IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - WOW
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

WOW

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 18:38
Sekako... sekoj bi sakal odnapred da ti gi zeme parite i da te ostavi da chekash dodeka kamerata izleze vo prodazhba.
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 19:10
.. се додека ќе има луѓе кои се во можност да платат однапред, зошто да не! :)
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 10:58

Go merkam aparatceto od poodamna :)

mislam deka kje bide idealno za na patuvanje, odnosno za site situacii vo koi ne sakam da vadam aparat od 3-4 kila :)
 
zatoa e malku skap, no ako go zemam moze i kje mu najdam primena vo profesionalnata rabota  :)
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 14:22
Диме,
И мене ме бендисвит доста, али инвестирање во комплетно нов систем на апарат е малку tricky, а ова е прв модел кој ќе подлежи на подобрувања меѓу кои најбитното - веројатно ќе следи верзија на тело + менливи објективи, па додатни трошкови во иднина.. Од друга страна пак, за намената на апратот, фиксниов објектив е сосема доволен, лично не би ми било проблем. :)
А има и доста слични варијанти покрај DSLR,како micro 4/3, sony nex, olympus pen, samsung.. и останати..
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 14:31
Pazarot odamna beshe gladen za digitalen rangefinder kamera i Fuji napravi izvonreden poteg. Ostanuva da vidime kako kje se pokazhe upotrebeniot senzor i pridruzhnata elektronika. Spored dosegashnite iskustva so Fuji kamerite, veruvam deka optikata e odlichna.

Pretpostavuvam deka Canon i Nikon kje go sledat ovoj primer i nabrzo kje ponudat vakvi modeli. Toa kje ovomozhi koristenje na cela ergela nivni objektivi.
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 14:55
Би било одлично ако Канон и Никон понудат мали компактни тела без огледало со ист mount за објективите од нивните DSLR апарати.. ова е проблематично поради растојатнието меѓу објективот и сензорот, но е изводливо како што направија sony со nex моделот на пр.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 15:10
Rabotata e shto Canon i Nikon odamna imaa vakvi kameri. Tie togash bea filmski, no toa ne e nekakov nepremostiv inzhinerski fakor za modificiranje na digitalen senzor.

Kolku shto mi e mene poznato Nikon vekje ima izraboteno prototip na takva digitalna kamera so pridruzhni objektivi, no do sega ja nemaa javno promovirano poradi nekoja prichina... pretpostavuvam deka idejata beshe da se realizira shto pogolem profit od postoechkite DSLR-i dodeka s'e ushte postoi zgolemena konzumerska zainteresirnost za najnovata tehnologija vgradena vo niv. Sekako deka ponuda na premnogu razlichni modeli kameri ne e i premnogu profitabilno.

No sega, koga Fuji ja izvadi machkata od vrekja, veruvam deka i drugite naskoro kje ne "iznenadat" so nivnite machori.



Изменето од Zoran K - 17.Јануари.2011 во 15:12
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 21:17
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


pretpostavuvam deka idejata beshe da se realizira shto pogolem profit od postoechkite DSLR-i dodeka s'e ushte postoi zgolemena konzumerska zainteresirnost za najnovata tehnologija vgradena vo niv.



So sekoja tehnologija e taka. Se koristi dodeka ne se iscedi i poslednata kapka profit, dodeka vo pozadina chekaat spremni novi gotovi proizvodi. Ova osobeno vazi za golemite kompanii koi mozat da si dozvolat masiven trosok za istrazuvanje i razvoj.

Za X100.
Generalno mi se svigja idejata i da mozam bi go kupil vednas, no ne moze sekogas da se imaat site igracki . Cenata od 1200$ ne e preskapa, ako se zeme vo predvid vgradenata tehnologija (EBC lekja, hibriden VF), materijali (metal, koza) itn. Fujinon EBC e tehnologija na nivo na Zeiss i Leica koja se pakuva i kako Hasselblad lekji (digitalniot Hasselblad e samo rebrandiran Fuji 645), taka sto samo lekjata e nad 500$. Vakvi luksuzni P&S kameri koi cinat kolku napreden SLR imase i vo vremeto na filmot (Leica, Contax, Nikon, Rollei), taka sto nema nisto cudno vo cenata. Problemot e sto filmskite i po 20 godini se prodavaat na staro po 500$ i seuste funkcioniraaat kako svajcarski saat, dodeka ne sum siguren za digitalnite kako kje funkcionira po 20 godini intenzivno koristenje . Zatoa 1200$ se dozivuva kako golem trosok za normalen korisnik.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2011 во 18:50
Shtom ova Fuji e vekje najaveno za skora prodazhba, veruvam deka Nikon kje najavi vakov ili mnogu slichen model namenet za profesionalna upotreba (mora da mu parira na Fuji ) so senzor koj verojatno kje bide 16MP (kako onoj najnoviot vgraden vo D7000).

Kje vidime...   
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2011 во 18:55


Fujifilm FinePix X100 First Look


Jas vakva kamera zamisluvam kako onie Mamiya 6/7 - telo so tri objektivi: shirokoagolen, normalen i tele. Znam deka kje ima problemi so paralaksata i promenlivata povrshina na pokrivanje na optichkiot okular, no za razlika od Mamiite digitalnata kamera ima i LCD ekran koj mozhe da se upotrebuva za precizno fremiranje i fokusiranje, taka shto toa i ne bi bilo nekoja pregolema prechka.

Ostanuva samo da se nadevame deka Canon i Nikon kje promoviraat takvi kameri.

Изменето од Zoran K - 25.Јануари.2011 во 19:08
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2011 во 19:19
Премногу се напнува по форумиве (RFF, APUG) околу овој апарат, се пишуваат дебели постови и секој си нагаѓа по свое, и веќе сигурно на секого му е смачено од читање сонила за апаратов, наместо да се почека да излезе финална верзија од фотоапаратот и да се зборува потоа :)

Како и да е, баш и мислев да го поставам линкот од DPREVEW, ете Зоран го направил тоа, сепак таму нема ништо ново од она што досега беше познато за апаратот.

Она што ми се допаѓа е сликата на која X100 се споредува со фиксните rangefinder-и како Canon QL, Oly RC и други скоро идентични апарати, и би сакал да имам дигитална алтернатива на мојата Minolta 7SII = Fuji x100, осебено за Street :D

Изменето од within - 25.Јануари.2011 во 19:19
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2011 во 13:16
FUJI X100 веќе 2 месеци е во продажба, има голем број повеќе или помалку задоволни корисници, и со одредени корекции веројатно следната верзија на Х100 би ги задоволила потребите во многу голем процент.

Ми текна на овој апарат па да прашам: Дали можеби некој во МК го поседува овој апарат или во блиска иднина има во план да го набави?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2011 во 20:15
Originally posted by within within напиша:


Ми текна на овој апарат па да прашам: Дали можеби некој во МК го поседува овој апарат или во блиска иднина има во план да го набави?


Mnogu filmovi se kupuvaat za tie pari. Mnogu!
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2011 во 22:31
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Originally posted by within within напиша:


Ми текна на овој апарат па да прашам: Дали можеби некој во МК го поседува овој апарат или во блиска иднина има во план да го набави?


Mnogu filmovi se kupuvaat za tie pari. Mnogu!


Lesno ti e tebe so Mamiya 6 da go zboruvash ova...

... inaku, vo pravo si.

I posle 5 godini ti i natamu kje ja imash taa ista Mamiya i kje si kupuvash s'e podobri i podobri filmovi, a onie koi kje ja kupat ovaa digitalna kamera kje baraat da kupat nekoj nov model.


A seto ova me naveduva na mal komentar za ova Fuji... go vidov pred nekoj den na saem za foto-kameri i mi se odpadna kako e napraveno. Mnogu e solidno i simpatichno, nebare e vistinski filmski fotoaparat. Ne mu posvetiv premnogu vnimanie, no zabelezhav deka relativno brzo fokusira i okularot mu e odlichno dozajniran.

Objektivot mu beshe f2, shto e mnogu dobro, no ne i spektukalrno vo odnos na toa shto denes barem malu podobrite fotoaparati redovno imaat f2,8.

Ushte da imashe promenlivi objektivi... togash navistina kje beshe nekakva digitalna alternativa na Mamiya 6.

Nabrzo ochekuvajte vakvi modeli od Nikon i Canon. Glushecot izleze od dupkata, pa kje mora da se uzduva prashinata od vekje podgotvenite proekti i da se aktuelizira nivnata realizacija.



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.