IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Алергија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Алергија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Алергија
    Испратена: 30.Ноември.2005 во 17:02
Колку сме ние запознаети со Алергените и колку умееме да се справиме со нив?
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2005 во 17:14

ne se razbiram kojznae kolku vo alergii....ama znam dovolno....imam edna drugarka so koja so se druzam dosta dolgo vreme i e alergicna na 13 nesta..... :))))baaaaaaaaaaaaaaad:/....

iskreno mislam deka sum alergicna na kivi.....porano mnogu gi jadev i nisto ne mi bese, ama vekje eve vtora godina koga probuvam kiva cela usta me cesha ama ona bolno me cesa i se gusham...ne mozam ubavo da disam.....i ne mi e jasno kako? porano nisto ne mi bese....a sega....:/

 

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2005 во 09:25
jas sum alergicna na polenov prav, a mesec maj najmnogu go mrazam poradi toa...
Кон врв
Barbika Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 860
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Barbika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2005 во 15:47
Јас имам алергија на поленов прав и искрено многу ми смета!
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2005 во 18:40
Што е алергија? Тоа е нетипична реакција на некоја особа која ја има од некој вид материја, која нормално е безопасна на другите луѓе.Таа супстанца која смета на организмот се вика алерген.

До алергија доаѓа кога непто ќе се поремети во функцијата на имунолошкиот систем.Нашите бели крвни зрнца не бранат од непознати супстанци (антитела) така што создаваат извесни протеиниво крвта, познати како анти тела или имоноглобулин.Антителата можат да се спојат со страните супстанции да би го неутрализирале нивното штетно делување.Кај алергичните особи, имунолошкиот систем создава антитела против „нештетни супстанци„,како што се прав, полен, вид на храна итн.

Алергијата се пренесува во семејството, за жал од колено на колено.

Бидејки сум една од многуте кои добиваат алергија на храна, допир на животни, можам да кажам дека не е баш така лесно да се живее со алергијата.Љубител сум на животи и ги имам, но секогаш после нивниот допир морам да замам синопен.Како и со внесувањето на рибата во мојот организам,и на неа не можам да и оддолеам, па и после неа веке следниот ден употртебувам антихистаминици.Друг вид на алергија освен оваа уртикарија и контактни дерматит за среќа немам.

[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2005 во 18:51
АЛЕРГИСКИ РИНИТИС И КИЈАВИЦА

Затнат нос кој течи или чеша,кивање, црвени солзави очи,надразнето грло- овие се вообичаени симптоми на алергискиот ринитис.Ако имате чести „настинки„ кои не попуштаат по неколку дена, може да се работи за алергиски ринитис.Слузницата од носот обично е бледа во случај ма алергија, а темноцрвена при настинка инфекција.

Симптомите може да се јават и во одреден временски период во годината.Домашната прашина, поленот, допир со животни се чести приничители.Со самото избегнување на овие алергенски се намалува ринитисот.

АСТМА

При вдишување на алергенски како парфеми, потоа поленот, прашината, некои хемиски средства доаѓа до тешкотии во дишењето, сува кашлица и стегање во градите.Доаѓа до бронхиален спазам како и создавање на густ слуз во бронхиите.Обавезно се избегнуваат овие алергенси, а лекување само со стручно лице лекар имунолог-алерголог.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2005 во 19:00
КОНТАКТНИ ДЕРМАТИТИС

Ова е кожен осип карактеристичен со црвенило, оток, чешање.Настанува при контакт со некоја супстанца на која кожата е осетлива.Во почетокот осипот е ограничен на оној дел кај што бил контактот, но во тешки случаеви се раширува по телото.Осип даваат некои видови на растенија, животни, некои лекови, козметички средства итн.
Се препорачуваат благи локални креми, а во потешки случаеви кортикостероидни креми или агенси против чешање.


УРТИКАРИЈА
Овој осип се појавува изненадно, чеша, а може и да потрае некој ден.Супстанцата која го напаѓа организмот е често некоја специфична храна или лек.Но исто така уртикаријата може да е реакција на полен, прав, убод од инсект дури некогаш и физичкото дејство на топлината или светлост.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2005 во 19:07
ЕКЦЕМИ

Друга реакција на кожата се екцемите.Црвен меурчест влачен осип од раното детство се појавува на внатрешната страна на раката, ногата или зглобовите.Овој осип едноставно исцезнува како детето расте.Со годините осипот станува сув, но се појавуваат други алергиски реакции како ринитис или астма.
Наравно кај овие особи обавезно мора да се избегнува секаква материја која дава алергија.Особено домашната прашина. поленот и храната која ја причинува алергијата.
Се употребуваат антихистаминици за да се намали чешањето.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2006 во 10:44
Прекрасно опширно објаснето Маја ти благодарам мила.
По мое сознание не се користат антихистамините често.
Кога имав напад на алергија по целото тело ми препишаа терапија од лоратадини чуда синопени каде што од икс причино после дознав дека лоратадинот се користи 3 до 5 дена во период од мах 6 месеци. Кортикостероидните масти се мачкаат мах 3 пати во годината зашто организамот се навикнува многу брзо на нив и само го прикрива проблемот кој за кратко време се врака на површина.
Постојат многу методи да се спречат алергиите но во денешно загадено време за жал се почесто се дел од нашето секојдневие каде што сите некој свесни некој несвесни за проблемот постои...
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2006 во 10:52
Зашто така велиш за лоратадинот.Тој е трицикличен антихистаминик со долго дејство.Тој е периферен хистамински H1 рецепторен антагонист.И нема афинитет за централните рецептори.Нем,а негативно и седативно и антихолинењргично дејство.Така да се употребува многу подолго и со месеци.Што би правеле децаата кој имаат бронхиална асма без овој лек.

Додека кортикостероидите штетни се и не се употребуваат подолг период.

[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2006 во 11:02
Да Мила запознаена сум со лоратадинот и неговото дејство. Таков одговор добив од нашите стручни лица каде што ги има многу нели летизени, вентолини и така натаму.
Јас тоа сознание го имам како единка мила што и не значи и дека кај сите е така. Знам дека треба да се потруди организамот да се избори и сам да се брани но, понекогаш мора со помош на лекови.
Кон врв
Supernatural Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Supernatural Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2006 во 18:30

 

 JAS ISTO TAKA BOLEDUVAM OD ALERGIJA :

 * KIVAM NA JAKA SVETLINA I KOGA GLEDAM U SIJALICIA , MORAM DA KAZAM DA MI JAKO JAKO JAKO SMETA :-))

LEK : NOSAM CVIKERI I SI STAVIV NEONKA

 

 

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2006 во 13:29
Алергиите можат да бидат многу опасни, поготово алергиите проследени со астамтични напади кои можат да прераснат во бронхијална астма.Или алергиите од оси.

Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2006 во 22:20
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

ne se razbiram kojznae kolku vo alergii....ama znam dovolno....imam edna drugarka so koja so se druzam dosta dolgo vreme i e alergicna na 13 nesta..... :))))baaaaaaaaaaaaaaad:/....

iskreno mislam deka sum alergicna na kivi.....porano mnogu gi jadev i nisto ne mi bese, ama vekje eve vtora godina koga probuvam kiva cela usta me cesha ama ona bolno me cesa i se gusham...ne mozam ubavo da disam.....i ne mi e jasno kako? porano nisto ne mi bese....a sega....:/

 

Леле Алекта ја мислев дека само мене тоа ми се случува зашо кога им кажував на другите им бесе чудно дека е можно такво нешто, и јас порано обожавав киви но од минатата година почна да ме чеша цела уста , јазик, грлото да ме пече и почнував потечüко да дишам и да се гушам по малку никако не помислував на алергија зошто цел живот сум јадела киви зарем е можно отпосле чоек да стане алергичен?

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.