IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Фотографирање на книги
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фотографирање на книги

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака Обратен редослед
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Фотографирање на книги
    Испратена: 14.Ноември.2010 во 05:57
Ti trebaat dva izvora na svetlina, ne mora da se blicovi koj ke gi postavis na otprilika agol od 30 stepeni levo i desno od aparatot. Agolot na izvorite na svetlo se merat vo odnos na ramninata na knigata.
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
Nenad_K-x Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nenad_K-x Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 19:06
koja dimenzija e knigata i kakov povez ima
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2010 во 19:44
Денес пробав со материјал кои ми се најде “прирака“.

- fotoaparat
* Имам
- makro objektiv ~ 100 mm, (makro objektivte imaat po celiot kadar paralelen DOF so senzorot / filmot)
* Макро - немам, ама од поголема одалеченост се добива добар резултат
- blic za makro rabota ili minimum 2 izvora za studiska rasveta
* нема.... едно ама јако (нема добар резултат...)
- daljinski okinuvac, (beziceN ili zicen)
* нема - ама со 2 сек. автоматски - оде работата.
- stalak za fotoaparatot
* имам - ама еден што одсјајува, па го мотав со завој да му ги “уништам“ рамните површини
- podloga / stalak za knigata
* имам - провизорна: на масата (малку требеше да го оптимирам стативот да не паѓа на камерата, ама брка работа)
- staklo
* имам (до душа, се скараме со невестата оти го зедов од витрината), а и малку потешко, по дебело/тешко, нема да биде лошо да набавам подобро ќе ги исправа страниците.

и ќе морам да вежбам...

Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2010 во 15:21
.

Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 22:54
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2010 во 14:25
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Photoflex Lighting School - Photographing 2-Dimensional ArtworkPozdravIgor


Благодарам, поучно.
Мислам дека ке биде... само треба да набавам софтбоксови (или нешто такво).

Поздрав
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 21:51
Originally posted by kavadar66 kavadar66 напиша:

Добар ден.
Имам мал проблем, сакам да “дигитализирам“ неколку книги.
Нормално одма ќе речете со скенер. И јас тоа го помислив. Ама книгите се поголем формат (ни А3 скенер нема да ги фати наеднаш).
Одма почнав со фотографирање - ама светлото никако да го потрефам, се се јавува некој одсјај од некаде!
Дали имате некој совет?
Благодарам на помошта.


Пробај вака: сликај страна не е битно дали има светлина потоа отвори ја во Photoshop направија BITMAP подменито да биде вака


Кај мене пишува дека влезот е 72 пиксела, тоа е дека таква слика сум отворил, ти ке сликаш со најдобар квалитет и по можност ако има апаратот макро мод.

Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 21:27
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 17:58
хмм...
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 08:00
Добар ден.
Имам мал проблем, сакам да “дигитализирам“ неколку книги.
Нормално одма ќе речете со скенер. И јас тоа го помислив. Ама книгите се поголем формат (ни А3 скенер нема да ги фати наеднаш).
Одма почнав со фотографирање - ама светлото никако да го потрефам, се се јавува некој одсјај од некаде!
Дали имате некој совет?
Благодарам на помошта.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.