IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Gorgi Mladenov - Toronto .
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Gorgi Mladenov - Toronto .

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Gorgi Mladenov - Toronto .
    Испратена: 30.Мај.2010 во 12:57
Интервju с Георги Младенов - Торонто


31 октомври 2004 | 15:37 |
Агенција "Фокус"

Интервју со Георги Младенов - еден од шефовите на Македонските патриотски организации (МПО) во Торонто, Канада, издавач на весникот "Македонска трибина" и списанието "Вардар"   

Фокус: Господине Младенов, што претставуваат денес Македонските патриотски организации?   

Г. Младенов: МПО е историска бугарска организација, формирана уште во 1922 година. Основната цел е да оформуваат пред светот убедување на основачот на ВМРО Тодор Александров, дека словените во Македонија се Бугари, и да се изјасни пред светот бугарската кауза. По Првата светска војна работите се многу збунети, особено во Бугарија. По загубата на војната многу станува збор за нихилизаm. Тодор Александров наоѓа за потребно да се организираат бугарските емигранти од Македонија во Америка. Токму тој испраќа првиот уредник на весникот "Македонска трибина", кој излегува за прв пат во 1927 година. Вториот главен уредник беше Асен Аврамов, кој почина во Рим во 1968 година. Асен Аврамов избега со Иван Михајлов во 1944 година од Скопје.   


Фокус: Што е вашето мислење за т.н. јазичен спор помеѓу Македонија и Бугарија и за другите отворени прашања помеѓу двете земји?


Г. Младенов: Јазични прашање е вештачки создаден од србокомунистическото влијание во Македонија. Македонија и денес се води од србокомунисти, а не од некакви Македонци. Јазичниoт проблем е вештачки. Сите луѓе во Македонија зборуваат бугарски, без Скопје и Куманово. Овој јазик е бугарски. Проблемот со јазикот беше формиран од Србите со нивните протежеа во Скопје. Денес бев во Агенцијата за Бугарите во странство и како видов колку Македонци чекаат во ред за да добијат бугарски пасоши, се уверих дека Македонија е во Софија, само бугарските дипломати не знаат или не сакаат да го признаат тоа.   

Фокус: Македонците што сте ги виделе пред Агенцијата за Бугарите во странство, чекаат да добијат сертификат за бугарско потекло, за да добијат бугарски пасоши. Според вас кои се мотивите за големиот интерес меѓу Македонците да добијат бугарско државјанство?

Г. Младенов: "Јас сум исто така во Софија, за да им помагам на моите внуци од Македонија, кои живеат во близина на Велес, да добијат бугарско државјанство. Некој ќе каже: "Ама, тие го прават од интерес." Ќе прашам од каков интерес се раководеле Бугарите, кои се членови на комунистичката партија? Убеден сум дека во БКП имаше не повеќе од 5% комунисти, кои навистина веруваа во идејата. Другите го правеа само во заштита на својот интерес. Значи не може така да се поедноставува прашањето и со македонскиот интерес за бугарскиот пасош. Нашето мислење - имам предвид МПО, како и мислењето на оние кои се заинтересирани за судбината на Македонија, е дека Македонија навистина наскоро ќе посака да влезе под некаква форма кон Бугарија. Оние кои управуваат со Македонија, се прават дека не забележуваат и дека не знаат дека Македонија е поделена. А Македонија де факто е поделена. На 13 мај имав долг разговор со уредникот на албанскиот весник Koha ditore. Разговорот не помина целосно на бугарски јазик - направив намерно го пред професор од Универзитетот во Торонто за да се убеди и тој, и другите скептици дека дури и Албанците зборуваат бугарски. Само Србоманите тврдат дека не го разбираат. Ова е документирано, ние сме ги испратиле овие материјали. Фокус: Што е вашето мислење за референдумот против територијалната поделба на Македонија. Дали сметате дека овој референдум ќе успее?   Г. Младенов: Референдумот фундаментално е антибугарски чин. Зашто план "Б" е - ако успее референдумот и Албанците одбијат да учествуваат, како што Џафери рече дека нема да учествува, Македонија де факто да биде поделена. Таа и сега е поделена на два кантонот - албански и недефиниран бугарски. Тој се уште не е дефиниран, бидејќи во Бугарија нема идеолог кој ќе го дефинира. Бидејќи бугарската дипломатија се плаши дека тоа може да предизвика негативна реакција од страна на Европа. Велам го со огорчение, но тоа е точно така. Ако референдумот успее, Албанците ќе се одделат. Ако не успее, србомакедонците ќе сакаат да се одделат. Референдумот, како и да го погледнеш,ја дели Македонија.   Фокус: Дали сметате дека ако референдумот успее, Албанците ќе сакаат да ја отцепат Западна Македонија и ќе прогласат независност?   Г. Младенов: Албанците ќе сакаат независност без оглед какви ќе бидат резултатите од референдумот. Тие го велат тоа стана јасно и за време на разговорот мој со уредникот на Koha ditore. Истиот ден во неговиот весник имаше напис од Арбен Џафери, во која се анализира можноста за поделба на Македонија. Уредникот на Koha ditore ми одговори дека "Албанците во Македонија не сакаат поделба на земјата, но тие ја сакаат Македонија како што зедоа Косово". Ова е, и по 20 години поради бум во наталитетот ќе ја имаат - без разлика дали на некој му се допаѓа или не. Ќе ве дели само еден факт. На 17 мај поранешниот македонски претседател Киро Глигоров одржа лекција на Универзитетот во Торонто. Еден од професорите од Европскиот факултет - проф Роберт Астон - го запише, што мисли за иднината на Косово. Киро Глигоров одговори: "Не треба да се брза со признавањето на Косово како независна држава." Професорот запише повторно: "Кога, мислите, треба да заврши ова прашање?" Тој одговори: "Ако Косово се отцепи, Србија останува така како што била пред 100 години." Како што гледате, проблемот не е Македонија, проблемот е Србија да не биде мала! И тоа го тврди поранешниот шеф на државата на Македонија Киро Глигоров - јавно на Универзитетот во Торонто. Дури и нешто повеќе. Тој, исто така, рече дека Македонија де факто е поделена. Но, ниту еден македонски весник не смееше да ги објави неговите зборови. А тој буквално рече дека ако Македонија сега не се подели, по 15 години Албанците ќе ја имаат целата. Ова тој го рече, не јас.   

Фокус: Ова не е објавено никаде

Г. Младенов: Никаде. Само јас го објавувив во нашето Интернет-издание "Македонска трибина". Никој весник не сака да го објави. Глигоров зборува на литературен бугарски и цело време тврди дека е македонски.

Фокус: На бугарски?

Г. Младенов: Да, на бугарски. Тие сите знаат дека постоењето на Македонија е само прашање на време. Цело време тие се закануваат младите на Македонија да не земат бугарско државјанство, бидејќи ќе ги земаат војници. Сега еден од проблемите за иднината на Македонија е дека земји од Запад по секоја цена сакаат да се задржи влијанието на Србија. Додека ние по ова прашање немаме сојузник. Исто така во 1988 година, кога се разгледува прашањето на загреаната југословенска криза, Германија, рече многу јасно дека нема македонска нација и дека таа е создадена вештачки од Србите, за да ги држат Бугарите под нивна окупација. На прашањето што ќе се случи со Македонија по распадот на Југославија германските професор одговори многу конкретно - со овој бугарски проблем да се занимаваат бугарските државници. Нашите државници во моментов не учествуваат во бугарскиот проблем - тие бегаат од оваа историска одговорност.


Фокус: Кои се вашите прогнози за иднината на Македонија?

Г. Младенов: Научните истражувања и предвидувањата кои се прават покажуваат дека Македонија во блиска иднина нема да постои. По 5 д 15 години ќе се подели, ако воопшто постои дотогаш. Што се однесува до претстојниот референдум на 8 ноември - без оглед какви ќе бидат резултатите од него, факт е дека на запад од Скопје териториите веќе се албански. Тетово е во Македонија, но Македонија дали е во Тетово? Скопје веќе е двуезичен град и проблемот на помладата генерација се сведува просто на прашањето дали си Бугарин или Србин и Албанец. За Македонец не станува збор воопшто.

Фокус: Откога постои македонска нација?

Г. Младенов: Македонска нација беше формирана од Бугарската комунистичка партија во 1934 година во Москва, од Васил Коларов. Овие материјали за македонска нација ние ќе ги објавиме во следните броеви на "Македонска трибина". Јас затоа дојдов во Софија - да се добие дел од папки на Коминтерната, кои беа во Москва. Еден од првите луѓе кои прашуваат за македонска нација, е Георги Зајков, таткото на денешниот Георги Пирински. Зошто ни е посебна македонска нација? Србите и Грците не формираа македонска нација. Грците креирана грчка нација, Србите-српска, Бугарската комунистичка партија - македонска. Јас сум сведок на тоа, бидејќи сме иселени од Неврокопско, сега Гоцеделчевско, бидејќи татко ми не сакаше да си менува националноста од Бугарин на Македонец, и тоа од Бугари-комунисти, не од Србите, не од Грци. Тие никогаш не се посветија на правење на македонска нација. Денес ова прашање во Македонија е како ќе има македонска црква, која беше формирана од комунистичката партиjа на Jугославиjа. Денес патријарх Павле им вели да се приклучат на српската црква за да каже дека се Срби. Зашто Србите знаат дека ја изгубиле Македонија.Помладата генерација го изгубиле. Дури и оние во Скопје кои управуваат, таа млада генерација која чека пред Агенцијата за Бугарите во странство и пред кабинетот на Парванов. Парванов може да ја видел оваа навалица. Проблемот на бугарските државници е дека немаат храброста да го изплукаaт камчето, а камчето е план "Б" - влез во Бугарија. Никој не сака да го дискутира, зашто нема храброст.

Фокус: Дали е возможно ова да се случи некогаш - Македонија да се приклучи кон Бугарија?

Г. Младенов: Ова ќе се случи, но во иднина. Јас еднаш сум споменувал дека Иван Михајлов лично ми викаше во 1990 година да не се прави референдум. Нека тие да сакаат пристап кон Бугарија. Руски дипломат во 1995 година во Канада во разговор со претставници на Македонските организации патриотически рече: "Ние нема да спречиме припојување на Македонија кон Бугарија, ако дојде дотаму." Тој рече дека тоа е лично негово мислење. Заменик-претседател на Воената академија во Америка во Вашингтон во мај 1997 година ми кажа следново: "Г-дин Младенов, вие, Бугарите, не сте објасниле што сакате да правите со Македонија утре." Сите знаат зошто сме со Американците, бидејќи тие ја дефинираат политиката на Балканот. Но за да бараме тие да земат мислење за ова прашање, ние исто така треба да им кажеме што сакаме. Ако не им го кажеме се друго останува залудно. Поранешниот претседател на црквата "Свети Кирил и Методиј" во Торонто-човекот, кај кој престојуваа за време на посетите во Канада и Љупчо Георгиевски, и поранешен главен обвинител на Македонија Ставре Џиков, ме повика овие денови и ми вели: "Што ќе правиме, Албанците ја зедоа Македонија? " Реков му: "Митко, идејата да се спаси Македонија од Албанците, таа некаде мора да се прикачи." А на вас не ви се допаѓа прикачување кон Бугарија. А тој ми возврати: "О, јас немам ништо против." "Па зошто не го кажеш на Љупчо, нели вие сте пријатели, тој кај тебе доаѓа да спие?" Тој одговара: "Веќе сум го рекол."

Фокус: Дали сметате дека Љупчо Георгиевски има потенцијал повторно да се врати на власт во Македонија?

Г. Младенов: Љубчо веќе е прочитан српски весник. Во Македонија ниту една партија нема потенцијал веќе - сите имаат стари лидери, водачи, чие време отстранува. Ако некој од нив имаше храброста да каже во парламентот: "Јас сум Бугарин", требаше да се интересни за нас. Засега тие се неопходна аномалиja - Љупчо Георгиевски, Доста Димовска, сегашниот промакедонски амбасадор во Софија Љубиша Георгиевски сите веќе аномалија . За мене сите тие се прочитан српски весник во Македонија. Пред да умре, бај Алекс Стоименов ми вели: "Борис Стоименов е најдобар Бугарин." "Алекс, извинувам се, но и тој како и сите други е српски апологет во Македонија. Оди во српскиот конзул да дава информации, нели? ", Амбасадорот го фатија со Змеjков (Змеjковски-Бел. Ред.). Тој не рекол дека е Бугарин. Човекот, кој даде првите пари за да се отцепи Македонија од Србите, бев јас. Сите ги познавам. Тие сакаа од мене 150 илјади долари месечно и да им плаќам телефоните за да се пријават како Бугари. Тоа е самата вистина.


Изменето од Македон - 11.Јуни.2010 во 18:13
Тишината е гласникот на почетокот , пссс...т .
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 15:04
Poveke e za politika,no dosta interesno.Site si ja krojat nivnata politika.Nas nikoj ne ne prasva.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 15:11
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Poveke e za politika,no dosta interesno.Site si ja krojat nivnata politika.Nas nikoj ne ne prasva.


Веке става за "Историjа" ... има дистанциjа од 6 години ако си забележал датата на интервjуто - 31 октомври 2004 година.
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 15:39
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Poveke e za politika,no dosta interesno.Site si ja krojat nivnata politika.Nas nikoj ne ne prasva.


Веке става за "Историjа" ... има дистанциjа од 6 години ако си забележал датата на интервjуто - 31 октомври 2004 година.


Тие сакаа од мене 150 илјади долари месечно и да им плаќам телефоните за да се пријават како бугари. Тоа е самата вистина.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 16:11

Георги Младенов со Ванчо Михаjлов во Рим.

Интервjу на Георги Младенов.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 07:11
Interesno, intereno
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.