IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Станко Враз „Бугарски народни песни“ 1847
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Станко Враз „Бугарски народни песни“ 1847

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака Обратен редослед
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Станко Враз „Бугарски народни песни“ 1847
    Испратена: 10.Јули.2010 во 00:31
Делија, не е првпат да коментираш вакви нешта. Претходниот пат на нов член му велеше слободно да пишувал на српски, сега пак измислуваш дека имаме србофобија, значи во два случаја говориш невистини, а знаеш добро, бидејќи сепак си стар член, какви се правилата на овој форум. Не знам, а и не сакам да навлегувам во причината поради која тоа го правиш. Значи, не те опоменувам за нешто кажано на темата, туку за нешто кое е спротивно на правилата, кои ти многу добро ги познаваш.
Ме познаваш добро, знаеш дека поради твое мислење никогаш не си бил опоменуван и санкционирам од мене, ниту ти, ниту било кој, освен доколку не станувало збор за навреда, исмејување со членовите, или некакви други слични дејства.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 22:37
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Еве баш сега пратив порака на македонски на сајтот на ДРЖАВНАТА српска телевизија РТС, и најнормално ми ја објавија ) Испаѓа дека Србија е подемократска држава од Македонија, а јас мислам дека не е. Поздрав


Нека не те чуди... Овде имаат фобија на се што е српско, па макар и на една единствена реченица или буква ако си ја напишал...


Повторно почнуваш со твоите неосновани обвинувања и инсинуации.
Јавно те предупредувам, следниот пат вакво нешто ќе ти донесе опомена и санкција. Многупати имам кажано, во преговори за правилата нема да се впуштам, ниту со тебе, ниту со било кого овде, тие се јасни.
Со самото твое зачленување на форумот, ти си ги прифатил тие правила, ако не ти се допаѓаат, разговарај со администрацијата, но на соодветен подфорум, а не на oвој.


Твое право... Незнам како да пишувам на темиве кога за секој збор сум предупредуван...       Која ми е тогаш сврхата да разговарам така...
Поздрав...

Изменето од DelijaSkopje - 09.Јули.2010 во 22:38
"ОСУМ ИПОУ ИУЈАДИ ВУЃЕ..."
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 14:46
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


На крај пак, немаме зошто да се плашиме, ако доказите се на наша страна, а знаеме добро дека имаме многу такви, зар не?   


Дајте да ги видиме! Само вие си ги знаете. Дај нешто од времето на Станко Враз - првата половина на 19 век.


Vistinskoto ime mu bilo Jakob Frass.




Каснакоски, имаме милион теми каде имаме поставувано многу докази, а тоа што тебе ти се сите нешта матни, нејасни, под влијание на политиката (а во својот двор не си гледаш дека многу повеќе влијание има, тоа си е друга работа). Ние тука не можеме да ти помогнеме, многупати сум ти кажал. На човек со сила можеш се да му земеш, но не и да му дадеш.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 14:44
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:



Некој дали воопшто прочита што напишал Станко Враз?




Прочитав јас, иако сите песни не ги читав, повеќе ме интересираше напишаното од него за самите песни, па и за другите нешта.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 14:38
Originally posted by Македон Македон напиша:


На крај пак, немаме зошто да се плашиме, ако доказите се на наша страна, а знаеме добро дека имаме многу такви, зар не?   


Дајте да ги видиме! Само вие си ги знаете. Дај нешто од времето на Станко Враз - првата половина на 19 век.


Vistinskoto ime mu bilo Jakob Frass.




Изменето од Каснакоски - 09.Јули.2010 во 14:42
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 14:36
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:


До Македон: Инаку правилата на форумот секако дозволуваат негирање не други народи (и тоа негирање на народот во чија држава е форумот...) Тажно...



LiDivio, oвде дебатираме за историски настани и личности, никако за сегашноста. Никој не се обидува, а ниту смее, да го негира постоењето на македонскиот народ. Сепак, форумов е наменет за историски дебати, не за сегашни.

На крај пак, немаме зошто да се плашиме, ако доказите се на наша страна, а знаеме добро дека имаме многу такви, зар не?   
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 14:35
Требаше да го оставиш објаснувањето за Пулевски и Влкан Караџовски. Нека не си вади Делијата погрешни заклучоци.

Некој дали воопшто прочита што напишал Станко Враз?

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 14:29
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Бугаров сака да каже дека предците на денешните етнички Македонци се нарекувале Бугари.


Мене никој не ми кажал дека сум Бугарин, ни прадедо ми, ни дедо ми (двајцата дедовци) ни татко ми, ни мајка ми...
Ај поручек ќе ги прашам, да не се збуниле нешто...

До Македон: Инаку правилата на форумот секако дозволуваат негирање на други народи (и тоа негирање на народот во чија држава е форумот...) Тажно...

Изменето од LiDivio - 09.Јули.2010 во 14:30
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 14:09
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Најновиот доказ за единството на општобугарскиот јазик е невозможноста на модераторот М. да препознае еден од македонските дијалекти и тврди дека може и да е од Тракија.



Се додека не понудиш непобитен доказ дека станува збор за македонски дијалект, се останува само твое кажување, кое не мора да значи дека е точно.
Јас чекам непобитен доказ на соодветната тема. Сепакј Истражувања во Грција е широк поим, а може да се однесува на било кој регион. Од каде знаеш дека се однесува точно на границите на Македонија, а не се вклучени и зборови кои не се дел од македонскиот јазик?
Модераторот М., како што го нарекуваш, за жал, не може да верува само на твоите убави зборови, непоткрепени со докази. Во однос на тоа дали препознавам или не, само ќе ти кажам дека дури и да кажам јас дека тоа е македонски јазик, тоа не значи ништо, затоа што тоа ќе биде само мојот збор, непотрепен со ништо.

Изменето од Македон - 09.Јули.2010 во 14:11
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 13:52
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Еве баш сега пратив порака на македонски на сајтот на ДРЖАВНАТА српска телевизија РТС, и најнормално ми ја објавија ) Испаѓа дека Србија е подемократска држава од Македонија, а јас мислам дека не е. Поздрав


Нека не те чуди... Овде имаат фобија на се што е српско, па макар и на една единствена реченица или буква ако си ја напишал...


Повторно почнуваш со твоите неосновани обвинувања и инсинуации.
Јавно те предупредувам, следниот пат вакво нешто ќе ти донесе опомена и санкција. Многупати имам кажано, во преговори за правилата нема да се впуштам, ниту со тебе, ниту со било кого овде, тие се јасни.
Со самото твое зачленување на форумот, ти си ги прифатил тие правила, ако не ти се допаѓаат, разговарај со администрацијата, но на соодветен подфорум, а не на oвој.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 13:42
Цитирај Што сака да каже бугаров со она дека Македонските песни биле бугарски...??? хехехехе...

Бугаров сака да каже дека во 1847 г. Станко Враз објавил во Загреб „Бугарски народни песни“.
Бугаров сака да каже дека предците на денешните етнички Македонци се нарекувале Бугари.
Бугаров сака да каже дека Станко Враз ги покажал карактеристиките на општобугарскиот јазик. Тие се однесуваат на сите говори од Албанија до Црно море и од Дунава до Белото море.
Најновиот доказ за единството на општобугарскиот јазик е невозможноста на модераторот М. да препознае еден од македонските дијалекти и тврди дека може и да е од Тракија.
Цитирај ај да видиме нешто... би го замолил да ни даде неколку бугарски народни песни кои не се од Македонија, туку од источна бугарија, па да види и он самиот колкава е разликата...


Ако сакаш песни кои не се од Македонија види погоре 2, 3 и 4.
Колкава е разликата?









Изменето од Македон - 09.Јули.2010 во 14:05
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 13:16
Што сака да каже Бугаров со она дека Македонските песни биле бугарски...??? хехехехе...
ај да видиме нешто... би го замолил да ни даде неколку бугарски народни песни кои не се од Македонија, туку од источна бугарија, па да види и он самиот колкава е разликата...


Изменето од Македон - 09.Јули.2010 во 14:03
"ОСУМ ИПОУ ИУЈАДИ ВУЃЕ..."
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 11:44
Само си згрешил редоследот,се надевам ненамерно -
Значи денешниот Бугарски јазик е Македонски дијалект,Бугарите во времето на Аспарух говореле Тјуркски а не Македонски како светите Просветители и нивните родители
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 10:02
Stanko Vraz/1810-1851/ во „Коло“, Загреб, кн4 и 5, 1847 година публикува „Бугарски народни песни“, поголемиот дел од нив се од Македонија. Сам објаснува како се здобил со песните.
Најважното за мене е тоа што ги дава карактеристиките на тогашниот бугарски јазик /вклучувајќи ги и македонските говори, кои денеска го составуваат македонскиот јазик/. А тие и до денеска се такви, каквишто ги опишал Враз во средината на 19 век. Читајте!
















































Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,703 секунди.