IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што е Дух, а што е Душа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е Дух, а што е Душа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
White Eagle Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 182
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај White Eagle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 01:11
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Сите живи суштества имаат душа.А,пак духкои многу луѓе го поистоветуваат со душа,претставува единство на умот,телото и душата.А духовите од кои се плашат луѓето,не се совршени и затоа не треба да се викаат духови,туку изгубени души.

Tocno... site zivi sustestva imaat dusa.Se' se ragja,raste i umira. Za Duhot i Dusata napraviv razlika. Edno ne e tocno,deka ima izgubeni dusi. Sekoja dusa,posle napustanjeto na fizickoto telo odi na odgovornost.Odi onamu kade sto mu e mestoto. Odi da polaga racun. Secija dusa,zivee vo tek na celiot ovosvetski zivot. Od Ademovata kicma,Allah dz.s go stvoril i negovoto potomstvo.Pa gi povikal potoa da posvedocat za Allahovoto edinstvo,postoenje,mok i sila... sekoja edna dusa e bidena pred Allah dz.s i ima posvedoceno... posle toa,so sekoe ragjanje odredena dusa,doagja na ovoj svet na iskusenie.Posle smrtta,se vrakja da polaga racun. Se prenesuva deka,na zemjata,pred Adem a.s ziveele Dzinni (kako sto e kazano nekolku pati... ne se raboti za dzinovi kako sto se opisani po bajkite).Tie pravele nered na zemjava,pa Allah pratil Vojska Meleki da gi progonat po morskite ostrovi.I denes,prestolot na Iblis se naogja vo More (se pretpostavuva deka toa e Bermudskiot Triagolnik). Postojat poveke svetovi. Taka postoi i nevidliv svet,vo koj ziveat tie Dzinovi.Ona sto do denes se znae kako izgubeni dusi,toa se Dzinovi. Allah stvoril 7 neba i odredil sto ke se naogja vo sekoe nebo.I ne opomenal deka TOJ e Kontrolor na seto toa. Naukata so ova malku zakasni.I koga go  otkri,go otkri pogresno. Deka postojat sedum nivoa na svesnosti. 1.Minerali,bilki 2.zivotni.3.luge.4.vonzemjani (kako sto naukata tvrdi) 5. deka e mesto kade sto dusata odi otkako ke go napusti teloto pa posle odbira kade povtorno ke se inkarnira (pak kako sto naukata tvrdi). 6 bitija so pogolema razviena svest i 7. e se'. No spored niv Bog ne postoi. Seto toa e spomnato vo Qur'anot i nad seto toa Vladar e svevisniot Allah dz.s. Sekoj povisok stepen se hrani so poniskiot.Taka,zivotnite se hranat so rastenijata,lugeto so zivotnite "vonzemjanite" (Dzinovite) so lugeto.Kako Dzinovite so lugeto ? Denes znaeme site,kolku luge ima opsednati od demoni. Dzinovite od lugeto crpat energija. Edinstveniot lek ZNACI EDINSTVEN LEK za zastita protiv tie zli "dusi" e Qur'anot.  Qur'anot ako se uci na Arapski jazik. Se prasuvate kako koga ne razbiram Arapski. Dzinovite,koi gi opsednuvaat lugeto,ziveat po iljadnici godini.Gi poznavaat site jazici na svetot. Moze duri sekoj proverka da si napravi. Allah dz.s i posledniot pratenik s.a.w.s ni odredile posebni aeti i Qur'anski surinja za zastita od takvite "sili"

Duhovi(kakvi sto se zamisluvaat),Vonzemjani,Izgubeni dusi.... ne postojat. Se' se Dzinovi. Sekoj eden covek,na planetava zemja,ima svoj Dzin (Karin). Jas imam svoj dzin i vo tekot na celiot moj zivot toj e somene,moze da zavladee so mene (dokolku gi slusam svoite strasti) Mozam i da zavladeam so nego.Dokolku se boram protiv fitnata negova pa da go ubedam na svoeto.Posle mojata smrt,toj i ponataka prodolzuva da zivee. Ako ne sum go naucil,toj ke prodolzi so manipulacija i lagi. Da me emitira mene (zatoa sto vo celost me znae,cel zivot e so mene) da pravi nered po kukjava,da se ponasa kako sto sum se ponasal i jas... da se poveruva deka dusata moja ili jas sum se vratil od mrtvite. Zatoa se' e protiv Islamot,zatoa sto Islamot ja ima edinstvenata zastita. Vo Qur'anot na se' sme opomenati.Nisto ne e izostaveno.

 

     Јас пак ќе речам дека има изгубени души.Еве и зошто.Од нашето создавање од страна на бог,нас ни е дадена слобода да избираме,апсолутна слобода.Ако пробаме да убиеме некого,иако тоа е лошо и е против божјите закони,бог нема да се материјализира и да не спречи да не извршиме убиство,се разбира секаде има исклучоци.Зборот ми е дека имаме слобода да правиме што сакаме,ова е наш свет,свет на луѓето.Кога ни се дава слобода на сите полиња,треба да ни се даде слобода дали сакаме да одиме по патот на светлината кон бог,или не.Бог ни ја дава таа слобода.Ако душата не сака да ја напушти оваа димензија заради разлишни пришини како на пр. мајка која не сака да ги остави своите деца,богати луѓе,материјалисти кои не сакаат да го остават богатството,остануваат на земјата како изгубени души.Се разбира тие не можат да има наштетат на живите.На овие изгубени души треба да им се покаже патот кон светлината,онаа божествената.Затоа се тврди дека во замоците има најмногу духови,па сопствениците целиот свој живот живееле во тие огромни замоци кои вределе цело богатство,па дури и по смртта не сакале да ги напуштат

Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.
Кон врв
White Eagle Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 182
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај White Eagle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 01:24
   А тоа што го велиш за Џиновите јас го толкувам на друг начин.Факт е дека сите религии имале големи влијанија меѓу се*е,и во сите свети книги на различен начин се објаснети исти работи.Несомнено,повеќе, а можеби се што е напишано во Коранот е вистина.Јас мислам дека џиновите го симболизираат човековиот ум,најмоќно и најмрачно човеково оружје.умот не ни е под контрола,и треба да успееме да го контролираме,односно да направиме една благосостојба помеѓу умот,телото и душата.Секој си има свој џин и секој си има свој ум.Светите книги се симболични дела и не треба толку буквално да се сваќаат,тие се приказни со поента која мораме да ја сватиме иначе ќе останиме во заблуда.Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.А за бермудскиот триаголник,објаснив во таа тема,да не се повторувам ќе прочиташ таму,тоа повеќе не е мистерија.Не сваќај се толку буквално,читај малце меѓу редови
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 02:55

Zdravo White Eagle. Vo postot imas nekolku pogodoci a i nekolku greski. Ke probam sega jas na svoj nacin da ti objasnam nesto. Od Islamska gledna tocka. (povtorno velam,za zbor nikoj ne sakam da me drzi,sekoj treba da si cita i uci,ova e poveke moe mislenje,kako jas sum ja svatil verata i odredeni raboti).

Цитирај Јас пак ќе речам дека има изгубени души.Еве и зошто.Од нашето создавање од страна на бог,нас ни е дадена слобода да избираме,апсолутна слобода.Ако пробаме да убиеме некого,иако тоа е лошо и е против божјите закони,бог нема да се материјализира и да не спречи да не извршиме убиство,се разбира секаде има исклучоци.Зборот ми е дека имаме слобода да правиме што сакаме,ова е наш свет,свет на луѓето.Кога ни се дава слобода на сите полиња,треба да ни се даде слобода дали сакаме да одиме по патот на светлината кон бог,или не.Бог ни ја дава таа слобода.Ако душата не сака да ја напушти оваа димензија заради разлишни пришини како на пр. мајка која не сака да ги остави своите деца,богати луѓе,материјалисти кои не сакаат да го остават богатството,остануваат на земјата како изгубени души.Се разбира тие не можат да има наштетат на живите.На овие изгубени души треба да им се покаже патот кон светлината,онаа божествената.Затоа се тврди дека во замоците има најмногу духови,па сопствениците целиот свој живот живееле во тие огромни замоци кои вределе цело богатство,па дури и по смртта не сакале да ги напуштат

Kazav i vo prethodniot post. Allah dz.s,tocno e deka ni sozdal slobodni,so slobodna volja na Izbor.Da ne bese slobodata,nemase da mozeme razlika da napravime. Vsusnost,znaeme kolku e ubavo da mu se pomogne na nekogo (da mu se spasi na nekogo zivotot) tokmu zaradi toa sto postoi Moznosta i da mu se odmogne (ili nekoj da bide ubien). No,ona sto ne se slozuvame e toa sto,nie veruvame (a siguren sum deka toa e taka i vo hristijanstvoto) deka,slobodata,covekot e ima vo tekot na ovoj zivot. Znaci,pricinata sto sme stvoreni e kolku ke izdrzime vo borbata protiv zloto. Slobodata ja imame vo ovoj zivot i tuka mozeme da odmereme,dali ke bideme zli ili dobri luge.Ke go sledime Djavolot ili Boga. Toa e "Misijata". Posle smrtta,sekoj covek,za sekoe delo,ke polaga racun. Mnogu e pogresno da se veruva deka dusata posle smrtta e slobodna.Zatoa sto sekoj bi posakal mrtov da bide.Bez odgovornost,pokraj familija,nikoj od nego nema nisto da bara.Ne.Dusata,posle smrtta,odi na odgovornost. A apsolutna sloboda nemame. Toa e logicno prijatele. Tokmu zaradi primerot koj go spomna za majkata i decata i bogatiot za gomilanje kapital.... Covekot,posle smrtta,so sebe gi nosi samo negovite dela. Drugo se' ostava. Ako covekot zasluzi na ovoj svet,ke dobie na drugiot. Ako majkata dobro gi vaspita svoite deca (toa e dolznost na sekoja majka) taa decata ke gi ima vo rajkot,za sekogas i bessmrtni. Ako Bogatiot pomaga so toa sto go ima (sto povtorno Bog mu go dal) toj Bogatstvo i raskosen zivot ke ima na Onoj svet,za sekogas. Slobodata ja imame samo tuka na ovoj svet. I tuka mozeme da odbereme sto e za nas podobro. Za zamocite... isto e ona sto predmalku go spomnav. Vo toj slucaj,podobro da se bide mrtov,neli ? Kako sto kazav. Se se tie raboti Mit-ovi. Se' se toa Dzinovi. Kako sto kazav,sekoj covek ima svoj Dzin (karin) i toj so nego e vo tekot na celiot negov zivot.Ne razdvoen. Posle smrtta na covekot,Dzinovite i ponataka ostanuvaat da ziveat. Dzinovite se denes naj golema manipulacija. Ako pocnam da ti tvrdam deka upravuvaci na leteckite cinii se Luge od planetava zemja i Dzinovi,sekako deka ke reces toa ne e vistina. No Vistina e. Naj golema opasnost za covekot se dzinovite.Sekogas covek moze da "nagazi" na toa i da bide od nego opsednat. Dzinovite gi ima kako ilugeto.Eskimi,kinezi,makedonci,bugari,muslimani,hristijani, evrei,ateisti,budisti.... isto kako i lugeto. Na ovaa tema,mozam so denovi da ti zboruvam,zatoa sto sum licno jas,slucaj i licno iskustvo sum imal. A deka e Qur'anot lek edinstven za toa,jas sum isto taka licen svedok.

Цитирај    А тоа што го велиш за Џиновите јас го толкувам на друг начин.Факт е дека сите религии имале големи влијанија меѓу се*е,и во сите свети книги на различен начин се објаснети исти работи.Несомнено,повеќе, а можеби се што е напишано во Коранот е вистина.Јас мислам дека џиновите го симболизираат човековиот ум,најмоќно и најмрачно човеково оружје.умот не ни е под контрола,и треба да успееме да го контролираме,односно да направиме една благосостојба помеѓу умот,телото и душата.Секој си има свој џин и секој си има свој ум.Светите книги се симболични дела и не треба толку буквално да се сваќаат,тие се приказни со поента која мораме да ја сватиме иначе ќе останиме во заблуда.Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.А за бермудскиот триаголник,објаснив во таа тема,да не се повторувам ќе прочиташ таму,тоа повеќе не е мистерија.Не сваќај се толку буквално,читај малце меѓу редови

Dzinovite ne go simboliziraat coveckiot um,no,mozat da go kontroliraat. Dzinovite duri mozat i da go razdvizuvaat coveckoto telo. Dzinot ima sposobnost i da se seta po covekovite veni,znaci,celosno da go kontrolira covekot... onolku kolku sto ke mu dozvoli licnosta. Ako covek se pridrzuva kon Bozjite zakoni,zapovedi,propisi... takvata sila nemoze da go poseti toj covek ili da mu nasteti,naprotiv,vo toj slucaj,ti ja prilagoduvas kon sebe. Ako klanjas namaz,ako slusas Qur'an,los dzin nemoze da izdrzi vo taa kukja i vo toj covek.A onoj koj go poseduvas,go priviknuvas (sopstveniot). Deka svetite Knigi se simbolicni dela i deka ne treba bukvalno da se svakjaat Fakt e. Muhammed s.a.w.s spomnuva deka Dedzdzal (naj golemoto iskusenie za covekot) ke se dvizi so svetlosna brzina,na zivotno (so golemina onolku kolku sto odgovara na edna letecka cinija) so brzina,kako sto se dvizi dozdot koga ima i veter.Deka za 40 dena,nema grad nitu selo a da ne poseti.Osven gradovite mekka i medina. Tie ke bidat zastiteni od Meleki (Angeli). Ako spomnel letecka cinija,sekako deka nemalo da mu veruvaat,zatoa sto togas nemalo nisto slicno na toa. No denes,znaeme sto moze toa da bide. Qur'anot e poln so naucni dokazi,koi skoro se otkrile i koi doprva ke se otkrivaat.

Цитирај Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.

Gledas... nesto sto ima smisla ne veruvame a veruvame nesto sto e totalno besmisleno. Ne veruvate deka Bog pratil meleki da gi proteraat Dzinovite. Ne veruvate vo toa deka Allah go prakja Dzibril a.s (Gabriel) da go unisti nekoj narod,ili,nekoi narodi,zatoa sto pravele grev. Ne veruvate vo toa deka Allah ima slugi,meleki,dzinni,luge,drvja,kamenja... i se sto posto,se sto e stvoreno,stvoreno e Nemu da mu robova.Zasto ne veruvate ? Velis Bog e kadar sam da go izvrsi toa. VISTINA,NO BOG IMA I ROBOVI I SLUGI,KOI BESPREKORNO GI IZVRSUVAAT NEGOVITE NAREDBI. A veruvate deka Allah (Bog) go izmacil "svojot sin" (subhanallah) ili,sto e uste po nevozmozno,Bog se izmacil samiot sebesi,ili Bog izmacil del od nego... zosto ? Za da spasi hristijanite ? Zaradi grevovite necivi ? Ne mozese li Bog da gi oprosti grevovite bez da se maci samiot sebesi,ili negoviot "EDINSTVEN SIN"

I... megjuredovi ne citam. :) Vo ovoj podforum (veroispoved) ne sretnav tema okolu bermudskiot triagolnik:)

 

Ti Posakuvam Sekoe Dobro !

Кон врв
Corporal^^ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 833
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Corporal^^ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 16:36

шо сторе бе, како не ти беше мака брат?

Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior
Кон врв
White Eagle Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 182
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај White Eagle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 17:25
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Zdravo White Eagle. Vo postot imas nekolku pogodoci a i nekolku greski. Ke probam sega jas na svoj nacin da ti objasnam nesto. Od Islamska gledna tocka. (povtorno velam,za zbor nikoj ne sakam da me drzi,sekoj treba da si cita i uci,ova e poveke moe mislenje,kako jas sum ja svatil verata i odredeni raboti).

Цитирај Јас пак ќе речам дека има изгубени души.Еве и зошто.Од нашето создавање од страна на бог,нас ни е дадена слобода да избираме,апсолутна слобода.Ако пробаме да убиеме некого,иако тоа е лошо и е против божјите закони,бог нема да се материјализира и да не спречи да не извршиме убиство,се разбира секаде има исклучоци.Зборот ми е дека имаме слобода да правиме што сакаме,ова е наш свет,свет на луѓето.Кога ни се дава слобода на сите полиња,треба да ни се даде слобода дали сакаме да одиме по патот на светлината кон бог,или не.Бог ни ја дава таа слобода.Ако душата не сака да ја напушти оваа димензија заради разлишни пришини како на пр. мајка која не сака да ги остави своите деца,богати луѓе,материјалисти кои не сакаат да го остават богатството,остануваат на земјата како изгубени души.Се разбира тие не можат да има наштетат на живите.На овие изгубени души треба да им се покаже патот кон светлината,онаа божествената.Затоа се тврди дека во замоците има најмногу духови,па сопствениците целиот свој живот живееле во тие огромни замоци кои вределе цело богатство,па дури и по смртта не сакале да ги напуштат

Kazav i vo prethodniot post. Allah dz.s,tocno e deka ni sozdal slobodni,so slobodna volja na Izbor.Da ne bese slobodata,nemase da mozeme razlika da napravime. Vsusnost,znaeme kolku e ubavo da mu se pomogne na nekogo (da mu se spasi na nekogo zivotot) tokmu zaradi toa sto postoi Moznosta i da mu se odmogne (ili nekoj da bide ubien). No,ona sto ne se slozuvame e toa sto,nie veruvame (a siguren sum deka toa e taka i vo hristijanstvoto) deka,slobodata,covekot e ima vo tekot na ovoj zivot. Znaci,pricinata sto sme stvoreni e kolku ke izdrzime vo borbata protiv zloto. Slobodata ja imame vo ovoj zivot i tuka mozeme da odmereme,dali ke bideme zli ili dobri luge.Ke go sledime Djavolot ili Boga. Toa e "Misijata". Posle smrtta,sekoj covek,za sekoe delo,ke polaga racun. Mnogu e pogresno da se veruva deka dusata posle smrtta e slobodna.Zatoa sto sekoj bi posakal mrtov da bide.Bez odgovornost,pokraj familija,nikoj od nego nema nisto da bara.Ne.Dusata,posle smrtta,odi na odgovornost. A apsolutna sloboda nemame. Toa e logicno prijatele. Tokmu zaradi primerot koj go spomna za majkata i decata i bogatiot za gomilanje kapital.... Covekot,posle smrtta,so sebe gi nosi samo negovite dela. Drugo se' ostava. Ako covekot zasluzi na ovoj svet,ke dobie na drugiot. Ako majkata dobro gi vaspita svoite deca (toa e dolznost na sekoja majka) taa decata ke gi ima vo rajkot,za sekogas i bessmrtni. Ako Bogatiot pomaga so toa sto go ima (sto povtorno Bog mu go dal) toj Bogatstvo i raskosen zivot ke ima na Onoj svet,za sekogas. Slobodata ja imame samo tuka na ovoj svet. I tuka mozeme da odbereme sto e za nas podobro. Za zamocite... isto e ona sto predmalku go spomnav. Vo toj slucaj,podobro da se bide mrtov,neli ? Kako sto kazav. Se se tie raboti Mit-ovi. Se' se toa Dzinovi. Kako sto kazav,sekoj covek ima svoj Dzin (karin) i toj so nego e vo tekot na celiot negov zivot.Ne razdvoen. Posle smrtta na covekot,Dzinovite i ponataka ostanuvaat da ziveat. Dzinovite se denes naj golema manipulacija. Ako pocnam da ti tvrdam deka upravuvaci na leteckite cinii se Luge od planetava zemja i Dzinovi,sekako deka ke reces toa ne e vistina. No Vistina e. Naj golema opasnost za covekot se dzinovite.Sekogas covek moze da "nagazi" na toa i da bide od nego opsednat. Dzinovite gi ima kako ilugeto.Eskimi,kinezi,makedonci,bugari,muslimani,hristijani, evrei,ateisti,budisti.... isto kako i lugeto. Na ovaa tema,mozam so denovi da ti zboruvam,zatoa sto sum licno jas,slucaj i licno iskustvo sum imal. A deka e Qur'anot lek edinstven za toa,jas sum isto taka licen svedok.

Цитирај    А тоа што го велиш за Џиновите јас го толкувам на друг начин.Факт е дека сите религии имале големи влијанија меѓу се*е,и во сите свети книги на различен начин се објаснети исти работи.Несомнено,повеќе, а можеби се што е напишано во Коранот е вистина.Јас мислам дека џиновите го симболизираат човековиот ум,најмоќно и најмрачно човеково оружје.умот не ни е под контрола,и треба да успееме да го контролираме,односно да направиме една благосостојба помеѓу умот,телото и душата.Секој си има свој џин и секој си има свој ум.Светите книги се симболични дела и не треба толку буквално да се сваќаат,тие се приказни со поента која мораме да ја сватиме иначе ќе останиме во заблуда.Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.А за бермудскиот триаголник,објаснив во таа тема,да не се повторувам ќе прочиташ таму,тоа повеќе не е мистерија.Не сваќај се толку буквално,читај малце меѓу редови

Dzinovite ne go simboliziraat coveckiot um,no,mozat da go kontroliraat. Dzinovite duri mozat i da go razdvizuvaat coveckoto telo. Dzinot ima sposobnost i da se seta po covekovite veni,znaci,celosno da go kontrolira covekot... onolku kolku sto ke mu dozvoli licnosta. Ako covek se pridrzuva kon Bozjite zakoni,zapovedi,propisi... takvata sila nemoze da go poseti toj covek ili da mu nasteti,naprotiv,vo toj slucaj,ti ja prilagoduvas kon sebe. Ako klanjas namaz,ako slusas Qur'an,los dzin nemoze da izdrzi vo taa kukja i vo toj covek.A onoj koj go poseduvas,go priviknuvas (sopstveniot). Deka svetite Knigi se simbolicni dela i deka ne treba bukvalno da se svakjaat Fakt e. Muhammed s.a.w.s spomnuva deka Dedzdzal (naj golemoto iskusenie za covekot) ke se dvizi so svetlosna brzina,na zivotno (so golemina onolku kolku sto odgovara na edna letecka cinija) so brzina,kako sto se dvizi dozdot koga ima i veter.Deka za 40 dena,nema grad nitu selo a da ne poseti.Osven gradovite mekka i medina. Tie ke bidat zastiteni od Meleki (Angeli). Ako spomnel letecka cinija,sekako deka nemalo da mu veruvaat,zatoa sto togas nemalo nisto slicno na toa. No denes,znaeme sto moze toa da bide. Qur'anot e poln so naucni dokazi,koi skoro se otkrile i koi doprva ke se otkrivaat.

Цитирај Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.

Gledas... nesto sto ima smisla ne veruvame a veruvame nesto sto e totalno besmisleno. Ne veruvate deka Bog pratil meleki da gi proteraat Dzinovite. Ne veruvate vo toa deka Allah go prakja Dzibril a.s (Gabriel) da go unisti nekoj narod,ili,nekoi narodi,zatoa sto pravele grev. Ne veruvate vo toa deka Allah ima slugi,meleki,dzinni,luge,drvja,kamenja... i se sto posto,se sto e stvoreno,stvoreno e Nemu da mu robova.Zasto ne veruvate ? Velis Bog e kadar sam da go izvrsi toa. VISTINA,NO BOG IMA I ROBOVI I SLUGI,KOI BESPREKORNO GI IZVRSUVAAT NEGOVITE NAREDBI. A veruvate deka Allah (Bog) go izmacil "svojot sin" (subhanallah) ili,sto e uste po nevozmozno,Bog se izmacil samiot sebesi,ili Bog izmacil del od nego... zosto ? Za da spasi hristijanite ? Zaradi grevovite necivi ? Ne mozese li Bog da gi oprosti grevovite bez da se maci samiot sebesi,ili negoviot "EDINSTVEN SIN"

I... megjuredovi ne citam. :) Vo ovoj podforum (veroispoved) ne sretnav tema okolu bermudskiot triagolnik:)

 

Ti Posakuvam Sekoe Dobro !

 

    Тоа е само твое мислење,секој има право на свое,така? Јас со повеќе работи што ги тврдиш не се сложувам,како христијанин сметам дека и преку христијанството,како и преку други религии се стигнува до бога.За бермудскиот триаголник прочитај во мистерии и астрологија

Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 18:13

Prijatele... toa e zapisano taka. Toa e ona na sto ne opomenal Svevisniot Allah dz.s i Muhammed s.a.w.s,Negoviot posleden pratenik. Nisto ne e slucajno receno. Vo Biblijata,duri i jas,kako musliman,mozam da ti kazam deka falat mnogu raboti za koi trebase da bide(me)te opomenati. Nikogas,ona sto go tvrdi Qur'anot i praksata na Muhammed s.a.w.s (Hadisite) nemoze so nisto da se pobie. Edinstveno vaka,da se terorizira po amerika,spanija.... pa da se stekne gnev kaj lugeto kon muslimanite... a terorot sekako poteknuva od samite se-besi.Od Hristijanite i Evreite. Allah dz.s Vo Qur'anot veli deka,nema da da gi opati na prav pat,onie koi sami se-be nepravda cinat. Tokmu vo Aetot kade sto se zboruva za dve struseni kuli. (a Allah naj dobro znae za sto se tocno raboti). A za dusi izgubeni,ili duhovi,onakvi kakvi sto se zamisluvaat denes i po FILMOVITE so toa mozat da zamackuvaat oci na luge,koi pomalku znaat a koi MNOGU FILMOVI GLEDAAT.

Sekoe Dobro.

Кон врв
White Eagle Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 182
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај White Eagle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 18:29
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Prijatele... toa e zapisano taka. Toa e ona na sto ne opomenal Svevisniot Allah dz.s i Muhammed s.a.w.s,Negoviot posleden pratenik. Nisto ne e slucajno receno. Vo Biblijata,duri i jas,kako musliman,mozam da ti kazam deka falat mnogu raboti za koi trebase da bide(me)te opomenati. Nikogas,ona sto go tvrdi Qur'anot i praksata na Muhammed s.a.w.s (Hadisite) nemoze so nisto da se pobie. Edinstveno vaka,da se terorizira po amerika,spanija.... pa da se stekne gnev kaj lugeto kon muslimanite... a terorot sekako poteknuva od samite se-besi.Od Hristijanite i Evreite. Allah dz.s Vo Qur'anot veli deka,nema da da gi opati na prav pat,onie koi sami se-be nepravda cinat. Tokmu vo Aetot kade sto se zboruva za dve struseni kuli. (a Allah naj dobro znae za sto se tocno raboti). A za dusi izgubeni,ili duhovi,onakvi kakvi sto se zamisluvaat denes i po FILMOVITE so toa mozat da zamackuvaat oci na luge,koi pomalku znaat a koi MNOGU FILMOVI GLEDAAT.

Sekoe Dobro.

   Штом ве опоменал свевишниот Алах што не можи тие џинојте да ги отеба па пушта ангели и неговиот последен пратеник Мхамед да не си фаќам работа со вас,опасно е.Можи одвреме навреме да ви текни и по некој џихад па да не кркните сите,оти вас ве предупредил свевишниот Алах,се разбира највероватно ве предупредува само кога не е зафатен со тепање на Џинојте,оти тоа не е лесна работа,треба и стратегија да се напрај,стрелците ангели пукаат од подалеку на облачиња качени,а другите пак на јуриш одат со мечови божествени.Мислам дека ова поке е како филмче,целиот коран мене ми личи на филмче со содржина,но некои не ја сваќаат содржината туку само слепо веруваат во филмот.

   Секое добро срце мое и господ да ти е напомош,ќе ти треба,вервај ми!!! 

Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 18:39

Navistina me iznenadi :) Prethodnite postovi ti bea navistina ubavi... so ovoj,gi pokaza i ti "rogovite" Se si mislam deka se raboti za boogie i negovoto cinicno smeenje na sekoja recenica.Toa naj cesto se pravi koga se nema odgovor.

Boogie,udarna ti bese replikata,zarem ne ?

Цитирај
Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.

Gledas... nesto sto ima smisla ne veruvame a veruvame nesto sto e totalno besmisleno. Ne veruvate deka Bog pratil meleki da gi proteraat Dzinovite. Ne veruvate vo toa deka Allah go prakja Dzibril a.s (Gabriel) da go unisti nekoj narod,ili,nekoi narodi,zatoa sto pravele grev. Ne veruvate vo toa deka Allah ima slugi,meleki,dzinni,luge,drvja,kamenja... i se sto posto,se sto e stvoreno,stvoreno e Nemu da mu robova.Zasto ne veruvate ? Velis Bog e kadar sam da go izvrsi toa. VISTINA,NO BOG IMA I ROBOVI I SLUGI,KOI BESPREKORNO GI IZVRSUVAAT NEGOVITE NAREDBI. A veruvate deka Allah (Bog) go izmacil "svojot sin" (subhanallah) ili,sto e uste po nevozmozno,Bog se izmacil samiot sebesi,ili Bog izmacil del od nego... zosto ? Za da spasi hristijanite ? Zaradi grevovite necivi ? Ne mozese li Bog da gi oprosti grevovite bez da se maci samiot sebesi,ili negoviot "EDINSTVEN SIN" 

Odgovor milina :)

PS: I treba nickovite da gi menuvas,boogie,i jas goga bi pisuval gluposti,kako sto ti pisuvas,bi se kriel,veruvaj mi.Znam kako ti e.

PPS: Sard,Pravoslavie,SimeonNT,,, i drugi.... ne se sramite so vakvi lugje ?

Кон врв
White Eagle Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 182
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај White Eagle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 18:49
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Navistina me iznenadi :) Prethodnite postovi ti bea navistina ubavi... so ovoj,gi pokaza i ti "rogovite" Se si mislam deka se raboti za boogie i negovoto cinicno smeenje na sekoja recenica.Toa naj cesto se pravi koga se nema odgovor.

Boogie,udarna ti bese replikata,zarem ne ?

Цитирај
Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.

Gledas... nesto sto ima smisla ne veruvame a veruvame nesto sto e totalno besmisleno. Ne veruvate deka Bog pratil meleki da gi proteraat Dzinovite. Ne veruvate vo toa deka Allah go prakja Dzibril a.s (Gabriel) da go unisti nekoj narod,ili,nekoi narodi,zatoa sto pravele grev. Ne veruvate vo toa deka Allah ima slugi,meleki,dzinni,luge,drvja,kamenja... i se sto posto,se sto e stvoreno,stvoreno e Nemu da mu robova.Zasto ne veruvate ? Velis Bog e kadar sam da go izvrsi toa. VISTINA,NO BOG IMA I ROBOVI I SLUGI,KOI BESPREKORNO GI IZVRSUVAAT NEGOVITE NAREDBI. A veruvate deka Allah (Bog) go izmacil "svojot sin" (subhanallah) ili,sto e uste po nevozmozno,Bog se izmacil samiot sebesi,ili Bog izmacil del od nego... zosto ? Za da spasi hristijanite ? Zaradi grevovite necivi ? Ne mozese li Bog da gi oprosti grevovite bez da se maci samiot sebesi,ili negoviot "EDINSTVEN SIN" 

Odgovor milina :)

PS: I treba nickovite da gi menuvas,boogie,i jas goga bi pisuval gluposti,kako sto ti pisuvas,bi se kriel,veruvaj mi.Znam kako ti e.

PPS: Sard,Pravoslavie,SimeonNT,,, i drugi.... ne se sramite so vakvi lugje ?

       Вака сега.Прво не знам дали се однесува до мене репликата оти малку неразбирливо ја имаш напичшано.И,ај дај ми прав одговор на мојата претходна реплика,размислувај логично малце,не качи зелени.Затоа ни е умот за да го користиме,само не сум сигурен дали алах ви го кажал тоа или пропуштил нешто.Против исламот воопшто не сум,а за разлика од мене, ти си ептен против христијанството.Што ти згрешиле толку христијаните,трауми од детството или? Со должно почитување,сметам дека алах не рекол да се сакаат само една врста на луѓе,само приврзаниците на исламот,тоа е поќе нацизам, не пбил хитлер тој.Заради некои луѓе што погрешно ја толкуваат библијата и светите книги,некои луѓе ќе страдаат и умираат во светите војни.Се надевам дека не спаѓаш меѓу нив.

Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 18:53

Boogie... Hristijanite sto zgresile,ke odgovaraat pred Stvoritelot. Pred mene nema da odgovaraat,neka mu ja mislat za toa sto gresat.

Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2006 во 01:26
Е ова го барав, сега ќе ги прочитам од збор до збор сите постој.
и то...
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2006 во 17:10
Originally posted by YODA YODA напиша:

Е ова го барав, сега ќе ги прочитам од збор до збор сите постој.
 
Ajde pa ke vidis kako odma slednata te. drugata poraka e cista provokacija samo kolku da se izbega od temata.... verovatno zaradi toa sto vo Hristijanstvoto ne se zboruva za ovaa tematika. Nitu za mnogu BITNI raboti koi covekot treba da gi zapoznae. Zapecatija vo vasite srca deka Islamot e terorizam i ne vi e vazno dali ima dokaz za toa ili nema.... dovolno e sto se kaza na mediumite. Toa bese i nivnata cel... da se stekne gnev vo srcata na lugeto kon Islamot za da vi sprecat da go proucuvate... za da mislite deka Islamot e mracen a edinstveno SVETLINA OD NEGO IZGREVA.
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2006 во 22:41
PROCITAV SE !!!
и то...
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2006 во 15:34

Добра опомена са тие што го сакаат телото.

Телото мора да се отврли колку и скапо да го негуваме и украсувале.
Кога душата ке сака да се оддели таа без предрасуда ке го отврли.
Како бродоломец кога ке дојде на копно и го отврли дрвото за кое са држел.
А кога душата ке го отврли телото тоа тело никој го неќе, и него го одфрлаат од куката.
Додека сме во тело да го искористиме за спасение покоруваки и се на волјат Божја вршеки Божји дела.
Со гола душа доагаме кон Судот Божји.Што ке речиме на судот Божји, на кои цели во овој земен живот.Господе праведен судијо, насочиго нашиот ум кон вистината.


Изменето од aaaaaaaaaaaaaa - 07.Август.2006 во 15:36
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.