IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Еротски мотиви во народните песни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Еротски мотиви во народните песни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
aco_t Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aco_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Еротски мотиви во народните песни
    Испратена: 12.Септември.2010 во 02:37
"АЈДЕ ДА МИ ДОЈДЕ АГАТА"

Sto mislite za ovaa pesna?
Nekoi ja smetaat za nase "kulturno nasledstvo", ama jas se zgroziv koga ja slusnav...
Mislam deka e sram za celiot makedonski folklor, nekoja k**va se plesnala so Turcinot, i si izmislila pesna.
I toa vo najteskoto ropstvo na makedonskiot narod...
eve moze i da ja slusnete:
http://www.youtube.com/watch?v=V9_Vpi8dvfk
vo ovaa kategorija spagja i "Ja izlezi stara majko".
K**vata ke se grcela, pa i ke se turcela, za Osman-begot...abe begaj...
pozdrav i uzivajte vo naseto nasledstvo

Изменето од aco_t - 14.Септември.2010 во 22:06
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 09:32
Нормално дека е културно наследство. среќа
Секој човек индивидуално одлучува со кого ќе се плеска, битно да не е под присила.
 
Исто како и денес нашиве што се плескаат со Албанците, само на никоја не и текнало да смисли песна. рамнодушност
 
Како и да е, ми се допаѓа од музички аспект. да


Изменето од LiDivio - 12.Септември.2010 во 12:48
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 09:34
Ајде бре Ацо не се полни толку со гнев заради текст од некоја си песна  за која ретко кој знае дека постои....еве јас немаше да знам за што се работи....мислев за Агата Кристи овде нешто се пишува.смеење
Какви бљувотини од текстови се пишуваат и денес,таман работа све да си ставаме при срце.намигнување
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 11:16

Песнава навистина огромно културно наследствосмеење некој премногу труд вложил додека го напишал текстов...

" ајде да ми дојде агата
 да ми помине тагата "газење%20од%20смеење
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 13:35

Сега да отвориме дискусија во врска со песната ,, Бор садила мома Евгенија ,,...

1. Шо има таа к*рва со грчко име Евгенија да моли нешто да и порасне (бор е шифра изгледа) и да се качува на тоа.
 
2. Очигледно е дека Евгенија сака садо-мазо со делии во четвртата строфа.
 
Да чујам и ваши мислења... тука ви е и текстот па повелете.
 


Изменето од LiDivio - 12.Септември.2010 во 13:37
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 13:39
хахахах...вака ако продолжиме во секоја песна ќе најдеме перверзна тема.

Таков пример има и во песната Брала мома капини.голема%20насмевка
.....дигни моме фустанот,демек да не гази бостанот....финтинамигнување

Или онаа....Качи се моме на коњаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Изменето од renatax - 12.Септември.2010 во 21:49
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
aco_t Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aco_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 18:41
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Сега да отвориме дискусија во врска со песната ,, Бор садила мома Евгенија ,,...


1. Шо има таа к*рва со грчко име Евгенија да моли нешто да и порасне (бор е шифра изгледа) и да се качува на тоа.
 

2. Очигледно е дека Евгенија сака садо-мазо со делии во четвртата строфа.

 

Да чујам и ваши мислења... тука ви е и текстот па повелете.

 



абе мислам дека Евгенија е македонско, егејско име... знам една баба Евгенија, дали садела бор појма неам

а за ова садо-мазо, гледаш ли колку суптилно и шифрирано си кажува што уствари и е меракот да прави ...да му ги врзе рацете, да му ги истегне нозете, па после борот нека порасне, она ќе си се качи
Кон врв
aco_t Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aco_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 18:46
Originally posted by renatax renatax напиша:


хахахах...вака ако продолжиме во секоја песна ќе најдеме перверзна тема.Таков пример има и во песната Брала мома капини.голема%20насмевка.....дигни моме фустанот,демек да не гази бостанот....финтинамигнувањеИли онаа....Качи семоме на коњаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


хахххахаха таа "Качи се моме на коња" ептен ми е смешна бе...
Си пее: Македонки билбилјанки....и ОП - одеднаш - КАЧИ СЕ МОМЕ НА КОЊА
Демек прво и се удвара, и вика дека е билбилјанка, а оваа проста, кутрата, одма се уцрвенила у лицето...и делијата не чека, сака одма да си ја качи
Кон врв
aco_t Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aco_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 18:48
Originally posted by renatax renatax напиша:

Ајде бре Ацо не се полни толку со гнев заради текст од некоја си песна  за која ретко кој знае дека постои....еве јас немаше да знам за што се работи....мислев за Агата Кристи овде нешто се пишува.смеењеКакви бљувотини од текстови се пишуваат и денес,таман работа све да си ставаме при срце.намигнување


хехеех у право си, само ме чуди како опстанала песната повеќе од 100 години...изгледа Турците не биле толку лоши а?
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 21:56
Па незнам колку биле добри/лоши,ама  песнава вели дека имале мерак на убави моми.

Ама не за друго....чисто да ги прашаат кај се крие Гоце Делчев.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2010 во 12:01
Перверзни претци имаме.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2010 во 13:53
Отсекогаш первезни биле нашите голема%20насмевка
Во комунизмот сме се мениле плазење па сеа мало и сТрам не фајЧат плазење
Ами Џумерко да го слушате кај шо пејТ шо Че реЧите голема%20насмевкаплазење
 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 11:47


А да ја преименуваме некако темава, нека биде општа, и онака дискусијата тргна во таков правец размислување

Несомнено дека нашето богато музичко наследство изобилува со секакви песни, со секакви содржини, па и такви чии текстови се толкуваат двосмислено, имаат некое скриено значење или симболика. А и да немаат - нашиот досетлив народ ќе си го најде или измисли голема%20насмевка

На пример, едно толкување меѓу народот на песната:

Пилето ми пее свиркање
рано на сабајле,
рано на сабајле
рано пред зори...

... ептен безобразно црвенеење


Кон врв
aco_t Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aco_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 22:10
голема%20насмевка
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:



А да ја преименуваме некако темава, нека биде општа, и онака дискусијата тргна во таков правец размислување

Несомнено дека нашето богато музичко наследство изобилува со секакви песни, со секакви содржини, па и такви чии текстови се толкуваат двосмислено, имаат некое скриено значење или симболика. А и да немаат - нашиот досетлив народ ќе си го најде или измисли голема%20насмевка

На пример, едно толкување меѓу народот на песната:

Пилето ми пее свиркање
рано на сабајле,
рано на сабајле
рано пред зори...

... ептен безобразно црвенеење




хахахахахах да....ПА МИ ЈА БУДИ МЛАДАТА НЕВЕСТА !
 како ли ја разбудило пилето? збунетост 
голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.