IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ABR-Рехабилитациja за деца  со посебни потреби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ABR-Рехабилитациja за деца со посебни потреби

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
natalija2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ABR-Рехабилитациja за деца со посебни потреби
    Испратена: 05.Јуни.2010 во 08:40
Здраво на сите.Мојата ќерка има церебрална парализа.Од кога е родена вежбавме по бобат, одевме во костозглобна во охридм дома ни доаѓаше терапевт, одевме во Бугарија за Аминокиселини, таму ни покажуваа вежби.За жал резултатите беа малку повеќе од ништо.Од декември почнавме со АБР.
за прв пат во 3 години ние гледаме вистински резултати.
еве го блоготр каде што пишувам за АБР http://abrmakedonija.blogspot.com/                                                                          

ABR е нова и сосема поинаква програма за рехабилитација за деца и млади со церебрална парализа и други состојби кои настанале заради повреда на мозок .
Целта на ABR е опоравување на моторните функции спонтано,преку обновување на мускулоскелеторниот систем и повраќање на био-електричните сигнали кои протекуваат помеѓу мускулите и мозокот.
Најголем број од постоечките методи за рехабилитација се состојат од специфични вежби за раце и нозе, чија главна цел е да се добие каква таква функција.Многу често резулатите се минимални,а функциите секогаш имаат ограничувања.Ограничувањата настануваат заради состојбата во која се наоѓа мускулоскелеторниот систем.
ABR покажува дека нормализирањето на мускулоскелеторниот систем ќе доведе до моторна функција . ABR смета дека потребните информации за биомеханичка рехабилитација се запишани директно на мускулоскелеторниот систем.
ABR нуди решение за поширок спектар проблеми како што се
Општа здравствена сосотојба
Подобрување на општата здравствена состојба , подобрување на дишењето,голтањето,џвакањето,пневмонија, дигестивни проблеми, констипација,болки.....
Различни ментални сосотојби:
Хиперактивност, проблеми со концентрација и внимание, напади,интелектуално заостанување.....
Структурални состојби:
Сколиоза, дисликација на колкови.......
Моторни функции:
Различни нивоа на спастицитет,тонус на мускулите,слабост на зглобовите која предизвикува ограничувања на моторните функции (од мали нарушувања на фината моторика, до висок степен на ригидност).
Сите овие ограничувања не водат кон еден заеднички проблем- слабост на внатрешниот тонус на телото..Нашиот метод ќе ги зајакне како површинските слоеви,од кожата до коските,така и слоевите кои се наоѓаат најдлабоко во телото.Во тој смисол ние зајакнуваме се.
На тој начин се добива широк спектар на подобрувања подобрен вид, подобрена контрола на очите,концентрација,говор,слух,дишење,дигестија,моторни функции,ослободување од болка,јакнење на зглобови....

Телефон:   071 294 551       e-mail:     gasovska@hotmail.com

http://abrmakedonija.blogspot.com/2010/06/5.html

Изменето од natalija2 - 05.Јуни.2010 во 08:42
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.