IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Заборавени од господ 2
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Заборавени од господ 2

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 02:24
anakin, moite zborovi izvadeni od kontekst i dopolneti so tvoj komentar davaat podrugo znachenje.

Rechenoto e vo kontekst na hristijanskoto tvrdenje deka samo so veruvanje vo Isus se steknuva so spasuvanje (Pavlovata doktrina). Znachi, bez obzir kako se odnesuva chovekot, dokolku ne veruva vo Hristijanskata dogma toj nema da bide spasen i da se zdobie so Carstvoto Bozhje.

Zatoa ja pravam ovaa dispozicija koja ti ja izvadi od mojot poopshiren komentar:


Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by MessengerIli...
da
pretpostavime deka nekoj se rodil na nekakvo ostrovche na sredinata
na Pacifikot, nikogash ne slushnal za Isus i Hristijanstvoto, normalno
ne e krsten, nitu mozhe da veruva vo neshto za sto ne bil nikogash
zapoznaen...



So drugi zborovi sakam da kazham deka Isus mnogu ubavo objasni oti Bozhjeto Carstvo ne e nekade gore, dole, levo ili desno, ne se sodrzhi vo nikakva doktrina, nikakva dogma, zakoni, propisi i tradicii, tuku e zdomeno nadvor od site ovie neshta i tochno vnatre vo nas. Toa nikogash ne ni bilo odzemeno. Naprotiv, toa ni e podareno, nie zhiveeme so nego, nie go nosime vo svojata srzh i vo nasheto srce. Treba samo da postaneme svesni za toa i togash kje go osoznaeme i dozhiveeme, tokmu onaka kako shto prvichno bilo smilseno od Kreatorot.

Ova nema nikakva vrska so bilo kakva dogma na bilo koja religija. Zatoa onoj hipotetichen chovek, roden na ostrovcheto srede Pacifikot, bez da bide krsten i bez da sledi bilo kakva religija, daren e so Bozhjiot Blagoslov i Bozhjeto Carstvo kako i sekoj drug chovek na bilo koja tochka od nashava planeta. Ostanuva samo do nego da gi otkrie vo sebe, da gi pochustvuva i da gi osoznae.

Tolku, nishto povekje i nishto pomalu. Za toa ne mu treba nikakva religija... samo posvetuvanje na svojata srcevina. Toj e ramnopravno Bozhje chedo kako i site drugi, bez obzir dali slushnal ili ne za Isusa.









Изменето од Messenger - 10.Јуни.2010 во 03:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 07:53
mesi ova e moja tema
i iskoristiv tvoja recenica, ne rekov deka ti si kreator na ovo moe prasanje.

inaku
za
Tolku, nishto povekje i nishto pomalu. Za toa ne mu treba nikakva religija... samo posvetuvanje na svojata srcevina. Toj e ramnopravno Bozhje chedo kako i site drugi, bez obzir dali slushnal ili ne za Isusa.


za koe prosvetluvanje zboris koga i dvajcata znaeme deka nemu nikogas nema da mu tekne za postoenje na Gospod, nitu Gospod kje go prosvetli

ako sakame da bideme iskreni kje priznaeme deka vo 5000 godisna poznata covekova istorija postoenje na bogovi ili gospod e sekogas vnatre vo nekoja religija, nekoj religiozen red i poredok , so clenovi negovi vodaci i sledbenici, proprateni so sekakvi obredi, naviki duri i zrtvuvanja

ti si od malkute koi zgoruva za gospod kako gospod izvaen od bilo koja religija, no toa tvoeto e filozofija na veruvanjeto, ne rekov deka e loso
mozebi e najdobro, no e neadekavatno vo ovaa nasa civilizacija sega
vo idnina mozebi

od taa gledna tocka ,, covekot nema da bide prosvetlen, oti sam covek ne pravi religija, ne pravi gospod...
taka da proizleguva deka e "zaboraven" od gospod i ne e vinoven na toa
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 14:41
Originally posted by anakin anakin напиша:

мислам дека е време да се активира ова тема
всушност е круцијална расправе меѓу атеистите и верниците

Originally posted by Messenger

Ili... da pretpostavime deka nekoj se rodil na nekakvo ostrovche na sredinata na Pacifikot, nikogash ne slushnal za Isus i Hristijanstvoto, normalno ne e krsten, nitu mozhe da veruva vo neshto za sto ne bil nikogash zapoznaen...


kako moze da neslusne??? neli ima BOG
kako moze da ne e svesen???? neli ima BOG
i kako moze da ne veruva ??? Neli ima Bog
neli ima?????

koj e kriv so neslusnal, nepocustvuval i ne veruval,, ostrovjanecot ili samiot BOG??????????

тој е сега ЗАБОРАВЕН И ОД САМИОТ ГОСПОД

koj kje mi odgovori na ova prasanje?????

KRUCIJALNO E , ZA celokupnata veronautika

ај да ве слушнам сега, кој е виновникот ????







Nema lugje zaboraveni od Gospod. Ima lugje koi zaboravile na Gospod.

Vinovnici se lugjeto sto ne i obrakjaat vnimanie na svojata sovest koja e dar od Gospod za da gi vodi i pravat raboti sprotivni na nea.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 14:45
anakin, Kreatorot mu dal na chovekot s'e shto mu treba. Na chovekot ostanuva da go pronajde TOA vo sebe si... a toa shto nekoi od TOA kje napravat religija e neshto sosem drugo.

Veruvanjata i religiite ne se nishto drugo tuku chovechka interpretacija na Bozhenstvenoto. Zatoa imame edna Bozhenstvenost vo site nas i povekje od 4.000 interpretacii za nea.

Hipotetichniot chovek na ostrovot ne e zaboraven od Kreatorot. Ne mozhe nikogash da bide zaboraven od Nego, no bidnuva neotkrien od samiot sebe si. Toa otkrivanje e prosvetluvanje, a za nego ne e neophodna nikakva religija.

Znachi i na hipotetichniot chovek mu se dareno Carstvoto Bozhje bez obzir shto nikogash ne slushnal za onoj koj govorel za nego, bez obzir shto ne bil krsten i bez obzir shto nikogash nema da bide hristijanin po vera.

Iastoto ti e dareno i tebe, iako se deklarirash kako ateist. Dali kje go osoznaesh i realizirash e samo tvoja lichna rabota, toa e tvoeto prosvetluvanje.












Изменето од Messenger - 10.Јуни.2010 во 14:46
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 18:08
oti znaci site se srekjni i veseli

sum gledal eden film so jack nikolson i morgan freeman
morgan go ubeduva deka ima gospod i deka ima raj i zivot posle smrta
oti i dvajcata se bolni na rak i im ostanalo malku vreme
mu veli morgan abe so ako gresis so ako postoi zivot posle smrta i postoi raj
i jack mu veli
pa tuka e ubainata
AKO GRESAM JAS TOGAS DOBIVAM, NE?


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 18:10
e sega edno pitanje
zosto na hipotetickiot covek
gospod ne mu se pojavi kako na moisie, za da mu pomogne vo soznavanjeto , koga vekje nema okolu nego drugi koi bi go obavestile za nesto
sto niv gi obavestija apostolite vo biblijata


Изменето од anakin - 10.Јуни.2010 во 18:10
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 19:11
Ako go pobara, kje mu se javi.

I ne mora da bide toa onaka kako shto mu se javil na Mojsie. Kje onaka kako shto e priemchivo za toj chovek.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 19:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ako go pobara, kje mu se javi.

I ne mora da bide toa onaka kako shto mu se javil na Mojsie. Kje onaka kako shto e priemchivo za toj chovek.


hahahahah
mesi mesi

ti kje pobaras nesto, za sto pojma nemas deka postoiсмеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 20:40
Nema nishto staveno na tacna.

Ponudeno ti e s'e, no treba malu da se potrudish i ti samiot.

Chovek mozhe da go prepliva Lamash i da se kachi na Mont Everest, no treba samiot da se potrudi da go napravi toa. Nema nikoj da mu gi podade na posluzhavnik.

Imash slobodna volja, pravi kako shto ti e milo.

Site mozhnosti ti se dadeni, no nivnoto ostvaruvanje zavisi samo od tebe i od NIKOJ drug.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 21:33
da no ima edna malenka razlika
lamansh i Mont Everest se gleda
nikoj ne mora pri zdravi oci na hipotetskiot covek da mu kaze
deka mont everest e visoka planina
i la mansh tesno more
голема%20насмевка

pocnuvam da mislam deka pocna da vezbas mentalna gimnastika na mene
голема%20насмевкаголемо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 00:59
Sakam da kazham deka zvezdite se limitot.

Ako celish na niv, najloshoto shto mozhe da ti se sluchi e da stignesh do Mesechinata.

Sakam da ti pokazham so prstot kon Kreatorot, a ti si zapnal da zboruvash za prstot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 07:50
lepo lepo mesi
som sakas da pokazes so prst kon kreatorot, znaci znaes vo koj pravec i nasoka se naogja.. toa e gest za taa cel pri pokazuvanjeto, neli?

ti si epten informisan kade e, me voodusevi breголемо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 14:38

Hahaha, anakine, pak go donese tvojot ostrovjanin da zboruvame za nego a?

 Kako li ti tekna pak na nego  , pa uste i vtor del    смеење   мир
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 15:15
onaka mil moj prijatele
toj sam samcat zaboraven od site kamu pak od bog
hahahah
za greota ili ne??????
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.