IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Замоци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Замоци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2013 во 19:24

Замокот Алказар во Сеговија, Шпанија

Овој замок се наоѓа во стариот дел на Сеговија, Централна Шпанија. Изграден е како арапска тврдина во 12 век. Неговата уникатна форма како лак на брод, го прави овој замок еден од најкарактеристичните во светот. Во Средниот век Алказар бил главен дел од одбраната на земјата. Најверојатно, со својата убавина и уникатност, Алказар претставува инспирација за замоците на Волт Дизни.

Топ 15 најубави замоци во светот


Изменето од Valerija - 27.Април.2015 во 14:29
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2013 во 19:25

Замокот во Прага, Чешка

Прашкиот замок претставува икона на Чешка, а е еден од најстарите и најголемите замоци во светот. Долг околу 570 метри и широк 130 метри, овој замок претставува извонредно архитектонско чудо. Во себе ги содржи сите стилови на последниот милениум, готика со романескни и барокни елементи. Првиот објект од овој прекрасен комплекс е изграден уште во 9 век.

Топ 15 најубави замоци во светот


Изменето од Valerija - 27.Април.2015 во 14:31
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2013 во 19:26


Bodiam Castle, UK (by niloc’s pic’s)
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2013 во 19:27Spis Castle, Slovakia (by Matt Jevons)


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2013 во 19:27


Eilean Donan Castle, Scotland (by gmj49)
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2013 во 19:30


Vallø Castle, Denmark (by Ulrich J)
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2014 во 16:49
Bodiam Castle – East Sussex England

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2014 во 16:51
Burg Gudenau, GermanyИзменето од evangeline - 16.Февруари.2014 во 16:52
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 23:19
Schwerin Castle


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 08:20

Спектакларен замок – Ластовичко гнездо


Сместен врз работ на 40-метарска карпа, овој неоготски замок сигурно е последното што очекувате да видите во Крим. Замокот Ластовичко гнездо (на англиски Swallows Nest) се издига на скалата Аурора во близина на Јалта како љубопитен спомен од царската Русија.

Првично тука се наоѓала мала дрвена куќичка изградена по наредба на руски генерал околу 1895 година.  Неколку години подоцна имотот бил  купен од лекарот на кралот, а потоа станал  сопственост на германски индустријалец. Токму тој ја срушил  куќата и на нејзино место изградил палата во неоготски стил, што е исправена на карпите и до денес.

Средновековниот замок  бил изграден буквално на работ на карпата, со тоа што  делови од балконите му лебдат  во воздухот. Целата зграда изгледа како во секој момент  да ќе се преврти во Црното Море.

Иако  издржа земјотрес од 6,7 степени по Рихтер  во 1927 година, самата зграда не е сериозно оштетена, но истото не важи за скалата на која се наоѓа. На неа се појавува голема вертикална пукнатина и Замокот е затворен за посети повеќе од четири децении, бидејќи се смета за опасен.

Во 1968 година започна реновирањето на зградата во обид да се направи безбеден за посети. Инженерите додадоа голема бетонска плоча во карпата, за да се затнат  пукнатините  формирани од земјотресот. Во 1975 година во замокот е отворен италијански ресторан, кој работи и до денес. Поради локацијата  тврдината била користена  во бројни советски филмови. Денес таа е една од најпознатите туристички атракции во Украина.
Изменето од Valerija - 17.Декември.2017 во 10:02
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 08:23

 Замокот Алказар, во Сеговија, ШпанијаИзменето од Valerija - 17.Декември.2017 во 10:03
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 08:27

Мистичност и бајка: Волшебни замоци во зима

Мистичност и бајка: Волшебни замоци во зима
Како што зимата се приближува на северната хемисфера и ноќите се смалуваат, нашите мисли се насочуваат кон убавината на мразот и снегот.За создавање на совршена  фотографија, особено во постудените делови на светот, потребен е добар апарат, локација, умешност и иновативност. Фотографите  често се впуштаат во оддалечените пустини во потрага по совршен зимски пејзаж. Нивната награда се зачудувачки слики. Денес ние ќе ве запознаеме со  неверојатна колекција на замоци во текот на зимата.

Јоркшир

1

 

Германија

2

Германија

3

Англија

4

Шкотска

5

Англија

6

Романија

7

Германија

8

Нортамберленд

9

Чешка

10

Франција

11

Шпанија

12

Русија

13

Англија

14

Украина

15

Белгија

16

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 18:34
                         Бајковит дворец во кој гостувал и Нострадамус


Градбите од минатото отсекогаш ги воодушевувале луѓето и претставувале слика за неверојатната креативност на нашите предци, а уште еден во низата на дворци кои не враќаат во минатото и не потсетуваат на бајките е и дворецот "Château de Chaumont".
Во прекрасна природна оаза, на оддалеченост од околу 200 километри јужно од Париз, помеѓу градовите Тоурс и Блоис и на околу 40 метри оддалеченост од брегот на реката Лоара, се наоѓа магичниот дворец "Château de Chaumont".


Овој бајковит дворец бил изграден од страна на Одо Први, гроф од Блоис, уште во 10-от век, а откако Пјер Ди Амбоис се побунил против кралот Луј Единаесетти, тој наредил уништување на оваа градба. По повеќе од 4 векови, односно во периодот од 1498 до 1510 година, Чарлс Први Ди Амбоис наредил дворецот да се обнови и истиот останал недопрен се до ден денес.

Катарина Медичи го купила дворецот во 1560 година, само една година откако нејзиниот сопруг Хенри Втори починал. Нејзините гости во тоа време биле бројни познати астролози и пророци, а најпознат бил Нострадамус. Потоа, дворецот променил неколку сопственици кои што дополнително го декорирале, а еден од нив дури истиот го претворил и во фабрика за стакло.


Сепак, "Château de Chaumont" добил заштита како споменик на културата дури во 1840 година, а во државна сопственост преминал во 1938 година. Денес дворецот е претворен во музеј и истиот е отворен за јавноста.

Секоја година, во периодот од април до октомври, во овој бајковит дворец се одржува Дворскиот фестивал, а во текот на истиот современите дизајнери ги уредуваат дворовите на дворците во стилот на англиските градини.


Во продолжение уживајте во виртуелната прошетка низ овој неверојатен дворец преку видео снимката и фотографиите, се додека еден ден не добиете можност истиот да го посетите.


Изменето од Valerija - 17.Декември.2017 во 10:04
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 18:36
                           Лебедовиот камен, еден од најубавите дворци во светот
На врвот на карпите над клисурата, пет километри источно од Фусен, се издигнува еден од најбајковитите дворци во светот, "Neuschwanstein" или Новиот лебедов камен.
Иако наредбата на кралот Лудвиг Втори, кој го изградил замокот, била истиот да се сруши по неговата смрт, за среќа неговата желба не била исполнета, па на светот му останала уште една неверојатна градба, а Волт Дизни токму во овој замок ја пронашол инспирацијата за дворецот на Трнорушка.


Новиот лебедов камен е доказ дека соништата се остваруваат, а овој дворец некогаш бил само сон на малиот принц Лудвиг. Според зборовите на неговиот дедо Лудвиг Први, малечкиот принц уште од својата шест годишна возраст градел "изненадувачки добри градби" додека си играл со парчиња дрво.

Додека растел, младиот престолонаследник многу учел од својот татко, кралот романтичар Максимилијан Втори, кој во текот на обновувањето на старите резиденции не ангажирал градежници, туку театарски сликари.


Токму затоа малечкиот принц Лудвиг растел "заразен" од воодушевувачките легенди кои што биле насликани на ѕидовите на нивниот дворец, а од големиот број на јуначки легенди, една особено се издвојувала, а тоа била Легендата за лебедовиот витез Лохенгрин.

Лудвиг го наследил тронот кога имал само 18 години, по смртта на неговиот татко во 1864 година. Младиот крал наскоро одлучил да ги оствари своите детски сништа и го изградил замокот кој се вбројува во оние најубавите кои што светот денес ги има.


Првата градба која тој ја дизајнирал и изградил бил комплексот згради Херенчимс, потоа ја изградил кралската палата Линдерхоф и на крајот го изградил најубавиот од сите, дворецот "Neuschwanstein".

"Кога и двајцата веќе одамна ќе бидеме мртви, нашето тело на идните генерации се уште ќе им биде пример", напишал своевремено кралот Лудвиг. Затоа што дворецот бил градба од неговите соништа, за истиот кралот одбрал и локација од бајките, па во стилот на витешките дворци, изградбата на "Neuschwanstein" била планирана на карпите.


Како и својот татко, Лудвиг повеќе им верувал на сликарите отколку на градежниците, па затоа го ангажирал театарскиот сликар Кристијан Јанк за изработка на плановите и на 5 септември 1869 година бил поставен камен темелникот.

За Лудвиг, овој дворец не бил негов дворец, туку бајковит замок на лебедовиот витез Лохенгрин. Иако сликарот Јанк првобитно ја дизајнирал палатата како трикатна готска градба, Лудвиг за кратко време ги променил плановите и одлучил да направи романтичен дворец со пет ката, пред се затоа што верувал дека така повеќе одговара на легендата.

Изменето од Valerija - 17.Декември.2017 во 10:07
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.