IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Мартин Протоѓер
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мартин Протоѓер

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 14>
Автор
Порака
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 11:39
До кога треба да биде некој културен спрема некултурните.....збунетост
Ако сум власт и позиција треба ли да молчам пред сите кои сакат да ме сотрат..........изненадување ...Човекот се обрати фино културно и човечки а тоа што вие имате предрасуди спрема сите вмровци е друга приказна ...Не ги мешајте писмата со вашата омраза....векот е премногу краток да го поминеме во омраза...


Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 11:42
Кога легитимен и според важечки ЗАКОН за работа ...сопственик на медиум и работодавач ...т.е.ПРАВНО ЛИЦЕ..во случајов...си го остварува правото :
ДА си ОДПУШТИ од работа лице кое не се појавува на работното место..за исполнување на своите во опис дадени работните обврски....и.тн.трепкање
пс
НИКОЈ ОВДЕ не кометира ЗАШТО е одпуштена именованата...туку зашто и како бил некој друг крив (според нејзиното видување) и што се тој се обидел да и појасни   на опуштената новинарка???!!!изненадување
ппс
Кога вакви грижи ...сите вие овде би покажале ....например за некојси текстилен и докажано експлоатиран работник-чка...КАДЕ нам би ни бил крајот...односно почетокот!!!изненадување
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
The_Boss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GFX Designer

Регистриран: 31.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 948
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Boss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 11:45
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Kako mozete da zborite za cinizam, arogancija i prepotentnost za covek koj voopsto i ne go poznavate ........milsam deka ova se osobini so koi se karakterizira nekogo kogo poznavate licno...a ne nekogo kogo ic ne go poznavate....Pismoto bese toa sto tie go baraa i go dobija...baraa javno da se proiznese i covekot imase pravo da si kazi sto misli..Ne e vo red samo novinarkata da zbori a drug da molci..ZOSTO....oti e novinarka li pa ajde sega da i se potresuvame site.....    Ako nekoj zbori protiv mene nesto normalno e da se odbranam i da si go kazam mojot stav....nikoj ne e sovrsen pa ni Vesna...ete taa si ja ostvari svojata zacrtana cel...napadna tamu kaj sto ne i e mesto i kaj sto ne i lici ..da vidime sega koj ja podrzal vo ovoj hrabar cekorзбунетостi koj ke sleden ke ja vraboti....


Точно така апсолутно се согласувам со MyWay.

Originally posted by MyWay MyWay напиша:

vlijanie vrz mediumite vo RM ne postoi.........vo nikoj slucaj.....ako postoese nemase da zboruvaat se sto ke posakat sekoaj den..Sto skrile mediumite sto premolcile, sto ne e kazano od nivna strana..od sitnici pravat skandali..toa li go smetate za vlijanie.........збунетост


Па се разбира дека не постои.
Пример се А1, време и шпиц. Кога и да купам време или шпиц, секогаш од 30 страници, во 29 дрндорат против власта. И кој за тоа нешто им рекол или направил? Никој.
А многу ме нервираат, само серат во тоа весникот, ништо аргументирано не кажале до сега, само дрн дрн дрн на празно и на величање на Б.Ц.
Поради неплатени сметки, ИДИВИДИ го исклучи потписот на The_Boss.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 11:46
Е тоа е новаче.............
по тоа можеме да видиме кој ја крева сета галама во државата и кој манипулира со народот...мадиумите или власта.......Тие сториите секогаш ги вртат во своја корист и свој интерес...

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 13:18
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

До кога треба да биде некој културен спрема некултурните.....збунетостАко сум власт и позиција треба ли да молчам пред сите кои сакат да ме сотрат..........изненадување ...Човекот се обрати фино културно и човечки а тоа што вие имате предрасуди спрема сите вмровци е друга приказна ...Не ги мешајте писмата со вашата омраза....векот е премногу краток да го поминеме во омраза...



А дали овој коментар во превод е - Некултурниот романски народ го застрела својот културен Чаушеску.

Како може некој кој е потчинет да го сотрере тој кој го држи во јарем?

Ако треба заинает да ни ја наметнат тезата дека она што е горе не лета, туку е обратно, тогаш ..........нема демократија во размислувањето, нема слобода на мислата,нема реалност,нема живот.........

А новинарката ја подржа цела македонска јавност, а Протогер го подаржа НИКОЈ или САМО некои ......... од овој форум..............

И предрасудите се друга тема, воопшто немам предресуди - работам во фирма на вмро.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 13:38
neznam koja e cela javnost..izvini ama ne zbori vo ime na cela javnost..i ne krivi nekoj koga nemas dokaz za toa....................
i sporedbata ne ti e vo red Caushesku...mislam aj sega i hitler da go zamesame......


Изменето од MyWay - 04.Август.2010 во 13:41

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 14:13
Па писмените купуваат весници и во сите изданија тој ден имаше подршка за отпуштените нивни колеги! Со газдада од вмро ги читавме тие весници и ги подржавме новианрите, никој не го оправда Протогер..........Кога некој е арогантен и циничен .......не го сакаме мегу нас. Никој не рече добар збор за односот на Протогер во ниеден медиум, освен што не го напаѓаа.......на дотичната тв.И ако подршката на печатот не е јавно мислење, што е јавно мислење? Говорот на Н.Г. на Мечкин камен? Освен тоа никој не протестираше за подшка на Протогер.

А од каде ти тебе доказ да ме оквалификуваш како нечиј симпатизер или припадник на некое гето?

А за Хитлер......да добро што ме потсети, тамам се вклопува во приказнава..............мислам покрај Чаушеску.
Културните дејци на Европа...........
Кој бара ќе најде.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 14:17
Originally posted by lilica lilica напиша:


А од каде ти тебе доказ да ме оквалификуваш како нечиј симпатизер или припадник на некое гето?


Лилице, каде виде таква квалификација?
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 14:29
lilika od sekogas ima stil da se izrazi не..i za toa veke so nea ne vleguvam vo razgovori...да
ednas imase eden post vo mediumi od koj se isplasiv koga ja procitav.....



Изменето од MyWay - 04.Август.2010 во 14:38

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 15:14
Luge, dali se sl*game sto znaci pritisok na mediumi...a toa e potoa pretoceno vo izvrsitelite t.e. novinarite.Ona primerot so Ai i ostanatite...pa tokmu toa e primer za NEVIDEN pritisok od vlasta , premierot javno na miting povikuva na bojkot na mediumi - se razbira silata e kaj vlasta...Mnogu ima za ova da se pisuva ..да.no e premnogu vidllivo za da se premolcuva...Sramota i za onie koi poddrzuvaat atak vrz NEVLADINITE..да.a toa e mnogu potesko da bidete...ke vi gi seknat NARODNITE pari, a i konstrukcii kolku sakate...a pak inspekcii...Lesno e da ste so vlasta i da i se kolnete na vernost...Kolnete se na demokratijata i na cesnosta i vistinata...Aman bre...ova vlastitutkive se namnozija kako staorci vo kanalizacija...да
A da ste aroganten kako Martin ...lesno e koga ste vlast...no najtesko tokmu obratnoto....да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 10:47

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 12:14
Сега да ви појаснам зошто и кој треба ,а баш зошто мартинчо е на тапетарна клупа.
 Основно ,да, треба да се почитуваат законите и се знае како може да биде отпуштен работник,е сега зошто се напаѓа партијата на власт ,па затоа што сака да вмеша тоталитаристички прсти насекаде и ве молам каде го има тоа толку новинари наеднаш да се отпуштат,што не ја исполниле нормата за шиење или не зготвиле во ресторанот,па им се смачило од уредувачкиот притисок на дотичните ,а во овој случај тоа е мартичнчо алијас Геблс, но за волја на вистината еве и јас тоа го осетив на сопствена кожа и ќе ви кажам како го работат сето тоа-
 Јас бев вработен во образование веќе 6,5 год., на 20 Јануари ме отпуштаат од работа со образложение ми завршил договорот.
 1. Незаконски(како се работи од државата) работните места на неопределено треба да бидат не подолго од три месеци,секоја учебна година се обновуваат во септември,што значи за три месеци треба да се објавуваат огласи,во мојот случај тоа државата(сега ДПМНЕ-ВМРО) со неспособноста го прави наредната година(по 4 месеци,а некогаш и покасно)
 2.Директорот што сака си прави и нормално ги крои работите со училишниот одбор и како што вели тој одборот предлага ,но мое  е ексклузивно право да одлучувам(директорот кадар на ДПМНЕ)
 3.По мое инсистирање ,се дозна дека тоа е директно координирано од општинскиот комитет на ДПМНЕ од градот,поточно од претседателот,е ама се дознаваат и некои други работи,дотичната која е вработиле имала завршено во б,лгарија,а и координаторот бил б,лгарски дипломец,па сега им била целта сите даскали на егзархијата(б,лгарија)да ги заменат што е можно повеќе другите даскали и на било каков начин.
 П.С. Што има толку блиску со мартинчо,па тој е Геблс ,во партијата тој ги координира работите,па ете последно е праќање на писма до сите од партијата кои се вработени и чекаат решение,им се заканувале на разни начини и што задачи треба да исполнуваат(последно беше митингот на Крушево)
Ќе излезат и други вакви  стории,но нека му служи на чест на двајцата од партијата на грујо и мартин кои запустуваат човечки животи,и ништо повеќе не им посакувам,само истото да си го дочекаат за сопствените фамилии.


Изменето од Анастеа - 05.Август.2010 во 12:25
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 12:26
Ве молам, без етикетирање на дискутантите.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 12:55
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:


 Јас бев вработен во образование веќе 6,5 год., на 20 Јануари ме отпуштаат од работа со образложение ми завршил договорот.

За ситуацијата во образование мене коса ми обеле пишувајки тука во сите теми за образование  и во самиот подфорум образование кој бајаги време и го модерирав.
Со напишаното се согласувам-само до оној дел во кој се спомнува Протугер. Не оти земам негова страна, туку затоа што најлесно е него да го нападнеме ама џабе е , не сме ја завршиле работата, само ќе ни олесни оти сме нашле кривец.
Зошто?
Протугер не може физички да ги контролира сите и тука нема отстапка.
Во образование “владеат“ локални моќници, подрачни, градоначалници, инспектори. Директорчињата “тие јуди од нашите редови“ (нагалено даскалите така ги викаатголема%20насмевка)
докажуваат дека се “поголеми католици и од самиот папа“.
Тие кои на својата позиција нема да дојдеа ако немаа партиска книшка “палат и гасат„ кажувајки како да работат луѓе кои од секогаш работеле ама асално.
Младите пак се друга приказна. Ги држат на краток синџир (за жал морам да ги споредам со рибите чистачи во аквариумот) им даваат задолженија и кои им се и кои не им се во работни задачи, ги драт по цел ден во школо се со пустата уцена за добивање решение кое многумина не го добиаат затоа што перфидно им прават прекини во стажот и никако не доаѓаат до фамозните 4 години (а некој паметен ги лаже дека МОРА $ ГОДИНИ ВО ИСТО УЧИЛИШТЕизненадување) непрекинато работење во образование.
Затоа велам дека Протугер, Груевски и незнам кој од високата политика не се виновни бидејки ингеренциите се кај “ситната боранија“ која пали и гаси во име на некои ѓоамити наредби или ѓоамити роднински врски (така најчесто се фалат демек се роднини на овој на оној).
Тешка е маката на младите ине само во образование, воопшто на оние кои немаат партиска книшка или дебели ортоми (роднини на функции)тага
Само им  останува да го насочуваат својот револт кон Протугер и уште неколкумина од истиот ранг оправдано или неоправдано.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.