IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - ЕВН-Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕВН-Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 13:57
kjuti be!...sega i idei ke im davash?!.изненадување...ili i tebe te vrbuvaa,..., pa kobajagi narod saka ,....i dobiva ,...shtom saka!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 14:03
EVN,колку се сеќавам,го купи електро стопанството на РМ,по багателна цена,и без обврска да се наплатат сметките на фирмите и граганите.затоа и ефтино беше.сега да земат што може да се земе,од оној сто ќе даде..нормално.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 14:14
kalku davale,...tolku dale!...nema tuka nishto kontroverzno...ako vredel povekje sifurno i ke si dobil...povekje od shto si dobil!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 12:34
најциркус ми е рекламата за "штедење" на ел.енергија.еднаш веќе пишував за таквите реклами...многу ни се засекирале за нашите сметки!пр.ОКТА ќе ни каже помалку возете ги возилата,така ќе заштедите од домашниот буџет,или помалку јадете за да одите на одмор..од некоја си прехрамбена компанија.

едно е јасно како ден...ПОГОЛЕМ ТРОШОК,ПОГОЛЕМ ОБРТ, ПОГОЛЕМ ПРОФИТ,ПОГОЛЕМИ СРЕДСТВА ВО БУЏЕТ..повеке споменици и јарболи низ РМ.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 14:06
 
 
 ....нека%20ти%20е%20срам.....не ги мешај ... спомениците и јарболите низ РМ....
..................со  ЕВН .......тие врска немаат со  ..овие....плазење
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 15:49
...ааааа,немааат.а 18% ДДВ на ангажирана моќност..на нешто што е нормално потребно за кпл.услуга....
а 18% ДДВ на потрошена енергија..
а 18% ДДВ на улично осветлување кое не постои или е со изгорени сијалици..

ма се ми е јасно,но тоа е тоа...


уствари,за народ како нас,треба и акциза да ни опнат,па уште некој данок за на пример нештедливи сијалици..или над две сијалици во соба..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 00:34
И сега струјомерите биле дефектни.Ај да видиме утре во Време што ќе кажат.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 01:19
До ЕВН имам испратено неколку барања за да ми ја отстранат бандерата од двор и абер немаат веќе неколку години.

Немале пари да платат на фирмата,сиромави се многу.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 01:28


Ова од фикс ме потсети на нашиот случај. Станува збор за викенд-куќа надвор од Скопје.

Поставија нова бандера за да спроведат струја кај комшијата(плацот беше празен и немаше струја до тогаш)...и кабелот за струја поминуваше преку дворовите на 6 куќи...па замислете на толкава далечина, колку ниско паѓаше кабелот ...После многу барања (како што кажа фикс) за да најдат алтернативен начин за поврзување, ни испратија одлука дека по барањето не можат ништо да направат.

Па се собравме сопствениците од 6 те куќи и со адвокат отидовме во ЕВН ...го баравме тој што ја донесе одлуката...и му се заканивме со тужба. По помалку од два дена, бандерата беше извадена, дупките затворени и беа поставени 4 други бандери за да спроведат струја до кај соседот.

Што значи..со нив..Само со лошо
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 17:53
среќа....
 
Од ЕВН-Македонија потврдуваат дека на 13-ти овој месец се потрошени 13.785 мегават-часови струја, а деновите пред тоа потрошувачката била нешто помала и се движела од 12.915 до 13.280 мегават-часови.......
 
Високите летни температури, како и зголемената употреба на клима-уредите, изминативе денови ја зголемија дневната потрошувачка на електрична енергија во Скопје, но и во поголемите туристички градови во земјава - Охрид, Струга, Ресен и Дојран. Од дистрибутивната компанија ЕВН-Македонија велат дека во главниот град се троши речиси една третина од целокупната испорачана електрична енергија во земјава. Така, на 13-ти овој месец се потрошени рекордни 13.785 мегават-часови струја, а деновите пред тоа потрошувачката била нешто помала и се движела од 12.915 до 13.280 мегават-часови.
-Летната потрошувачката на струја е нешто помала од претходните години, бидејќи и температурите се уште го немаат достигнато четириесеттиот степен - вели Атанас Ковачевски, портпарол во ЕВН-Македонија.
 
И после ..немој да се  ..жалите..на високите  сметки ........намигнување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 20:01
vash taka!.да..mnogumina zaboravaat deka e lesno da se kupi,...erkondishn,

..poteshko e da koristi,...postojano !изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2010 во 13:58
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

среќа....
 
Од ЕВН-Македонија потврдуваат дека на 13-ти овој месец се потрошени 13.785 мегават-часови струја, а деновите пред тоа потрошувачката била нешто помала и се движела од 12.915 до 13.280 мегават-часови.......
 
Високите летни температури, како и зголемената употреба на клима-уредите, изминативе денови ја зголемија дневната потрошувачка на електрична енергија во Скопје, но и во поголемите туристички градови во земјава - Охрид, Струга, Ресен и Дојран. Од дистрибутивната компанија ЕВН-Македонија велат дека во главниот град се троши речиси една третина од целокупната испорачана електрична енергија во земјава. Така, на 13-ти овој месец се потрошени рекордни 13.785 мегават-часови струја, а деновите пред тоа потрошувачката била нешто помала и се движела од 12.915 до 13.280 мегават-часови.
-Летната потрошувачката на струја е нешто помала од претходните години, бидејќи и температурите се уште го немаат достигнато четириесеттиот степен - вели Атанас Ковачевски, портпарол во ЕВН-Македонија.
 
И после ..немој да се  ..жалите..на високите  сметки ........намигнување
JAS NIKOGAS NE SE ZALAM NA VISOKITE SMETKI sekogas se zalam na neodgovornosta od nivna strana na primer:
ovoj mesec mi dojde smetka 560denari
strasno neli? koga go procitav broiloto znam deka naredniot ke me odderat, za toa sto sega napisale napamet, ke recime pa dobro isto ke e , ovoj pomalku drugiot povekje, vo prosek isto.
no nee, budzetot i onaka ni e tenok pa sekoj sloboden denar nesto krpime, sega ke dojde ok ke zatnam nesto , no naredniot ke treba da pravam REBALANS, (NE SUM BAS SIGUREN SO ZNACI ZBOROT AMA UBAVO ZVUCE) ISTO KO NA ONIE OD PARLAMENTплазење
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2010 во 23:03
збунетост...ochigledno deka nekoi ,..nemaat pojma deka mozesh da im otidesh tamu kaj shto se plakja ...i da im platish povekje od toa shto tin stiganalo minatiot mesed!да
]
...samo,..ochigledno e i deka makedoncive se naucheni ( tivko) da se bunat,..i koga nema bash mesto za,..bunebje!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 12:27
Ај некои работи околу ЕВН да ви објаснам:
I) Околу повисоките сметки. Секое(ново) броило од ЕВН пред да се монтира е баждарено во фабрика, а потоа е баждарено во завод за метеорологија при што има и соодветна државна пломба(таа оловната). Рекла-казала муабети дека броилата краделе или дека регистрирале поголема потрошувачка кога ќе ти звони мобилниот телефон се бабини десетини.

Во 99.9% од случаите кај кои со новите броила се покачени сметките е поради тоа што:
1) старите броила им биле расштеловани;
2) термините на тарифите од вклопните часовници им биле наместени кога што тие корисници си сакале. (Според закон за енергетика и мрежни правила евтината по ефтина тарифа се тарифира електричната енергија потрошена во периодот од 13 до 16 часот и од 22 до 07 часот секој ден освен недела, во недела преку целиот ден се тарифира по евтина тарифа);
3) на вклопните часонвици си имале наместено евтина тарифа во текот на целиот ден во сабота;
4) комбинација од горните три точки

Значи тие корисници, кои се бунат и лелекаат дека наводно ЕВН ги краде, всушност го краделе ЕВН и преходно ЕСМ односно Р. Македонија.

До пред 2007, според закон сите потрошувачи на електрична енергија биле должни да ги носат своите броила на баждарење на секои 10 години! За жал 95% од граѓаните не ни биле свесни за таа обврска, а администрацијата на нашите арамиски и недомаќински влади ги заболе стојко за тоа.

II) Околу ангажираната моќност. Тоа е ставка која се наоѓа во повеќето тарифни модели (меѓу кои е и домаќинството) утврдена со закон и постои уште од кога постои електростопанство. Таа е сумата која се плаќа за обезбедување и одржување на соодветен капацитет на мрежата. Во '90 (или '91 не ме фаќајте за збор) беше донесена одлука таа да изнесува 33% од потрошената енергија.

III) Околу кампањата за штедење на електрична енергија. Многу ми е криво што сме толку затуцано племе и таквите кампањи ги игнорираме или ги гледаме со презир. Кампањата има единствена цел да ја подучи нашата проста маса дека електричната енергија (исто како и водата) е производ со вредност и дека не треба да се третира како воздухот. Со тоа што ќе штедиме не си помагаме само на себе туку и помагаме и на нашата природа и на нашата економија.

@Forumskababa
Баш ме интересираат детали околу вашиот случај. На која адреса се случи и пред колку време?
Не велема дека не е можно да се случи таква ситуација, но речиси е невозможно. За да се изгради нова мрежа, обавезно се вадат соодветните дозволи. А ако треба да се мине приватно земјиште, тогаш нема шанса да се случи тоа без да се има "црно на бело" соодветна правна документација.

@fiks
Ако на твое лично барање сакаш да ти ја одстранат бандерата од двор ќе мораш ти да си ја платиш таа услуга.

@konan
Точно е дека некогаш броилата не се одчитани, најчесто од објективни причини, но и од неодговорност на оние кои читаат...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.