Грција, брзо ќе се селам натаму јас.голема%20насмевкаП.П.С. На форумот има предлози да се стави и Македонија, ама гледам и таму има досадии кои запнале да не крстат ПЈРМ.лутинаДа лобираме да не ни го сменат и таму името и да не стават како држава.


Е па вака баги време бевме со тирците и ги газевме грците ското цела држава им ја имавме земено, ама ништо се здружија со американците и не зафркнаја, а би требало негде околу крајот на годината да ја стават и македонија, само незнам што ќе биди со името.
Мислам дека повеќето македонци сега се во русија, јас не играм оти сум баниран :)


ЈАС СЕ СЕЛАМ ОД АВСТРАЛИЈА, па макар без пари останал!!!! лутина
Таа е сојузник на Грците, сега видов.лутинаизненадување
Колега, дај предлог каде да фаќам магла, која земја е пријателски расположена кон нас.голема%20насмевка
Има ли некаде каде може да побарам Австралија да го раскине сојузништвото на Грците или да си фаќам патот во друга земја?
Штом ќе те одбанираат, да се организираме и да се бунтуваме и за името, не може да оставиме туку-така. Јас знам да бидам многу досаден, нека мислат ( веќе почнав да им бидам ). голема%20насмевкатрепкање

Изменето од Македон - 28.Ноември.2009 во 02:09
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 04:01
Originally posted by Македон Македон напиша:





Originally posted by Flix Flix напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Во која држава има најмногу Македонци? Јас забегав во Австралија.голема%20насмевкаГрците гледам и овде си го резервирале името Македонија.лутинаСе надевам нема да им остане вака.лутинаП.С. Како што гледам Турција е во лоши односи со Грција, брзо ќе се селам натаму јас.голема%20насмевкаП.П.С. На форумот има предлози да се стави и Македонија, ама гледам и таму има досадии кои запнале да не крстат ПЈРМ.лутинаДа лобираме да не ни го сменат и таму името и да не стават како држава.




Е па вака баги време бевме со тирците и ги газевме грците ското цела држава им ја имавме земено, ама ништо се здружија со американците и не зафркнаја, а би требало негде околу крајот на годината да ја стават и македонија, само незнам што ќе биди со името.
Мислам дека повеќето македонци сега се во русија, јас не играм оти сум баниран :)
ЈАС СЕ СЕЛАМ ОД АВСТРАЛИЈА, па макар без пари останал!!!! лутинаТаа е сојузник на Грците, сега видов.лутинаизненадувањеКолега, дај предлог каде да фаќам магла, која земја е пријателски расположена кон нас.голема%20насмевкаИма ли некаде каде може да побарам Австралија да го раскине сојузништвото на Грците или да си фаќам патот во друга земја?Штом ќе те одбанираат, да се организираме и да се бунтуваме и за името, не може да оставиме туку-така. Јас знам да бидам многу досаден, нека мислат ( веќе почнав да им бидам ). голема%20насмевкатрепкање



Оди во русија таму има и македонска партија   
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 16:29
Originally posted by Flix Flix напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:





Originally posted by Flix Flix напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Во која држава има најмногу Македонци? Јас забегав во Австралија.голема%20насмевкаГрците гледам и овде си го резервирале името Македонија.лутинаСе надевам нема да им остане вака.лутинаП.С. Како што гледам Турција е во лоши односи со Грција, брзо ќе се селам натаму јас.голема%20насмевкаП.П.С. На форумот има предлози да се стави и Македонија, ама гледам и таму има досадии кои запнале да не крстат ПЈРМ.лутинаДа лобираме да не ни го сменат и таму името и да не стават како држава.




Е па вака баги време бевме со тирците и ги газевме грците ското цела држава им ја имавме земено, ама ништо се здружија со американците и не зафркнаја, а би требало негде околу крајот на годината да ја стават и македонија, само незнам што ќе биди со името.
Мислам дека повеќето македонци сега се во русија, јас не играм оти сум баниран :)
ЈАС СЕ СЕЛАМ ОД АВСТРАЛИЈА, па макар без пари останал!!!! лутинаТаа е сојузник на Грците, сега видов.лутинаизненадувањеКолега, дај предлог каде да фаќам магла, која земја е пријателски расположена кон нас.голема%20насмевкаИма ли некаде каде може да побарам Австралија да го раскине сојузништвото на Грците или да си фаќам патот во друга земја?Штом ќе те одбанираат, да се организираме и да се бунтуваме и за името, не може да оставиме туку-така. Јас знам да бидам многу досаден, нека мислат ( веќе почнав да им бидам ). голема%20насмевкатрепкање



Оди во русија таму има и македонска партија   


Сојузништвото на Австралија со Грција престанува за три-четири дена, дотогаш и јас ако достигнам повисоко ниво, ќе почнам да лобирам по партии, ако продолжат да бидат сојузници, пат под нозе и одам во Русија, а ако се создаде Македонија, се враќам во Македонија. Дотогаш ќе соберам пари за еден билет кој чини 11 долари.изненадување
Како и да е, сега потпалувам оган на форумот.намигнување

Патем, карактерот сам јаде или јас треба да го хранам? Имам купено неколку лебови, ама ништо нема јадено.збунетост

П.С. Некој конгресмен ми стана пријател ( кој изгледа дека е од Индонезија, земја која е во војна со Австралија ), ама ќе гледам да лобирам и таму некако.


Изменето од Македон - 28.Ноември.2009 во 16:33
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 17:12
Сам си јади човекот не купувај лебови, го сменија тоа сега , крени 6 ти лвл и после борисе за да креваш побрзо левел и стекнувај поке пријатели да ти помагаат.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 18:09
Originally posted by Flix Flix напиша:

Сам си јади човекот не купувај лебови, го сменија тоа сега , крени 6 ти лвл и после борисе за да креваш побрзо левел и стекнувај поке пријатели да ти помагаат.


Се снајдов, стекнав пријатели, се борам, само малку повеќе пари за оружје ми требаат, ама ке се снајдам.
Туку тебе колега, те одбанираа? Ако не, кажи, ќе пишеме писмо ( петиција ) до администрацијата, да те одбанираат, мора да ја истераме работата, ете, сега за друг потпишувавме таму цела дружина.

П.С. Австралија излезе од сојуз со Грцијазадоволство, сега имам право на глас, па ако сака некој мој глас, треба да видам што нуди.задоволство
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 18:16
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Flix Flix напиша:

Сам си јади човекот не купувај лебови, го сменија тоа сега , крени 6 ти лвл и после борисе за да креваш побрзо левел и стекнувај поке пријатели да ти помагаат.
Се снајдов, стекнав пријатели, се борам, само малку повеќе пари за оружје ми требаат, ама ке се снајдам.Туку тебе колега, те одбанираа? Ако не, кажи, ќе пишеме писмо ( петиција ) до администрацијата, да те одбанираат, мора да ја истераме работата, ете, сега за друг потпишувавме таму цела дружина.П.С. Австралија излезе од сојуз со Грцијазадоволство, сега имам право на глас, па ако сака некој мој глас, треба да видам што нуди.задоволство


Не бе брат ништо со мене, јадов траен бан, и петиција имаше и шо не ама џабе, оти бев еден од ретките македонци со превисок левел и ранк, ама тоа е се зафркнав што не користев прокси и играв со два акаунти :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,125 секунди.