IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Солун
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Солун

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
city_girl Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај city_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Солун
    Испратена: 04.Август.2010 во 16:50
Shto da se poseti vo 2-3 dena?! 

Изменето од city_girl - 04.Август.2010 во 17:07
Swallow the fiction you are fed and your life will be yours no longer!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 17:27
Мислиш кои места да се посетат во Солун?????
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
city_girl Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај city_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 17:52
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Мислиш кои места да се посетат во Солун?????
 
 
Da, neshto vredno da se vidi..
Swallow the fiction you are fed and your life will be yours no longer!
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 20:03
Не сум била во Солун, но еве нешто што најдов на интернет
можеби ќе те заинтересиранамигнување
 
Знаменитости
 
Белата кула во Солун (грчки: Λευκός Πύργος, турски: Beaskule), која претставува симбол на градот. Оваа кула е градена во времето на византиската империја и денеска е претворена во музеј на градот;
 • Сводот и гробницата на галеријата, исто така е позната и како Камара
 • Базиликата Свети Димитар, која претставува еден од најголемите храмови на христијаните од овој крај
 • Плоштадот Аристотел (грчки: Πλατεία Αριστοτέλους)
 • Храмот Света Софија
 • Римската палата

Музеи

 • Еврејскиот музеј во Солун
 • Македонскиот музеј на современата уметност
 • Државниот музеј на современа уметност
 • Македонскиот фолклорен музеј
 • Музеј на византиската култура
 • Солунскиот археолошки музеј
 • Солунскиот кинематографски музеј
 • Солунскиот музеј на македонската борба
 • Солунскиот спортски музеј
 • Техничкиот музеј
 • Музејот на фотографијата
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 20:22
Белата кула
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 20:26
Света Софија
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 21:15
Ништо посебно нема да се посети во Солун. Сум го посетил само археолошкиот музеј таму. Од знаменитостите Белата кула и плоштадот Аристотелис. Но, Атина и Крит се ПОТПОЛНО ДРУГИ ПРИКАЗНИ.мечтаење

Изменето од LiDivio - 04.Август.2010 во 21:16
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 01:11
ushte malkju i...metroto...ke moze da se vidi i povozi chovek,..najblisko do tuka,...да


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2010 во 13:56
premnogu e buchen, pravo gradilishte!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Charmedgirl18 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 868
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charmedgirl18 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2010 во 19:38
хм, Космос ти е голем трговски центар, нешто како Рамстор, само поголем и со повеќе брендови, бутици, кафичи...Икеа е трговски центар, во кој имаш работи за дома...Џамбо е баш шарен и интересен, ако си или имаш дете, тинејџер, таму да одиш...
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 13:56
исправка, икеа ти е ,,продавница,, ( ставам наводници оти е колку цел трговски, а сепак не е трговски :) ) за мебел со опасно ниски цени,.... може да си дојдеш од солун со некоја комодичка или не дај боже,... со трпезариска маса

космос ти е трговски, ништо посебно - веќе видена работа... а џамбото е ,,најопасно,,.... се е пола евро - евро... одиш на каса и оп... 200 евра...   

прошетај по виа игнација,.... убаво средено им е таму... не е лош градот...
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 14:06
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

исправка, икеа ти е ,,продавница,, ( ставам наводници оти е колку цел трговски, а сепак не е трговски :) ) за мебел со опасно ниски цени,.... може да си дојдеш од солун со некоја комодичка или не дај боже,... со трпезариска маса

космос ти е трговски, ништо посебно - веќе видена работа... а џамбото е ,,најопасно,,.... се е пола евро - евро... одиш на каса и оп... 200 евра...   

прошетај по виа игнација,.... убаво средено им е таму... не е лош градот...
se nadevam se zezas za ova poslednovo!изненадување
takva e ulicata poslrdnite 15-20 god. nisto posebno neloi prodavnici kako da se od pred 100 god. ne se potresuvaat nesto posebno grcite okolu ureduvanjeto i izlozite!збунетост
always look on the bright side of the life!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 14:25
...neli gledate deka momentalno se gradi metro vo solunot!изненадување

 zatoa i "glavnata" ulica e stesneta na nekolku mesta ,...dodeka pod nea se ushte se probivaat tuneli....

....inache,..za razlika od tuka,...koga i za obelezuvanje na obichni "zebri" se blokira cel soobrakjaj ,..tamu duri i izgradba na takvi kapitalni 'raboti"....ima pomalo vlijanie na protokot na vozila,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2013 во 03:44
Слушам Атанасиос Зилиаскопулос најавил повторно воспоставување на железничката линија Солун - Скопје.
Останува да почекаме и да видиме. Па после правец во Солун да ги видиме знаменитостите!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.