IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто ген.Атанасовски одби Диплома за зас
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто ген.Атанасовски одби Диплома за зас

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зошто ген.Атанасовски одби Диплома за зас
    Испратена: 26.Август.2010 во 20:45
ГЕНЕРАЛ ТОДОР АТАНАСОВСКИ ЈА ОДБИ ДИПЛОМАТА ЗА ДЕЦЕНИСКИ ЗАСЛУГИ ПОРАДИ РЕФЕРЕНЦАТА "ФИРОМ" Скопје, 19 декември (МИА) - "Одбивам да го примам ова високото признание,

погледајте,


http://www.makedonija.tv/General%20TOdor%20Atanasovski.htm




Изменето од Анастеа - 16.Октомври.2010 во 15:39
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 20:50
Која година е роден генералот?

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 20:53
da bea pari,....da vidam dali ke gi odbieshe!?изненадување


shto ne dobie nekoj makedonec ...nobelova nagrada ,

..pa, da go vidam kolku e hrabar,
..da odbie milionche i kusur ili dva,..poradi toa!смеење


Изменето од brza - 26.Август.2010 во 20:54
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 21:07
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Која година е роден генералот?




Se za general Todor Atanasovski,
od negovoto ragjanje do denes..........potochno celiot negov dosegashen zjivoten pat............

pogledaj/te:

http://www.google.com/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Amk%3Aofficial&channel=s&hl=mk&source=hp&q=general+Todor+Atanasovski&btnG=Google+%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D1%80%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 21:08
Сепак да не бидеме малициозни...доблесно е да му се оддаде признание за овој чекор.да
А за она што би било кога би било...имаме навистина многу примери...па затоа овој пример е добар за потврдата дека има и малку поинакви...јас знам и  поинакви кои не сакале позиции....поради образот...пред оние кои ги познаваат...како чесни пред се....да

Изменето од marsovec - 26.Август.2010 во 21:09
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 21:22
....jas gledam samo vaka: (a, taka me nauchile!)намигнување

....shto ke izgubi toj ,...shtom nema da ja zeme diplomata?збунетост
 mishto !да

duri i povekje dobiva so toa shto ne ja odbiva i tuka i nadvor,  otkolku da ja zeme!

...ama ,sepak  da se raboteshe za pari,..

.da go vidam hrabrriot general togash...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 21:25
Se za nego.

Znaci vo 1941 godina ima samo 16 godini
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 21:49
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Se za nego.

Znaci vo 1941 godina ima samo 16 godini



Vo kabinetot negov kje chuesh izvorno od nego.
A vo kancelarija mi se site DVD CD- a so nego od razni nastani i poseti i debati. Inaku rado bi ti gi ispratil.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 13:43
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Која година е роден генералот?



Воопшто тоа не е важно.
На генерации деца својот  патриотизам им  е граден токму со дрварчето Трајче од Волшебното самарче на Ванчо Николескида
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 14:33
Секоја чест на Генералот Атанасовски да

За Трајче,Огнен и Горјанда
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 22:48
Originally posted by fiks fiks напиша:

Секоја чест на Генералот Атанасовски да

За Трајче,Огнен и Горјанда



Samo da dodadam.........mora od prichina shto gi zaboravivte Planinski i normalno Avtorot na Knigata Vancho Nikolovski i Igor Dzjambazov koj poradi negovite pokojni dedo i majka uspesno uspea da go odigra Trajche.
Pa tamu kade zaprav prodolzjete...........ama ne so literatura nego so istoriskite dela na generalot i degoviot pridones za pridobivkite na Republika Makedonija.
да
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
AtanasovskaN Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AtanasovskaN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 15:17
1925
Кон врв
AtanasovskaN Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AtanasovskaN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 16:19
na generalot na 6 maj mu e rodenden i mnogu e srekjen shto e roden na takov den gjurgjovden
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 18:18
ВОЈНАТА Дојде 6 април, авионите „штуки“ го нападнаа Кавадарци. Војската се разбега. Митролезите на местото каде што се вежбаше останаа без посада. Јас и моите другари отидовме на митролезите и удривме по „штуките“. Арно ама, авионите ни се свртија нам и едвај живи глави извлековме. Кога се вративме дома, изедовме добар ќотек. Таа детска игра излезе многу сериозна и опасна и за малку ќе изгиневме. По капитулацијата на стара Југославија веќе бев организиран и постојано учествував на воени задачи на собирање и подмачкување на оружјето. Потоа станав секретар на една млада група комунисти. Групата ја водев на обука во еден каменолом на влезот на Раечка Клисура на патот за Прилеп. Во каменоломот работевме без пари само за да се обучиме за минирање. Таму миниравме, а од спротивната страна беше Бугарската полициска станица. Во реката што беше во близината ќе фрлевме фишек и ќе ловевме риби. Потоа ќе испечевме пиперки, ќе направевме пинџур и еве ти ги бугарските џандари за да не' проверат. Ама и тие ќе се налапаа од нашето јадење. Тиквешијата никогаш не била гладна и најсиромашните луѓе имале што да јадат. Постојано имало голема бела погача. Во Кавадарци со 5 хектари земја си богат, но само ако ја работиш земјата.

Уште во 1941 година си одредивме партизански имиња, псевдоними. Јас го зедов името Јане. Имаше уште еден Јане. Тоа беше Никола Минчев. Тој беше големиот, а јас малиот Јане. Таа година формиравме одред, но не успеавме да го исфрливме на терен. Кавадаречкиот одред имаше две градски чети: Неготино и Кавадарци и селски Ресава, Бегниште, Калиново и други села. Одредот не се исфрли затоа што командантот се поколеба.

Јас присуствував на една заклетва на селска чета во селото Ресава. Денес не' обвинуваат дека сме биле анационални. Заклетвите тогаш беа на вкрстен пиштол и кама исто како комитите кога полагале заклетва за време на Илинденското востание. На капите носевме петокрака ѕвезда, но на градите црно-бел триаголник на кој пишуваше смрт или слобода. Тоа сега не го забележува никој.

Во 1942 година ме примија во партијата. Кога се формира Тиквешкиот одред „Добри Даскалов“, станав секретар на месното партиско поверенство. Не го кријам своето комунистичко минато. Чесно се борев и не сум му направил зло на никого. Брат ми Пане беше борец од 1944 година, бидејќи беше помлад. Тој самиот ја водеше фамилијата, бидејќи мајка ми и татко ми беа во затвор. Настана некоја провала и некои мои другари мене ме поткажале. Да бидеме искрени, Бугарите беа многу репресивни во затворите. Ужасно мачеа. Секој не можеше да го издржи мачењето и нешто ќе кажеше. Со тактизирање ќе го кажеше Тодора. Тој е во партизани, меѓутоа, страдаше фамилијата. Во текот на војната до ослободувањето сум учествувал во 170 акции во група, одред, бригада и баталјон. Но, сите акции не беа нападни, офанзивни. Имаше и бегање, а тоа е мисија затоа што ако не избегаш, ќе те фатат и ќе те убијат.
Homo homini lupus est...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.