IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - OШO
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

OШO

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 151617
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2014 во 23:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2014 во 23:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2014 во 20:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2015 во 17:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2015 во 23:59
ако го скинеш цветот,

тој никогаш нема да биде, она што си го љубел!

Изменето од outlook123 - 03.Јуни.2015 во 00:00
едно е - не се две
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2019 во 18:41

„Сѐ е достапно, но вие сте отсутни. Јас сакам луѓето да разменуваат многу едноставни факти, не филозофија. Нешто егзистенцијално, не филозофско“.

На прашањето поставено во интервјуто во ТВ емисијата „Добро утро, Америка“: „Вие немате филозофија на животот?“, Ошо одговорил: „Немам филозофија на животот. Јас го имам животот. Постојат луѓе кои имаат филозофии во животот, но немаат живот.“

Водителот потоа продолжил: „Кога би ја имале, таа би можела да се дефинира во три зборови – љубов, живот, насмевка. Дали е тоа филозофија?“

Ошо одговорил: „Не. Тоа е само последица на тивкото и складно постоење. Љубовта се раѓа во вас. Животот станува богат. Смеата без причина. Бидејќи целата оваа креација е урнебесно смешна. Тоа не е филозофија, тоа е последица на умешноста да се биде тивок.“

Телевизискиот водител и понатаму се интересирал на темата: „Дали тоа значи да уживате во животот и да не се грижите што ќе биде утре?“

„Утре не постои“, гласел одговорот на Ошо. „Ако постои утре, вие не можете да престанете да се грижите. Утре ниокгаш не доаѓа. Тоа е процес на грижи. Не постои ни вчера. Личноста не е веќе и не е сѐ уште. Сѐ што е во наши раце, е овој момент овде и сега. И тоа е чудесно искуство. Ако нема вчера нема ни утре, во овој момент вие сте тивки, сите грижи исчезнуваат.

Сите замисли, соништа и проекции исчезнуваат. И не мора да уживате во тој момент. Таа радост се раѓа од овој момент. Но вие никогаш не сте овде, секогаш сте некаде на друго место. Никогаш не сте во „сега“ секогаш сте во “тогаш“. Сѐ е достапно, но вие сте отсутни. Јас сакам луѓето да разменуваат многу едноставни факти, не филозофија. Нешто егзистенцијално, не филозофско – бидете присутни во сегашниот момент и набљудувајте што се случува.“

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2019 во 01:16
Колку повеќе стануваш свесен се помалку ќе се врзуваш, бидејќи потребата за врзување исчезнува. Зошто сакаш да се врзуваш за некого ?
Бидејќи сам чуствуваш дека не си доволен . 
Ти недостасува нешто. Нешто е некомплетно во тебе. Не си целосен. Ти треба некој да те направи комплетен. Затоа - врзување .
Ако ти си свесен, ти си целосен, комплетен, кругот е завршен, ништо не ти недостига - немаш потреба од никого. Ти , сам , чуствуваш тотална независност, сполнетост.
Тоа не значи дека нема да сакаш некоја личност; попрво ,во спротивност , само ти ќе може да сакаш.


Osho
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2020 во 18:58
Животот – тоа е тајна. Не може да се предвиди. Но, има многу луѓе кои би сакале да живеат со предвиден живот, бидејќи тогаш нема да има страв. Сè ќе биде фиксирано, и нема да има сомнеж во ништо. ” 
Ошо
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 151617
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.