IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - ИМА ЛИ ЗАКОН?? ИЛИ ТОА Е САМО УРБАНА МАФИЈА??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИМА ЛИ ЗАКОН?? ИЛИ ТОА Е САМО УРБАНА МАФИЈА??

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ИМА ЛИ ЗАКОН?? ИЛИ ТОА Е САМО УРБАНА МАФИЈА??
    Испратена: 07.Јуни.2010 во 19:58
Јас лично би сакала да ги знам законите или правила за урбанизација ..... дали некои ги знае?? а што ви пречи околу тоа?? Обесправени?? што тротоари?? Надградби доградби на згради ....гаражи??мислите дека тука има урбана мафија вмешани прсти???
нека биде место за гласот на форумџиите против урбаните неправди.....
и со слики уште поубаво визуелно докажано....
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 20:00


http://www.novamakedonija.com.mk/Uploads/Image/2009/Septemvri/fasadi.jpg

Ми се здосади да гледам како преку ноќ израснуваат доградби , надградби, задградби….кој како ќе му текне…..ќе фрли некој динар во општина ……ќе земе жими некој потпис од станарите и ете го со пемпеле во рака……ОВА Е МОЕ !!! 
Дали некој се прашува дали е во ред сеизмолошки вакво оптоварување на зградата која и така при самото градење многу работи ги исфалшираја крадејќи материјал колку се може???……
дали се нагрдува самата околина ???
Во разговор со еден архитект кои е дел од овој процес за добивање на дозвола , останав зачудена ДЕКА СЕ СВЕСНИ за сето тоа ,но ако не го одобри едноставно ќе го сменат и ќе доведат друг кој послушно понатака ќе одобрува…
Ова е срамота за нашата држава да се нема осет за безбедноста на другите станари кои поштено си купија стан…..да се нема обзири за урбаната убавина???
Стоејќи така на тераса се гледа нагрдени згради…..но богами ако седнам видикот останува само последните катови да не речам надградбите ми се на видик…..и тоа ми изгледа како едно село со полно куќи шарени во воздух……не знам дали да плачам или да се смеам…зарем така нашата држава го решава стамбеното прашање на луѓето??ај сеа од еднособен стан ќе си направам трособен , а ти цркни !!! очигледно се заборавија земјотресите…..или парола на одговорните….сега јас да си земам пари за надградба па после мене потоп нека е???
И сега?? дури се донесе уште побезобразно правило да може било кој што не живее во зградата со 30% потпис од станарите си игра да не речам ,,к*рташак,, со  зградата…и ете преку ноќ некој си ,,ројко,, си направил цел спрат над моја глава……па уште СИЛЕН Е … ОВА МОЕ Е!!  а бе да пукнеш…а скалите и све доле испокопано и недоправено од кабли и цевки…..
С Р А М О Т А !!
А кога ќе видам пак зграда никнува во двор на друга .. леле…. комшијата ја гледа комшиката во спална.. ееее драги мои властодржци не е штосот само во споменици …..тие треба да се покрај нешто убаво за да дојдат до израз……скулптури на такви историски личности  покрај ваков циркус од надградби…. доградби …..ќе бидеме прав МКДизниленд за светот……
(п.с. сликите ги позајмив од нет!!)


Изменето од bijonse1 - 07.Јуни.2010 во 20:14
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 20:07
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 01:55
Закон за градење

Наскоро, се очекува да биде донесен и закон за легализирање на дивоградбите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 19:36
...pa , shto imda se donese?!

ima vo zemjava i previshe zakoni za sve i svashta!

ne e samo da se napishe i prifati nekoj zakon ,..tuku

...povazno e da se sporovede vo delo toj zakon!

...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2010 во 19:22
Originally posted by brza brza напиша:

...pa , shto imda se donese?!

ima vo zemjava i previshe zakoni za sve i svashta!

ne e samo da se napishe i prifati nekoj zakon ,..tuku

...povazno e da se sporovede vo delo toj zakon!

...


Потребно е да се донесе закон кој ќе легализација на дивоградбите, затоа што во Македонија, се смета дека голем дел од објектите се дивоградви.

Ова не е проблем кој е настанат во овие неколку години, туку многу одамна, кога се изградија голем број објекти, без соодветни дозволи за градба.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 01:11
Без соодветни дозволи...,КАЖИ слободно дека во тоа време, КОМУЊАРИТЕ,НЕМАЛЕ ДЕТАЛНИ УРБАНИСТИЧКИ ПЛАНОВИ ИЗГОТВЕНО,па затоа го малтретирале граѓанството.

Така денес одкако се донесе законот за ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВИТЕ ГРАДБИ НА ГРУЈО,се повтаса да се ограбуваат луѓето и да се вметнуваат во оваа категорија,која нема врска(оние од пред 20-30 год,со денешните,за тоа си има друг закон).

Така сега се случува да во центрите на градовите НЕМА донесено ДУП,па ќе видиме како ќе ги легализираат ,односно како ќе оди тоа беззаконие,а не се секирај ова е од прва рака на луѓето кои работат во локалните и си ги знаат тие проблеми со години.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.