IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Зависност од седативи за смирување-искуст
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зависност од седативи за смирување-искуст

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
opium.addict Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај opium.addict Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зависност од седативи за смирување-искуст
    Испратена: 07.Јули.2010 во 12:08
     изненадувањеСкоро цела Макдонија почна да ги користиизненадување...
      (трамадоли;диезапами;хелекс...итн)
 

  ???КАКО БИ СЕ РЕШИЛ ПРОБЛЕМОТ на МНОГУТЕ ЗАВИСНИЦИ ОД ЛЕКОВИ КОЈ РАСТЕ ОД ДЕН ЗА ДЕН???
      (На пример мене тешко ми оди, и мислам дека со разменување повеќе искуства би можел да си помогнам, а нормално и другите кои ке се приклучат во дискусијата )

    кој е да кој е не ???



Би сакал да споделиме  искуства...


Па повелете со вашите искустваајде...

  






 
...Смртта на еден човек е трагедија. Смртта на илјадници луѓе е статистика... - J.S.
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 13:00

Originally posted by opium.addict opium.addict напиша:

     изненадувањеСкоро цела Макдонија почна да ги користиизненадување...
      (трамадоли;диезапами;хелекс...итн)
 

  ???КАКО БИ СЕ РЕШИЛ ПРОБЛЕМОТ на МНОГУТЕ ЗАВИСНИЦИ ОД ЛЕКОВИ КОЈ РАСТЕ ОД ДЕН ЗА ДЕН???
      (На пример мене тешко ми оди, и мислам дека со разменување повеќе искуства би можел да си помогнам, а нормално и другите кои ке се приклучат во дискусијата )

    кој е да кој е не ???



Би сакал да споделиме  искуства...


Па повелете со вашите искустваајде...

ne sum piela, ne nameravam... ne pocituvam lug koi koristat (nepotrebno)нененене



   






 
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 13:22
Прво...не мора цел текст да биде со толку големи букви...мава во глава

Во врска со темава...имам пиено диазепам пред неколку години. Препорачано од доктор поради смртен случај во семејството. Кај мене не предизвика никаква зависност. Пиев мислам околу 10 дена и тоа беше. Во животов немам пиено други апчиња за смирување.

Инаку мислам дека темава треба да биде зависност од лекови, а не само од седативи. Затоа што како ваква нема да се развие дискусија.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 13:29
Седативите е добро да се употребуваат само во акутни ситуации кога е преживеан силен стрес, како што се сообраќајна несреќа, силување, физички напад. Тие дејствуваат на таков начин што го олабавуваат организмот, но не лекуваат долгорочно, туку создаваат зависност или едноставно лекот ќе престане да дејствува.

Од друга страна, антидепресивите дејствуваат директно на мозочната хемија и не предизвикуваат зависност.

Кога ќе влезе во организмот, антидепресивот доаѓа до мозокот и им помага на хормоните за среќа подолго да дејствуваат на невроните, а по повеќемесечна употреба, ја спречуваат активноста на стресните хемикалии.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.