IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Препорака за нов монитор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Препорака за нов монитор

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
kamarad Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kamarad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Препорака за нов монитор
    Испратена: 13.Август.2010 во 11:32
Мјот стар CRT монитор (LG - 19 Inches) векје е за во пензија па треба да купам нов. Сега веќе нема CРТ монитори па ќе мора да барам LCD. Од она што го проверив по продавниците за компјутерска опрема кај нас се нудат (воглавно) монитори со просечен квалитет, кои не се наменети за обработка на фотографии.

Јас не сум професионалец и не сум спремен да потрошам "богатство" за монитор, но сум спремен да платам повеќе одколку за просечен монитор.

Дали некој може да ми препорача 20" или 20" инчен монитор? И каде тој би можел да се купи?

Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2010 во 01:03
Колкаво е "богатството"? Според тоа ке најдеме некоја соодветна препорака. Инаку нешто надпросечни се Dell со IPS панели. Може да се купат во Ланком или во Макпетрол. За нешто подобро од ова, првин кажи која сума си спремен да одвоиш.
Кон врв
kamarad Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kamarad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2010 во 14:45
Можеби 400-450EUR... Не повеќе.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2010 во 20:13
Mozes na staro da najdes CRT i toa 21" za okolu 50eur.
A ako ne si pro, niso nema da ti fali i so obicen LCD. Samo razgledaj reviewa. Samsung mislam deka se ok.
Moze i vaka: zemi dobra (dobra kao nadprosecna, ne kao dobra-dobra) 22" za ~200eur i eden CRT 17" za 15eur koj ke go koristis za proverka na boite pred pecatenje.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2010 во 03:02
Vidi ovde. Ima interesni podatoci za LCD panelite, kako i nekolku preporaki spored cenoven rang.
Moj izbor se
NEC P221W-BK
Dell U2410L, ili U2210L
Кон врв
kamarad Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kamarad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2010 во 10:57
Благодарам fichot и ang3l4o!
И јас размислував за варијантата да купам просечен LCD и да го заджам стариот CRT (LG FLATRON F920B) монитор. Ама кубурам со простор :-(. CRT-то што го имам сеуште вади квалитетен приказ, но сега веќе "замара" при подолго користење. Затоа и не би одел со варијантата за купување стар CRT. Тие си имаат свој животен век и сега веќе не може да се најде CRT монитор кој има помалку од 5 години (а тоа веќе не е малку).

NEC P221W-BK... изгледа ОК. Само да видам дали може да се најде кај нас. Знаете ли можеби кој е застапник за NEC кај нас?
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2010 во 13:43
Edno vreme NIKO gi noseshe, mozebi seuste nosat. Za drug ne znam. Ako gi nema tuka, vo Srbija sigurno moze da se najde.
Кон врв
Gage_te Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gage_te Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 01:28
Здраво јаси имам една препорака за евтин а добар монитор.

Screen Size 21.5 W
Resolution 1920 x 1080
Brightness 250 cd/m?
Contrast Ratio DC 50000 : 1 (1000 : 1) (Typ)
Response time 2 ms (GTG)
Viewing Angle(Horizontal/Vertical) 170? / 160? (CR>10)
Color Supported 16.7 M
Signal Input Video Signal Analog RGB / DVI
Sync. Signal Separate H / V, Composite, SOG
Connector DVI-I
Power Power Consumption 28 W (Typ)
Stand By Power (DPMS) <1 W (Typ)
Type External
Features Plug & Play DDC 2B
Multimedia Speakers No
Special Features MagicBright3, Off timer, Image Size Colour Effect, Customised key, MagicWizard & MagicTune with AssetManagement, Windows Vista Premium, Safe Mode (DownScaling in UXGA)
USB powered hub option No
Mac compatibility Yes
Wall-Mount No
TCO No
Cabinet Colour Charcoal Grey
Dimension Product Dimension(With stand, WxHxD) 536.3 x 403.0 x 189.5 mm
Product Dimension(Without Stand, WxHxD) 536.3 x 345.2 x 49.6 mm
Shipment Dimension(WxHxD) 659 x 418 x 116 mm
Weight Product Weight 3.6 kg
Shipment Weight 5.3 kg

Линк: http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=11000
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 02:23
Moe iskustvo so Samsung monitori. Lani zemavme dva T240 24" Samsung i dvata se rasipaa za 5-6 meseci.
Ne ti preporacuvam nisto, deka site monitori sto se pod 24" HP DreamColor ne se dobri ako vekje se baraat minimum performansi. I bez dobar kalibrator nikogas nema da imas vistinska boja i gama. Jas licno bi idel na Dell za taa cena ako moze da se zeme. Ne ti preporacuvam kupuvanje od Srbija deka so moeto iskustvo so rasipuvanje vo garanten rok, kje bese golem problem ako ne bese od tuka kupen.

Изменето од Tegla - 16.Август.2010 во 02:25
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 02:34
Samsung vo posledno vreme e lotarija. Znaci moze da se pogodi i da trae so godini, a moze da se rasipe i posle nekolku meseci. Problemot e vo toa sto Samsung so serijata T i poslednata P, vgraduva 3rd party paneli, koi ne se nivno proizvodstvo, za da moze da postine so pobaruvackata. Jas imam 226BW kupen pred 3 godini i raboti super, a imam i T220 koj istotaka do sega ne pokaza nisto, ama prikazot se razlikuva, i toa dosta. 226 dava mnogu podobra gradacija na boite, porealen prikaz, bez prenacukan kontrast. I dvata se kalibrirani, ama T220 ne moze da go postigne baranoto. Za kalibracija, potrebno e da go koristis za nesto profesionalno. Dali toa ke bide inkjet printer, minilab, ploter, offset, del od kalibracijatake zavisi od toa. Za realen prikaz moze da probas racno da go kalibriras i da dobies gore dole soliden rezultat. No, za toa potoa. Prvin resi se sto ke zemes, pa potoa moze i da najdes nekoj koj ke ti pozajmi kalibrator za da svrsis rabota.
Кон врв
kamarad Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kamarad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 13:08
E da, bez razlika koj model bi go odbral, monitorot ke treba da se kalibrira. CRT monitorot koj sega go koristam go kalibrirav nekolku pati so SpyderPro2 kalibrator, koj odlicno si ja vrsese rabotata. Za zal veke ne mozam da go pozajmuvam istiot pa ke treba da baram drugo care.

Samsung od sekogas sum go smetal za "siguren" brend i sega malku me zamislivte so vasite komentari.

Vo sekoj slucaj - blagodaram na site!
Кон врв
Gage_te Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gage_te Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 14:44
Мониторот samsung syncmaster p2270 дава многу блиска слика со сликата од кога ке се испечати, мала е многу разликата а е евтин и мозе да заврси работа. Јас имам заврсено графички дизајн и знам колку е теско да се работи графика на овие монитори, најуваи монитори се CRT за графика и ке останат.
Кон врв
cyb3rc0re Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cyb3rc0re Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 15:58
Јас имам Самсунг Т240 HD (монитор/телевизор варијантата, не таа наведена погоре) и до сега, со секојдневна работа од 8-5 како монитор, и од 5 натаму како ТВ, во времетраење од 1 година, немам никаква забелешка. А претходно имав ЛГ 19 инчен (мислам дека го имав истиот, не сум сигурен).

Додека ЦРТ има свои предности, јас го одбрав самсунгот од следниве причини:
-има 2 ХДМИ влеза, едниот го користам за да го уклучам мојот лаптоп на екранот, а на другиот може да уклучиш ДВД плеер ако имаш.
-има ДВИ влез, ако имаш компјутер со таков видео излез од графичка
-има ВГА влез, за постарите компјутери и за лаптопи кои имаат ВГА излез
-има влез за ТВ антена (кабловска).
-најдоброто е: можеш сите работи да ги користиш одеднаш, значи и лаптоп и компјутер и тв и двд, на еден монитор, нормално, со менување на каналот кој сакаш да го прикаже (не може одеднаш да гледаш тв, да работиш на лаптоп и на компјутер, но може наизменично да менуваш што сакаш да прикаже)
-Додатни работи плус (ако користиш ХДМИ): можеш аудиото од компјутерот/лаптопот да го префрлиш на мониторот (на неговите звучници) и тоа да го регулираш со далинското, наместо софтверски (пр. пушташ погласен видео клип и одма можеш од далинско да си намалиш глас, место софтверски да бараш кај е). Па ако уклучиш звучници за излез, (да не ги користиш од мониторот, него ако ставиш пр. 2.1 аудио систем), ова со далинското е закон.

Значи воглавно, мене ми послужил и за фотографии (супер резолуција, голема работна површина, одлични бои итн), и како телевизор. Го препорачувам. А ако имаш можност за поголемиот (Т260 HD), земај не се думај, уште поголем, уште повеќе можности. Пред него ќе се осеќаш како да си капетан Пикард на ентерпрајс :)
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 19:48
Samsung p2270 ne moze d ase sporedi so prikazot sto go dava Dell, a uste pomalku pak so prikazot na NEC. Moja preporaka e da ne zimas monitor so tuner, zatoa sto tie imaat modificirani paneli koi ja peglaat rezolucijata. Profesionalnite monitori nikogas nemale takva opcija.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.