IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Димитар Аџимитрески
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Димитар Аџимитрески

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Димитар Аџимитрески
    Испратена: 28.Јули.2010 во 08:58
Во врска со Димче Аџимитревски

Originally posted by Македон Македон напиша:

.... Димче Аџимитрески








Димче со неговата генерација ослободен од секаков БУГАРИЗАМ. Зошто ќе го потенцира тоа?

И уште нешто околу него, кој не само се ослободил од бугаризам, но и мрзел се што е бугарско, па дури види што објаснувал

Цитирај Не се сеќавам точно, но мислам дека некаде до крајот на педесетите години од минатиот век во македонската химна беше и Никола Карев. Во неа беа Гоце, Даме, Сандански и тој. Подоцна ја слушав химната и се прашував зошто и по чија наредба е избришано неговото име. Сакав да дознаам што се случило во тие седум-осум години по ослободувањето, за чичко ми Никола Карев да биде избришан дури и од химната. Еден ден отидов кај Димче Аџимитрески, кој беше декан на Вишата економска школа и беше близок со власта.
Кога му кажав дека сум внук од брат на Никола, ме покани да седнам, ме понуди со кафе и ми кажа како тргнала работата околу бришењето на Карев од химната: ’Во 1953 година, на педесетгодишнината од илинденското востание, Лазо Колишевски не собра во владата мене, Злате Билјановски, Страхил Гигов и уште неколкумина. Се отвори дискусија околу значењето на Илинден, и тогаш некој од присутните, ми се чини Страхил Гигов, предложи Гоце Делчев, Даме Груев, Никола Карев и другите да ги прогласиме за Бугари. Тоа го образложи со загриженоста дека ако наводно се продолжи со практиката тие да бидат споменувани како досега и за нив да се пеат толку многу песни, ќе станат поголеми и од нас’, ми рече тогаш Аџимитрески.- вели седумдесет и седум годишниот Мише Карев, внук на Никола Карев од братот Ѓорѓи.
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 09:22
am kako toa - hem "osloboden" hem Georgi Delchev odel kaj vujkovcite muзбунетост

Изменето од d4 b3 - 28.Јули.2010 во 09:22
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 10:01
Ma vidi i za kakvo kralstvo sonuval. Ne se ogranichuval vo sonishtata do granicite na etnichka Makedonija, a sonuval za kralstvoto na Aleksandar.
Pa i komunist-monarhist neshto ne e vo red.
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 10:09
abe i mene me zachudi toa monarhocomunizmot - kako toa

dali e nova filosofijaзбунетост
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 10:21
Вidi shto go iritiralo /shto znachi IRITIRA?/

ПАЗИ ТУКА
„ТОГАШ почна да се потенцира она македонско осознавање кај нас.“

И види кој му ја дал правилната ориентација - Мино.

Значи Димче немал правилна ориентација, и тогаш се јавува Мино и го ориентира правилно.

„Тогаш“ пак е 30те години.

Какво осознавање ли имал Димче пред да почне да се понтенцира македонското осознавање?

Треба да видиме кој биле тие вујковци Пешковци, големи револуционери.
Сомневам се јас за една ориентација, ама нека да поистражиме малку, да видиме дали сум во право или грешам со хипотезата.



ПС - Најдов му ги вујковците - Никола, Георги и Рампо Пешков.

Татко им Спиро Пешков бил богат трговец.



ППС-

Никола Пешков го има во едно писмо од Гоце Делчев. Vidi 8.





Изменето од Каснакоски - 28.Јули.2010 во 10:36
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 11:00
Спиро Пешков и сите Пешковци се чисти како бистра вода. Тоа е од страна на мајка му на Аџимитревски.

од страна на татко му нема податоци.

Дедо му Спиро Пешков бил начело на Бугарската црковно-училишна општина во Прилеп, а вика немал никакво бугарско влијание.

Самиот Аџимитревски во 40те години како заведувач на одделот за печат сакал да внесе од Бугарија на бугарски јазик книшка за партиска просвета „к*рс по историја на ВКП/б/“ бидејќи на српскохрватски немало превод и познај - го симнале од постот.

Ако тоа не е пробугарска постапка, незнам.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 11:02
Како така судиш право абе само за Ага или Паша сиголема%20насмевка

Еве да земеме денес Бугарскиот премиер,зар не е комунист - како може да е премиер на демократска држава - газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Или кај тебе е по потреба,кога треба е црно кога треба е бело а по потреба има и средина ама само по потребанамигнување
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 11:21
Еве уште една изјава дадена од Димче Аџи Митрески.

Ченто го донесоа во обвинителството на сослушување каде беа присутни; Никола Вражалски, Благоја Поповски и јас /се однесува на Димче Аџи Митрески/ а во другата соба бил присутен Киро Миљовски инаку татко на Јане Миљоски.Ченто беше многу пропаднат и рече дека знам оти ќе ми ја земете главата.Благоја Поповски му рече:Не се работи за никаква глава ама треба да се утврди твојата вина. Ние му читавме од документите доставени од УДБА .Но тој ништо не признаваше.По ова тој беше осуден со преставник од сојузното обвинителство…
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 11:34
Позајмено од Мунгос


Димче Аџи Митрески, кого цел живот ќе го печат голооточките рани, говорејќи за тие страшни години поминати на Голи Оток ќе рече дека Петре Пирузе болно му се исповедал. „Никогаш не сум можел да верувам дека оној за кого си готов да го дадеш својот живот, така сурово, без вина, ќе те измачува и ќе стане твој џелат... А ете, и по повеќе од три децении... да бидеш суштество без своја личност и тоа во земјата што си ја градел со крвта...“.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 14:14
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Во врска со Димче Аџимитревски

Originally posted by Македон Македон напиша:

.... Димче Аџимитрески








Димче со неговата генерација ослободен од секаков БУГАРИЗАМ. Зошто ќе го потенцира тоа?

И уште нешто околу него, кој не само се ослободил од бугаризам, но и мрзел се што е бугарско, па дури види што објаснувал

Цитирај Не се сеќавам точно, но мислам дека некаде до крајот на педесетите години од минатиот век во македонската химна беше и Никола Карев. Во неа беа Гоце, Даме, Сандански и тој. Подоцна ја слушав химната и се прашував зошто и по чија наредба е избришано неговото име. Сакав да дознаам што се случило во тие седум-осум години по ослободувањето, за чичко ми Никола Карев да биде избришан дури и од химната. Еден ден отидов кај Димче Аџимитрески, кој беше декан на Вишата економска школа и беше близок со власта.
Кога му кажав дека сум внук од брат на Никола, ме покани да седнам, ме понуди со кафе и ми кажа како тргнала работата околу бришењето на Карев од химната: ’Во 1953 година, на педесетгодишнината од илинденското востание, Лазо Колишевски не собра во владата мене, Злате Билјановски, Страхил Гигов и уште неколкумина. Се отвори дискусија околу значењето на Илинден, и тогаш некој од присутните, ми се чини Страхил Гигов, предложи Гоце Делчев, Даме Груев, Никола Карев и другите да ги прогласиме за Бугари. Тоа го образложи со загриженоста дека ако наводно се продолжи со практиката тие да бидат споменувани како досега и за нив да се пеат толку многу песни, ќе станат поголеми и од нас’, ми рече тогаш Аџимитрески.- вели седумдесет и седум годишниот Мише Карев, внук на Никола Карев од братот Ѓорѓи.


Нормално дека ќе му го каже тоа на Карев, сепак, Димче отиде на Голи Оток, па нормално и дека нема да ја сака власта, но тоа не го доведува во прашање неговото македонско самосознание.
А дека мразел се што е бугарско е само твоја измислица, непоткрепена со доказ.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 14:17
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Вidi shto go iritiralo /shto znachi IRITIRA?/

ПАЗИ ТУКА
„ТОГАШ почна да се потенцира она македонско осознавање кај нас.“

И види кој му ја дал правилната ориентација - Мино.

Значи Димче немал правилна ориентација, и тогаш се јавува Мино и го ориентира правилно.

„Тогаш“ пак е 30те години.

Какво осознавање ли имал Димче пред да почне да се понтенцира македонското осознавање?

Треба да видиме кој биле тие вујковци Пешковци, големи револуционери.
Сомневам се јас за една ориентација, ама нека да поистражиме малку, да видиме дали сум во право или грешам со хипотезата.



ПС - Најдов му ги вујковците - Никола, Георги и Рампо Пешков.

Татко им Спиро Пешков бил богат трговец.



ППС-

Никола Пешков го има во едно писмо од Гоце Делчев. Vidi 8.





Каснакоски, да не знаев убаво да говорам македонски, па може и ќе ти поверував. Да се потенцира не значи да се појавува нешто, туку да се нагласува истото. Тоа значи дека си ја имал македонската свет, уште од времето на дедо му, кој му читал книги за Александар, но, не ја нагласувал секаде, ама ако го прочита тоа кое го поставив, уште неговиот дедо си имал македонска свест, па и мнозинството во Прилеп, освен дојденците.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 14:33
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Стара книга на разбирлив јазик?

И кој бил дедото. од страна на мајка му или од страна на татко му.


Штом живеел со него, изгледа бил од страната на татко му.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 14:37
Така и си мислев. Оти од страна на мајкаму се вујковците нели?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 14:45
Тоа се мачам да разберам јас. Кој е тој дедо, како се викал, од каква книга му читал за Александар, на кој јазик му била книгата за Александар и т.н.

Оти и други се имале за наследници на Александар, не само етничките Македонци. Тоа пак ми е хипотеза.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.