IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Фотографирање на книги
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фотографирање на книги

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Фотографирање на книги
    Испратена: 31.Октомври.2010 во 08:00
Добар ден.
Имам мал проблем, сакам да “дигитализирам“ неколку книги.
Нормално одма ќе речете со скенер. И јас тоа го помислив. Ама книгите се поголем формат (ни А3 скенер нема да ги фати наеднаш).
Одма почнав со фотографирање - ама светлото никако да го потрефам, се се јавува некој одсјај од некаде!
Дали имате некој совет?
Благодарам на помошта.
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 17:58
хмм...
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 21:27
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 21:51
Originally posted by kavadar66 kavadar66 напиша:

Добар ден.
Имам мал проблем, сакам да “дигитализирам“ неколку книги.
Нормално одма ќе речете со скенер. И јас тоа го помислив. Ама книгите се поголем формат (ни А3 скенер нема да ги фати наеднаш).
Одма почнав со фотографирање - ама светлото никако да го потрефам, се се јавува некој одсјај од некаде!
Дали имате некој совет?
Благодарам на помошта.


Пробај вака: сликај страна не е битно дали има светлина потоа отвори ја во Photoshop направија BITMAP подменито да биде вака


Кај мене пишува дека влезот е 72 пиксела, тоа е дека таква слика сум отворил, ти ке сликаш со најдобар квалитет и по можност ако има апаратот макро мод.

Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2010 во 14:25
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Photoflex Lighting School - Photographing 2-Dimensional ArtworkPozdravIgor


Благодарам, поучно.
Мислам дека ке биде... само треба да набавам софтбоксови (или нешто такво).

Поздрав
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2010 во 15:21
.

Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 22:54
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2010 во 19:44
Денес пробав со материјал кои ми се најде “прирака“.

- fotoaparat
* Имам
- makro objektiv ~ 100 mm, (makro objektivte imaat po celiot kadar paralelen DOF so senzorot / filmot)
* Макро - немам, ама од поголема одалеченост се добива добар резултат
- blic za makro rabota ili minimum 2 izvora za studiska rasveta
* нема.... едно ама јако (нема добар резултат...)
- daljinski okinuvac, (beziceN ili zicen)
* нема - ама со 2 сек. автоматски - оде работата.
- stalak za fotoaparatot
* имам - ама еден што одсјајува, па го мотав со завој да му ги “уништам“ рамните површини
- podloga / stalak za knigata
* имам - провизорна: на масата (малку требеше да го оптимирам стативот да не паѓа на камерата, ама брка работа)
- staklo
* имам (до душа, се скараме со невестата оти го зедов од витрината), а и малку потешко, по дебело/тешко, нема да биде лошо да набавам подобро ќе ги исправа страниците.

и ќе морам да вежбам...

Кон врв
Nenad_K-x Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nenad_K-x Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 19:06
koja dimenzija e knigata i kakov povez ima
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 05:57
Ti trebaat dva izvora na svetlina, ne mora da se blicovi koj ke gi postavis na otprilika agol od 30 stepeni levo i desno od aparatot. Agolot na izvorite na svetlo se merat vo odnos na ramninata na knigata.
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.