IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Алергија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Алергија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
Автор
Порака
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2006 во 02:05
Da vozmozno e i od posle da stanesh alergichen.Kaj zenata alergijata e izrazena posle 25 godina, no ti na sekoe tvoe pojavuvanje na simptomite koi si gi navela treba da se posovetuvash so tvojot lekar.Alergijata treba da se svati seriozno.
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2006 во 12:47
Ja pominav 25tata a za lekar ne mi teknalo ama na slednata kontrola ke go spomenam ova a i ne sum go svatila seriozno ednostavno prestanav kivi da jadam a najomileni mi bea.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2006 во 12:54
Да треба да се јавиш кај твојот лекар кој сигурно ке те упати на алерго тест.Сето ова што ти ствара алергија треба да го отстраниш затоа што секој вид на алергија без разлика дали се работи за уртикарија или пак атопија може да предизвика посериозни проблеми особено на дишните патишта.
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2006 во 12:54
Кивито од медицински аспект гледано е најмутираното овошје кое нетреба да се јаде воопшто поготово луѓето склони кон алергија.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2006 во 08:36
Ne samo kivi tuku i tvrdo ovosje osobeno golema pretpazlivost kon kikiriki i orevi,a isto taka i limon,kakao.Ova se alergeni mnogu cesti no lugeto nekako ne se upateni pa taka ako vi oteci kapakot na okoto  poprvo ke recete deka nesto ve oblazalo a ne e taka stanuva zbor za alergiska reakcija isto kako kaj alekta so kivito...
Кон врв
kokolo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2960
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokolo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2006 во 09:05

jas sum alergicen samo na prepotentni faci, koi za sreka gi nema mnogu vo moe opkruzuvanje.

LEK: e toa e ona sto gi tepa muvite vo leto

ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 17:47
Originally posted by beleg beleg напиша:

Ne samo kivi tuku i tvrdo ovosje osobeno golema pretpazlivost kon kikiriki i orevi,a isto taka i limon,kakao.Ova se alergeni mnogu cesti no lugeto nekako ne se upateni pa taka ako vi oteci kapakot na okoto  poprvo ke recete deka nesto ve oblazalo a ne e taka stanuva zbor za alergiska reakcija isto kako kaj alekta so kivito...
Neverovatna alergija mi pravat kikirikite, a neshto sto vo momentot na konsumiranjeto e smokite koi imaat vo niv kikiritki.Pa taka da vednash se pojavuva iritacija na delot okolu usnite se pojavivua crvenilo koe izgleda kako vid na pomala egzema.

Изменето од maja
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 17:48
Mene primetiv od jajce mi se javuva,a nikogas pred toa sum nemala.Inaku od smoki i potekuva okoto na sestrickata
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 17:53
Originally posted by beleg beleg напиша:

Mene primetiv od jajce mi se javuva,a nikogas pred toa sum nemala.Inaku od smoki i potekuva okoto na sestrickata
Alergijata na jajce ja imav osobeno nekade do 18 godina koja ne znam ni samata kako odednash mi pomina.Se e ova poneopasno koga se raboti za vnesuvanje na namirnici preku usta.No nesto sto me plashi ovoj period e alergijata na ubodot na pcela, za ova ne znaev do minatoto leto koga imav eden vakov neprijaten moment, za srekja reagiravme site brzo sto bea so mene...duri ne sakam da se sekjavam na ovoj losh moment.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
MisIcA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 519
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 19:22
Originally posted by maja maja напиша:

Originally posted by beleg beleg напиша:

Mene primetiv od jajce mi se javuva,a nikogas pred toa sum nemala.Inaku od smoki i potekuva okoto na sestrickata
Alergijata na jajce ja imav osobeno nekade do 18 godina koja ne znam ni samata kako odednash mi pomina.Se e ova poneopasno koga se raboti za vnesuvanje na namirnici preku usta.No nesto sto me plashi ovoj period e alergijata na ubodot na pcela, za ova ne znaev do minatoto leto koga imav eden vakov neprijaten moment, za srekja reagiravme site brzo sto bea so mene...duri ne sakam da se sekjavam na ovoj losh moment.
Src imaj u dzepce ampula, ali nikad da ne ti treba
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 19:27
Skraja da e...ama lekovite vo cantaLOLLOL
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2006 во 20:35
Sega e periodot na rasprashuvanje na rastenijata.Mnogu mina imaat problem so dishnite patishta.Me interesira dali i kako nekoj se spravuva so seto ova.Jas pochuvstvivav kaj menenaslabnat imunitet i posuva kashlica.
Dosta loso:(
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2006 во 18:44
jas edvaj disam i ne mozam da spijam , po cel den kivam, i kaslam i usite mi za setnati i eve pijam apcinja Loratadin , ama ne se izdrzuva
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2006 во 18:47
A dali zemas ventolin.....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,892 секунди.