IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Алергија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Алергија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 12:26
ЈАВНА БЛАГОДАРНОСТ
И Благодарам на angelwings од се срце што единествена ми пиша за да го решиме некако проблемот.. Советот ми беше добредојден, навистина не знам како да ти се заблагодарам.. Можеби некогаш патиштата ке ни се вкрстат и ке ти ја покажам мојата благодарност од се срце..
Вечно ке ми останеш во срце како најголем ангел што постои...
Те гушкам
Кон врв
angelwings Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1927
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelwings Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 12:28
Fala Nate nema  problem se nadevam deka navistina ima rezultati od pomosta Hug
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 12:35
Originally posted by angelwings angelwings напиша:

dali ste slusnale za rida screen allergy test se pravi vo institutot za medicina na trudot edna od ponovite metodi za otkrivanje na alergiii e trbe samo upatce od maticen i 60 den a na privatno istiot e okolu 1200 den
Da da, go imam napraveno testot
    
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 13:12
Originally posted by ~ThE_VaMpIrE~ ~ThE_VaMpIrE~ напиша:

Ja sum alrgicna na komarci :( mnogu e loso zaso cela me jadat.....cela sum plikovi i rani
 
гледај да ставиш  заштитни мрежи на вратите и прозорите...лек да не те касаат аутан...ама кога ке отечеш и кога ке ти се направат рани само бетадин или бела пудра...а ако те чеша многу и таблети ке треба да ти препишат....и кортихостероидна маст...значи само превентива,ништо друго
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 13:17
Кортикостероидната маст е многу штетна, се употребува само трипати во годината, милата вампирка да не ги чеша и нема толкави пликчиња да и се прават..Иначе тоа е обична реакција на комарци како и секоја реакција на убод..
Тинејџерка во бела пудра малку тешко
А аутан или мрежи може да се преговара
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 13:34
Originally posted by beleg beleg напиша:

Originally posted by ~ThE_VaMpIrE~ ~ThE_VaMpIrE~ напиша:

Ja sum alrgicna na komarci :( mnogu e loso zaso cela me jadat.....cela sum plikovi i rani

 

гледај да ставиш  заштитни мрежи на вратите и прозорите...лек да не те касаат аутан...ама кога ке отечеш и кога ке ти се направат рани само бетадин или бела пудра...а ако те чеша многу и таблети ке треба да ти препишат....и кортихостероидна маст...значи само превентива,ништо друго
kortihosteroidna mast mnogu tenok sloj,vednash ke se povlecat ranite i plikovite, no da ne se upotrebuva nikako podolgo.
Beleg ajde daj obrazlozemie zosto i kako ne se upotrebuva ti si za ova STRUCHNA:))
    
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 13:41

Alergicna sum na osi i pceli i doktorite mi rekoa deka vo rok od 3 min po ubod moram da primam inekcija zasto crno mi se pisuva. Isto alergicna sum i na med, jagodi i ketonal. za ova poslednovo ne znaev do pred 1 mesec koga se napiv za prv pat i pocnav da im pripagjam na rabota...!!!

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 13:44
abe alergijata na komarci ne e taka smeshna....sum videla da te kasne komarec i tolku da otechesh pa da primash synopen inekcija i dexametazon.....a sega za kortihosteroidite treba da se upotrebuvaat dolgo vreme neprekinato za da se shtetni...ako se tolku opasni nema da se proizveduvaatWink
 
a ranite i plikovite se javuvaat specificno...te kasnuva eden komarec a celo telo ti e so plikovi...taka se javuva i ako te kasne bolva na primer...isto takva reakcija ima....
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 13:50
Белег мила да ти се обратам ако може...
Ок е тоа што го напиша и го подржувам се е опасно кога е алергија во прашање... Болва ме има каснато знам какви пликови се.. Кортикостероидот страшно го избегнувам и го забранувам на сите зашто стручно лице мене ми го препиша да го мачкам 2 пати дбневно по една туба на мачкање??? Што отпосле дознав дека ствара флеки, атрофација, белези, стерилност и останати компликации кои ти се многу добро познати...
После јас имав проблем со кортикото додека ја оправив кожата која беше да кажам зависна од него..
Пликови од комарци да ми се случува првите периоди да ги имам на прво каснување на комарец.. Но кај вампирчето е чисто чешање верувај ми...
Инаку фала за информација...
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2006 во 21:58
alergijata ne e ednostavna rabota no tuka e i biten faktorot poradi koj nastanuva alergijatajas bev eden period alergična na kikiriki pa se se sredi dodeka mojata kerkička beše eden period alergična na med ili barem na nekoja sostojka od med pa sega se e vo red
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2006 во 22:02
no dokolku alergijata nastane veće od drugi raboti kako što se antibioticite togaš toa e pak druga rabota kaj nas vo makedonija znam dekas imaše eden sirup koj se dava na dečinjata od sipanici alergii i drugi takvi raboti koj vo sebe pretpostavuvam dekaima nekoi supstanci koi go smiruvat deteto i go uspivaat za da ne se češa i toj perio polesno da go prebrodi  
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 13:09
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

alergijata ne e ednostavna rabota no tuka e i biten faktorot poradi koj nastanuva alergijatajas bev eden period alergična na kikiriki pa se se sredi dodeka mojata kerkička beše eden period alergična na med ili barem na nekoja sostojka od med pa sega se e vo red
Alergijata kaj decata vo poslednite godini zafaka golema opfatenost.Na zal dete alergicno na nekoi proizvodi na primer mlekoto koe e osnoven produkt za razvojot na deteto, znaci taka recena dieta na deteto.So voveduvanjeto na sojata vo ishranata, kako i nejzinito prerabotuvanje vo soino mleko se nadminuvaat ovie problemi.Vo Skopje za sreka veke nekolku godini nanazad postoi prodavnica za makrobioticna ishrana, soja, zitarici..koi mozat da se nabavat i istite da se prigotvuvaat kako obrok za deteto.No prvin sepak treba da se poseti imonolog-alergolog koj ke ja ispita i vodi ponatamoshnata terapija na deteto.Ne pridrzuvanjeto kon sovetite na lekarot moze da dovede do ne sakani posledici za deteto, egzemi, suvi kashlici, duri i asmaticni kratkotrajni napadi..

Kako i da e nesto sto ne bi sakala niedna majka da go pomine so svoeto dete.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 14:09
so denesnata ishrana i upotreba na hemiski sredstva doma i najvazno so padjanje na imunitetot... ete ti alergija...

potrebna pravilna ishrana... jak imunitet
i da ne se koristat sredstva koi se na baza na fosfat...
tuku ekoloski sredstva...
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 14:33
malku temava e aktuelna...
iako ne e bas za muabetenje...
ama ima mnogu tipovi na alergii...
na hrana... prasina.. pesticidi... konzervansi... hemikalii...

no najvazno e deka covek treba da si obrati vnimanie na sebe... isto kako sto nie maskite vodime smetka koga treba da se zameni maslo na kolata... heheee
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.