IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Забранета храна во Христијанството!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забранета храна во Христијанството!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 16:21
Vo pravo si za mojata gramatika. Ne e bash najdobra, no se nadevam deka se razbira smislata na pishuvanjeto.

Povtorno ke navedam, sakav da istaknam deka lugjeto vadat zborovi nadvor od kontekst i gi tolkuvaat spored deneshnite razbiranja na tie prevedeni zborovi.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 16:38
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bog rekol bukvalno da mu ja skrshish glavata na tvojot sin ako ne te poslusha i ti vozvrati...

I sega ti, kako reven vernik i dosleden sledbenik na Bozhjata volja misli mu ja okolu ova... hranata ne e nitu pet posto vazhna vo odnos na regulacijata na megjuchovcechkite i semejnite odnosi.

Ti tvrdi deka nishto ne se smenilo, a odbiraj da ja sledish sabotata i jadenjeto kako najlesni baranja... ostanatoto zaboravi go ili izmisli si nekakva konvencionalna teorija zoshto ne mozhesh da gi sledish... pa ubeduvaj se deka odish strogo po Bozhjata volja.










Ne jas ne go velam toa, tuku ti mi stavash tvoi zborovi vo moja usta.

Navedi go stihot od kade citiraj za da vidime shto znaci.
Jas nikogo ne ubeduvam nitu pak osuduvam za hranata, tuku ne dozvoluvam da coveckite naviki mu gi pripishuvaat na Boga (iako jas ni toa ne mozam da go napravam), tuku go cuvam cist Bozjiot zbor. Se drugoto e megju Boga i covekot koj odlucil shto saka da jade. Zatoa i toj covek ke si gi snosi posledicite vo zivotot, dobri ili loshi.


Jas ne ti stavam nikakvi moi zborovi vo tvoja usta, tuku ti se otkrivash samiot sebe si.

Ti tvrdish deka nishto ne e smeneto od Bozhjiot zakon i deka ti go sledish istiot kako shto bil otkrien preku Avrama i Mojsije, tvrdejkji deka site drugi go izbegnuvaat menuvajkji go ili potpolno ignorirajkji go, bez da ti pokazhat nikakvi biblijski citati kade bukvalno se veli deka treba da se napravi toa.

Ti stoish na toa tvrdenje, a ne jas.

Jas samo ti predochuvam deka tvoeto mislenje e hipokritichko i deka nitu ti ne se pridrzhuvash do taka postaveniot Zakon zatoa shto toj povekje ne e soodveten za moderniot chovek. Toj vazhel za nekoe drugo vreme i za nekoi drugi lugje.


P.S. Ako si ja chital Torata kje si go prochital i ona shto go napishav za sinot i roditelite. Patem vekje gi napishav vo edna od aktivnite temi kako primer za toa kako starozavetnite Bozhji zakoni povekje ne se relevantni za deneshniot chovek.





Изменето од Messenger - 04.Октомври.2010 во 16:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 16:44
Moderniot covek se menuva i on si go menuva drushtvoto vo koe zivee, no toa ne znaci deka i Bozjite zborovi se smeneti. Eve ti primer: homoseksualcite nemaa nikakvi pravi vo minatoto, denes tie sakaat da se ramnopravni sekade kako i heteroseksualcite. i toa za ova opshtestvo e normalno, prifatlivo i moderno. Za Bog, toa e Sodom i Gomora. Ako ednash unishtil gradovi zaradi homoseksualnosta, zoshto ne bi go napravil istotot? Zar On ke si go smeni principot i zborot, samo zatoa shto drushtvoto e moderno? Zabluda!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 17:17
Pa, jas ne znam shto chekash?

Navistina, kako reven Bozhji sledbenik, kako nekoj koj bukvalno pravi s'e onoa shto naredil Bog, ne znam shto chekash ???


Kako shto si reven za sabotata, taka treba da si reven i za homoseksualcite. Bog ti naredil shto da pravish so niv - da gi kamenuvash do smrt!


Shto chekash ???
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 09:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pa, jas ne znam shto chekash?

Navistina, kako reven Bozhji sledbenik, kako nekoj koj bukvalno pravi s'e onoa shto naredil Bog, ne znam shto chekash ???


Kako shto si reven za sabotata, taka treba da si reven i za homoseksualcite. Bog ti naredil shto da pravish so niv - da gi kamenuvash do smrt!


Shto chekash ???



Jas sum izoliran od homoseksualci i ne dozvoluvam da bidat del od mojot zivot. A toa koj kogo ke kamenuva e del od izvrshnata odluka na sistemot, ne na poedinec. Jas ne sum sudija, no si go rabotam svojot del: ponastrana od niv i tie nikogash nema da dobijat moja dozvola za nishto.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 18:24
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pa, jas ne znam shto chekash?

Navistina, kako reven Bozhji sledbenik, kako nekoj koj bukvalno pravi s'e onoa shto naredil Bog, ne znam shto chekash ???


Kako shto si reven za sabotata, taka treba da si reven i za homoseksualcite. Bog ti naredil shto da pravish so niv - da gi kamenuvash do smrt!


Shto chekash ???



Jas sum izoliran od homoseksualci i ne dozvoluvam da bidat del od mojot zivot. A toa koj kogo ke kamenuva e del od izvrshnata odluka na sistemot, ne na poedinec. Jas ne sum sudija, no si go rabotam svojot del: ponastrana od niv i tie nikogash nema da dobijat moja dozvola za nishto.



E. pa nemoj sega da sedish na dve stolici... i chovekoviot zakon da go stavash po vazhnost pred Bozhjiot.

Ili kje gi sledish Bozhjite zakoni, kako shto ja sledish sabotata i jadenjeto ili nema da gi sledish i kje se vozdrzhish od kritkuvanje na onie koi go pravat istoto toa shto go pravish i ti.

Pa, neli do vchera site gi kritikuvashe deka ne mozhat spored nekoja svoja zhelba da odbiraat shto kje sledat, a shto ne i taka da go menuvaat nepromenliviot Bozhji Zakon ?!?!


Kako shto velat kaj mene - ne mozhesh istovremeno i da ja izedesh i da ja chuvash tortata vo frizhiderot.

Odluchi se na edno i zastani pozadi toa. Vo sprotivno zvuchish hipokritichno... revno propovedash edno, a pravish neshto sosem drugo. Imash golem raschekor megju teologijata i praktichnoto zhiveenje, neshto za shto najostro gi osuduvash site drugi chlenovi.

Bog ne rekol "mu ostavam na sistemot vo koj kje ziveete da odredi dali kje gi kamenuva homoseksualcite", tuku rekol "da se kamenuvaat homoseksualcite". Toa e zakon za Bozhjite lugje, kako shto e i krshenjeto glava na sinot ako ne te poslusha i nejadenjeto odredena hrana.

So, walk your talk.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 10:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pa, jas ne znam shto chekash?

Navistina, kako reven Bozhji sledbenik, kako nekoj koj bukvalno pravi s'e onoa shto naredil Bog, ne znam shto chekash ???


Kako shto si reven za sabotata, taka treba da si reven i za homoseksualcite. Bog ti naredil shto da pravish so niv - da gi kamenuvash do smrt!


Shto chekash ???



Jas sum izoliran od homoseksualci i ne dozvoluvam da bidat del od mojot zivot. A toa koj kogo ke kamenuva e del od izvrshnata odluka na sistemot, ne na poedinec. Jas ne sum sudija, no si go rabotam svojot del: ponastrana od niv i tie nikogash nema da dobijat moja dozvola za nishto.



E. pa nemoj sega da sedish na dve stolici... i chovekoviot zakon da go stavash po vazhnost pred Bozhjiot.

Ili kje gi sledish Bozhjite zakoni, kako shto ja sledish sabotata i jadenjeto ili nema da gi sledish i kje se vozdrzhish od kritkuvanje na onie koi go pravat istoto toa shto go pravish i ti.

Pa, neli do vchera site gi kritikuvashe deka ne mozhat spored nekoja svoja zhelba da odbiraat shto kje sledat, a shto ne i taka da go menuvaat nepromenliviot Bozhji Zakon ?!?!


Kako shto velat kaj mene - ne mozhesh istovremeno i da ja izedesh i da ja chuvash tortata vo frizhiderot.

Odluchi se na edno i zastani pozadi toa. Vo sprotivno zvuchish hipokritichno... revno propovedash edno, a pravish neshto sosem drugo. Imash golem raschekor megju teologijata i praktichnoto zhiveenje, neshto za shto najostro gi osuduvash site drugi chlenovi.

Bog ne rekol "mu ostavam na sistemot vo koj kje ziveete da odredi dali kje gi kamenuva homoseksualcite", tuku rekol "da se kamenuvaat homoseksualcite". Toa e zakon za Bozhjite lugje, kako shto e i krshenjeto glava na sinot ako ne te poslusha i nejadenjeto odredena hrana.

So, walk your talk.




Se obiduvash da me napravish talibanec? Tie go zemaat zakonot vo svoi race vrz verata shto ja imaat. Toa ti shto go nudish e anarhija. Jas ti go kazav mojot stav. Da bev predsedatel na drzava ili na nekoja vazna pozicija kade zakonot e vo moi race, kade imam pravo spored zakonot da go pravam ona shto mislam deka e najdobro za narodot, bi go napravil. No jas ne sum politicar, i kako poedinec si ja vrsham mojata uloga. vprocem sekoj poedinecno ke si odgovara za svoite dela, taka da jas ke odgovaram za svoite dela kako poedinec. Ne e moe da sudam.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 10:49
"Bog ne rekol "mu ostavam na sistemot vo koj kje ziveete da odredi dali kje gi kamenuva homoseksualcite", tuku rekol "da se kamenuvaat homoseksualcite". Toa e zakon za Bozhjite lugje, kako shto e i krshenjeto glava na sinot ako ne te poslusha i nejadenjeto odredena hrana."


Ako nekoj najde homoseksualec, toj se nosi pred prvosveshtenicite koi nosat odluki spored zakonot. Istiot princip go primenile koga sakale da go osudat Sinot Bozji, za prekrshuvanje na Zakonot (homoseksualnosta e prekrshuvanje na Zakonot zoshto taka rekol Zakonodavecot). Znaci, nema poedinecno osuduvanje, tuku ima red i disciplina vo Bozjiot sistem.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 15:42
Kazhi go toa kako shto sakash, no Bog ti naredil kako na reven vernik da gi kamenuvash homoseksualcite i preljubnicite i ti naredil da mu ja skrshish glavata na sin ti ako ne te slusha ili ako ti prefrli neshto.

Ti mozhesh da kazhesh deka nemash nishto so toa dodeka site ne pravat onaka kako shto pishuva vo Biblijata, koja tolku mnogu sakash bukvalno da ja sledish, no fakt na zhiveenjeto e deka bez razlika na toa shto pravat drugite lugje TI NE GO SLEDISH ZAKONOT i za istoto toa gi osuduvash drugite koi ne ja sledat sabotata ili ne go sledat kosherot.

Mozhesh da se pravdash kako shto sakash, no fakt e deka sedish na dve stolici i gi kritikuvash drugite koi odbrale da sedat samo na edna.

Na krajot, talibancite napravija drzhava vo koja go vovedoa Alahoviot Zakon i go sproveduvaa vo negova potpolnost. I tie sednaa na edna stolica, taka shto nemoj da gi osuduvash i niv koga samiot velish oti bi go napravil istoto dokolku bi ti bilo dadeno shansa za toa.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 15:56


Bog veli da se izleze od "Babilon", a ne JAS da go unishtam "Babilon". Toa e Negova rabota. Moeto e da ne se druzam so babilonskata ideologija, zoshto taa e sprotivna na Bozjata.

No ti si imash mislenje, kako shto imam jas, i eden den ke doznaeme cie mislenje bilo poblisko do Bozjeto.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 16:32
Bog ti nareduva da mu ja skrshish glavata na sin ti.

Bog ti nareduva da gi kamenuvash homoseksualcite i preljubnicite.

Vo sprotivno, tvoeto revno insistiranje na zakonot za sabotata ne e nishto drugo tuku hipokrizija.


I ova ne go sfakjaj kako navreda bidejki aposlutno nemam takva intencija. Ova e samo gola konstatacija bazirana na dosegashnite diskusii.

A ti veruvaj si kako shto sakash, bidejki toa e tvoj sloboden izbor garantiran od Boga. Toj sekako te ljubi kako svoe chedo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 19:46
sk Ако Библијата се зема само дословно и згора на тоа дека секоја буква таму е од Бога вдахновена, секогаш ќе имате потешкотии со разбирањето на делови кои се садистички(на пр. со наводната Божја заповед да се каменуваат непослушните деца или хомосексуалците или оние кои изеле свинско).

Но ако Библијата се сфати онака како што нејзиното само име вели - а тоа е „Книги„ - односно збирка на книги од различни автори, тогаш е полесно. Тогаш станува јасно дека некои книги не ги диктирал или вдахновил Бог, туку дека луѓето си земале за право да му ставаат нешта во уста на Бог кои тој не ги кажал и не ги барал.(на пр. да се каменуваат деца, да се жртвуваат животни и сл.).
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 00:11
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

sk Ако Библијата се зема само дословно и згора на тоа дека секоја буква таму е од Бога вдахновена, секогаш ќе имате потешкотии со разбирањето на делови кои се садистички(на пр. со наводната Божја заповед да се каменуваат непослушните деца или хомосексуалците или оние кои изеле свинско).

Но ако Библијата се сфати онака како што нејзиното само име вели - а тоа е „Книги„ - односно збирка на книги од различни автори, тогаш е полесно. Тогаш станува јасно дека некои книги не ги диктирал или вдахновил Бог, туку дека луѓето си земале за право да му ставаат нешта во уста на Бог кои тој не ги кажал и не ги барал.(на пр. да се каменуваат деца, да се жртвуваат животни и сл.).



Ne se slozuvam so tebe Majkl deka Biblijata ne e bogovdahnovena .

Jas mislam deka se' sto stoi vo nea e so dozvola na BOG i deka nema takvo nesto kako sto ti velis  "дека луѓето си земале за право да му ставаат нешта во уста на Бог кои тој не ги кажал и не ги барал."

Koi sme nie lugjeto da mu sudime na BOG deka ne e vo red nekoja Negova naredba?

No, sepak, go pocituvam tvoeto mislenje Majkl , iako ne se slozuvam so tebe. Pozdrav да
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 02:34
Biblijata e zbirka na pisanija. Kako shto e napravena selekcija od pisanijata za Noviot Zavet, taka e napravena zbirka od mnoshtvoto pisanija za Stariot Zavet.

Lugjeto obichno, koga kje ja vidat Biblijata, mislat deka toa bila odsekogash edna edinstvena kniga koja e pishuvala neprekinato i vo istovetniot redosled kako shto ja poseduvame denes.

Biblijata e kompilacija na razlichni tekstovi, napishani od razlichni lugje, vo razlichni periodi. Sekoj od pishuvachite smetal deka e bogovdahnoven, denes tie avtori gi smetame za prorci, nekoi taka gi smetale vo nivnite vreminja, a nekoi taka samite si se smetale...

Kako ja kompilirale ova Kniga? Pa, koj kako shto smetal deka mu e pogodno...

Evreite si imaat edna zbirka, pravoslavnite si imaat druga, protestantite treta...

Za evreite taa zavrshuva so Letopisi vo koi se objavuva obnovuvanjeto na Izrael i Hramot vo vetenata zemja i Erusalem (sega znaete zoshto evreite po sekoja cena sakaa da se naselat vo Palestina i iako site bea protiv tie go napravija Eruslam niven glaven grad ). Za niv, so vakvoto zavrshuvanje na Knigata, Gospod go zavrshuva svjot bozhenstven plan i tuka se stava krajnata tochka. Ovaa Biblija e sobrana od odredeni pisanija koi, kako i onie od Noviot Zavet, bile kopii od kopii od kopii... na tekstovi koi nikogash ne se poseduvale vo original. Iako nema edinstveno mislenje za toa koga e kanoniziran Stariot Zavet, se smeta deka toj period bil dva veka pred i posle Hrista.

Hristijanite si imaat podruga verzija na Stariot Zavet i taa ne zavrshuva so Letopisite, tuku so knigata na prorokot Malahija so koja, kako shto veli hristijanskata doktrina, se najavuva Hristovoto doagjanje.

Sega, taka kompiliranite Knigi vernicite na sekoja respektivna religija gi smetaat kako bukvalen Bozhji zbor koj so tokmu nivnata selektivnost i podredenost na pisanija najavuva tochno odredena poraka... i site tvrdat deka tokmu nivnata Kniga e onaa pravata, bogovdahnovenata i nekorumpiranata.

I navistina, se postavuva prashanjeto - koi sme nie lugjeto da go vmetneme Boga megju korici na bilo koja Kniga, tvrdejkji deka Toj se naogja samo tamu i nikade na drugo mesto, deka seta Negova Beskonechnost e sobrana vo crnoto mastilo na ogranicheniot broj beli listovi napishani od nekolku duzini smrtnici?

I deka seto toa ne smeeme da go stavime pod somnenie ?


No da ne shirime nadvor od temata Забранета храна во Христијанството!!







Изменето од Messenger - 07.Октомври.2010 во 02:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.