IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Да ги спасиме луѓето - жртви на кучешко н
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Да ги спасиме луѓето - жртви на кучешко н

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
IggyK Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IggyK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Да ги спасиме луѓето - жртви на кучешко н
    Испратена: 13.Јуни.2010 во 12:32
Сметам дека масовна еутаназија во рамките на неколку дена низ целиот град ќе биде најрешливо со оглед да се заштитиме од агресивните улични кучиња така ќе спасиме човечки животи кои настрадале во минатото и ќе страдаат во иднина поради наезда на глутница.
Потоа чипчиња на сите домашни миленичиња па кои го распушти кучето да му го уловат и да му тропнат на врата.

Иако мерката е драстична и преседан за една нормална земја, но во една нормална земја ако куче ме укаса јас имам кого да тужам и од кого да бидам обештетен бидејќи таму не ги оставаат кучињата на улица и секој си има сопственик или евентуално прифатилиште. Додека во Македонија такво нешто е мисловна именка а луѓето секојдневно биваат напаѓани од улични кучиња во повеќето случаи без причина при возење точак или трчање во парк.



Изменето од IggyK - 13.Јуни.2010 во 12:35
Помогнете и` на македонската википедија!
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 12:37
Интересна тема за дискусија.
 
Сум за да се исчистат улиците од кучињата скитници но кој ли е прифатлив начин за тоа?
Еутаназија на болните или пак на сите.
Но ако првите се успијат што со вторите,прифатните центри не може да ги удомат сите.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 12:42
изненадувањеизненадување изненадувањеизненадување изненадувањеизненадување изненадување
Каква еутаназија бреизненадување
Ај сега сите бездомници (луѓе) да ги утепаме!
Па што е разликата со кучињатазбунетост
Само болните. А другите да се вдомат
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 18:51
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

изненадувањеизненадување
изненадувањеКаква еутаназија бреизненадувањеАј сега сите бездомници (луѓе) да ги утепаме!Па што е разликата со кучињатазбунетостСамо болните. А другите да се вдомат
"Argumentot" po koj se posega e deka ponekogas glutnica kucinja napagjaat ludje. No prasanjeto e a zosto napadjaat? Koj gi napravi agresivni? Koj im gi odzema i/ili narusuva normalnite uslovi za zivot? Covekot odnosno opstestvoto.

Kucinjata soodvetno svojot vid imaat ograniceni moznosti da reagiraat. Eden od niv e agresijata. No od sto e posledic taa agresija?
Na pr. Dali treba stecajcite koi ponekogas agresivno se bunat sto ne im se ovozmozuva normalna egzistencija da bidat eutanazirani? Ili e podobro da se bara problemot i resenieto na drugo mesto i drug nacin?



Изменето од Majkl - 14.Јуни.2010 во 18:51
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:06
Ако не го чепкаш - не те чепка. намигнување

И тие се живи суштества. Вдомување да, убивање не!


Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:11
намигнување
Тоа и јас сакам да кажам.
Еве ти еден случај од пред неколку дена.
Седам во кола и чекам. Пред колата имаше едно куче што секој ден седи на истото место и секој ден исти луѓе му даваат да јаде. Поминува еден човек со мало дете. Детево го гледа куќето и вика: Еј тато куче..Кучето не мрда од место(само ја подигна главата) а таткото налутен (не знам од што) го удри кучето толку силно што мислам дека ќе му скршеше нешто.
Кучето изреагира насилно. Почна да лае по нив и избега.
Ај сега..Последица од ударот е агресијата на кучето. Значи дека секое суштество се брани (исто и луѓето).

Убивањето на кучињата нема да ја спаси Македонија. Секој ден ќе се раѓаат нови кучиња. Но треба да се размисли за кастрирање(околу 3000 денари е) и на тој начин ќе се намалат бездомните кучиња по земјава.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:17
А што правиме со агресивните кучиња уличари?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:26
Агресивните и болните кучиња на кои не може да им се помогне треба да бидат еутанизирани. Ќе им се скрати маката и болката што ја имаат. Но не и здравитесреќа
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 20:37
Bolnite kucinja da se eutaniziraat , zdravite da se steriliziraat ....да
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 21:38
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

намигнување
Тоа и јас сакам да кажам.
Еве ти еден случај од пред неколку дена.
Седам во кола и чекам. Пред колата имаше едно куче што секој ден седи на истото место и секој ден исти луѓе му даваат да јаде. Поминува еден човек со мало дете. Детево го гледа куќето и вика: Еј тато куче..Кучето не мрда од место(само ја подигна главата) а таткото налутен (не знам од што) го удри кучето толку силно што мислам дека ќе му скршеше нешто.
Кучето изреагира насилно. Почна да лае по нив и избега.
Ај сега..Последица од ударот е агресијата на кучето. Значи дека секое суштество се брани (исто и луѓето).

Убивањето на кучињата нема да ја спаси Македонија. Секој ден ќе се раѓаат нови кучиња. Но треба да се размисли за кастрирање(околу 3000 денари е) и на тој начин ќе се намалат бездомните кучиња по земјава.


И јас сум видела слични вакви случаеви. Народов сам си е крив. Првин ги гњават кучињата и после, леле леле ме нападна. Епа .....
Кон врв
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 21:49
Originally posted by computer computer напиша:


Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

намигнувањеТоа и јас сакам да кажам.Еве ти еден случај од пред неколку дена.Седам во кола и чекам. Пред колата имаше едно куче што секој ден седи на истото место и секој ден исти луѓе му даваат да јаде. Поминува еден човек со мало дете. Детево го гледа куќето и вика: Еј тато куче..Кучето не мрда од место(само ја подигна главата) а таткото налутен (не знам од што) го удри кучето толку силно што мислам дека ќе му скршеше нешто.Кучето изреагира насилно. Почна да лае по нив и избега.Ај сега..Последица од ударот е агресијата на кучето. Значи дека секое суштество се брани (исто и луѓето).Убивањето на кучињата нема да ја спаси Македонија. Секој ден ќе се раѓаат нови кучиња. Но треба да се размисли за кастрирање(околу 3000 денари е) и на тој начин ќе се намалат бездомните кучиња по земјава.
И јас сум видела слични вакви случаеви. Народов сам си е крив. Првин ги гњават кучињата и после, леле леле ме нападна. Епа .....


Не зезај......сум видел неколку напади од глутница агресивни кучиња по Скопје, еднаш и мене ме нападнаа во парк....и не е вистина дека претходно биле испровоцирани.....
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 21:53
Јас не реков дека сите кучиња напаѓаат САМО ако ги провоцирате.
Јас реков дека најчесто ние ги провоцираме.
Некои од тие кучиња имаат проблеми со здравјето, па токму поради тоа напаѓаат.
А нешто слично е со психички болните луѓе. Нели и некој лудак може да те нападне на улица без причиназбунетост


Едит:
Originally posted by pmmladen pmmladen напиша:

Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Bolnite kucinja da se eutaniziraat , zdravite da se steriliziraat ....да


"Да се стерилизираат"???.....мислиш на кастрирање??? Па зарем не е тоа посурово од убивање???


Па зарем посурово е?изненадувањеизненадување


Изменето од ФорумскаБаба - 14.Јуни.2010 во 21:56
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 21:55
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Bolnite kucinja da se eutaniziraat , zdravite da se steriliziraat ....да


"Да се стерилизираат"???.....мислиш на кастрирање??? Па зарем не е тоа посурово од убивање???
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 21:55
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Јас не реков дека сите кучиња напаѓаат САМО ако ги провоцирате.
Јас реков дека најчесто ние ги провоцираме.
Некои од тие кучиња имаат проблеми со здравјето, па токму поради тоа напаѓаат.
А нешто слично е со психички болните луѓе. Нели и некој лудак може да те нападне на улица без причиназбунетост


Да и тоа не значи дека тие луѓе треба да ги убиеме, туку се праќаат во здравствени установи каде им го подобруваат здравјето. Па исто е и со кучињата. И тие се живи суштества. да
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.