IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - Германска Бундеслига
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Германска Бундеслига

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака Обратен редослед
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Германска Бундеслига
    Испратена: 10.Март.2014 во 13:01
и баба ми знае да игра фер-плеј при водство од 0:2
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2014 во 11:11
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 13:59
Погледнете како младиот Србин експресно влезе во историјата на Бундеслигата

Младиот српски фудбалер Милош Јојиќ влезе во историјата на германскта Бундес лига постигнувајќи го најбрзиот гол како дебитант.

Јојиќ во зимскиот преоден рок се пресели од белградски Партизан во Борусија Дортмунд за 2 милиони евра, а на младиот фудбалер не му требаше многу за сите во Германија да го дознаат неговото име.

Имено, Јојиќ дебитираше за својот нов клуб влегувајќи во игра во 68. минута против Ајнтрахт и само после 17. секунди го постигна и својот прв гол и така го постигна најбрзиот погодок како дебитант во историјата на ова натпреварување. Покрај тоа, голот на Јојиќ е третиот најбрз гол во историјата на Бундес лигата.


»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 17:43
Баерн го декласираше Вердер, Шалке поразен

Баерн на гости го совлада Вердер со убедливи 0:7, додека екипата на Шалке беше поразена на гостувањето во Минхенгладбах.

Баерн победата ја обезбеди уште на полувремето, Баварците на полувреме заминаа со предност од 0:3, стрелци на головите беа Ван Бајтен, Рибери и Мулонготи си постигна автогол. Во продолжението за “петарда” во мрежата погодија Манџукиќ и Милер, во 83 минута за 0:6 погоди Манџукиќ, точка на натпреварот стави Марио Геце во 90 минута.

Екипата на Шалке беше поразена на гостувањето кај Минхенгладбах со 2:1.

Натпреварот за гостите започна добро, Фарфан погоди во 17 минута за 0:1, но потоа Рафаел во 24. минута изедначи на 1:1, а целосен пресврт донесе Крус во судиското продолжение. Претходно Холдес заработи исклучување во 44 минута.

Во останатите натпревари победи забележија Хофенхајм, Аугусбург и Штутгарт. Екипата на Штутгарт во натпревар со многу голови ја совлада екипата на Хановер со 4:2. Стрелци за домашните беа Харник во 13 минута, Ибишевиќ во 33, Траоре во 52 и Раусч во 84 минута, додека двата гола за гостите ги постигнаа Соибеч и Сане.

Хофенхајм славеше со 1:2, а Аугусбург минимално против Хамбургер со 0:1.

Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2013 во 22:03
Баварците им одржаа лекција по фудбал на " Милионерите " во Дортмунд

Фудбалерите на Баерн Минхен со високи 3-0 славеа на гостувањето кај најголемиот конкурент за титулата во Бундес лигата, екипата на Борусија Дортмунд.

Бундес лига, 13. коло, резултати:

Аугсбург 2-0 Хофенхајм
Брауншвајг 0-1 Фрајбург
Франкфурт 3-3 Шалке
Херта 0-1 Леверкузен
Нирнберг 1-1 Волфсбург
Дортмунд 0-3 Баерн
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2013 во 16:41
На 11 натпревари во Бундеслигата, Пеп излезе со 11 различни состави

Овој Баерн не личи воопшто на оној на Хејнкес од минатата сезона, а тоа на многумина и не му се допаѓа. Гвардиола некои го сметаат за генијалец, а други за просечен тренер кој имаше среќа да води два супер клубови.

Pep Guardiola

Шпанскиот тренер во досегашните 11 натпревари во Бундеслигата во оваа сезона, на секој натпревар излегуваше со различен почетен состав, а истото се очекува да го направи и на следниот натпревар против Аугсбург што би било 12 натпревар во низа.

gvardiola-razni-sostavi

Колку за споредба, во првите 11 кола од Бундеслигата Баерн Минхен под водство на Гвардиола има еден бод помалку во однос на Баерн на Хејнкес од минатата сезона во првите 11 кола.

Гол разликата на овосезонскиот Баерн е 24:7, а на минатосезонскиот е 32:4. Но сите во клубот се задоволни од работата на Шпанецот, без разлика на некои тесни победи како против Ајнтрахт, Нирнберг, Хофенхајм.

Сепак рецептот на ротација на Гвардиола не ги задоволува сите навивачи на баварскиот гигант, па има и такви кои тврдат дека играта на Баерн е досадна кога имаат предност од еден или повеќе погодоци.

Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2013 во 20:26
И двата денешни натпревари
нерешеносреќа

Фрајбург - Херта 1:1
Штутгарт - Франкфурт 1:1
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2013 во 19:51
Денешни резултати:

Wolfsburg - Schalke 4:0

Stuttgart - Leverkusen 0:1

Hamburg - Hoffenheim 1:5

Freiburg - Mainz 1:2

Frankfurt - Bayern 0:1

Bremen - Augsburg 1:0

Mönchengladbach - Hannover ( 62 минута ) 2:0


Изменето од Schatzii7 - 17.Август.2013 во 19:52
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 10:40
 
Холандскиот репрезентативец Клас Јан Хунтелар постигна еден од головите за успехот на Шалке 04 против Хановер (3:0) во текот на викендот и собори рекорд стар 70 години во клубот.

Со 43-тиот гол во сезоната од 42 натпревари во сите натпреварувања Хунтелар го подобри постигнувањето на клупската легенда Херман Епенхоф, кој во сезоната 1940/41 постигнал 42 погодоци во дресот на "кралско сините" од Гелзенкирхен.

"Човек секогаш сака да дава се од себе за да биде успешен. Кога се даваат толку многу голови, тоа е одлично", изјави самиот Хунтелар.

Освен тоа, Хунтелар стана и најефикасниот Холанѓанец во рамките на една сезона во Бундеслигата, откако веќе има 24 погодоци и го подобри досегашното достигнување на Рој Макај, кој во сезоната 2003/04 во дресот на Баерн реализираше 23 погодоци.
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2012 во 17:15

Шалке освои еден бод на гостувањето кај Хофенхајм во Бундес лигата

Берлин, 1 април 2012 (МИА) - Фудбалерите на Шалке останаа непоразени на гостувањето кај Хофенхајм во последниот натпревар од 28.коло на Бундес лигата. Домашните поведоа во 30. минута со голот на Сеад Салиховиќ од пенал, а изедначи Јан Клас Хунтелар исто така од пенал во 80.минута.

Хановер во вториот натпревар од денешната програма ја победи Борусија Менхенгладбах со 2:1.

На другите натпревари од оваа рунда беа постигнати следниве резултати:

Херта – Волфсбург 1:4,

Аугсбург – Келн 2:1,

Вердер – Мајнц 0:3,

Кајзерслаутерн – Хамбургер 0:1,

Баер – Фрајбург 0:2,

Нирнберг – Баерн 0:1 и

Борусија Дортмунд – Штутгарт 4:4.

Табела: Борусија Дортмунд 63 бодови, Баерн 60, Шалке 54, Борусија Менхенгладбах 51, Хановер 41,...

»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2012 во 07:38

Баерн се подалеку од титулата

Во дерби натпреварот од 24. коло на Бундеслигата, Баер Леверкузен на домашен терен славеше со 2:0 над Баерн Минхен.


Баерн се подалеку од титулата


Фрајбург се погрижи за изненадувањето, откако пред своја публика го порази Шалке со 2:1. Погодоците за домаќините ги постигнаа Фрајс и Калигури, а Пуки го даде единствениот гол за гостите.„Фармацевтите“ до триумфот стигнаа во финишот на мечот, кога прво Кислинг постигна погодок во 79. минута, а Беларби во 90. минута ги нокаутира „баварците“.

Штутгарт го декласира Хамбургер со 4:0, а два гола од пенал постигна Кузмановиќ, додека во листата на стрелци се запишаа и Ибишевиќ и Харник

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 13:53
Осминафинални натпревари во купот на Германија

Со осминафиналните натпревари во купот ќе биде завршена првата половина на фудбалската сезона во Германија.

Дербито на оваа фаза секако е дуелот во Менхебгладбах помеѓу Борусија и Шалке.

Лидерот во Бундес лигата, во есенскиот дел од шампионатот, Баерн Минхен, не би требало да има проблеми против Бохум, исто како и Борусија Дортмунд која за противник ќе го има Дизелдорф. Мајнц би требало да има најлесна задача од сите Бундес лигаши, екипата на Николче Новевски ќе гостува кај третолигашот Кил.   

Вторник, 20. декември:

Бохум-Баерн Минхен
Нинберг-Гројтер Фирт
Фортуба Дизелдорф-Борусија Дортмунд
Хофенхајм-Аугзбург

Среда, 21. декември:

Херта-Кајзерслаутерн
Кил-Мајнц
Борусија Менхенгладбах-Шалке 04
Штудгарт-ХамбургерИзменето од емил - 19.Декември.2011 во 13:54
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2011 во 15:48
Шампионот ја доби битката за Вестфалија

Популарните „милионери“ продолжуваат да „газат“ се пред себе во германското првенство. Бранителот на титулата во Бундеслигата, Борусија Допртмунд, кончено успеа да се искачи на врвот од табелата во тековната сезона. Во дерби пресметката од рамките на 14-тото коло, актуелниот шампион ја доби битката за Вестфалија, совладувајќи го тимот на Шалке 04 од соседниот Гелзенкирхен со резултат од 2-0. Гостинскиот отпор беше срушен уште во 16-тата минута кога репрезентативецот на Полска, Роберт Левандовски, по асистенцијата на Марсел Шмелцер ја доведе домашната екипа во водство. Дилемите околу победникот беа разрешени после точно еден час игра од почетокот на натпреварот, откако Бразилецот, Фелипе Сантана, по една сомнителна акција, го потврди триумфот. 

Со новата победа, Дортмунд изби на првото место на табелата со 29 освоени бодови, односно еден повеќе во однос на Баерн Минхен, кој утре му гостува на Мајнц. Шалке засега останува на четвртата позиција со 25 поени на своето салдо.

Резултати од останатите натпревари:
Нирнберг – Кајзерслаутерн 1-0
Хофенхајм – Фрајбург 1-1
Аугзбург – Волфсбург 2-0
Херта Баер – Леверкузен 3-3
Хановер – Хамбург 1-1

Денес :
Вердер – Штутгарт
Мајнц – Баерн Минхен
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2011 во 22:29
Германскиот репрезентативец Лукас Подолски беше најзаслужен за победата на Келн од 3:0 над Аугсбург.

Пoдолски постигна два гола во триумфот на "јарците", а еднаш во листата на стрелци се запиша и Пешко.

Хамбургер и Кајзерслаутерн ги поделија бодовите (1:1). Домаќините од 23. минута останаа со фудбалер помалку по исклучувањето на Слободан Рајковиќ, кој доби директен црвен картон заради удирање со лакт.

Гостите тоа го искористија и поведоа во 38. минута преку Де Вит, но Хамбургер играше одлично во второто полувреме и со играч помалку изедначи преку Паоло Гереро.Баерн - Нирнберг 4:0
Гомез 2', 69', Швајнштајгер 19', Рибери 39'

Шалке - Хофенхајм 3:1
Раул 28', Хунтелар 73'(п), 77' - Ибишевиќ 63'

Волфсбург - Херта 2:3
Манџукиќ 31', Шефер 84' - Рафаел 28', Кобијашвили 37'(п), Ласога 85'

Борусија Мехенгладбах - Хановер 2:1
Ројс 22', 51' - Погатец 26'

Штутгарт - Борусија Дортмунд 1:1
Ташчи 22' - Пишчек 45'

Мајнц - Вердер 1:3
Бунгерт 23' - Пизаро 29', Хунт 47', Продл 78'

Недела, 30. октомври:

Келн - Аугсбург 3:0
Подолски 19', 24', Пешко 56'

Хамбургер - Кајзерслаутерн 1:1
Гереро 65' - Де Вит 38'

Играно во петок:
Фрајбург - Баер Леверкузен 0:1

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.