IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Србоман, Србофрон, Македоно-Србин
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Србоман, Србофрон, Македоно-Србин

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 19:37
Абе Бугарите се невини
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 19:40
Originally posted by чоли чоли напиша:

Де те вратим кон што ти рече:

Originally posted by eptendosadno1
    Познати се теориите кои ги репродуцирала бугарската наука за тоа дека Белград е всушност бугарски град ...

Правил сум сметка што Белград повеке години е бил во териториjата на Бугарската држава отколкото во Српската...(дури до днешно време)
Но да си чул што ние имаме тероториални претенции кон Београдска област? Не... тоа е историjа, а историjата е нужно да се знае. Именно во Белград турско-татаро-монголскиот боритаркан е приeл со почести изгонените ученици на Кирил и Методиj - Климент, Наум, Сава, Ангелариj....


Правил сум сметка што Белград повеке години е бил во териториjата на Бугарската држава отколкото во Српската...(дури до днешно време)

Темата е Србомани , Србофили .... , од позиција на српската наука Белград е :

Околу 630. година на ова подручје се доселува српско население , во таа реченица се влезени Браничевските и Тимочаните како Срби , Словените апропо Бугарите , односно , бидејки истите се денес дел од српската нација .
Тоа што Тимочаните и Браничевците биле одреден временски период во држава што го носи името Бугарија , тоа не ги прави Бугари као етнос .

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 19:50
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Де те вратим кон што ти рече:

Originally posted by eptendosadno1
    Познати се теориите кои ги репродуцирала бугарската наука за тоа дека Белград е всушност бугарски град ...

Правил сум сметка што Белград повеке години е бил во териториjата на Бугарската држава отколкото во Српската...(дури до днешно време)
Но да си чул што ние имаме тероториални претенции кон Београдска област? Не... тоа е историjа, а историjата е нужно да се знае. Именно во Белград турско-татаро-монголскиот боритаркан е приeл со почести изгонените ученици на Кирил и Методиj - Климент, Наум, Сава, Ангелариj....


Правил сум сметка што Белград повеке години е бил во териториjата на Бугарската држава отколкото во Српската...(дури до днешно време)

Темата е Србомани , Србофили .... , од позиција на српската наука Белград е :

Околу 630. година на ова подручје се доселува српско население , во таа реченица се влезени Браничевските и Тимочаните како Срби , Словените апропо Бугарите , односно , бидејки истите се денес дел од српската нација .
Тоа што Тимочаните и Браничевците биле одреден временски период во држава што го носи името Бугарија , тоа не ги прави Бугари као етнос .


Ти ме уби...

Кажи ми кога за прв пат во историjата е било упоменото името "срби" (srboi) Сигурно преди 7 000 години?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 20:20
Сигурно не пред Бугари ама тоа не е некаква мерка,Македонското име пак е многу постаро од Бугарското па пак ги правите Македонците Бугари,како и сите околу вас само эа да може да оддржите некоја иэмислена теэа эа вашето ТуркоМонголско постоење
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 20:30
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 20:40
Е верно него што
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 22:53
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Де те вратим кон што ти рече:

Originally posted by eptendosadno1
    Познати се теориите кои ги репродуцирала бугарската наука за тоа дека Белград е всушност бугарски град ...

Правил сум сметка што Белград повеке години е бил во териториjата на Бугарската држава отколкото во Српската...(дури до днешно време)
Но да си чул што ние имаме тероториални претенции кон Београдска област? Не... тоа е историjа, а историjата е нужно да се знае. Именно во Белград турско-татаро-монголскиот боритаркан е приeл со почести изгонените ученици на Кирил и Методиj - Климент, Наум, Сава, Ангелариj....


Правил сум сметка што Белград повеке години е бил во териториjата на Бугарската држава отколкото во Српската...(дури до днешно време)

Темата е Србомани , Србофили .... , од позиција на српската наука Белград е :

Околу 630. година на ова подручје се доселува српско население , во таа реченица се влезени Браничевските и Тимочаните како Срби , Словените апропо Бугарите , односно , бидејки истите се денес дел од српската нација .
Тоа што Тимочаните и Браничевците биле одреден временски период во држава што го носи името Бугарија , тоа не ги прави Бугари као етнос .


Ти ме уби...

Кажи ми кога за прв пат во историjата е било упоменото името "срби" (srboi) Сигурно преди 7 000 години?


Ако е тоа во контекст дали Белград е бугарски град , прашањето има логика , но доколку е прашањето зашто само Србите , па повторам , САМО СРБИТЕ , од сите словенски племиња кои биле во границите на нашто што се нарекувало Бугарија во 9/10 век не се составен дел од заедницата “ БУГАРСКИТЕ СЛОВЕНИ “ , тогаш твоето прашање нема логика и не заслужува одговор .



Изменето од eptendosadno1 - 18.Април.2010 во 22:54
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 10:15
Jован Бабунски:

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 11:48
И ти им веруваш на Србите эар не,эа помалку од ова луѓе станувале убиени од ВМРО.Значи исто веруваш дека Охрид е Српски град,сепак се наоѓа во Западна Македонија
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 12:11
Не верувам на се 100%, се разбира, ама сепак интересно гледиште од српска страна, посебно за бугарките комити и ВМРО.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 12:24
Мене па тоа ми е помалку веројатно,а ми е многу интересно тоа эа Западна Македонија - сепак пропагандата може и да эаврши нешто работа
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 12:32
Види целиот саjт, има и за Топличката буна, интересно:голема%20насмевка

http://www.srpsko-nasledje.rs/sr-c/1998/12/article-11.html

Титовизмот го заменил зборот "четник" со бугарскиот "комита".намигнување




Изменето од lav4eto - 19.Април.2010 во 12:38
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 13:56
Нема што да гледам јас,ако ти стануваш Србофил и потпаѓаш под Српска пропаганда тоа е твоја работа,јас за Македонци да се наречат самите себе си Бугари не сум сретнал никаде - а дека Србите и Бугарите пишуваат за нив како сакаат знам но тоа е шега,премногу сериозно ги сваќаш
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 14:10
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Jован Бабунски:


Еве уште еден потенцијален Србоман - Никола Пашиќ( во средина ) , еден од основачот на Југославија .



Поради недостаток на институции со име “ Тимочко Кралство “ , Тимочки Крал , “ Берзитско царство “ и сл . “ науката “ ги поделила Словените на Балканот на Срби и Бугари ( каде што Бугари е малку проблематично затоа што истиот од денешен аспект и не представува Словен во 9 век )





Изменето од eptendosadno1 - 19.Април.2010 во 14:11
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.