IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Цркви во Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Цркви во Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Цркви во Македонија
    Испратена: 06.Април.2010 во 23:57
me interesira kade mozam da ja najdam crkvata tri svetiteli
vasilij zlatoust grigorij se nadevam ke dobijam pomos
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 00:01
Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

me interesira kade mozam da ja najdam crkvata tri svetiteli
vasilij zlatoust grigorij se nadevam ke dobijam pomos



Na Google brat Tamu bi trebalo da gi ima site podatoci kade e taa crkva. Pozdrav!
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 00:11
nemozam da ja najdam nigde
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 00:31
Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

nemozam da ja najdam nigde



Ne znam ni jas kade e taa Crkva... Pocekaj malku, mozebi nekoj od forumov znae i ke ti dade konkreten odgovor.
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 00:40
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 12:13
Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:



   Isprati molitva do Boga,ako treba da dobies odgovor ,sigurno ke go dobies,vo sprotivno mozebi netreba da ja najdes!?
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 21:22
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:



   Isprati molitva do Boga,ako treba da dobies odgovor ,sigurno ke go dobies,vo sprotivno mozebi netreba da ja najdes!?



HAHAHAHA...Mudar odgovor....HAHAHAHAHA
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 21:34
pa ne e nisto smesno tri godini ja cekam za slava tri svetiteli a nemozam crkvata nigde da ja najdam
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 21:44
Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

me interesira kade mozam da ja najdam crkvata tri svetiteli
vasilij zlatoust grigorij se nadevam ke dobijam pomos
 
 
Црквата е во село Псача ,општина Ранковце ,Крива Паланка
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 22:34
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

me interesira kade mozam da ja najdam crkvata tri svetiteli vasilij zlatoust grigorij se nadevam ke dobijam pomos
 
 

Црквата е во село Псача ,општина Ранковце ,Крива Паланка
Има слика некаде на интернет?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 10:08
Ме интересира каде можам да ја најдам црквата Еден Светец Св. Исус Христос?
Побарав на google, но не најдов ниедна таква црква во Македонија. Се надевам ќе ми помогнете. Однапред благодарам големо%20гушкање

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 02:20
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ме интересира каде можам да ја најдам црквата Еден Светец Св. Исус Христос?


Многу интересно, затоа што црква именувана како СВЕТЕЦ Исус Христос во ПРАВОславното Христијанство не постои од причина што Православните не се еретици, па Господ да го сметаат за обичен човек. Исус Христос е Господ и Бог, неразделен со Отецот и Светиот Дух, па затоа слободно секој „изворен“ може да дојде на Богослужба во храмовите посветени на Света Троица. Оние кои се врткаат околу Скопје, може да повелат на прошетка до село Долно Лисиче.

Само, треба да се има на ум дека „крштевањето“ на еретиците кои Господ Го сметаат за обичен светец, не е валидно, така што ќе мора да примат валидно крштение од Божји свештенослужител со валидно преемство, а не само шлапкање и пливкање во вода во базен накитен околу со цвеќенца.



Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Побарав на google, но не најдов ниедна таква црква во Македонија. Се надевам ќе ми помогнете. Однапред благодарам големо%20гушкање


Не си нашол, затоа што бараш еретички цркви. Побарај храм во кој на правилен начин се слави Господ - ПРАВОславен храм

Те чекаме
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 09:46
Ој мори ти шо тврдиш дека не си еретик. Кај виде јас да пишам оти го сметам Бога за обичен човек или обичен светец? Јас не реков „обичен светец“, туку реков: „Еден Светец Св. Исус Христос“.
А тоа дека Исус е наречен светец јасно си пишува во (за вас непознатото) Свето Писмо:

„Зашто нема да ја оставиш мојата душа во Подземјето, ниту ќе дозволиш твојот СВЕТЕЦ (Исус) да види гниење. “
(Псалм 16:10, Библијата)
трепкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 12:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ој мори ти…


Вака во Западна Македонија се изразуваат само луѓето од некои затуцани планински села, што тешко може да се каже дека и воопшто виделе училишна клупа. Нејсе... ти не беше од Западна Македонија, ако не се лажам...   


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

...шо тврдиш дека не си еретик.


Моите тврдења можат и да не се земаат во обзир, но историјата на Црквата и светите отци на Црквата, кои биле ученици на апостолите, одредуваат дали јас сум еретик, за разлика од протестантите кои никнале во 17-ти век. Инаку, како што веќе ти е познато, бев порано еретик, и тоа не само еретик, туку и секташ – протестант, ама слава Му на Бога, веќе не сум, за разлика од некои кои сеуште остануваат такви.


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кај виде јас да пишам оти го сметам Бога за обичен човек или обичен светец?


Кога кажувам нешто, не ги гледам работите кусогледо и ограничено, како тебе. Речиси две години ги следам твоите „теологии“ и таман работа да не знам колку си само конфузен во своите изјави.

Пред извесно време тврдеше дека Богородица ја родила само човечката природа на Господ Исус Христос (значи, Богородица родила еден обичен човек):



Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Блажената Марија е мајка на човечката природа на Исус Христос, но не и на Божјата.



А веднаш потоа ти беше поставено прашањето:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кога Господ, ако Богородица ја родила само Човечката природа на Господ, ја примил Својата Божествена природа? Во кој момент? За време образанието, за време крштението, за време распнувањето???


Бидејќи ти не даде никаков одговор и остана на тоа дека Богородица ја родила само човечката природа на Христос, излегува дека:

1.     Или Господ Го сметаш само за еден обичен човек – светец
2.     Или не знаеш ниту самиот во што веруваш

(не знам што е полошо од овие две работи, сам избери си, или доколку најде решение во оваа пола година откако ти беше поставено прашањето, дај го одговорот, за да не се вака конфузо-резилиш)



Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А тоа дека Исус е наречен светец јасно си пишува во (за вас непознатото) Свето Писмо:


Колку ти го познаваш Светото Писмо ми стана ептен кристално јасно после нашиот личен непосреден разговор. А да не зборyвам за смешните изјавите од типот на:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

На ниеден вселенски собор не била формулирана Библијата.
Раните црковни "отци" (Поликарп, Игнасие, Василиј, Јован Златоуст, Кирил Александриски итн.не биле православни, не користеле икони, не ја обожавале Марија, не се поклонувале пред лешеви, не се молеле на светци итн, значи не биле "ваши")


(Сакаш да провериме во што верувале сите овие светители? Ќе имаш томови литература за читање – да се занимаваш со нешто...)


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

„Зашто нема да ја оставиш мојата душа во Подземјето, ниту ќе дозволиш твојот СВЕТЕЦ (Исус) да види гниење. “
(Псалм 16:10, Библијата)


Охх, златен, во Светото Писмо Господ се нарекува и Пат, и Врата, и милион други споредбени титули. Зарем, според твојата логика, сметаш дека треба да има храмови наречени Св. Пат Исус Христос или Св. Врата Исус Христос?

п.с. Чекам да ја продолжиме дискусијата, кога ќе најдеш одговори и на овие прости спонтани прашања...



Изменето од Maran Ata - 09.Април.2010 во 12:44
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.