IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Општо... правила, прописи, закони...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Општо... правила, прописи, закони...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 13:53
Originally posted by zagor zagor напиша:

Ме интересира,дали Циле ја одлежа затворската казна или пак беше поништена одлуката и ослободен потоа од повисок суд.
Ако била потврдена,а не ја одлежал,зошто е тоа така?

Како е тоа правно издржано да лежи некој во притвор за основано сомнение за сторено кривично дело,едно 6 месеци и повеќе и потоа да добие ослободителна пресуда..и никому ништо?...ни да тужи,ни да се жали,ниту пак некој да одговара за превидот...?ова ставрно ме загрижува,ако е во ред вака,тешко нама бре..


Судската пресуда на Васил Тупурковски беше укината од Апелациониот суд и случајот беше вратен пред првостепениот суд за повторно одлучување.
Согласно ЗКП истражниот судија може да одреди притвор ако постои основано сомневање дека осомничениот е извршител на кривично дело, а постои можност истиот да избега, да ја попречува истрагата преку сокривање траги или влијание врз сведоци, како и да го доврши обиденото, или изврши ново кривично дело. Притворот до подигнување на обвинение, согласно Уставот на Република Македонија, може да трае најмногу 180 дена. По подигнувањето на обвинението, притворот може да трае најмногу една година доколку за казненото дело за кое лицето е осомничено се изрекува казна затвор до петнаесет години, а најмногу две години, доколку се изрекува казна затвор над петнаесет години.
Доколку подоцна лицето биде осудено, деновите додека било во притвор се засметуваат во казната, а доколку биде ослободено, лицето има право на надомест на штета поради тоа што било во притвор, што буџетот на Република Македонија може да го чини доста.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 23:50
.значи за Циле треба нов процес. ќе има !
и нема притвор за близу ми се чини 200,000 УСД .тоа е ситница.

..за нетужењето на државава(поштедување од штета) и заштита на буџетските средства им честитам на членовите од СДСМ кои беа и излегоа "чисти' од Шутка.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2011 во 00:34
...jas edvaj chekam da me pritvorat ,..za neshto shto ne sum go napravil.збунетост

...pa, da vidi  drzavata ...kako izgleda koga te ...derat na zivo ! !да..........голема%20насмевка


Изменето од brza - 25.Октомври.2011 во 00:35
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2011 во 21:22
Originally posted by zagor zagor напиша:


и нема притвор за близу ми се чини 200,000 УСД .тоа е ситница.


Од кога она за што човек е осомничен е услов за одредување притвор? Условите за одредување мерка притвор во Законот за кривичната постапка се мошне јасно и прецизно дефинирани. Доколку лицето кое е осомничено редовно се јавува на судењата, не ја попречува истрага и не влијае на сведоците, не се заканува да го доврши делото, или да стори ново, ниту пак да го доврши започнатото, а и не покажува намери да избега и да стане недостапен, нема причина на истото да му биде изречена мерка притвор.
Кон врв
roses Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај roses Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2011 во 23:35
me interesira kako glasi clen 42 od pravilnikot za koristenje ortopedski pomagala,imeno se raboti za peleni za vozrasni.tatko mi e nepodvize edno 15 god i do sega nemavme potreba od peleni,ama veke mora.podnesovme za da ni dadat od fondot ama odbieni sme od komisijata .po clen 42 ,pa me interesirakoj e toj clen.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2011 во 14:23
Originally posted by roses roses напиша:

me interesira kako glasi clen 42 od pravilnikot za koristenje ortopedski pomagala,imeno se raboti za peleni za vozrasni.tatko mi e nepodvize edno 15 god i do sega nemavme potreba od peleni,ama veke mora.podnesovme za da ni dadat od fondot ama odbieni sme od komisijata .po clen 42 ,pa me interesirakoj e toj clen.


Најверојатно станува збор за член 43.

На страната на ФЗО ги има правилниците за индикациите за остварување на право на ортопедски и други помагала.

Отворете ги правилникoт за индикациите за остварување на право на ортопедски и други помагала (Сл. весник 33 од 2011 година) и правилникот за индикациите за остварување на право на ортопедски и други помагала (Сл. весник 62 од 2011 година).

Во членот 43 од првиот правилник е опишана состојбата за која говорите и кои документи се потребни за остварување на правото на Вашиот родител, а во последниот, наведени се измените и видете кои измени се предвидени за член 43, иако танува збор само за додавање нова алинеа 5 на ставот 2 од истиот член.
Кон врв
roses Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај roses Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2011 во 14:46
Фала ,ги прегледав правилниците,и според тоа што го процитав таму сите документи се во ред и дијагнозата исто ,а незнам зосто сме одбиени.а за членот ,грешка сум пошто документите не се кај мене ,па се збунив.ке мора да поднесуваме пак .
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2011 во 14:49
Originally posted by roses roses напиша:

Фала ,ги прегледав правилниците,и според тоа што го процитав таму сите документи се во ред и дијагнозата исто ,а незнам зосто сме одбиени.а за членот ,грешка сум пошто документите не се кај мене ,па се збунив.ке мора да поднесуваме пак .


Повелете и другпат.
Пред да поднесете, мој совет е да разговарате со специјалистот кој го лечи Вашиот родител, тој најдобро ќе ве упати. Според тоа јас што го знам, тој треба да ги напише сите дијагнози и да напише дека Вашиот родител има потреба од користење пелени, потоа, истото да го напише и матичниот лекар, врз основа на напишаното од специјалистот, да ги соберете и останатите документи, па да ги поднесете онаму каде што треба.
Кон врв
roses Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај roses Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2011 во 14:57
ке мора така,од понеделник ке почнам со повторно прибирање на документи.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2012 во 23:52

само "да те питам"намигнување...дали документот за државјанство има важност?. 

Ми се причинува дека имаше некоја одлука со која еднаш изваден документ за државјанство без промена на податоци важи повеќе од 6 месеца.... 

чекање

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.