IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Губење на пигментација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Губење на пигментација

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Губење на пигментација
    Испратена: 18.Мај.2010 во 11:45
дали некој имал искуство со оваа кожна болест?
ме интересира дали воопшто е излечива ...
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 13:51
ако ти помогне тектов...


Намалувањето на пигментацијата бара долготрајно лекување

Витилигото "почнува" како мала ограничена бела површина на кожата, најчесто локализирана на откриените делови на телото
Витилигото е најчесто во пубертетот

Кај поголем процент од болните со витилиго е утврдена наследна склоност. Болеста се јавува кај сите возрасни групи, но најчесто се манифестира во пубертетот. Почнува како мала ограничена бела површина на кожата, најчесто локализирана на откриените делови на телото, околу отворите на кожата (уста, очи, гениталии, анус) и деловите што се изложени на притисок и повреди. Со тек на времето промените се шират и може да зафатат поголеми површини од кожата. Кога процесот е лоциран на влакнестиот дел - во тој дел косата побелува. Утврдено е дека кај оваа форма депигментацијата е последица на автоимуна реакција - се создаваат антитела, кои ги уништуваат меланоцитите,при што доаѓа до делумно или потполно разорување на меланоцитите. Во таквата кожа меланоцитите се редуцираат, а другата структура е нормална. При витилиго се препорачува престој на море и сончање подолг временски период. Се користи и фотохемотерапија, која е комбиниран процес од фотосензибилизација на дадената промена со определени средства - псоралени (меладинин и др.), а потоа промената се третира со ултравиолетови А-зраци, Пува ламби или со изложување на сонце. Се почнува со кратко изложување па постепено се зголемува до 30 минути. Терапијата се применува во зимскиот период за да се одбегне дополнително изложување од сончеви зраци. Здравата кожа се заштитува со заштитни кремови за сончање. За промените локализирани на лицето често се практикува премачкување со кортико кремови (целестодерм и др.), а потоа се препорачува сончање. Од естетски причини промените се премачкуваат со водоотпорни коректори. Денес се користат најсовремени дерматолошки апарати со селектирана бранова должина на зраците за третирање на промените со определена доза. Резултатите се многу добри.


инаку читав во некое списание за здраје дека докторите од САД работат за создарање на крема која ќе помогне целосно да се излечи оваа болест.
знам дека има неколку креми во МК што ги препорачуваат...ама колку што знам ретко на кого им помогнале...

Изменето од ma4kica - 18.Мај.2010 во 14:02
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 14:06
pigmentacija ,,se gubi,, ili se poremetuva i pri drugi kozhni bolesti.....simptomi po kozhata kako beluzlavi fleki....
jas nema da kometiram dodeka Angja ne kazhe konkretno ....
inaku ma4kica ubavo postira za vitiligoto...
daj Angja ako ima takva pojava kaj tebe opishi ....
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 14:09
Леукодерма - е здобиено обезбојување (хипопигментација) на кожата како последица на допир со хемиски супстанции, различни инфекции и кожни заболувања.Овој вид нарушена пигментација обично е од транзиторен карактер, бидејќи со лекувањето и отстранувањето на причинителот што ги оштетил меланоцитите, бојата на кожата се нормализира. Кај мал број кожни заболувања (хроничен лупус еритерматодес), кај тешки трауматски повреди и кај некои тешки кожни заболувања (карцином и сл.) доаѓа до трајно разурнување на оштетеното ткиво и појава на леукодерма. Тогаш леукодермичната кожа може да се замени со здрава со трансплантација. Промените се третираат со дерматолошки апарати за да се поттикнат придвижувањето и обновувањето на меланоцитите од околната здрава во леукодермичната кожа и за да се создаде меланинскиот пигмент. Третманот трае неколку недели, а успешноста е над 75 отсто.


значи има и други фактори...т.е не е само таа дијагноза...но го копирав бидејки во вакви случаи на губење на пигментација најчесто станува збор за тоа...
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 15:21
еј ви благодарам женскибакнеж
еве конкретно Бијонсич
На девојчето од моја пријателка пред 2-3 недели се појавила мала бела флека покрај окото која до сега се проширила за 3-4 милиметри.Дијагнозата е Витилиго.Не сум се сретнала досега со нешто вакво а сакав да и помогнам па помислив на вас ...си реков дека ќе се најде некој кој е во тек со ова голема%20насмевка
Мене ме интересираше дали имате конкретно да ми посочите некој добар дерматолог кој ги третира ваквите случаи,зашто нив им рекле да одат во Бугарија
ви благодарам
големо%20гушкање
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 15:50
Еве уште еден текс што ми го испратија во ворд...ама кога го ископирав тука излезе на латиница со некои мали грешки ама немам сега време да го поправам бидејки треба да излезам...Andjelina вечер ќе ти пишам ЛП за добар дерматолог( колку што знам и ова го третира бидејки нели тоа им по професија)

VITILIGO
Vitiligo,(se smeta deka 1 do 2 % ja ima ~ove{tvoto) a poradi hiperpigmentacijata na kraeviti na vitiligoto se vbrojuva vo grupata na LEUKOMELANODERMII. Naj~esto ima okrugla forma a mo`e da se javi i vo razli~ni formi na odredeni delovi ili preku celoto telo. Se smeta deka edna od pri~inite za pojava na vitiligoto e smalena aktivnost na tirozinazite . Naj~esto na zavr{etokot na perifernite nervi se sozdava sli~na komponenta na melatonin koja ja ko~i melanogenezata so {to ne postoi mo`nost za stvarawe na melanocitot koja e edna od komponentite za pigmentacijata. Inhibicijata na melanogenezata mo`e da e posledica i na razni infekcii naj~esto na drugi poznaajni organi ili sistemi vo organizmot kako {to se crnodrobni bolesti, bolesti na bubrezite, stoma~niot sistem i sl. Vitiligoto se smeta i kako avtoimuno zaboluvawe kade{to sopstveniot imunolo{ki sistem se ni{ti samiot sebesi i opa|a odbrambenata sostojba na organizmot toga{ koga e najpotrebno . Vitiligoto ne mnogu ~esto mo`e da e kombinirano so alopecija areata , dijabetes melitus, zaboluvawe na {titnata `lezda, perniciozna anemija, atrofi~en gastritis i sl. ^esto pati Vitiligoto e povrzano so zaboluvawe na tiroidnata `lezda , hormonalni poremetuvawa i pote{ki zaboluvawa na `eludnikot i stoma~niot sistem (ulceracii, kolitisi, tumori ) vo pove}e slu~aevi stresnite situacii fizi~kite i psihi~kite stresovi dolgotrajni nervozi , neurostenii, preosetlivost, sentimentalnost mo`e da se edni od pri~inite koi povlekuvaat nastanok na vitiligoto.
Naj~esto se pojavuva samo na ko`ata kade se gleda pomal ili pogolem broj na simetri~ni rasporedeni beli konveksni `ari{ta koi vo po~etokot se pojavuvaat kako to~kici pota kako le}a pa kako `elezna para i pogolemi. Po konfluencijata i razvojot na istata Vitiligoto mo`e da go zafati celoto telo odnosno celata ko`a {to pretstavuva osnova za lepewe na drugi ko`ni infekcii i bolesti . Na perifernite delovi ili `ari{ta za~estena e hiperpigmentacijata so razli~en intenzitet. Naj~esto Vitiligoto se javuva na nadvore{nata strana na racete podlakticite, liceto i vratot kapacite na o~ite i na skrienite podra~ja na teloto (podmi{nicite, okolu genitaliite, na dojkite i na drugi mesta) . Narodski Vitiligoto mo`e da go ima vo slednite tri formi
1.     Nepravilni to~ki (To~kasto Vitiligo)
2.     Pravilni okrugli to~ki so razli~na golemina (Pari~no Vitiligo)
3.     Celoto telo so razni formi i golemini (Celosno Vitiligo)
Stepenovano e na sedum grupi i toa od prva do treta grupa go ima na o~ite racete i kolenicite od treta do petta grupa go ima na pove}e mesta i na sedma grupa zafateno e na celoto telo.
Mo`e da bide i hroni~no vitiligo obi~no se zasiluva i pro{iruva na prelazite na godi{nite vremiwa april, maj i septemvri , oktomvri. Poo~igledno e vo letniot period koga poradi son~aweto zdravata ko`a potemnuva a Vitiligoto mo`e da pocrvene i pe~e. Vlaknata vo podra~je na Vitiligoto stanuvaat beli. ^esto pati se javuva samo na ograni~eni mesta na primer vo kosata so pramenovi na bela kosa, poznato e kako POLIOSIS CIRCUMSCRIPTA . Pojavata na Vitiligoto zapo~nuva vo poranite godini . Vo 25 % slu~aevi e familijarno i nasledno , ~esto pati mo`e da se nosi cel `ivot i da nema nekoj pogolem odraz na ostanatata zdravstven sostojba . Se zasiluva naj~esto za vreme na menopauzata i nad 50 godini.
ALBINIZAM NAEVUS ANAEMICUS i NAEVUS DEPIGMENTOSUS se nele~liv tip na Vitiligo i se javuvaat vedna{ posle ra|aweto. Le~eweto na ovie formi e mnogu te{ko nere{livo.
VITILIGO - Vitiligoto e medicinski nele~liva bolest po metodite na Aletrnativnata medicina le~livo e so procent od 60 do 80 % dokolku se zapo~ne porano le~ewe odnosno od prva do treta grupa procent na le~livost e pogolem. Sovremenata medicina dava standardna terapija koja se sostoi vo zemawe na psoralen (meladinin trisoralen i sl. ) son~awe so ultravioletovi zraci i sl. I odreden vid na masti . Prepora~livo pri le~eweto go prepor~va i sovremenata medicina Vitamin C i Vitamin B 12 . ^esto pati Vitiligoto mo`e da bide posledica na razni TETOVA@I, so {to se o{tetuva pigmentacijata i mo`e taka i da ostane.
NA^IN NA ISHRANA
DA SE ODBEGNUVA
Meso i mesni proizvodi, mleko i mle~ni proizvodi belo bra{no , bel {e}er, sitna sol, obi~no maslo , koko{ka, salami, pa{teti , konzervirani proizvodi , grav, boranija, gra{ak, le}a , soja, alkohol, kafe, cigari, gazirani sokovi, kakao,

MO@E DA SE JADE

Morski ribi i proizvodi , oriz, kompir, ovo{tie i zelenilo , od site vidovi osven nabroenite pogore,
ZADOL@ITELNO SE ZEMA SEKOJ DEN
Vitamin C, Vitamin b 12, Selen, morkovi 200-300 grama, tikva i tikvici, praski , kajsii, suvo grozje, koskeni proizvodi – plodovi (orev, badem, le{nik, nepe~eni 20 – 30 grama) nepe~eni semki od tikva.
Da ne se preteruva so son~awe.


Изменето од ma4kica - 18.Мај.2010 во 15:56
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.