IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Мудроста БОЖЈА, ... или човечкото сознание ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мудроста БОЖЈА, ... или човечкото сознание ?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мудроста БОЖЈА, ... или човечкото сознание ?
    Испратена: 22.Септември.2010 во 23:23


Што мислите (?) што е поважно за вашето спасение и спасенито на сите луѓе : Мудроста БОЖЈА, Милоста БОЖЈА - Која што БОГ за спасение на сите Ја отелотвори во Исус Христос - или пак можеби некое дуго сознание (или верување) кое се противи на БОЖЈОТО Евангелие и Неговите Апостоли?Срдечен поздрав до сите!


спирос
   Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 01:05
Od sto da bideme spaseni ?????
Ovdeka po forumov sekoj gleda da bide spasen od neshto no toa neshto ne e definirano...

Sto e toa od ste se spasuvame i religiite niz vekovi tolku shirokogrado nudat spasenie???

Inaku za mudrosta bozja - Bog bil mudar i pameten da stvori covek koj ce bide mudar i pameten da go stvori Boga za da veruva vo nego, bog go stvoril coveka za da covekot go stvori boga - kreacijata ce stane kreator.. Mislam deka ovaa dovolno go objasnuva mojot stav ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 20:36
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Od sto da bideme spaseni ?????
...

Мудроста БОЖЈА Ја пролеа Својата скапоцена Крв за да ги спаси душите од темната власт на глупоста, којашто со илјадници години заробува души кои - сметајќи се многу паметни - и’ го вртат грбот на Мудроста БОЖЈА !


   

И како што Мојсеј ја издигна змијата во пустината, така треба да биде издигнат Човечкиот Син, та секој, кој верува во Него да не загине, но да има вечен живот.


(Ев Јован 3:14)
    


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 21:08
Originally posted by spiros spiros напиша:Што мислите (?) што е поважно за вашето спасение и спасенито на сите луѓе : Мудроста БОЖЈА, Милоста БОЖЈА - Која што БОГ за спасение на сите Ја отелотвори во Исус Христос - или пак можеби некое дуго сознание (или верување) кое се противи на БОЖЈОТО Евангелие и Неговите Апостоли?


Сакав да отворам во блиска иднина тема за религијата и образованието, но бидејќи веќе си отворил тема, ќе ја употребам оваа.

Религијата, конкретно Христијанството, чинам не забранува човекот да се стекне со соодветно образование. Дури и Господ Бог говори дека ќе им даде на луѓето луѓе кои ќе бидат учени, судии, па и луѓе со исклучиви уметнички таленти. Образованието само од себе не може да биде против Бог, но истото може од поединци да биде злоупотребено. Затоа, сметам дека човекот е тој кој одлучува кон што и како ќе го насочи своето образование.

Како пример ќе ги наведам св.Кирил и Методиј, како и нивниот учител св.Фотиј, а и нивните ученици. Благодарение на своето образование, љубовта кон Бога, но и кон учењето, ги направи Рамноапостолни. Пратијархот св.Фотиј, нивниот учител, ги познавал учењата на древните грчки философи, во тој период неговото место на живеење станало собиралиште за најучените луѓе. Резултатот од неговата љубов кон науката, како и оној на светите браќа и нивните ученици го гледаме и денес.

Затоа лично сметам дека свештениците, па и сите искрени верници треба да се стремат да се стекнат со солидно образование, а истото подоцна да го употребат онака како што треба.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 21:28
Temava ima za mene neprifatliva propozicija.


Kako prvo, ne mozhe nikogash da se postavi paralela megju Bozhja Mudrost i chovekovo soznanie. Po taa osnova temata ne e tema za diskusija bidejki tuka sekakva dikusija bi bila deplasirana i za nea ne bi se nafatile nitu ateisti.

Od druga strana, ne postoi nikakva shansa za chovekot da se zapoznae barem so del od Bozhjata Mudrost bez da ja soznae. Shto znachi deka chovekovoto soznanie e osnovnoto neshto vo razbiranjeto na Bozhjata Mudrost i nejzinoto implementiranje vo sekojdnevniot zhivot.

Sekoe veruvanje i religija vo sushtina e chovechko soznavanje so ramkite na negoviot kapacitet i zatoa velime deka e Negova inspiracija i interpretacija.

Tokmu poradi toa denes postojat povekje od 4000 veruvanja i religii.

Toa znachi deka i po taa osnova temata ne drzhi voda.

Edinstvenoto shto ostanuva e deka postavuvachot na temata saka samiot da si go promovira svoeto veruvanje kako Bozhja Mudrost.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 21:29
Македон, mislam deka treba da otvorish nova tema so koja kje se dade soodvetno vnimanie na poentata shto sakash da ja istaknesh preku svojot komentar.
Изменето од Messenger - 18.Октомври.2010 во 21:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 22:12
Originally posted by Македон Македон напиша:


Сакав да отворам во блиска иднина тема за религијата и образованието, но бидејќи веќе си отворил тема, ќе ја употребам оваа.

Религијата, конкретно Христијанството, чинам не забранува човекот да се стекне со соодветно образование. Дури и Господ Бог говори дека ќе им даде на луѓето луѓе кои ќе бидат учени, судии, па и луѓе со исклучиви уметнички таленти. Образованието само од себе не може да биде против Бог, но истото може од поединци да биде злоупотребено. Затоа, сметам дека човекот е тој кој одлучува кон што и како ќе го насочи своето образование.

Како пример ќе ги наведам св.Кирил и Методиј, како и нивниот учител св.Фотиј, а и нивните ученици. Благодарение на своето образование, љубовта кон Бога, но и кон учењето, ги направи Рамноапостолни. Пратијархот св.Фотиј, нивниот учител, ги познавал учењата на древните грчки философи, во тој период неговото место на живеење станало собиралиште за најучените луѓе. Резултатот од неговата љубов кон науката, како и оној на светите браќа и нивните ученици го гледаме и денес.

Затоа лично сметам дека свештениците, па и сите искрени верници треба да се стремат да се стекнат со солидно образование, а истото подоцна да го употребат онака како што треба.

Makedon, јас воопшто несум против вистинското сознани и наука. Напротив! Јас сум за вистинското сознание и наука, бидејќи верувам дека Универзалната Мудрост БОЖЈА (Логос) е Изворот на истата!
Но, кога ќе видам луѓе кои своето сознание (свестно или несвестно) го полнат на Тој Извор, го ставаат во цистерни, го флашираат и етикетираат со свои суетни етикети и го продаваат на широката маса како сопствено(игнорирајќи Го и без да Му дадат Слава на БОГА), тогаш драг мој Makedon ... нивната суетност и неблагодарност ме прави


За среќа - како што погоре спомена - има и многу, многу поинакви, коишто ја признаваат Сувереноста БОЖЈА и Чудесноста на Неговата Мудрост Која (во својата понижност и љубезност) е повисока од секое Ангелско и човечко сознание!
   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,095 секунди.