IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што подразбирате под зборот БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што подразбирате под зборот БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 19:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

spiros, smiri si gi konjite... ako sakash da diskutirash pravi go toa bez lichno da gi napagjash onie koi ne mislat isto kako tebe, OK ?








Ако подлабоко загледаш, засигурно ќе видиш дека напаѓачите всушност се баш оние кои што доволно не ги познаваат нити Писмата, а уште помалку Силата БОЖЈА, па затоа се однесуваат негативно кон истите !


Размисли ...





   


Изменето од spiros - 15.Септември.2010 во 19:03
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 20:40


spiros,

Bez obzir shto mislish ti, shto mislam jas, shto mislat Petko i Stanko, kolku si chital ti, kolku sum chital jas, kolku chital bilo koj na forumov, bez obzir koj kolku razbral od prochitanoto... bez obzir na s'e, sekoj ima pravo da si go kazhe svoeto mislenje bez da bide osuduvan od drugite i sekoj mozhe da replicira na negovoto mislenje prifakjajki gi osnovnite principi na demokratskoto i kulturnoto diskutiranje.

Ne e vazhno dali nekoj gi chital Pismata ili ne, mozhe slobodno da si go kazhe svoeto mislenje na ovoj forum. Toa ne znachi deka razlichnoto mislenje ili veruvanje pretstavuva nekakov lichen napad na nas ili na onoa vo shto veruvame. Toa samo znachi deka ne veruva i ne misli kako nas. Ako negovoto razlichno veruvanje i razmisluvanje go gledame kako navreda togash problemot ne e do nego tuku do nas, a ako negovoto nekulturno komuniciranje navreduva togash problemot e do nego. Pravi razlika megju ovie dve raboti.

I ne e do nas da odreduvame koj shto treba da chita i koj kako treba da veruva za da bide chlen na ovoj forum i da mu dademe pravo da govori.







Изменето од Messenger - 15.Септември.2010 во 22:15
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 22:11


Се сложувам!

Затоа ги молам сите - посебно одговорните - да не го девалвираат, понижуваат, поткопуваат, ... учењето, слободата и сведоштвото за Христа - тоа чудесно БОЖЈО Евангелие - кое учи, преобличува и воспитува на се' што е добро и полезно, како сите ние би ја достигнале спасителната Цел!


БОГ е Совршена ЉУБОВ!
БОГ е Совршена Светлина!
БОГ е Совршен Дух!






   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2010 во 00:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pejik, namesto da presuduvash na komu mu e mestoto tuka, a na komu ne, dali mozhesh da napishesh shto podrazbirash ti pod zborot Bog?
Јас ништо не пресудувам и да сакам не можам.Знаеш ли ти што е темата тука!?збунетост
 
Ако сакаш го да шириш својот агностицизам отвори си тема за тоа,па да дискутираме,а за мене не се грижи.Кога ќе сакам ќе се изјаснам.јинг%20јанг
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2010 во 17:29
Sledejki gi moite komentari chlenovite do sega me etiketirale kako budist, zenist, taoist, hindu, isusovec, kreatorist, new wave, panteist, Tomist, gnostik... a eve sega vo spisokot kje ja dodadam i tvojata - agnostik.     
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2010 во 20:48
совршенство. недостижно.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2010 во 22:09
Edna od pochestite emocionalni sostobi na lugjeto e Ljubovta. Koga kje gi prashate zaljubenite kako se chuvstvuvaat tie ednostavno ne znaat i ne mozhat vo potpolnost da go verbaliziraat onoa shto go chuvstvuvaat i zatoa chesto pati velat "ne znam shto e toa, no tolku e seopfatno shto potpolno me obzema i me vnesuva vo ljubenoto".

Onie koi NAVISTINA se zaljubeni, najchesto ne zboruvaat nishto i izgledaat deka se potpolno izgubeni... zatoa velime deka "zaljubenite ja gubat glavata". Ako go prashash zaljubeniot zoshto e zaljuben samo kje te pogledne prazno bidejki negoviot um e prazen... umot mu e prazen, no zatoa srceto mu e polno. Potochno, srceto mu e prepolneto i toa govori samoto za sebe. Tuka ne mozhe da postoi nikakva logika, nikavo rasuduvanje i nikakva verbalizacija, oti tie se vo domenot na umot, vo domenot na pravnosta, naukata, redot, obichaite, normite, dogmite i t.n.

Onie koi vekje minale preku seto toa i na koi mozhebi povtorno kje im se sluchi istoto, obichno molchat... Tie ne velat nishto bidejki chuvstvoto e tolku dlaboko, tolku neogranicheno, shto bilo koj upotreben zbor mozhe samo da go izneveri. I koga se primorani da se izjasnat toa go pravat so chuvstvo na greshnost bidejki znaat oti nikogash ne mozhat da napravat pravda vo ekspresiranjeto na neshto shto e neogranicheno i nedostizhno. Zatoa tie ostanuvaat vo molk, bidejki kolku shto e dozhivuvanjeto podlaboko, tolku pomali se shansite istoto da bide verbalizirano i objasneto.


Ako ne mozheme da objasnime shto podrazbira Ljubovta, togash kako mozheme toa da go storime so Boga ??? Bog e Ljubov krenata na beskonechna eksponencijalnost!

Da, mozheme da upotrebuvame inflatorni chovechki termini kako beskonechnost, sovrshenost, nedostizhnost, svetlina, ljubov, duh... no seto toa ne e navistina TOA. Onoa shto go govorime i shto go pretpostavuvame ne pretstavuva nishto drugo osven limitite na nasheto chovekovo razbiranje i elokvencija, koja kako shto vidovme i so Ljubovta, ne pretstavuva apsolutno nishto vo dispozicija na Boga!

Zatoa Isus veli deka Otecot mozhe da go soznae samo Sinot Bozhji. I ova ne go veli samo toj, tuku i samiot Bog koj objasnuva deka i najdobriot megju najdobrite sinovi chovechki, onie koi se neporochni, pravedni, bogobojazlivi i koi go odbegnuvaat zloto, nikogash ne mozhat da go osoznaat Boga.





Buda sekogash bil molcheliv koga go prashuvale za Boga. Onie najvokalnite, koi postojano se udirale vo gradi deka so Boga se sekogash na prvo lice ednina i sekogash bile slatkorechivi vo davanjeto epiteti za Nego, postojano vo sekoj grad ili selo go prashuvale:

- Ajde kazhi ni shto e Bog, kakov e Bog, shto pretstavuva Bog...

Bude sekogash im odgovaral:

- Ve molam, prashuvajte za s'e, samo nemojte za Boga.

Sveshtenicite, shkoluvanite, pravnite umovi i vernicite, site onie koi imale ispolneti glavi, no isprazneti srca, postojano go ogovarale Buda:

- Toj molchi i ne govori bidejki ne znae nishto za Boga... pojma nema za Boga, a se nie go smetame za prosvetlen! Ako znae, togash zoshto ne ni kazhe, a ?

Na tie ogovaranja Buda samo se smeel... smeenjeto mozhele da go razberat samo malkumina megju tolpata lugje.

Oti ako ne mozhe da se objasni vo negovata potpolnost shto navistina podrazbira zborot Ljubov, shto e neshto beskonechno poblizu do nas,   togash kako mozhe toa da se stori so zborot Bog ???






Изменето од Messenger - 16.Септември.2010 во 22:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2010 во 22:33
       

do kade stignavme, da go definirame BOG !!!!????

    cudo
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2010 во 23:26

Originally posted by pagane pagane напиша:

совршенство. недостижно.



Не велам дека веќе го достигнав или дека веќе дојдов до совршенство - туку настојувам да го достигнам, зашто и мене Христос ме достигна.
Браќа - и сестри - јас уште не мислам дека го достигнав!
Но сепак правам едно: го заборавам она што е зад мене, а се стремам кон она што е пред мене; трчам кон целта: за наградата на горното призвание од Бога во Христа Исуса.
Филипјани. 3:12,13,14


А Бог нè приготви токму за ова, со тоа што ни Го даде Духот како залог.
Така, бидејќи секогаш сме полни со верба и знаеме дека - додека - сме во телото, ние сме во туѓина, далеку од Господа, зашто, уште одиме во верата, а не со гледањето, - полни сме со вера, и повеќе сакаме да го напуштиме телово и да живееме при Господа (во Совршенсвото).
2 Коринт. 5: 5,6,7,8








Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 02:55
Temata e "Што подразбирате под зборот БОГ?"
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
gogic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gogic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2010 во 10:15
spored mene toj e ne k*rumpiran sudija sto sekogas sudi pravedno
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 01:20
Bog + ljubov = Covek.
Covek + ljubov = Bog.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.