IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Хемороиди
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хемороиди

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Ace.kocani Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ace.kocani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Хемороиди
    Испратена: 01.Јули.2010 во 17:57
Hemoroidi Lecenjei iskustvo
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 18:05
Извинете на несериозноста, ама јас морам да ја опишам мојата фаца кога го прочитав насловот. Ќе ја опишам со ставање на следново емотиконче:
Благодарам однапред на разбирањето.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 18:27
Ako ste ikada imali ili još uvek imate hemoroide onda svakako znate da hemoroidalna bolest nije nimalo bezazlena. Pomogao sam stotine ljudi i u zemlji i inostranstvu da se oslobode ove bolesti,i u mojoj knjizi "Kako Izlečiti Hemoroide" ću i vama pokazati kako da se izlečite i zauvek eliminišete problem hemoroida. Garantovano 100%!

Ja sam takodje imao problem sa hemoroidima, uzrok tome bio je genetski faktor, zatvor i dugo sedenje, tada sam koristio razne preparate i masti za hemoroide koje nisu imale gotovo nikakav efekat u lečenju. Hemoroidi su se širili, i spoljni i unutrašnji.
Jedino rešenje koje su mi kolege preporučili je bila operacija.
Znao sam da ukoliko ne pristanem na operaciju rizikujem još veće komplikacije koje bi uzrokovale razna druga oboljenja, anemiju, pa čak i smrt.
Operacija ni tada nije mogla da garantuje izlečenje, i našavši se u bezizlaznoj situaciji slučajno sam otkrio kako se izlečiti i spasiti od hemoroida, bez ikakvih operacija i to bezbolno.
Pomoći ću vam da se oslobodite svojih problema hemoroida, nervoze, nesnosnih bolova i raznih drugih mogućih komplikacija koje su posledica ove bolesti.


Ako imate sledeće simptome možete reći da imate hemoroide:
svrab, peckanje, vrelina oko i u anusu, bol pri vršenju nužde, intezivan bol, na početku malo krvarenje a kako se stanje pogoršava sve obilnije krvarenje. Svrab i bol pri hodanju, sedenju..


Ova bolest se ne sme ignorisati i trpeti.
Debelo crevo je obloženo crevnom florom i mukusem koji imaju ulogu lubrifijanta i zaštitu od uticaja fekalija koje tu prolaze. Hemoroidi najviše nastaju kao posledica ne redovne stolice, naprezanja pri nuždi, dugotrajnog sedenja, poslova koji imaju za posledicu naprezanje mišića.

Kod žena najčešće se hemoroidi javljaju posle porođaja i posle nekih operacija.
Neki ljudi koji pate od proširenih vena imaju genetsku predispoziciju da obole od hemoroida.
U debelom crevu se nalaze i mnoge fekalne i patogene bakterije koje iritiraju ranice koje nastaju pri svakoj nuždi. Te bakterije dovode do infekcije i upale hemoroida.

Posle svog uspešnog izlečenja i olakšanja odlučio sam da svoju metodu lečenja i sve ostale informacije koje sam sakupio stavim na papir i napišem ovu knjigu.
Tako da će sada svako ko zaista želi da se oslobodi ove užasne i veoma opasne bolesti jednom i zauvek moći da se sam izleči. Garantovano!

Najbolje u svemu ovome je to što kada jednom usvojite i počnete redovno da koristite moju metodu lečenja hemoroida ona postaje vaša rutinska svakodnevna navika.
Po ceni jednakoj nekoj običnoj masti za hemoroide, a mnogo manjoj od jedne obične konsultacije ili jednog tretmana u nekoj medicinskoj ustanovi možete naučiti kako da se bezbolno i sami oslobodite ove opasne bolesti i sprečite njen ponovni nastanak.


U knjizi ću vam otkriti svoju metodu lečenja hemoroida koja je pomogla stotinama ljudi koji su je prihvatili pročitavši knjigu.


Изменето од LiDivio - 02.Јули.2010 во 00:09
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 18:52
Хемороиди
се зголемени вени на анусот-газето и дебелото црево, кои образуваат видливи јазли ( како цуцла), а понекогаш предизвикуваат болка дури и крварење при голема нужда. Хемороидите се јавуваат кај луѓе кои долго седат, кои употребуваат премногу млечни производи или кои имаат констипација од протеини или скроб. Проблемот може да се јави и заради употреба на поголеми количини лаксатив или средства за прочистување, лоша циркулација, натрупување на отпадни материи или од напор при празнење на цревата.Хемороидите можат да бидат надворешни или внатрешни. Внатрешните настануваат блиску до почетокот на аналниот канал т. е газето...
http://hemoroidi.bg/images/main/hemoroidi_clip_image008.jpg

а надворешните на аналниот отвор блиску до отвор на газето еве слика види подоле...
Симптомите на внатрешните хемороиди се: столица прекриена со светла крв, крв на тоалетната хартија или на WC-шолјата. Меѓутоа, внатрешните хемороиди може да излезат од анусот и тогаш може да бидат болни( како цуцла) Симптомите на надворешните хемороиди вклучуваат болка околу анусот и подрачјето околу аналниот отвор газето дури не можеш ни да седиш и нонстоп те чеша газето помешано со болка.
Полесните хемороиди може да се лекуваат со пиење на повеќе течности и исхрана богата со витамини. Хемороидалните креми и чепчиња може да помогнат во намалувањето на отокот и болката, можат да бидат и од растително потекло како  ...

Таблети за хемороиди
ImageГи намалуваат тегобите при воспаление на хемороидите, ги зајакнуваат ѕидовите на крвните садови и го намалуваат ризикот од ширење на хемороидни вени. Ја стимулираат работата на целиот крвоток и ја спречуваат појавата на проширени вени. Се земаат 3 таблети дневно.

ImageAesculus Hippocastanum- Див костен Содржи смеса од тритерпенски сапонини (т.н. есцин) кој успеШно ја намалува оштетеноста на капиларите, го јакне ѕидот и тонусот на крвните садови и го штити од еде ми. Таквото антиексудативно дејство е посебно благопријатно кај хронично воспаление на хемороидалните вени (познати како хемороиди). Го смирува воспалението и болката на проширените вени и го намалува чешањето и крварењето. Подобрување се гледа во втората недела од користењето на таблетите.
Корисни се и купки во топла када. Понекогаш состојбата побарува и хируршка интервенција. Во лекувањето се применува и ласерска коагулација на хемороидите.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/HAEMORRHOIDX.JPGhttp://www.vita.bg/img/upl/Picture%20008_korek.jpg

лево надворешен полесен хемороид и десно на сликата покритичен хемороид тромбозиден..овде може да прсне при некој кнап кога се има капс( тврда столица) и да тече крв со многу јака болка.....
доволно нели??голема%20насмевка
а и ние ако продолжеме толку да седиме пред ПЦ сигурно ќе ги добиеме !!смеење


Изменето од bijonse1 - 01.Јули.2010 во 18:56
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 18:58
Симптомите на внатрешните хемороиди се: столица прекриена со светла крв, крв на тоалетната хартија или на WC-шолјата. Меѓутоа, внатрешните хемороиди може да излезат од анусот и тогаш може да бидат болни( како цуцла) Симптомите на надворешните хемороиди вклучуваат болка околу анусот и подрачјето околу аналниот отвор газето дури не можеш ни да седиш и нонстоп те чеша газето помешано со болка.

Овде да надополниме дека треба да ве радува ако е СВЕТЛА КРВ на тоалетната хартија, во спротивно е РАК НА ДЕБЕЛО ЦРЕВО (мала утеха )...
Кон врв
Ace.kocani Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ace.kocani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 15:04
dali nekoj imal problem so hemoroidi i kondilomi istovremeno?
Кон врв
Charmedgirl18 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 868
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charmedgirl18 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 15:56
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Извинете на несериозноста, ама јас морам да ја опишам мојата фаца кога го прочитав насловот. Ќе ја опишам со ставање на следново емотиконче:
Благодарам однапред на разбирањето.

I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 17:18
Дечки ве молам без зафрканции за овие болести и болните од истите.
Доколку немате да напишете нешто во вид на совет и искуство не пишувајте ништо.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2012 во 12:02
скелет

Хемороидите се болни проширени вени, а со регулирање на столицата може да се намалат проблемите. Сето тоа може да се постигне со избалансирана исхрана.

salata-rotkvice

За да избегнете појава на хемороиди, конзумирајте здрави продукти што содржат многу влакна, не седете долго време, одржувајте ја телесната тежина и пијте многу вода. А еве и што се препорачува да се јаде:

Рдоква

Ова растение е богато со несварливи јаглехидрати што го олеснуваат варењето на храната, содржат вода, добри се против запек и им ги олеснуваат проблемите на оние што патат од хемороиди. Рдоквата одлично детоксира, а нејзините природни сокови го смируваат дигестивниот систем. Лековитите состојки помагаат при побрзо заздравување на хемороидите.

Вода

Пијте многу вода. Но не одеднаш. Ако само ја “излеете” во себе, поголемиот дел само ќе го измокрите. Пијте по неколку голтки, цел ден.

Јод и црвена пиперка

Јодот и црвената пиперка како додатоци во исхраната ги зајакнуваат крвните садови. Освен тоа, црвената пиперка го обновува ткивото на желудникот, додека јодот е добар за иритирани црева

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.