IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што изградил Ное?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што изградил Ное?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Прашање: Sto izgrdil Noe,pred potopot?
Одговор Гласови Статистика
2 [11,76%]
5 [29,41%]
10 [58,82%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 18:46

 Messi, dolgo vreme , duri predolgo vreme, ne mozev da otkrijam koja e tvojata filozofska- religijska  pozadina.


No, koga  kaza deka citas knigi od pravecot Kriticizam , sfativ na koja struja pripagjas. среќа


 Sepak, toa ne ja namaluva mojata pocit kon tebe kako kon intelektualec i kako  covek so (voglavno) ispravni stavovi vo zivotot. да


P.S. Da ne bidam offtopic, mislam deka tocniot odgovor e pod C - Restoran za brza hrana плазење



Изменето од KINGDAVID - 22.Октомври.2010 во 18:47
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 00:12
OK, sega na moeto veruvanje, megju gnosticizmot, hinduizmot, taoizmot, budizmot, relativizmot, anarhizmot, nihilizmot, panteizmot i paganizmot kje go stavam i kriticizmot.

Ova navistina me raduva. Bash me interesira ushte shto kje mi se prepishe...

P.S. Da ne bidam offtopic, odgovorot e tochen! Mora da bilo fast-food restoran za krvozhednite zhivotni!!!

Mozhesh da si zamislish, sobrale lavovi, tigari, volci... na edno mesto zaedno so ubavo oddelenii i vrzani ovci, kravi, volovi, konji, magarinja, kozi... CELA GODINA!

Изменето од Messenger - 23.Октомври.2010 во 06:02
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 16:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

OK, sega na moeto veruvanje, megju gnosticizmot, hinduizmot, taoizmot, budizmot, relativizmot, anarhizmot, nihilizmot, panteizmot i paganizmot kje go stavam i kriticizmot.

Ova navistina me raduva. Bash me interesira ushte shto kje mi se prepishe...



Tvoite ubeduvanja se kako svedska masa. Si zemas od site religii, pravci i veruvanja ona sto ti se dopagja голема%20насмевка


P.S. Da ne bidam offtopic, bas me raduva sto go pogodiv tocniot odgovor ! да

Restoran za brza hrana -ARKA ( kaj Noe ) намигнување


P.P.S. Zarem Onoj sto napravil zivotnite da doagjaat vo parovi -dve po dve , ne mozel da napravi zivotnite da bidat mirni vo arkata ? збунетост


"И од животните чисти и од животните нечисти, и од птиците и од се што се влечеше по земјата;

 влегоа при Ноја во ковчегот по две, машко и женско, како што му заповеда на Ноја Бог."

  ( 1 Mojseeva 7:8,9 )


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 19:45
A zerem toj shto kje mozhe da napravi zhivotnite da se mirni i da ne jadat nishto edna godina ne mozhae ushte na pochetokto da go napravi svetot kako shto treba i da nema potreba da go unishtuva?

Neli e Apsolutno Sovrshen ? Kako mozhe togash da pravi nesovrshena kreacija vo koja neshtata kje se odvivaat tolku losho shto kje treba da ja unishtuva i da pochnuva odnovo?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 22:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

A zerem toj shto kje mozhe da napravi zhivotnite da se mirni i da ne jadat nishto edna godina ne mozhae ushte na pochetokto da go napravi svetot kako shto treba i da nema potreba da go unishtuva?

Neli e Apsolutno Sovrshen ? Kako mozhe togash da pravi nesovrshena kreacija vo koja neshtata kje se odvivaat tolku losho shto kje treba da ja unishtuva i da pochnuva odnovo?



Mi zboruvas za 1 Mojseeva a nisto ne si razbral od nea brate messi stom postavuvas takvi prasanja.


Isto taka mi velese da ja procitam  knigata na Jov ( koja mi e omilena kniga od Biblijata  i ja imam bezbroj pati citano среќа)  ama ocigledno e deka ne ja razbiras.


Tokmu vo 1 Mojseeva i vo Jov lezat odgovorite na tvoite prasanja.

Ako si iskren citatel na Biblijata, ke go najdes odgovorot  ZOSTO lugjeto umiraat, ZOSTO zivotnite se istrebuvaat megju sebe i ZOSTO BOG ne go sprecuva toa i do koga ke trae vakvata situacija.

Pozdrav ! да



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 23:24
Ti najseriozno bukvalno go sfakjash delot so Noe ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 17:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti najseriozno bukvalno go sfakjash delot so Noe ?



 A ti ne go sfakjas najseriozno ?збунетостHm... zosto ne me iznenaduva toa ? размислување
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 22:32
Најдено е местото каде Барката на Ное останала после потопот,и научници ја проверувале ( нормално нема такви крупни остатоци ) но со реконструкција мерење и премерување.....Ај ке ви пуштам лин па погледајте
Кој има уши нека чуе кој има очи нека виде.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 02:20
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti najseriozno bukvalno go sfakjash delot so Noe ?
 A ti ne go sfakjas najseriozno ?збунетостHm... zosto ne me iznenaduva toa ? размислување


Ne te prashav dali se sluchil potop, tuku dali BUKVALNO go razbirash delot so Noe.

Bash me interesira tvojot odgovor.

Изменето од Messenger - 25.Октомври.2010 во 02:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 14:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

A zerem toj shto kje mozhe da napravi zhivotnite da se mirni i da ne jadat nishto edna godina ne mozhae ushte na pochetokto da go napravi svetot kako shto treba i da nema potreba da go unishtuva?

Neli e Apsolutno Sovrshen ? Kako mozhe togash da pravi nesovrshena kreacija vo koja neshtata kje se odvivaat tolku losho shto kje treba da ja unishtuva i da pochnuva odnovo?


Ova e totalno nepoznavanje na Boga i problemot so coveshtvoto. Sega mi e mnogu jasno zoshto i vaka se vodat diskusiite. Ti koga go negirash i umalovazuvash Bog, koj preku tvojata omilena kniga Biblijata saka da ni kaze kako da se izvleceme od haosov na zemjava, shto da se ocekuva za obicnite smrtnici koi gi citiraat Bozjite zborovi???

Pozle ovakov post, ne cuvstvuvam prljavo da voopshto i ti citiram Bozji zborovi.

(procitaj i prouci ja 3 glava od Bitie i togash ke razberesh kakov koncept zastapuvash)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 15:09
sk, najde nachin da izbegash od povikanosta da posochish bibliski citati.

OK, ti go spozna Boga, go dozna nachinot kako da go izvlechish choveshtvoto od haosot, ama reshi toa da ne go argumentirash so nas bidejki Messenger ima totalno nepoznavanje od Boga i zatoa go omalovazhuval.

Dobar obid sk... eftin, ama vo nedostatok na drug, sepak dobar, kako i kiseloto vino i loshata muzika.









Изменето од Messenger - 25.Октомври.2010 во 15:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 15:15
Izvini ako sum te omalovazuval, toa ne mi e celta. Jas veke nemam shto da ti napisham za Biblijata, zoshto ti zatapuvash koncept poinakov od Boga. Ova ne e izbegnuvanje, tuku ne gledam poenta da ti davam citati od Nekoj koj ti se prashuvash dali e On vecen, bez shto nema nikakva poenta muabetov. Ako ne e vecen, znaci ima kraj shto e apsurd za Tanakh-ot.



Изменето од sk - 25.Октомври.2010 во 15:44
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 16:09
sk, jas ne zastapuvam nishto poinakvo od Boga, tuku ti zastapuvash odreden chovechki koncept za Boga.

A toa nema vrska so nikakva vechnost na Boga, kako shto nema nikakva vrska za bilo shto so Boga. Ima vrska samo so chovekot i so negovite ignorantnost i arogantnost.













Изменето од Messenger - 26.Октомври.2010 во 01:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 20:11
 
 
 
Ete vi ziva vistina...i toa dva ...vo Houston i LA...намигнување
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.