IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Општо... правила, прописи, закони...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Општо... правила, прописи, закони...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Општо... правила, прописи, закони...
    Испратена: 11.Јули.2010 во 19:17
Aj , neshto poseriozno i od mene голема%20насмевка....samo, nemashe kade na konkretno mesto.pa vikam aj novo neka bide!изненадување

znacji vaka:

Dvajca se pod zavod za nevraboteni, od koi  samo edniot dobiva od zavodot kartonchinja za zdravstveno osiguruvanje. Potoa drugiot naogja da raboti neshto   i prijaven e ,...pa, pochnuva da zema  plavi ... od rabota na negovo ime.

Znachi, istovremeno zemaat "osiguruvanje" i toj shto raboti, od rabota  a i toj shto e prijaven vo zavodot, od zavodot!

Pa,moze li taka da ostane,...ako ne moze ...shto ...kako...?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 18:15
Dali dvete hipotetichni lichnosti se edno semejstvo ili se dve potpolno raznichi individui koi nemaat nikakvi semejni vrski?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 21:02
изненадувањеete, sosema zaboraviv! I  dvete se "glavi" vo edno te isto semejstvo.

..fala bogu, inache epten bi bilo glupavo  prashanjeto !

tuku, ne gledam deka ti od tamu duri , bi znael neshto....збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 03:53
Vo pravo si, jas od tuka nemozham da dadam precizno objasnuvanje, no mozham da se pushtam vo troshok na pretpostavuvanje... iako znam deka toa ne e blagodarna rabota.

Ako se pretpostavi deka site imaat edno osnovno socijalno osiguruvanje, bez obzir na vrabotenosta, togash razbiram deka za evidencija dovolno e edniot od niv da ima zdravstven karton. Toj mozhe da se koristi semejno.

Dokolku vtoriot se vraboti, togash bi trebalo toj da dobie svoj "rabotnichki" zdravstven karton koj verojatno mu dava nekoi povlastici vo odnos na onoj prvichniot.

Vo toj sluchaj vtoriov karton ne go negira prviot, pa zatoa nema potreba da bide odzemen, dokolku vtoriov ne go zamenuva potpolno so svojata vazhnost.

Pa duri i togash, brojot na kartonite shto gi imaat ovie lugje na svoite lichni iminja, ne menuva nishto vo nivnata upotrebna vrednost. Imeno, tie mozhat da imaat i sto kartoni, no toa ne znachi deka kje mozhat stokratno da gi upotrebat.

Ako nekoj e bolen sekako deka mu e potreben samo eden karton.

Dozvoluvam objasnuvanjevo da e kompletno pogreshno poradi nepoznavanjeto na vash*te pravila i propisii vo Makedonija. No vo sekoj sluchaj mi beshe zadovolstvo da ponudam objasnuvanje na eden predizvik... kako reshavanje na nekoja zagadka. Ne mi zameraj na obidot.








Изменето од Messenger - 13.Јули.2010 во 03:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 12:56
Messenger, јас колку што знам и кај нас е токму онака како што ти објасни. Единствено осигуреното лице, како што се на пример децата, кои употребуваат здравствени картони од своите родители, се осигурани од еден од родителите, а возрасните, доколку се вработени двајцата, секој ги употребува оние кои ги добива од работа.
Не гледам причина зошто сите вработени во фамилијата не би земале здравствени картончиња од своите работни места.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 13:05
...ако дознаат во бирото дека еден од родителите или сопружникот се вработил ,тогаш престанува доделување на картони од бирото ,а правото на осигурување се остварува преку осигуреникот кој е вработен...
така е кај нас,а зошто е така,врска немам...
пр.што ако не сакам да и дадам на сопругата картончиња...или обратно?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 14:37
Originally posted by zagor zagor напиша:

...ако дознаат во бирото дека еден од родителите или сопружникот се вработил ,тогаш престанува доделување на картони од бирото ,а правото на осигурување се остварува преку осигуреникот кој е вработен...
така е кај нас,а зошто е така,врска немам...
пр.што ако не сакам да и дадам на сопругата картончиња...или обратно?


Дали и сега е така, откако со најновите промени дури и невработените имаат право на доделување здравствени картони?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 02:08
chudna rabota!...na kristalno jasno prashanje,..sosema stranichni muabetenja!
изненадување
....sepak,...ova ne e amerika,..ista planeta ama,...epten dva sveta!да

inache,..prashanjeto beshe ,...dali e dozvoleno dvete glavi da imaat istovremeno zdravstveno i od rabota edniot i od zavodot  drugiot!...toa besje prashanjeto!
...za, da ne  sluchajno i tekne na drzavava eden d en , da mu prati na ovoj "nivniot" pokana za u banka ili poshta,..da i gi vrati parite shto samata sebe si si gu plakjala ,...za negovoto osiguruvanje.

eve eden  slichen primer:

...majka mi ,..otide kaj sveti petar, nekade na 21-22 , a jas na prvi si ja zemav nejzinata bedna penzija!среќа

Arno ,ama , po nekoj mesec mi stignuva plik so drzaven nekoj pechat, i nvo nego ,deka se molam da im vratam pari za onie desetina dena shto majkami ne uspeala da gi dozivee.изненадување  prvo si vikav, ah , sega ima da im idam tamu vo na penziskiot i da i se isturam na nekoja sii grozna,debela na shalterot,...ama, si vikam pa,..pushti gi budalite,..i otkach gi,..i gi otkachiv ,..plakjajki im edno 15 -tina evra,..kolku shto mim preplatile!!

ete,...za toa se plashat dvete imaginarni" glavi,..da ne im dojde neshto slichno,..ama , nema da pominat samo se nekoe evro , zatoa shto edno 2-3 godini imaa duplo osiguruvanje.

...inache,... bez gajle,..ne e se taka crno....ama , vo amerika!данамигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 00:53
Е сега да ви кажам.Јас и мажот ми до пред 4 год. земавме картони од заводот пошто бевме пријавени двајцата,а гласаа на име на мажот ми.2004г.он регистрираше фирма и јас го изгубив правото за картони преку завод.Во меѓувреме му истече лиценцата за работа (како таксист) нема толку примања за да ги плаќа придонесите и ние сега немаме ништо.Мене од завод не ми даваат картони за лечење,затоа што мажот ми има (сеуште) фирма, а неможе да ја затвори се додека не ги плати придонесите.Значи заводот не го интересира ништо,ако еден има другиот неможе да се осигура.Дури бев во социално,мислев дека со тој закон ќе земам картони ама ништо,за мене не важи тоа,се додека не се затвори фирмата.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 01:01

gordiev ....chvor!изненадување

ako ne plakjash pridonesi ,..nema ni potvrdi!
 
...ni likvidiranje na firmata...збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 01:14
Originally posted by annaja annaja напиша:

Е сега да ви кажам.Јас и мажот ми до пред 4 год. земавме картони од заводот пошто бевме пријавени двајцата,а гласаа на име на мажот ми.2004г.он регистрираше фирма и јас го изгубив правото за картони преку завод.Во меѓувреме му истече лиценцата за работа (како таксист) нема толку примања за да ги плаќа придонесите и ние сега немаме ништо.Мене од завод не ми даваат картони за лечење,затоа што мажот ми има (сеуште) фирма, а неможе да ја затвори се додека не ги плати придонесите.Значи заводот не го интересира ништо,ако еден има другиот неможе да се осигура.Дури бев во социално,мислев дека со тој закон ќе земам картони ама ништо,за мене не важи тоа,се додека не се затвори фирмата.


Бидејќи фирмата е основана во брак, таа е заедничка сопственост, па следствено на тоа, ти секаде се водиш како вработена, па затоа и не можеш да се повикаш на најновите мерки на Владата за невработените лица.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 01:18
...a, koi se ti najnovi merki?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 01:20
...odma mi treba odgovor,..ne "dogodina"!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 01:31
Originally posted by brza brza напиша:

...a, koi se ti najnovi merki?збунетост


Согласно истите, невработените, иако не се пријавени во агенцијата за вработување дека бараат работа, истотака имаат право на сино картонче, а истото го добиваат Фондот за здравствено осигурување.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.