IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - Германска Бундеслига
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Германска Бундеслига

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 23:11
Зошто без коментар? Са се скршиле од голови и сите фаворити губат.Тоа е магијата на Бундеслигатада 
 
Дано сè е редовно и да нема црно тото зарад овие гилеми резултати
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 23:25
загубиле и баерн минхен и леверкузенне
но тоа е, кладилниците мора некако да опстанатгазење%20од%20смеење
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 11:28

Хурадо е нов играч на Шалке

Играчот од средниот ред на Атлетико Мадрид, Хозе Мануел Хурадо, се согласи да потпише четиригодишен договор со екипата на Шалке 04. Шпанските медиуми пренесуваат дека цената на трансферот се движи помеѓу 11 и 13 милиони евра.

Хурадо синоќа го одигра својот последен натпревар за Атлетико, тој постигна еден од четирите погодоци со кои Атлетико го совлада Спортинг. Хурадо е втор фудбалер од Шпанија кој во преодниот рок го засили Шалке, предходно договор со бундеслигашот потпиша Раул Гонзалес.

Пред да го договори трансферот на Хурадо, челниците на Шалке го договорија преминот на Клас Јан Хунтелар, Напаѓачот го напушти Милан и за сума од 13 милиони евра се пресели во екипата од Гелзенкирхен

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 14:08
И Шалке изгуби ... не само баерн и баер....
Што е важно ... ? Бундес лигата е најефикасна ... кога се во прашање головите...голема%20насмевка надам се така ќе биде до крај .... па ќе видиме дали кладилниците ќе опстанат плазење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 14:58
Пред малку читав некоја статистика за бундеслигата
во првите два дена кога започна сезонава, паднале вкупно 67 головиизненадување повеќе имало единствено во 1984/85, 70 голови
49 % од играчите во бундеслигата се германци, во втората лига се 70 %
во просек имало по 42 237 посетители на стадионите ( само во првите два дена од почетокот ).
 
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 15:02
Германското првенство секогаш собира најмногу луѓе на утакмиците.Се сеќавам преди години кога Борусија Дортмунд се бореше да не оди во втора лига на ''Сигнал Идуна парк'' имаше по 60 000 публика 

Изменето од емил - 31.Август.2010 во 15:12
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 15:09
точно така...без разлика дали игра некој од подобрите клубови или не посетеност на стадионите има...
ретко кој од машката популација во германија не прати фудбал...и да не е во можност да гледа на тв, ако има на пр. некои обврски радиото е тукада 
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 15:37
Originally posted by емил емил напиша:

Германското првенство секогаш собира најмногу луѓе на утакмиците.Се сеќавам преди години кога Борусија Дортмунд се бореше да не оди во втора лига на ''Сигнал Идуна парк'' имаше по 60 000 публика 
Borussia Dortmund ima najdobri i najverni navivaci vo Bundes ligata.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2010 во 11:14

Бундес-лигата руши рекорди!

Можеби има најнизок рејтинг во однос на првенствата од "големата петорка" во Европа, но Бундес-лигата во новата сезона им понуди најмногу возбудувања на љубителите на фудбалот. Во првите две кола аналитичарите забележаа неколку рекордни достигнувања, а речиси сите натпревари беа одбележани од атрактивен фудбал од речиси сите клубови во првенството.

Под наслов "11 вистини за лудата Бундес-лига" Билд ги преброја рекордите во своето вчерашно издание.

- Во првите две кола се постигнати 67 гола (3,72 по натпревар). Повеќе од ова (70) последен пат имало во сезоната 1984/85.

- Седум гостински победи во едно коло (второто од првенството) досега никогаш не биле остварени. Гостинските екипи покажаа и исклучителна ефикасност, па во првите две кола постигнаа 36 гола што е уште еден бундеслигашки рекорд.

- Придонес на германските фудбалери во лигата изнесува 49% (лани 45%). Баерн против Волфсбург истрча со осуммина Германци. Во втората лига на Германија дури 70% од играчите се домашни (лани имаше 65%).

- Секој седми удар се претвора во гол, лани беше секој десетти.

- Просечно има по 42.337 гледачи по натпревар што е бундеслигашки рекорд по две одиграни кола.

- Во второто коло Борусија Дортмунд имаше најмлада постава чиј просек изнесуваше 23,97 години. Седуммина фудбалери до 22 години заиграа од првата минута, а 18-годишниот Марио Геце е најмлад стрелец на гол за "милионерите".

- Во 180 минути се направени 542 прекршоци, најмалку од сезоната 1993/94.

- Се игра на победа. Само еден натпревар (Менхенгладбах-Нирнберг 1:1) заврши без победник, нешто што се случи само во сезоната 1972-73.

- Напаѓачите постигнаа 37 гола. Откако се бележи оваа статистика, од сезоната 1993/94, ова е исто така рекорд.

- Досега голманите имаа многу грешки, дури шест. Повеќе од тоа (седум) имало во сезоната 1993/94.

- Мајнц против Волфсбург направи пресврт од 0:3 на 4:3. Досега шест пати имало победа на екипата која имала ваков минус.

Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2010 во 06:40
Шалке го има најскапиот тим во клупската историја

По многубројните трансфери ова лето вице-првакот на Германија Шалке го создаде најскапиот состав во 106-годишната историја. Според елитниот спортски интернет портал трансфермаркт.де идеалната единаесетка на тренерот Феликс Магат чини точно 101,5 милиони евра нешто што преставува клупски рекорд, а како најскап во селекцијата е младиот германски голман Мануел Нојер проценет на извонредни 20 милиони. И покрај долговите од над 250 милиони евра, тимот од Гелзенкирхен потроши сериозна сума ова лето дури 34.6 милиони евра, а само во последниот ден од преодниот рок ги обезбеди потписите на напаѓачот на Милан Клас Јан Хунтелар и младиот плејмејкер на Атлетико Мадрид Хозе Мануел Хурадо за вкупно 27 милиони евра.

Неочекувано Шалке изненади ова лето со ангажирањето на неколку ѕвезди во тимот пред се легендата на Реал Раул Гонзалез меѓутоа и покрај големите амбиции лошо стартуваше во првенството каде по две кола има исто толку порази. Го загуби дербито против Хамбургер (2:1), а многу поболен беше поразот на домашен терен минатата недела од Хановер (исто со 2:1). Но и покрај бавниот старт Магат верува дека со доаѓањето на Хурадо и Хунтелар работите ќе се сменат и тимот брзо ќе фати приклучок кон водечките и до крајот ќе атакуваат на шампионскиот трофеј.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2010 во 18:11
Тим Вкупно Дома Гости Бод
1. К’лаутерн 2 2 0 0 5:1 1 0 0 2:0 1 0 0 3:1 6
2. Хофенхајм 2 2 0 0 5:1 1 0 0 4:1 1 0 0 1:0 6
3. Мајнц 2 2 0 0 6:3 1 0 0 2:0 1 0 0 4:3 6
4. Хамбург 2 2 0 0 5:2 1 0 0 2:1 1 0 0 3:1 6
5. Хановер 2 2 0 0 4:2 1 0 0 2:1 1 0 0 2:1 6
6. М’гладбах 2 1 1 0 7:4 0 1 0 1:1 1 0 0 6:3 4
7. Ст.Паули 2 1 0 1 3:2 0 0 1 0:1 1 0 0 3:1 3
8. Дортмунд 2 1 0 1 3:3 0 0 1 0:2 1 0 0 3:1 3
9. Баерн М. 2 1 0 1 2:3 1 0 0 2:1 0 0 1 0:2 3
10. Вердер 2 1 0 1 5:6 1 0 0 4:2 0 0 1 1:4 3
11. Леверкузен 2 1 0 1 5:6 0 0 1 3:6 1 0 0 2:0 3
12. Фрајбург 2 1 0 1 3:4 0 0 1 1:3 1 0 0 2:1 3
13. Нирнберг 2 0 1 1 2:3 0 0 1 1:2 0 1 0 1:1 1
14. Волфсбург 2 0 0 2 4:6 0 0 1 3:4 0 0 1 1:2 0
15. Шалке 2 0 0 2 2:4 0 0 1 1:2 0 0 1 1:2 0
16. Франкфурт 2 0 0 2 2:5 0 0 1 1:3 0 0 1 1:2 0
17. Келн 2 0 0 2 3:7 0 0 1 1:3 0 0 1 2:4 0
18. Штутгарт 2 0 0 2 1:5 0 0 1 1:3 0 0 1 0:2 0
 
Двете првопласирани екипи директно одат во Лигата на Шампиони. Третопласираната екипа ќе учествува во квалификациите за Лигата на Шампионите. Четврто и петтопласираната екипа како и победникот од Купот директно ќе настапува во УЕФА Европа Лига.Дветепоследно пласирани екипи ќе испаднат во понизок ранг на натпреварување, 16-та екипа ќе игра Плеј аут натпревар.
Во случај на ист број на бодови одлучува:
1. Гол разлика
2. Повеќе постигнати голови
3. Повеќе постигнати голови на гостински терен
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 21:02

Хофенхајм - Шалке 2-0

Фрајбург - Штутгарт 2-1
 
Дортмунд - Волфсбург 2-0
 
М`Гладбах - Франкфурт 0-4
 
Хамбруг - Нирнберг 1-1
 
Хановер - Леверкузен 2-2
 
Баерн М. - Вердер 0-0не
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2010 во 00:12
Резултати од овој викенд:
 
Франкфурт - Фрајбург 0-1
 
Баерн.М - Келн 0-0
 
Штутгарт - М`Гладбах 7-0
 
Волфсбург - Хановер 2-0
 
Вердер - Мајнц 0-2
 
К`лаутерн - Хофенхајм 2-2
 
Ст.Паули - Хамбург 1-1
 
Леверкузен - Нирнберг 0-0
 
Шалке - Дортмунд 1-3
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2010 во 10:52
Успех на гостинските екипи во двата последни натпревари од 4.коло во Бундес лигата

Победа на Борусија Дортмунд против Шалке и реми на Нирнберг против Баер Леверкузен се исходите од двата вчерашни последни дуели од 4.коло во најсилната фудбалска лига во Германија.

Колото го карактеризираат четвртата последователна победа на Мајнц, тимот за кој настапува македонскиот репрезентативец Николче Новески, четвртиот пораз по ред на Шалке и продолжението на слабите и неубедливи игри на шампионот Баерн.

Резултати од 4.коло во Бундес лигата: Вердер – Мајнц 0:2, Баерн Минхен – Келн 0:0, Штутгарт – Борусија Менхенгладбах 7:0, Волфсбург – Хановер 2:0, Кајзерслаутерн – Хофенхајм 2:2, Сент Паули – Хамбургер 1:1, Шалке – Борусија Дортмунд 1:3, Баер Леверкузен – Нирнберг 0:0 и Ајнтрахт – Фрајбург 0:1.

Табела: Мајнц 12 бодови, Хофенхајм 10, Борусија Дортмунд и Фрајбург по 9, Хамбургер 8 бодови...
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.