IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Хаг: Косовската независност е легална
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хаг: Косовската независност е легална

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
Автор
Порака
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 09:45
Лидивио, во ред е да си искажеш свое мислење но не можеш да тврдиш 99% кога знам многумина кој исто размислуваат како мене и обратно.

Јас мислам дека Косово си е проблем кој што треба Србија и Косово да си го решат а ние можеме само да ги посматраме и анализираме случувањата кој што се значајни за нас. Дали Косовската независност е праведна и вистинита, тоа само останува на зборови и емоции (православни) и сето тоа паѓа во вода кога ќе искрсне и мал проблем помеѓу нас и Србите.

Ајде само сетисе неодамна какви негативни критики имаше Србија што не ни дозволи да се прославува Илинден на Прохор Пчињски???

Можеме ние да се инаетиме уште илјадници години и да бегаме од новонастанатата реалност, но фактите се сосема спротивни. Они си ја добија нивната независнот, КАКО, тоа е друго прашање, сепак им се создаде пат за оставрување на своите цели кон ОН и другите меѓународни институции со судот во Хаг. Дали тој суд е ваков или онаков, сепак има влијание во светот. Препукувањата и игнорирањето од пуст инает е сосема друг елемент и создава немирна клима внатре во нашата земја. Колку сме ние компетентни да ја докажуваме легалноста или негираме е исто така неважно, косовците си тераат и понатаму со своите цели. Каде сме ние со нашите цели?

Да не ја нарушувам темата со нас самите, судот во Хаг одлучи, многумина од нас ја негираат одлуката на судот и одлуката на нашата влада која је призна независноста на Косово. Дали МНОЗИНСТВОТО не ја признава оваа влада и нејзината одлука? или и тоа ќе е друга тема, нели?

Homo homini lupus est...
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 10:00
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Лидивио, во ред е да си искажеш свое мислење но не можеш да тврдиш 99% кога знам многумина кој исто размислуваат како мене и обратно.
 
Јас велам дека Македонците не поддржуваат независност на Косово не заради Србија, туку заради Македонија.

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Јас мислам дека Косово си е проблем кој што треба Србија и Косово да си го решат а ние можеме само да ги посматраме и анализираме случувањата кој што се значајни за нас.
 
 
Токму така. Косово е внатрешен проблем на Србијада.
 
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Дали Косовската независност е праведна и вистинита, тоа само останува на зборови и емоции (православни) и сето тоа паѓа во вода кога ќе искрсне и мал проблем помеѓу нас и Србите.

Ајде само сетисе неодамна какви негативни критики имаше Србија што не ни дозволи да се прославува Илинден на Прохор Пчињски???
 
Добро, но не можеш да споредуваш некоја прослава со опасност од Голема Албанија. (годинава беше дозволено, само заради апсењето на Вранишковски не се оствари посетата на манастирот) .
 
А тоа како ќе функционира т.н. Р.Косово како независна држава без прием во ОН и други меѓународни организации (ЕУ, ОБСЕ, ФИФА...), тоа е веќе друга тема...намигнување
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 10:10
Лидивио, има една разлика во сево ова. Воопшто не ме интересира како и дали ке влезе Косово во ОН, ОБСЕ, ФИФА или некоја друга институција од меѓународен карактер. Факт е дека (по тебе) т.н. Независно Косово е на северот на Македонија со Косовски граничари, со нивно официјално знаме и други државни атрибути. Дали ние индивидуално го признаваме или не, не е многу важен дел, тие се таму што е фактичка состојба. Целата состојба беше статус кво до пресудата во Хаг, сега не е само дефакто туку е и дејуре. Јас и ти можеме уште стотина коментари да пишуваме само би те прашал, што ке смениме со сето тоа?

Јас ниту барам ниту сакам да убедам некого а најмалце некој може да ме убеди за состојбата на севрните соседи. Ако продолжиме размена на мислење барем да бидат со факти ан не емотивно.
Homo homini lupus est...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 10:14
Ма Косово не функционира ни сега ни години нанапред нема да биде држава која функционира,зошто?
Поради корупција,криминал и аспирации кон територии.

Се додека жителите не сватат дека криминалот,корупцијата и аспирациите кон други територии се изживеана работа,и дека треба барем малку по малку да почнат да живеат како сите други народи и да работат чесно Косово ќе биде протекторат,без своја армија,без членство во ООН и без ама никакви шанси во Евроатлански организации.

Сум рекол и пак ќе речам.
Косово е ЛИВАДА луѓе,на која кој ќе стигне ја ора,сади,жнеее и коси.
Тоа е реалноста ма колку и да е навредлива за таможните и сите други Албанци.
Сите Албанци во светот го знаат тоа дека тамо на Косово постои дувло на криминал и корупција,од кое нормалните чесни жители глава не можат да кренат,но не признаваат и не сакаат да признаат.
Но ако не сакаат и не признаваат денес,ќе признаат утре,но може касно да им биде.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 10:25
Originally posted by fiks fiks напиша:

Ма Косово не функционира ни сега ни години нанапред нема да биде држава која функционира,зошто?Поради корупција,криминал и аспирации кон територии.Се додека жителите не сватат дека криминалот,корупцијата и аспирациите кон други територии се изживеана работа,и дека треба барем малку по малку да почнат да живеат како сите други народи и да работат чесно Косово ќе биде протекторат,без своја армија,без членство во ООН и без ама никакви шанси во Евроатлански организации.Сум рекол и пак ќе речам.Косово е ЛИВАДА луѓе,на која кој ќе стигне ја ора,сади,жнеее и коси.Тоа е реалноста ма колку и да е навредлива за таможните и сите други Албанци.Сите Албанци во светот го знаат тоа дека тамо на Косово постои дувло на криминал и корупција,од кое нормалните чесни жители глава не можат да кренат,но не признаваат и не сакаат да признаат.Но ако не сакаат и не признаваат денес,ќе признаат утре,но може касно да им биде.


Се е во ред изнесеново, реално образложено, само каква врска има твојот коментар со темата?

Дали можеме во еден лонец да вариме гравче а воедно во истиот лонец да пржиме помфрит? Тоа нам ни недостига, фокусирање на темата.

Што се однесува до криминалот, дувлото на криминал, аспирациите кон туѓи територии, тоа е видена балканска работа и за тоа треба да се отвори нова тема. Твојот коментар ме потсети на многуте наши секојдневни настани во Македонија така да можам да замислам како косово функционира...
Homo homini lupus est...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 10:57
Тука сум немај гајле.

Независноста дали е легална е тешко прашање.
Прво не знаеме ни што е легално ни нелегално.
Србија нормално се буни,и тоа е добро за сите држави кои ги имаат истите проблеми со територии кои сакаат некоја автономија или независност.

Независноста на Косово е процес кој трае од за време Втора Светска војна и пишував на темава за Бујанската конференција и нејзиниот историјат,ова сега е надополнување кон истото од таа конференција.

Проблемот е што аспирациите на Албанците немаат крај од сегашна гледна точка и тоа нас треба да не засега,бидејќи ова може да биде верижна реакција.
Многу ме нервира тоа што истите оние против кои ја штитев оваадржава  во 2001 никогаш,ама баш никогаш нема да ја чувствуваат Македонија како своја држава и секогаш ќе бидат против неа,и секогаш најголемите проблеми ќе потекнуваат од Албанското граѓанство во Македонија.

Тоа е опасноста за нас како држава Македонија,Албанците кои живеат тука може да генерираат проблеми,а не ти од страна,оти за да генерира некој проблеми од страна потребна му е поддршка од внатре.

Албанците во Македонија ги имаат ама потполно сите права загарантирани со Устав кои ги имам и јас како Македонец,но пак постојано се галами дека се обесправени.

Проблемот е што никогаш ама баш никогаш ни еден Албанец Политичар не побарал или не се пожалил на ГРАЃАНСКИ ПРАВА,СЕКОГАШ ТОА СЕ НЕКОИ НАЦИОНАЛНИ ИЛИ НЕ ЗНАМ КАКВИ.

Косовската независност може на нас тие проблеми да ни ги однесе.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 11:24
Fiks spored tebe Kosovo ako se vraka pod Srbija ke imaat podobar zivot kosovarite p.s molim te barem ti mora znaes sto napravija srbite vo Kosovo

Изменето од aLbaneso - 08.Август.2010 во 11:25
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 13:35
дали е легална во суштина е небитно...
повеќе од јасно е дека косовската независнст е реалност...
која ја поддржуваат оние кои се главни играчи на светската политичка сцена...
и тешко дека тоа во догледно време ќе се смени...

инаку очекуваниот домино ефект и кај други држави со слични проблеми...
кои имаат сепаратистички елементи...
очигледно сега за сега го нема...
што за некого значи дека Косово ќе биде исклучок...
лично, не би се согласил...
Косово е само доказ дека ќе биде како што ќе рече вујко Сем...
ни повеќе ни помалку...

Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 13:44
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Косово е само доказ дека ќе биде како што ќе рече вујко "Сем"...ни повеќе ни помалку...

Vujko "Sem"    
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 14:33
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Косово е само доказ дека ќе биде како што ќе рече вујко "Сем"...ни повеќе ни помалку...

Vujko "Sem"    
Абе, една работа не ми е јасна. Зошто Албанците ако се толку големи муслимани го обожаваат Вујко Сем, кога знаат што тој им прави на нивните браќа муслимани во Ирак, Авганистан, Палестина... а од друга страна пред некој ден побараа од арапските држави да го признаат Косово... ај најди му НЗС сега...збунетост Па нормално дека нема да го признаат.да
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:25
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Ова беше очекувана одлука не знам што очекуваше Србија, се е веќе решено KOSOVA REPUBLICK



Teshko deka e legalna.
Nezavisnosta na Kosovo e samo IZNUDENA  od megjunarodniot faktor, koj debelo ja valorizira taa nezavisnost.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 04:47
Jas ne pamtam da "albancite" nekogas i imale nekoja drzava osven vo vremeto dodeka bese Hodza ziv odnosno koga bea samoizolirani od celiot svet, a i toa e prasanje so drzava bese.

A ovie pak od kosovo i metohija, no coment.

Nema da pomine dolgo vreme ke im zabodat noz i na jenkite, tie se takvi, nezahvalni.


A toa so nekoj pogore rece deka mu se klanjaat na vujko Sem a toj rsum pravi po nivnite brakja na sredniot istok, toa e samo edna od nivnite karakteristiki.

Изменето од Анастеа - 01.Септември.2010 во 10:41
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 21:59
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Jas ne pamtam da "albancite" nekogas i imale nekoja drzava

IZJAVA na vekot allal da ti e
p.s. sesto drzi ova planeta zemja neka i e lesno
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 23:31

Разгледувањето од судот во Хаг не беше дали Косовската независност е легална,туку дали декларацијата за независност од страна на Косово е легална!

За жал неговата независност е легална од државите што го признаа.тага

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.