IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Антимакедонски пароли на парада во Атина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Антимакедонски пароли на парада во Атина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Антимакедонски пароли на парада во Атина
    Испратена: 30.Март.2010 во 12:02
Антимакедонски пароли на парада во Атина


Грчките војници во четвртокот извикувале антимакедонски пароли на традиционалната воена парада во Атина по повод националниот празник за одбележување на годишнината од востанието на 25 март 1821 година


      
      
„Тие се скопјани, Албанци, ќе им ја одереме кожата“, викале грчките војници на парадата. И пред две години грчката војска на парада за национален празник во Солун извикуваше навредливи зборови за нашата држава и граѓани, што наиде на осуда од македонското МНР.

„Македонија е грчка“ и „не им го даваме името на скопјаните“ беа дел од паролите што тогаш ги извикуваа грчките војници.

Од МНР велат дека го немаат видено видеото и дека ќе го анализираат деновиве.      
       
Автор: Ив.К.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=32710956307&id=9&setIzdanie=21945

Kolku sto mozam da vidam nema tema za ova Gejska provokacija...Ocigledno koga nas ne vregat i provocirat toa ne e mnogu bitno...Da bese obratno veruvam deka do sega ke imase ispisano 20 strani, kako vladata siri nacionalizam, deka e nedozvolivo da provocirame i slicno...
Pokraj toa sto nas ne vregale gi izvikuvale i slednite paroli:
1.Грк се раѓаш не бидуваш , твојата крв ке ја пролееме , свињо албанска.

2. Ке биде кланица , ке се одмаздиме , се додека не верувате во црквата и крстот. ( за турците)

3. Ги викаат Скопјани , ги викаат албанци , моите алишта ке ги шијам со нивната кожа.


Video

Na kraj sekoja cest za Albancite koi burno reagiraa palejki go Grckoto zname, a i kolegite na forumot se potrudile i tema da otvorat...

P.S.Vaka Turcite go resavat problemot so Gejovite

Ocigledno samo nie molcime....
Nisto novo...

Изменето од kultuzin - 30.Март.2010 во 13:24
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 12:06
Kako dopolnuvanje:

На грчкиот фашизам Македонија пали како бугарска неонка

     
На МНР му беа потребни четири дена да испрати протестна нота за извикувањето антимакедонски пароли на воената парада во Атина, а на коалицијата „Манапо“ цела седмица за да закаже в петок протест пред грчката амбасада. За разлика од нас, грчката амбасадорка експресно ги објасни немилите настани како - изолирана спонтаност


     
     
Ова е изолиран инцидент, осуден е и не треба да се преувеличува. Вака грчката амбасадорка Александра Пападопулу ги протолкува минатонеделните фашистички пароли, извикувани на воената парада во Атина. Воените чекорници, во кои грчките војници порачуваа дека ќе си направат облека од кожите на Албанците и на Македонците, не можат да бидат спонтано срочени, зашто секоја воена парада се подготвува долго и прецизно, вели универзитетскиот професор Благоја Марковски.

- Грција ова го испланирала повнимателно за разлика од претходната парада - објаснува Марковски, потсетувајќи дека вакви фашистички изливи се случуваа и во минатите години.

На МНР му беа потребни четири дена за да вложи протестна нота за минатонеделните случувања. На коалицијата на македонските националпатриотски организации „Манапо“, пак, им требаше една седмица за да организираат в петок протест пред грчката амбасада во Скопје.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=330101021542&id=9&setIzdanie=21947
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 12:37
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Антимакедонски пароли на парада во АтинаOcigledno samo nie molcime....
Nisto novo

 Mnogumina od nas burno reagiraa so svoi komentari niz stranicite na vesnicite, na drugi forumi samo ne mozevme tukana Idividi od edna edinstvena pricina sto site znaeme deka forumot tokmu koga ovoj nastan se sluci ne bese vo funkcija . Po profunkcioniranje na forumot komentarite veke bea stavbeni vo drugi temi taka da efektot ke bese mnogu mal iako nikogas ne e kasno.
Vprocem ne kasnime mnogu so reakciite tuka, odime vo paralela so drzavniot vrv. голема%20насмевкаИзменето од mamamd - 30.Март.2010 во 13:31
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 12:41
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


На грчкиот фашизам Македонија пали како бугарска неонкаголема%20насмевка
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 12:52

Fakt e deka eden albanski politicar (narecen makedonski Obama) se javi vednas posle provokacija i pobara Gejovite da im se izvinat na Albancite, bez razlika sto nas ne "derea" a niv gi narekoa "svinji"...

No ete dodeka site reagiraa nie ostanvme da spieme, na kraj se prasuvam dali nie navistia sme najnaprednata i najcivilizirana nacija na balkanot ili do tolku nemame nacionalno custvo...
No i pokraj nasata naivnost ili pak pregolema kultura vo Evropa nekoj nasi sosedi uspesno ne pretstavuvat kako zemja polna so necivilizirani nacionalisti...

Изменето од Анастеа - 30.Март.2010 во 13:35
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 12:58
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 13:06
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Kako i da e, se izvinijaзбунетост<span id="_ctl8_dtlArticles__ctl6_Label5" ="PublicationTitle">Грчката амбасадорка се извини</span>


- Ова е изолиран инцидент и не треба да се сфати надвор од неговите пропорции. Тој треба да биде осуден и е осуден. Тој не ги претставува грчкиот народ и ставот на грчкиот народ, менталитетот и ставот на Грците. Затоа, ве молам, не давајте му поголеми размери на овој изолиран инцидент. Тој не треба да се искористи и за политички или други слични цели, бидејќи тоа нема да помогне - изјави Пападопулу по средбата со Петров.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=33010103342&id=9&prilog=0&setIzdanie=21947

Jas vo ovaa izjava negledam izvinuvanje tuku samo osuda i toa onaka od k*rtoazija...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 13:17
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Jas vo ovaa izjava negledam izvinuvanje tuku samo osuda i toa onaka od k*rtoazija...


Citam vo Vest komentar od tipot-Grckata ambasadorka osudi ama ne se izvini
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 13:39
Па да, обична осуда од политичка к*ртоазија да се исперат пред европјаните. 
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 19:22
не знам зошто да не се преувеличува ова кога не се случува првпат, а тоа не го прави некој обичен граѓанин кој се опијанил и се раздрал на сред улица, туку војската го направила тоа, и тоа не само два-три забегани војници, туку организирано, во некаков си марш, а војската е во сопственост на државата, исто како некој политичар да излегол со такви говори!
и ова се лучува вторпат


Изменето од zabegan - 30.Март.2010 во 19:24
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 19:33
Дајте луѓе...
да бидеме културни...
кој ги е**...

Изменето од Анастеа - 30.Март.2010 во 22:48
Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 20:02
Ова е намерно направено да се мери пулсот на соседите.................хеладите се ***** невидени

Изменето од Анастеа - 30.Март.2010 во 22:48
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 20:36
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Kako i da e, se izvinijaзбунетост
Грчката амбасадорка се извини
vo izjavata na grckata ambasadorka nemase nikakvo izvinuvanje ... taa duri ni rece da ne preteruvame zatoa sto toa ne e koj znae kakov incident i se raboti za izoliran incident iako sto se slucuva veke vtora godina vo niza ... kakov sram za edna drzava koja pretendira da bide regionalen lider vo evrointegraciite ...
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 20:39
Немааше никакво извинување.................
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.