IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Египетските пирамиди
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Египетските пирамиди

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
ан.на Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ан.на Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Египетските пирамиди
    Испратена: 04.Април.2010 во 15:46
Ако може нешто за Египетската култура и пирамиди фала однапред...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 18:29
http://farm4.static.flickr.com/3180/3041713116_6c19a0628c.jpghttp://www.2travel2egypt.com/sightseeing/images/cheops.jpg

Кеопсовата пирамида кај Гиза висока е 147 метри, долга 230 метри и зафаќа површина од 5 хектари. Се смета дека настанала околу 2560 год. п.н.е. Своевремено пред оваа пирамида и самиот Александар Македонски застанал да се воодушевува на генијалноста на своите предци. Кеопсовата пирамида е еден од најголемите објекти изграден во египетското царство. На неа работеле 100.000 луѓе, дваесет години по 3 месеци годишно и тоа за време на поплавите на НИЛ, кога не можела да се обработува земјата. На неа работеле и робовите и селаните. Во Кеопсовата пирамида се вградени преку 3 милиони блокови донесени од каменоломот од десната страна на реката Нил. Секој камен блок тежел од еден до два и пол тони, а најтешкиот меѓу нив тежел 15 тони. Големите камени блокови од кои што е граден таванот за кралскиот салон, тежеле и преку 50 тони. Историчарот Херодот запишал дека припремите за нејзината изградба траеле повеќе од 20 години.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fd/Sakkara_C02-32.jpg/260px-Sakkara_C02-32.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fd/Sakkara_C02-32.jpg/260px-Sakkara_C02-32.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fd/Sakkara_C02-32.jpg/260px-Sakkara_C02-32.jpg

Изменето од bijonse1 - 04.Април.2010 во 18:31
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 18:34
Откриен начинот на кој се градени египетските пирамиди.......губитник
Затворената просторија пронајдена во една од пирамидите би можела да објасни како древните Египќани ги носеле големите камени блокови за да ги изградат овие древни споменици. Внатрешната дупка би можела да ја потврди теоријата според која се смета дека пирамидите се градени од внатре кон надвор низ спирален закосен внатрешен тунел....Срушено е мислењето дека 4.500 години старите пирамиди се соѕидани со носење на 2.5 тони тешките камени блокови од надвор.
Многу експерти вклучувајќи го и францускиот архитект Jean-Pierrea Houdin сметаат дека оваа распостранета идеја е неточна и дека “египтолозите ги игнорираат доказите кои им говорат во лице“.
Houdin нагласува дека оваа идеја е неточна, а египтологот Bob Brier верува дека употребата а поединечна и надворешна платформа би била непрактична за изградбата на пирамидите..........
Според новото истражување се смета дека надворешната платформа е користена за долната третина од пирамидите, а потоа биле внесувани и преку внатрешна платформа бил изграден остатокот од пирамидата. Исто така се смета дека дигалките кои се останати на рабовите од пирамидите се користеле за да се префрлат блоковите на следниот дел од внатрешната платформа.
За носење на блоковите на 147 метри високиот врв било потребно 1.6 километри долга платформа , направена од камења и дека нејзината должина би морала да се зголемува затоа што низ вековите растеле и пирамидите.
Египетската Кефренова пирамида е најстара и најголема од трите пирамиди во Гиза, недалеку од Каиро и е единствен остаток од Седумте светски чуда од стариот свет.

Изменето од bijonse1 - 04.Април.2010 во 18:39
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 19:45
znaci lesno e da se gradi
ama ima mnogu za shetanje   плазење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 20:13
....vidish,..sum zaboravil na toa deka,...nekoj saka se ..."zdravo na gotovo",... ...ai shto ima da se machish?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 21:47
Camel%20next%20to%20a%20pyramid%20on%20the%20Giza%20pyramid%20complex,%20Giza,%20on%20the%20west%20bank%20of%20the%20Nile%20river,%20Al%20Jizah%20Governorate,%20EgyptKhafres%20Pyramid,%20tomb%20of%20pharaoh%20Khafre,%20Giza%20pyramid%20complex%20near%20Giza,%20EgyptИзменето од bijonse1 - 07.Април.2010 во 21:54
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 21:55
Le%20sphinx%20de%20Gizeh%20est%20la%20statue%20qui%20se%20dresse%20devant%20les%20grandes%20pyramides%20du%20plateau%20de%20Gizeh,%20avec,%20derrière,%20Pyramide%20de%20Khéops,%20Basse-Égypte,%20ÉgypteThe%20Pyramid%20of%20Khufu%20or%20Great%20Pyramid%20of%20Giza,%20Giza%20Necropolis%20%28أهرامات%20الجيزة%29,%20EgyptИзменето од bijonse1 - 07.Април.2010 во 21:55
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 21:57
La%20pyramide%20de%20Mykérinos%20est%20la%20plus%20petite%20des%20trois%20grandes%20pyramides%20du%20plateau%20de%20Gizeh,%20EgypteGiza%20pyramid%20complex,%20the%20Pyramid%20of%20Khufu,%20Pyramid%20of%20Khafre%20and%20the%20Pyramid%20of%20Menkaure,%20Giza%20Plateau,%20EgyptИзменето од bijonse1 - 07.Април.2010 во 21:57
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 21:58
The%20Great%20Sphinx%20of%20Giza%20%28Arabic:%20أبو%20الهول%29%20on%20the%20Giza%20pyramid%20complex%20with%20behind%20the%20Khafres%20Pyramid,%20second%20largest%20of%20the%20Ancient%20Egyptian%20Pyramids%20of%20Giza%20-%20Giza,%20EgyptGiza%20pyramid%20complex%20view%20with%20the%20Pyramid%20of%20Khufu%20%28known%20as%20the%20Great%20Pyramid%20and%20the%20Pyramid%20of%20Cheops%29,%20the%20Pyramid%20of%20Khafre%20%28or%20Chephren%29%20and%20the%20Pyramid%20of%20Menkaure%20%28or%20Mykerinus%29,%20Giza%20Plateau,%20on%20the%20outskirts%20of%20Cairo,%20EgyptИзменето од bijonse1 - 07.Април.2010 во 21:59
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 22:02
Khafre%20-%20The%20Pyramid%20of%20Khafre,%20True%20Pyramid%20on%20the%20Giza%20pyramid%20complex,%20outskirts%20of%20Cairo,%20EgyptPyramid%20of%20Khufu%20-%20Pyramid%20of%20Khufu%20or%20Pyramid%20of%20Cheops,%20only%20remaining%20member%20of%20the%20Seven%20Wonders%20of%20the%20Ancient%20World,%20built%20as%20a%20tomb%20for%20Fourth%20dynasty%20Egyptian%20pharaoh%20Khufu,%20Giza%20pyramid%20complex,%20outskirts%20of%20Cairo,%20EgyptИзменето од bijonse1 - 07.Април.2010 во 22:03
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 22:05
Great%20Sphinx%20of%20Giza%20-%20The%20Great%20Sphinx%20of%20Giza,%20one%20of%20the%20worlds%20largest%20and%20oldest%20statues,%20thought%20by%20most%20Egyptologists%20to%20represent%20the%20likeness%20of%20King%20Khafra,%20who%20is%20often%20credited%20as%20the%20builder%20as%20well%20%28between%202520%20BC%20and%202494%20BC%29;%20Giza,%20west%20bank%20of%20the%20Nile%20River,%20near%20modern-day%20Cairo,%20EgyptGiza%20Plateau%20-%20The%20Giza%20Plateau%20with%20the%20Great%20Sphinx%20of%20Giza%20and%20behind%20on%20the%20right%20the%20Khafres%20pyramid%20%28هرم%20خفرع%29,%20tomb%20of%20the%20fourth-dynasty%20pharaoh%20Khafre%20%28Chephren%29;%20EgyptИзменето од bijonse1 - 07.Април.2010 во 22:06
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 22:08
Sphinx%20de%20Gizeh%20-%20Sphinx%20de%20Gizeh%20%28L%20:%2073m,%20l%20:%2014m,%20h%20:%2020m%29,%20statue%20thérianthrope%20qui%20se%20dresse%20devant%20les%20grandes%20pyramides%20du%20plateau%20de%20Gizeh,%20en%20amont%20du%20delta%20du%20Nil,%20dans%20la%20Basse-ÉgypteGreat%20Sphinx%20-%20The%20Great%20Sphinx%20of%20Giza%20%28Arabic:%20أبو%20الهول%20The%20Father%20of%20Fear%29,%20half-human,%20half-lion%20Sphinx%20statue%20on%20the%20Giza%20pyramid%20complex%20%28أهرامات%20الجيزة%29,%20EgyptИзменето од bijonse1 - 07.Април.2010 во 22:09
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 02:43
Џосерова Пирамида
Џосеровата пирамида била изградена за фараонот Џосер од архитектот Имхотеп во XXVII век п.н.е во Сахарската некропола југозападно од градот Мемфис.
Оваа прва египетска пирамида се состои од низа мастаби(секоја помала од претходната) изградени една врз друга според ревизии како првичниот план.Првобитно била висока 62 метри и била облажена со измазнет бел мермер.Оваа скалеста пирамида се смета за првата голема градба во историјата.


Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 02:45
Скалеста пирамида - Стар Египет


Првите египетски пирамиди биле скалести пирамиди. За време наТретата династија (XXVII п.н.е), архитектот Имхотеп ја изградил првата пирамида во египет, наречена Џосерова пирамида , со тоа што градел шест последователно помали мастаби (постар облик на гробница) една врз друга. Подоцнежните фараони , меѓу кои Сехемхет и Хаба , изградиле слични градби. Меѓутоа веќе за време на Четвртата династија почнале да се градат правилни пирамиди. Првата пирамида со рамни страни (во Мејдум), најпрвин била скалеста пирамида на фараонот Хуни . Подоцнежните паметници на Снеферу , Свитканата пирамида и Црвената пирамдиа кај Дашур, биле првите правилни пирамиди изградени од нула, и со оваа иновација скалестите пирамиди престанале да постојат во Египет.


Месечевата пирамида, Теотивакан, пример за огромна скалеста пирамида
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.