IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Алергија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Алергија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
Автор
Порака
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 14:18

Koj bi se osmelil da dade penicilin na nekoj koj e sklon na alergii.Nemam namera da vrsam ispituvanja, ednostavno ALERGICNA NA PENICILIN i so ova e kazano se

Nesto sto e neverovatno cudno e brzata alergija koja mi se pojavuva od ubod na pcela, e neverovatno brzo veke jas sum koma:((((((

Kako i da veke nemam sili:(((((

Изменето од maja - 08.Ноември.2006 во 14:20
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 22:05
Kako sto imam citano najdobar priroden antibiotic, antiseptik antibakteriski i lek za alergii e propolisot se prodava vo mali kolicini razreden vo alkohol.
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 10:18
Прополисот зависи за кого како.. Тие што се склони на алергија на полен, цветови трева итн нема шанси да го конзумираат само ке им се влоши состојбата...



Кон врв
Emus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 20:20
a dali toa sto jademe moze da predizvika alergija?
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 20:44

Da emus moze da predizvika itekako alergija, no se sto e vneseno oralno preku usta od ishrana doveduva do osip na teloto kako urtikarija odnosno koprivnjaca koja predizvikuva ceshanje i se zemaat sredstva protiv alergija koi ke gi prepishe lekar, ne samo naglava da si ti samiot struchnjak.

Opasni se onie alergii koi predizvikuvaat opstrukcii, odnosno zateznato dishenje.Ova se pojavuva kaj osobi skloni na alergija od polen, prav...znaci pri vdishuvanje na istite doagja do zatvaranje na belite drobovi.Pretezno se pojavuva ovoj vid na alergija kaj decinjata pred se mashkite, no ne izostanuvaat i devojcinjata.Ova trae se do nivnoto navleguvanje vo pubertet i opstrukcii se namaluvaat....Megjutoa so pomosh na inhalacija vo koja se dodava ventolin se otvaraat dishnite patishta i deteto veke polesno dishe.Mnogu deneshni majki se srekavat so ovoj problem na alergii...mene mi e poznato poradi toa sto sum kerka na pedijatar-imonolog.No jas isto taka imam golem problem so alergijata no so tekot stanuvav po imuna, no celosno ne se izgubi.Opstrukcii ne sum imala , kaj mene se pojavuva od vidovi na hrana kako i od ubodi na insekti, eden komarec moze da mi predizvika osip na celoto telo, a ubod na pcela da e i smrtonosen..No zatoa so mene nosam sekogash zashtita, ampula sinopen.. koja ne sakam nikogash da ja upotre*am :(

Изменето од maja - 29.Ноември.2006 во 20:46
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Emus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 20:50
mojata alergija od puter e kako bradavici ogromni na celoto telo sto mnogu cesaat, alergijata mi se pojavi na 1 maj lani, a ottogas ne jadam ni puter ni margarina namackani, a mozam da jadam kifli, pogaci i sve i svasta so niv, samo da ne se namackani, inace sum ok ama uzasno me nervira koga ke mi se pojavat bidejki 4 nedeli treba da se mackam so sinopen za da pominat :((((ConfusedConfusedConfused
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.
Кон врв
plavu$a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plavu$a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2006 во 10:51

ima nekoj tuka sto ne e alergicen na nisto??? Confused jas na nisto ne sum...

In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...
Кон врв
Emus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2006 во 14:10
jas do majot bev alergicna na nisto:)
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.
Кон врв
KaLiNa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaLiNa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 00:32
alergicni na polen?
 
Стручњаците од Американската Академија за Алергии, астма и имунологија објавија совети кои би требало да им помогнат на алергичните луѓе. Според нив, погрешно е верувањето дека при лекување на алергиите можат да помогнат лекови против настинки.

Исто така, уредите за прочистување на воздухот имаат ограничени можност , тие можат да ги отстранат само влакната од животни, но не и поленот.

Стручњаците предупредуваат и на тоа дека една третина од луѓето кои страдаат од сезонски алергии можат да ги влошат своите симптоми ако конзумираат одредени продукти во сезоната на алергиите.

На пример: кај личноста која е алергична на полен може да дојде до реакција и од протеините кои ги има во јаболката, круши, праски и бадеми. Исто така, луѓето кои се алергични на полен би требало да се тушираат секогаш пред легнување во кревет, бидејќи на тој начин ќе се спречи ширењето на алергијата во креветот и на постелината.

Стручњаците ги советуваат личностите алергични на полен да носат очила за сонце бидејќи на тој начин ќе се спречи влегување на поленот во очите. Имајте на ум дека јачината на алергијата е највисока во утринските часови.

kuliraj
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 10:43
Kako i da e spored struchnacite neli, kako i spored sovetite na nasiot lekar se pridrzuvame, sepak organizmot treba sam da se izbori samiot da sozdade imunitet.Zosto veruvajte navistina e teshko da ziveesh so bilo kakov vid na alergija, ednostavno treba malku i sloboda vo se.Da ne dozvolish bolesta da te sovlada, treba ti nea da ja pobedish.Taka i so alergijata.

Zamisleto sto bi bilo jas kako licnost da se ogradam od dvizenje na prolet po livadite, planinite poradi osetlivosta na insektite osobeno pcelata.Znaci stravot od ubodot ne smee da mi sozdade fobija od istot, znaci zashtita (ampula sinopen) so tebe.A sto se odnesuva do higienata okolu tushiranjeto, samaiot rinitis ke pobara da vlezesh pod tish zosto kijavicata kako i ceshanjeto na nosot se zgolemuvaat so samoto iritiranje, a vodata i blagiot sampon neverovatno pomagaat.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
julence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај julence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2007 во 21:53
Ja pominav 25tata a za lekar ne mi teknalo ama na slednata kontrola ke go spomenam ova a i ne sum go svatila seriozno ednostavno prestanav kivi da jadam a najomileni mi bea.
123+345=764
Кон врв
nathalie Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nathalie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 20:36
jas imam dijagnoza urtikarija vaskulitis veke 6meseci. alergo testot mi pokaza reakcija na meso ama i pokraj toa sto ne jadam pak se nafrlam. ako nekoj ima nesto slicno neka piseSmile
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 21:00
mene momentalno me napadna alergijata od polenov prav , taka da non stop gi cesam ocite i kivam, tuuu kolku go mrazam ovoj period ConfusedConfusedConfused
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2007 во 22:46
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

босилек

a sto so bosilekot? da se stavi vo prostorijata i komarcite gi nema ili se pravi nesto so koe se premackuvas?? koristam autan so godini i stavam mirizliva tecnost vo stekerot od koja komarcite taka receno se razbeguvaat, sepak ne pomaga mnogu Ouch ne znam dali ovie sredstva se stetni zasto imam bebence ? dali nekoj ima iskustvo so ova i kolku se stetni za malite deca i dali tecnosta moze da dade alergija zasto ja vdisuvame iako nejzinota mirizba ne e mnogu jaka, no osetlivosta na mirisi kaj alergicnite decinja moze da dovede do losi opstrukcii Ouch



Изменето од MisIcA, - 07.Јуни.2007 во 22:47
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.