IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - Германска Бундеслига
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Германска Бундеслига

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Германска Бундеслига
    Испратена: 22.Август.2010 во 22:52
Започна новата сезона во фудбалскиот шампионат на Германија.
Минхенски Баерн ја брани титулата и според прогнозите и во новата сезона е најголемиот фаворит за трофејот. Конк*ренти на баварците ќе им бидат екипите на Шалке 04 и Хамбургер. За врвот на Бундеслигашката табела ќе се борат Волфсбург, Баер Леверкузен, Борусија Дортмунд, Вердер и Штутгарт.
Според букмејкерите главни кандидати во борбата за опстанок ќе бидат Фрајбург, Нинберг, Сент Паули и Кајзерслаутерн.


Изменето од Schatzii - 23.Август.2010 во 11:15
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 23:05

Резултати од овој викенд:

Bayern%20München Bayern München VfL%20Wolfsburg VfL Wolfsburg 2:1
1899%20Hoffenheim 1899 Hoffenheim Werder%20Bremen Werder Bremen 4:1
Bor.%20Mönchengladbach Bor. Mönchengladbach 1.%20FC%20Nürnberg 1. FC Nürnberg 1:1
1.%20FC%20Köln 1. FC Köln 1.%20FC%20Kaiserslautern 1. FC Kaiserslautern 1:3
SC%20Freiburg SC Freiburg FC%20St.%20Pauli FC St. Pauli 1:3
Hannover%2096 Hannover 96 Eintracht%20Frankfurt Eintracht Frankfurt 2:1
Hamburger%20SV Hamburger SV FC%20Schalke%2004 FC Schalke 04 2:1
1.%20FSV%20Mainz%2005 1. FSV Mainz 05 VfB%20Stuttgart VfB Stuttgart 2:0
Borussia%20Dortmund Borussia Dortmund Bayer%20Leverkusen Bayer Leverkusen 0:2
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 05:44
Хофенхајм да земат да се смират малку.....плазење
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 11:15

некого го зезнала утакмицата со вердер изгледахи,%20хи...

а овие штутгарт многу лошо започнаа...трепкање

Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 11:17
Баер победнички среде Дортмунд, катастрофа на Вердер

Почнаа ли фудбалерите на Вердер уште од првото коло да го чувствуваат отсуството на Месут Озил? Екипата од Бремен има катастрофален старт на сезоната во Германија откако уште во првото коло беа катастрофално поразени со 4:1. Откако поведоа преку Фрингс уиште во 3. минута од пенал, за 23 минути потоа примија дури четири голови. Отсуството на Налдо во дефанзивата скапо го чинеше тимот на Бремен, кој сега го очекува дуел со Сампдорија во рамките од плеј-офот во Лигата на шампионите. Имаат предност од првиот меч со 3:1, но ако одиграат вака како што одиграа во Хофенхајм, тогаш дуелите од групите во ЛШ ќе ги гледаат само од ТВ екраните.

"Многу сум разочаран. Одигравме лош натпревар. Имавме супер почеток по пеналот, но ја загубиме контролата на играта и не можев да верувам што се случува. Како е можно тоа за само 20 минути да примиме четири голови", рече тренерот на Вердер, Томас Шаф.

Разочарувачки старт и за Борусија Дортмунд, која на своите верни фанови им приреди незгоден пораз, и тоа од ривалот Баер Леверкузен, кој со три бода го стартуваше новото првенство во Германија. Враќањето на Балак се покажа како доста успешно кај "фармацевтите", и покрај тоа што не успеа да се запише во листата на стрелците. Творци на триумфот среде Дортмунд беа Аугусто и Барнета.

Шампионот Баерн Минхен, кој се очекува да ја одбрани титулата, едвај победи во дуелот со одличниот тим на Волфсбург. И покрај тоа што "баварците" супер стартуваа во натпеварот и поведоа со голот на Милер, сепак, во второто полувреме Џеко успеа да израмни. Работите не одеа онака како што тимот од Минхен посакуваше сè до последните секунди од натпреварот кога Швајнштајгер донесе три бода за големиот фаворит за освојување на трофејот во првенството во Германија.

"Најважно е што победивме и тоа ме прави среќен. Во првите 15 минути од второто полувреме бевме далеку од топката и примивме гол. Работевме напорно, и таа работа се исплатеше на крајот кога успеавме да дадеме победнички погодок", рече Ван Гал, тренерот на Баерн Минхен.

Супер старт во Бундес-лигата и за новите прволигаши Кајзерслаутер, односно Сент Паули. Поранешниот шампион Кајзерслаутерн триумфираше на гостувањето кај Келн, искористувајќи го играњето со играч повеќе од противникот. Јунак кај гостите беше Лакиќ кој двапати се запиша во листата на стрелците. Интересен беше мечот во Фрајбург каде Сент Паули триумфираше со 1:3. Интересно, победата на новиот прволигаш беше донесена во последните седум минути од 83 до 90, кога гостите трипати се запишаа во листата на стрелците, па така и покрај 1:0, на крајот го свртеа резултатот во своја корист.

Шалке кој има сериозни амбиции да дојде до титулата, се сопна уште на првата пречка во Хамбург. Домашниот тим на крилјата на расположениот Ван Нистелрој дојде до триумфот од 2:1. Откако Холанѓанецот донесе водство во првата минута од второто полувреме, Шалке преку Фарфан успеа да израмни во 80 минута. Сепак, само три минути подоцна Ван Нистелрој уште еднаш го "матираше" Нојер за конечен триумф.

Хановер и Мајнц имаат победнички старт на првенството откако на домашен терен победија во дуелите со Ајнтрахт, односно со Штутгарт. На мечот во Мајнц, Штутгарт не реализираше пенал во 9. минута преку Какау, со што подоцна беше казнет и победен со 2:0.

Демикелис може да си оди од Баерн

Дефанзивецот на Баерн, Мартин Демикелис е пред заминување од екипата на Баерн Минхен. Уште на првиот меч Ван Гал му покажа на Демикелис дека не е во прв план оваа сезона откако на мечот со Волфсбург во центалната линија играа Ван Бајтен и Бадштубер.

"Ако сака може да си оди, тоа не е за мене никаков проблем. Имаме играчи на таа позиција", рече Ван Гал.

РАМКА:

Во Купот "вкрстуваат" Баерн - Вердер

Беше извршена и ждрепка за Купот на Германија во која уште во 2. коло ќе видиме реприза на минатогодишното финале помеѓу Баерн Минхен и Вердер Бремен. Тренерот на Баерн Луис Ван Гал беше разочаран што уште сега ќе играат со најголемиот конк*рент за титулата, но верува дека неговите момци ќе успеат да го одбранат трофејот.

"Штета што еден од гигантите во германскиот фудбал ќе мора да испадне од купот. Ждрепката беше немилосрдна за нас како и за Вердер и место во полуфиналето или финалето ќе мора да играме уште во второто коло", изјави Ван Гал.

Од другите интересни двојки кои вредат да се истакнат е и дуелот меѓу Ајнтрахт и Хамбургер.

ДВОЈКИ ЗА 2.КОЛО ОД ГЕРМАНСКИОТ КУП

Кобленц - Херта

Викторија - Волфсбург

Офенбах - Борусија Д.

Елверсберг - Нирнберг

Четминцер - Штутгарт

Халекер - Дуизбург

Котбус - Фрајбург

Франкфурт - Шалке

Ајнтрахт - Хамбургер

Келн - Минхен

Гројтер - Аугсбург

Хофебхајм - Инглостад

Борусија М. - Баер Л.

Ахен - Мајнц

Баерн М. - Вердер

Кајзерслаутерн - Арминија

* натпреварите се играат на 26. и 27.10.2010

РЕЗУЛТАТИ

БАЕРН - ВОЛФСБУРГ 2:1

Милер 9', Швајнштајгер 90' - Џеко 55'

ХОФЕНХАЈМ - ВЕРДЕР 4:1

Ба 20', Млапа 37', Ибишевиќ 41', Салиховиќ 43' - Фрингс (п) 3'

БОРУСИЈА М. - НИРНБЕРГ 1:1

Идрису 31' - Хегелер 15'

КЕЛН - КАЈЗЕРСЛАУТЕРН 1:3

Новаковиќ 8' - Лакиќ 70' 84', Иличевиќ 88'

ФРАЈБУРГ - СТ. ПАУЛИ 1:3

Сисе 78' - Бол 83', Сукута-Пасу 89', Бартелс 90'

ХАНОВЕР - АЈНТРАХТ 2:1

Рауш 21', Конан Ја 75' - Колер 27'

ХАМБУРГЕР - ШАЛКЕ 2:1

Ван Нистелрој 46', 83' - Фарфан 80'

МАЈНЦ - ШТУТГАРТ 2:0

Алуџи 26', Расмусен 47'

БОРУСИЈА Д. - БАЕР Л. 0:2

Барнета 19', Аугусто 22'

ИДНО КОЛО (27-29.08)

Кајзерслаутерн - Баерн М.; Шалке - Хановер; Вердер - Келн; Волфсбург - Мајнц; Ајнтрахт - Хамбургер; Нирнберг - Фрајбург; Ст. Паули - Хофенхајм; Баер Л. - Борусија М.; Штутгарт - Борусија Д.;

Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 11:18
Штутгарт во последниве 2 години не се апсолутно ништо посебно.Екипа од средината на табелата......
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 11:20
знамсреќа 
на еден другар штутгарт му е омилен тим,тешко дека наскоро ќе види подобра игра од нивхи,%20хи...
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 11:31
ja navijam za site germanski klubovi :))))
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 11:33
Originally posted by KUKOC7 KUKOC7 напиша:

ja navijam za site germanski klubovi :))))
 
 
значи секогаш си среќен и не ти е гајле кој ќе победи среќаголема%20насмевка


Изменето од емил - 23.Август.2010 во 11:33
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 11:46
изненадување како за сите?
немаш некој омилен да издвоишзбунетост
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 11:58
pa vaka bi idele po redosled

Bayern

Werder

Lverkusen

Frnakfurt

nurnberg

Hamburg

.....

i taka natamu site
 :))))
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 12:04

се знае дека bayern е на прво местоголемо%20гушкање

штета балак не е тамутага


Изменето од Schatzii - 23.Август.2010 во 12:04
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 23:39
Од 2013 година емитување на бундеслига во 3D да
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 22:51
1.%20FC%20Kaiserslautern 1. FC Kaiserslautern Bayern%20München Bayern München 2:0
FC%20Schalke%2004 FC Schalke 04 Hannover%2096 Hannover 96 1:2
Werder%20Bremen Werder Bremen 1.%20FC%20Köln 1. FC Köln 4:2
VfL%20Wolfsburg VfL Wolfsburg 1.%20FSV%20Mainz%2005 1. FSV Mainz 05 3:4
Eintracht%20Frankfurt Eintracht Frankfurt Hamburger%20SV Hamburger SV 1:3
1.%20FC%20Nürnberg 1. FC Nürnberg SC%20Freiburg SC Freiburg 1:2
FC%20St.%20Pauli FC St. Pauli 1899%20Hoffenheim 1899 Hoffenheim 0:1
Bayer%20Leverkusen Bayer Leverkusen Bor.%20Mönchengladbach Bor. Mönchengladbach 3:6
VfB%20Stuttgart VfB Stuttgart Borussia%20Dortmund Borussia Dortmund 1:3
 
без коментарне%20зборувам


Изменето од Schatzii - 29.Август.2010 во 22:52
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.