IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Mлекарот Дуле е во притвор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Mлекарот Дуле е во притвор

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 22>
Автор
Порака
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 15:45
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Zosto ustvari tolkava fama.............i vo mojata niva da najdat mene ke me privedat a ne komsiite...pa ako ne sum kriva ke me pustat normalno...sto se krena tolkava panika i tenzija.....
Е лесно е да се каже дека не болат 100 стапа на туѓ грб.Читам во весници некој си насадил во светиниколско во туѓа нива. Среќа што го фатиле на дело, инаку ќе имаше уште неко Душко.изненадување


Напишав еднаш - ама пошто е интересна темава, пак ќе го повторам истото:

Во Холандија имаат еден од најчудните закони во Европа (и во светот) во врска со марихуаната.
Холандија е замјоделска земја со векови (милениуми). Таму си растел и машки и женски коноп од секогаш. И бил конзумиран.
Во моментов во Холандија не е лагално да се одгледува марихуана (ако те фатат ќе те казнат).
Не е ни легално да увезуваш марихуана.
Легално е да појдеш во кофи-шопови и да си купиш марихуана која ќе ја испушиш таму (или во околината пред продавницата).

И сеа ако анализираш ќе ја видиш контрадикторноста. Како тоа легално е да купиш марихуана во кофи-шопот, а не е легално никој да ја произведува ниту да ја увезува од странство (на пример од Македонија - Пелагониско од кај краварот Дуле или Штипско, хи хи).

Одговорот е: Марихуаната расте на диво по непрегледните полиња на Холандија (добро и таму најверојатно им се згрешува па кога ги наводнуваат компирите, дел од водата прска накај машки и женски стебла на канабис), а после траварите од кофи-шоповите си берат цвеќиња по полињата.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 15:48
abe toj ne znae krava so e kamu pak marihuana
selanec bre
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 18:24
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Zosto ustvari tolkava fama.............i vo mojata niva da najdat mene ke me privedat a ne komsiite...pa ako ne sum kriva ke me pustat normalno...sto se krena tolkava panika i tenzija.....
 
Ти се придружувам во чудењето....нели!?
Велат...ете (и) кај нас (ти) имало ПРАВНА ДРЖАВА!?
Ееее...ако е баш така..НЕКА (овдешното читателство) му „дозволи„.... САМО СУДОТ ...да ги (из)наоѓа и утврдува „фактите„...а кој се можеби и нецелосни , за некаква (овдешна ..разбрано како) ХАРАНГА...често користена баш од овие „наши„ и кобајаги тазе испилениве (кај нас) социалдемо(Н)крати...трепкање
пс
Се ќе беше ...барем за мене ...некаква си однапред смислена политиочка харанга (политичко..и секакво и друго оцрнување на „осомничениот„...пред и да „застане„ ..пред ЛИЦЕТО на ПРАВДАТА!.
Ама ...ЈАВНИТЕ ЗАКАНИ кон Премиерот..и „омразената„ ВЛАСТ ( со четири едноподруго Изборни ПОБЕДИ со поддршка на ГЛАСАЧИТЕ) + факањето за последниот „корен„ ...кој Опозицијата може(ла) да го некаде (про)најде..за себе ПРОМОЦИЈАТА...оти нели...сите им „побегнаа„..оти немаат појке (што да делат) привилегии и приходи
Еее и „говорот„ на другарот осомничен (не од мене) , на неодамна одржаните протести.
Тоа само ме увери мене...дека како и секоја мудра Власт...си чува информации за скоро секој потенцијален јавен бунџија..и само чека на наивните...дека (можеби) од земјоделец..со помош на Политиката ...наскоро ќе стане(л) член на Парламентот...или некоја друга Организација..закачена за Државните Јасли....и ЗБОГУМ СИРОМАШТИЈО.
Исто како и со „вадењето„ на сликите со сомнителна еротска содржина ..на ...пред некое време одбегнатиот им портпарол на ПИО..Гацов.
На крајот ..и самиот ќе разбере...ПОЛИТИКАТА..(играње со неа) е РИЗИЧНО (кај нас)занимање...и дека ќе разбере дека е само ПИОН во рацете..на големите ИГРАЧИ..
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 00:21
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Zosto ustvari tolkava fama.............i vo mojata niva da najdat mene ke me privedat a ne komsiite...pa ako ne sum kriva ke me pustat normalno...sto se krena tolkava panika i tenzija.....
 
па ја тоа се чудам бе....не нашле само во нивата на краварот туку во сите комшиски ниви наоколу,дури и на главниот пат на влезот во Битола па и околу некоја детска градинка...што па само Душко го затворија?
а комшиитезбунетост
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 00:32
...i gradinkarite,изненадување..a, toa e i najstrashno,..ushte od mali ...najlesno se uchi !

more,..si znae ..toj 'ranko...kako treba ,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 06:40
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by gOJDO gOJDO напиша:

Абе шо знае чоекот шо се 200 и кусур стебла. Тоа прскалката за вода нема врска со ганџата! На човекот сметката за вода му била мала, а нивата од летните горештини му била многу загреана, па си рекол што да не си ладам нивата.

Гарант не ни приметил дека му пораснале стебла по 2-3 метра.


 И жити лебот насушен, зарем навистина веруваш дека краварот садел марихуаназбунетост



ne bre lugje ne sadel
jas gi sadev
dobiv po direktiva da posadam 20 stebla
za da go fatat i da go kaznat duleta zasto go kudel nasiot mil premier ( pa prv li bil bre?)
ama
malku sum se zanel i mesto 20 zasadiv 200, abe koga kje ti trgne tova rabotata na polna mesecina za milina brej
najteshko mi bese da gi sadam tie od skoro 3 metra, nedrzele ramnotezu
taka da ne go napagjajte dulenceto, toj e kravar veze nema so e TREFKA
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 07:55
Кога дискутирам за нешто секогаш сакам тоа да биде базирано на аргументи бидејки секое продавање магла ми е залудно трошење време. Во случајот со приведувањето на битолскиот млекар единствен аргумент кој ја закашка целата работа е таа што
И покрај жалбата на одбраната да се прекине притворот и да се запре истрагата, судот не донел одлука. Семејството Илиевски веќе пет дена е во притвор. Во рамки на истражната постапка вчера беа сослушани и двајца сведоци-полицајци. Освен стеблата канабис, не се предложени други докази и сведоци.

- Доказите што се предлагаат од страна на обвинението апсолутно се неосновани. Во рамки на истрагата имаше увид на лице место, при што се убедивме во она што го кажуваат обвинетите. Како може да се базира обвинение на една произволност, а во цела околина го има растението канабис. Индикативно е зошто е спроведена постапка само против нив, а другите соседи низ чии ниви расте канабисот не се влезени во сферата на интересирање - изјави другиот адвокат Васко Ѓоргиев.

 Пак ке речам, не зборуваме за ВМРО (глупо ми е и чисто бапско трачарење она дека Груевски бил иницијатор  да го затворат) нити СДСМ (демек Бранко и компанија ги потпомагаат да одгледуваат марихуана за да соберат финансии) затоа што јасно е ко ден дека некој од она локалните моќници ја забрља работата ама до даска и ги закопа и правната држава и судството и работата на полицијата.
Вчерашната акција со потписите (па нека е иницијатор СДСМ) покажува дека Битолчани се еснафски народ и дека не може лесно некој да им продава магла.


Битолчани бараат слобода за Душко
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 08:17
A што очекуваш адвокатот да каже? Дека е виновен??

Тие од весникот што не ги интервјуирале комшиите па да ја чуеме и нивната приказна?



Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 08:20
Originally posted by ultra ultra напиша:

A што очекуваш адвокатот да каже? Дека е виновен??

Тие од весникот што не ги интервјуирале комшиите па да ја чуеме и нивната приказна?




Па ако редовно се следат вестите ке се чуеше дека токму комшиите со нивите кажуваа дека и во нивните ниви има канабис
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 08:26
Originally posted by ultra ultra напиша:

A што очекуваш адвокатот да каже? Дека е виновен??

Тие од весникот што не ги интервјуирале комшиите па да ја чуеме и нивната приказна?



па нели ти гледаш вести на телевизија?
сите комшии од околните ниви дадоа своја изјава...поткрепена со слика...и на сите гранични појаси од нивите расте ист таков канабис како оној од нивата на осудените
 
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 08:28
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by gOJDO gOJDO напиша:

Абе шо знае чоекот шо се 200 и кусур стебла. Тоа прскалката за вода нема врска со ганџата! На човекот сметката за вода му била мала, а нивата од летните горештини му била многу загреана, па си рекол што да не си ладам нивата.

Гарант не ни приметил дека му пораснале стебла по 2-3 метра.


 И жити лебот насушен, зарем навистина веруваш дека краварот садел марихуаназбунетост



ne bre lugje ne sadel
jas gi sadev
dobiv po direktiva da posadam 20 stebla
za da go fatat i da go kaznat duleta zasto go kudel nasiot mil premier ( pa prv li bil bre?)
ama
malku sum se zanel i mesto 20 zasadiv 200, abe koga kje ti trgne tova rabotata na polna mesecina za milina brej
najteshko mi bese da gi sadam tie od skoro 3 metra, nedrzele ramnotezu
taka da ne go napagjajte dulenceto, toj e kravar veze nema so e TREFKA
збунетостне верувам баш дека си му помагал во садењето канабис ...хм...машки?!....ама кога веќе зборуваш за садење , ...., верува дека ќе имаш и малку време да помогнеш во собирањето на компирите,...да не им помине времето!?... а за канабисот,....п плицајцте ако не друго, му помогнаана Дуле да ја истрси бавчата!?....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 08:35
Originally posted by dras dras напиша:




збунетостне верувам баш дека си му помагал во садењето канабис ...хм...машки?!....ама кога веќе зборуваш за садење , ...., верува дека ќе имаш и малку време да помогнеш во собирањето на компирите,...да не им помине времето!?... а за канабисот,....п плицајцте ако не друго, му помогнаана Дуле да ја истрси бавчата!?....


Не би ме чудело ништо Битолчани (мислам и на оние од околината на Битола) да се организираат и да му помогнат на ова семејство и да му помогнат да не му се случи уште еднаш пропаст.
Знае овој народ да биде хуман и солидарен.
Политичарите се менлива категорија, сега се тие, утре се други ама народот е вечен затоа што потомците раскажуваат, ја кажуваат вистината.
Лугето на овие простори знаеле да пресечат и да си застанат еден до друг рамо до рамо. Така опстанале, така ке  опстанат.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 08:43
Има надеж за Македонија се додека има луѓе кои знаат дека црното е црно, а белото е бело.
Одбранувам...!
Во период кога борбата меѓу опозицијата и власта се заканува да ја уништи државата, Вашата улога на претседател може да биде пресудна. Без разлика на формалните ограничувања на Вашите ингеренции, заложете се за ослободување на земјоделецот Душко Илиевски или барем да добие можност да се брани од слобода
Власта и опозицијата во Битола нека продолжат да се караат, нека не заборават дека додека тие од Битола до Скопје се возат со платен бензин од парите на сите (па и на земјоделците)  не смеат да заборават дека за да бидат во власта во Скопје им помогнаа токму тие на кои заборавија.

Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 08:51
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

па нели ти гледаш вести на телевизија?
сите комшии од околните ниви дадоа своја изјава...поткрепена со слика...и на сите гранични појаси од нивите расте ист таков канабис како оној од нивата на осудените
 


Дај линк каде се интервјуирани. Сега ги листав на а1 не најдов интервју од комшиите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.