IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Просветленост. . .
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Просветленост. . .

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2016 во 15:03
mesi, da prodolzhime ovde..

okolu znaenjeto, osoznavanjeto, veruvanjeto, prosvetluvanjeto

sekoj si ima svoja prikazna , ne postoi pravilo i odnapred trasiran pat!

velish, prvin da znaesh..

eve primer, kako toa ne e potrebno!



https://www.youtube.com/watch?v=Uzd0txiRN2E

Изменето од outlook123 - 21.Јануари.2016 во 15:09
едно е - не се две
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2016 во 20:33
Не гледам ништо подруго од оноа што го реков.

Тој само допре работи онаму каде што реков дека ќе зборам друг пат.

Ако не веруваш преслушај го видеото што го посочуваш уште еднаш, но сега со поголема будност. среќа
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2016 во 20:54
jas gledam, budno! ))))

nema potreba da preslushuvam... ja imam knigata i sum ja chitala nekolku pati - ne se razbira od prva! (so prevod)

ps. chovekot ne bil osobeno pismen i nachitan..

Изменето од outlook123 - 21.Јануари.2016 во 20:57
едно е - не се две
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2016 во 21:42
Читана? Дознаена. да

Дознаена… a разбрана?  Осознаена? збунетост
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2016 во 21:44
ne se raboti za mene, mesi...
едно е - не се две
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2016 во 23:59
Немa мене, тебе… има само Едно, нели? намигнување
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2016 во 00:30
OK outlook123  среќа ...



Прво се раѓаме несвесни и празни како хартија…

… потоа на хартијата почнуваме да ги запишуваме основните знаења за опстанок…

… продолжуваме со дознавањето на начинот на комуницирање со околината и општеството…

… учиме податоци од cредината за с'е и сешто…

… потребно и непотребно…

… поаѓаме на училиште и учиме уште повеќе за нешта кои се потребни и непотребни…

… учиме истории, обичаи, адети…

… науки, суеверија, верувања, религии…

… секакви можни податоци, информации, дезинформации…

… учиме, дознаваме, нешто разбираме, уште помалу осознаваме…

… максимално се исполнуваме со збирштина од с'е и сешто.


Потоа, на прашањето "Кој си ти?"  како автомати ја рецитираме збирштината.

Но некои од нас ќе забележат дека збирштината самата се ревидира и организира со времето и така станува несигурно наследство. 

Оние кои ќе се одважат да заронат во тоа набрзо ќе забележат дека сето наученo, разбрано и осознаено постојано е променливо и минливо…

… што самото по себе докажува дека не е вистинито бидејќи само вистината не се менува.

Моментот кога се осознава таа илузија на секојдневниот материјален живот во кој сме се поистоветувале како наша реалност е моментот кога ќе си го поставиме прашањето "Кој сум јас?"

Тоа е моментот кога Сократ извикува "Дури сега знам дека ништо не знам". Тоа е моментот кога Буда се разбудува. Тоа е Исусовиот повик "треба да умреш за да се родиш".

И тоа е првиот чекор кон просветлувањето…

Кругот го затвораме… се враќаме кон состојбата на белата хартија, но сега КВАЛИТЕТОТ на таа состојба е нешто сосем друго, тоа е состојбата на будност и свесност, тоа е состојбата на просветленост, кога светот се гледа онаков каков што Е.

За да се разбере што Е првин научуваме што НЕ Е.

Тoа е процесот = празно - исполнето - испразнето.









Изменето од Messenger - 22.Јануари.2016 во 01:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2016 во 08:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:






OK outlook123  среќа ...



Прво се раѓаме несвесни и празни како хартија…

… потоа на хартијата почнуваме да ги запишуваме основните знаења за опстанок…

… продолжуваме со дознавањето на начинот на комуницирање со околината и општеството…

… учиме податоци од cредината за с'е и сешто…

… потребно и непотребно…

… поаѓаме на училиште и учиме уште повеќе за нешта кои се потребни и непотребни…

<span style="line-height: 1.4;">… учиме истории, обичаи, адети…</span>

<span style="line-height: 1.4;">… науки, суеверија, верувања, религии…</span>

… секакви можни податоци, информации, дезинформации…

… учиме, дознаваме, нешто разбираме, уште помалу осознаваме…

… максимално се исполнуваме со збирштина од с'е и сешто.


Потоа, на прашањето "Кој си ти?"  како автомати ја рецитираме збирштината.

Но некои од нас ќе забележат дека збирштината самата се ревидира и организира со времето и така станува несигурно наследство. 

Оние кои ќе се одважат да заронат во тоа набрзо ќе забележат дека сето наученo, разбрано и осознаено постојано е променливо и минливо…

… што самото по себе докажува дека не е вистинито бидејќи само вистината не се менува.

Моментот кога се осознава таа илузија на секојдневниот материјален живот во кој сме се поистоветувале како наша реалност е моментот кога ќе си го поставиме прашањето "Кој сум јас?"

Тоа е моментот кога Сократ извикува "Дури сега знам дека ништо не знам". Тоа е моментот кога Буда се ра<span style="line-height: 1.4;">з</span><span style="line-height: 1.4;">будува. </span><span style="line-height: 1.4;">Тоа е Исусовиот повик "треба да умреш за да се родиш".</span>

И тоа е првиот чекор кон просветлувањето…

<span style="line-height: 1.4;">Кр</span><span style="line-height: 1.4;">у</span><span style="line-height: 1.4;">гот го затвораме… се враќаме кон состојбата на белата хартија, но сега КВАЛИТЕТОТ на таа состојба е нешто сосем друго, тоа е состојбата на будност и свесност, тоа е состојбата на просветленост, кога светот се гледа онаков каков што Е.</span>
<span style="line-height: 1.4;">
</span>
За да се разбере што Е првин научуваме што НЕ Е.

Тoа е процесот = празно - исполнето - испразнето.
















...во потполност се сложувам со тебе Меси...треба да раѕбереме што не сме за да дознаеме она што навистина сме...
...и да,не е едноставно да се голтне состојбата на потполна будност.оти тоа значи да научиме да живееме во потполна “тишина“
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2016 во 09:04

“Imam utisak da sam tu vekovima

svet mi kao dosadan film posmatran očima komšija

Drugačiji od sebe samog ispred ogledala

posmatram svoje prazno tjelo puno nepotrbnih kilograma“

...ќе се цитирам самиот себе...ако а?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2016 во 17:14
да

Твојава песна е една од најсликовитете уметнички илустрации на претходно кажаното.

Антологиски !






Изменето од Messenger - 22.Јануари.2016 во 18:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2016 во 20:02
budnost - ne znachi potpolna tishina

a prosvetluvanjeto e igra na nasheto mozoche i na onoj posmatrachot u ogledaloto,

spored mene- ne e proces..

i ne mi e potreben aplauz nitu nechie soglasuvanje

no dokolku tvrdite deka mi treba pogolema budnost dodeka chitam ili pravam neshto... kje vi kazham deka nema pomala i pogolema .. ili si ili ne si! )))

se dodeka ne ima mene , tebe, nego... kje doagjame na forumot i nema da bideme potpolno vo tishinata ..

ednoto si stoi za vek i vekova a i negovite izrazi...budni ili ne!



Изменето од outlook123 - 24.Јануари.2016 во 20:18
едно е - не се две
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2016 во 20:38
Џошуа три, е србин?!
Пошто приметив дека многу убаво го владее Србскиот јазик. А и многу умен човек е гледам, по се мислам дека ќе треба да го заборавам Спирос.
Че имам нова симпатија...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2016 во 20:42
e toa e vekje proces!
едно е - не се две
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2016 во 20:37
...будноста е тишина...тоа е местото каде завршуваат сите прашања,сите одговори,сите очекувања,стравови и желби...
...местото каде нашето битисување како физикус “умира“(тука се сложувам со изјавите на нашите спасители)

П.С.Џошуа три не е Србин...само ја користи нивната фонетска база на зборови оти повеќе е врзан за звуковите одколку за зборовите
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.