IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - 20 години парламентарна демократија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

20 години парламентарна демократија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
Прашање: Колку во Македонија има парламентарна демократија?
Одговор Гласови Статистика
8 [23,53%]
1 [2,94%]
6 [17,65%]
0 [0,00%]
1 [2,94%]
18 [52,94%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2013 во 15:22
Originally posted by brza brza напиша:

"во името на "демократијата" декларираат дека штом ќе дошле на власт "демократски" ќе ги истерале од работа сите оние кои не се од нивната партија, дека ќе јаделе живи луѓе, дека ќе течело крв по улици, дека ќе расчистеле со сите новинари кои сега ги критикувале, дека ќе ги затвореле телевизијските станици и весници кои се дрзнале да не ги подржуваат, дека ќе рушеле споменици, ќе кревале во воздух објекти и т.н."
8888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888
...ja samo  se nadevam deka nema na golo da gi izedat  i  deka barem ke gi zachinat... ма ајде !

..mi se smachi vekje od toa ,..nekoj da tropnal neshto  i potoa  drugi postojano da mu go povtoruvaat biserot,...so seta seriozmost !

brza, не е проблем некој некогаш да тропне нешто. Тоа се случува секаде...

... проблемот е што некои постојано тропаат нешта. И тие некои се перјаниците на една иста партија.

Да ти биде појасно... еден еднаш тропнал дека кога ќе дошле на власт ќе ги истерале од работа сите кои не се од нивната партија. Подоцна истиот тој тропач тропнува дека кога ќе дошле на власт ќе јаделе живи луѓе. Истиот тој тропач подоцна тропнува дека доколку имало редовни локални избори, додека неговата партија ги бојкотира тие избори, ќе имало пукање.

Тој тропач тропа цело време најдеструктивни работи, а е вториот човек во партијата.

Друг човек од врхушката на таа иста партија толку се чувствува самобендисан и недопирлив во својата арогантност што си дозволува како тестамент на својата глупост да остави вечна историјска трага во весник со порака дека штом неговата партија ќе дојде на власт тој ќе бил првиот што ќе ги демонтира спомениците во Скопје. Такво трескање, дури и да било невкусна шега, оди преку секоја норма на нормално цивилизацијско однесување. А дека не било шега потврдува друг негов сопартиец од истата врхушка со јавна изјава, исто така овековечена како печат збор, дека неговиот сопартиец не ја кажал целата вистина што се планира на состаноците во партијата и дека реалноста ќе биде уште подраматична.

brza, проблемот не е што некој нешто тропнал, туку е во постојаното промовирање на деструктивност под наметка на некаква демократија од лидерите на една од најголемите партии во Македонија. 

Таквата континуирана јавна вандалска политика и закрвување на народот нема да помине неказнето ниту на локалните, ниту на парламентарните избори.

Макeдонскиот народ ниту вреднува, ниту подржува вакво однесување.

Потврдата на овие зборови ќе видиш во резултатите од локалните и парламентарните гласања.



П.С. Не мавај по самарот. Не треба да ти се смачува од тие кои те потсетуваат на постојаните тропања на оние кои ги подржуваш, туку треба да ти се смачи од таквите тропачи. Да не се нивните "мудри" бисери народот немаше за што да зборува.














Изменето од Messenger - 13.Март.2013 во 15:25
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2013 во 15:11

te koja nije ograničena nikakvim institucionalnim okvirima kao što su ustav, zakoni ili običaji.

...така е,апсолутистичка власт во рацете на неколкумина.

http://www.puls24.mk/makedonija/vesti/opozicijata-na-protest-pred-obvinitelstvo-odbiena-krivicnata-prijava-za-veljanoski


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2013 во 14:56
"во името на "демократијата" декларираат дека штом ќе дошле на власт "демократски" ќе ги истерале од работа сите оние кои не се од нивната партија, дека ќе јаделе живи луѓе, дека ќе течело крв по улици, дека ќе расчистеле со сите новинари кои сега ги критикувале, дека ќе ги затвореле телевизијските станици и весници кои се дрзнале да не ги подржуваат, дека ќе рушеле споменици, ќе кревале во воздух објекти и т.н."
8888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888
...ja samo  se nadevam deka nema na golo da gi izedat  i  deka barem ke gi zachinat... ма ајде !

..mi se smachi vekje od toa ,..nekoj da tropnal neshto  i potoa  drugi postojano da mu go povtoruvaat biserot,...so seta seriozmost !

...tuku,...ebati demokratskata drzava, vo koja shto eden eban pravilnik na  nekoja si ushte poebana (drzavna)komisija,... e pojak od zakonot, pa  duri i od ustavot na taa bedna zemja !

..a , za glupite spomenici,...pa kaj ima be ....na  samo , nema nipola  hektar , nekolku desetina  ozbilni spomenici?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2013 во 09:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 
Ееее тоа е поентата. Нека му ја мисли партијата кого става на листа. Па дури и кого прима во коалиција. Ако јас сакам да гласам за Коце незначи дека треба да го гласам ај за пример ќе го земам Бичиклиски само затоа што е на советнмичка листа или поконкретно Амдета Бајрам затоа што им е во коалиција.Значи треба промена на изборниот систем. Доста од шлепачи!
Ја...
не разбирам ваква логика...

пошто знам дека Коце и Бичиклиски...
се и двајцата демохристијани...
конзервативци посветени на семејни вредности...
поддржувачи на Скопје 2014...
на идејата факултет во секој град и село, следствено и на ептен квалитетно образование...да
на успешната акција - купи куќа, купи стан...
на имај трето дете - ќе живее од воздух...
на листата на ендемски видови во Република Македонија...
на акцијата - видиш празен простор, правиш спомениче...
на мислата - или е наш или е предавник...
на идејата поставување на образовани луѓе, школо што завршиле дури средно, на раководни места, они ќе ја опраат приказната...
на Субрата Рој и Љубаништа - ах Субрата, ни недостигаш, врати се...големо гушкање
на гонење и мржња кон комуњарите и олигарсите од транзицијата - немој некој да го споменал Ѕинго...намигнување

но и поддржувачи...
на бесплатни книги за учениците..
на бесплатни месечни автобуски карти за учениците...
и бесплатни возења за пензионерите...
и на полни аптеки со лекови, па и со намалени цени - еее шо убаво порано пензионерите си чекаа пред аптеките окулу први, па муабет, муабет - можеби му недостига на некој, а...мечтаење
на редовни плати со платени придонеси...
на плаќање ДДВ, откаде инаку пари за споменици...
на работно време на кафани до 1 часот, а стварно шо убаво беше порано, кафани, кафичи работат цела ноќ, музика трешти, комшии пиздат, полиција кур не им чуе...изненадување

и секако...
нели и двајцата негуваат мржња спрема другар му на Зекси - ро***иот гангстер...
и затоа, заради се наведеното...
и она не наведеното...
ја мислам дека ако гласам за едниот, логично, гласам и за другиот...
пошто се иста партија - исти погледи...

инаку сакам да кажам...
нели важи онаа - со кого си таков си...збунетост
пошто они се со Амди...
оној кој на Македонците пред собрание им покажуваше среден прст...
во нивната сопствена држава...
или Амди вреди повеќе од секој Македонец кој не е со нив, пошто тогаш нели тој е предавник...

и затоа јас 20 годишната демократија во Република Македонија...
ја поштуем, максимално...
и знам дека на избори гласале за човек или за партија...
ние гласаме уствари за животна егзистенција...
јер у Република Македонија...
само така може да се преживее...

П.С. Идеологијата ја измислиле комуњарите...
кој ли, да го е**м, ја измисли Македонската демократија...збунетостизненадување...



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2013 во 05:17
Originally posted by anakin anakin напиша:

gledam po anketata deka pojke od pola misli deka sme navlezeni vo diktatura
.
pa najdov na rvatski deka..
Diktatura je naziv za oblik vladavine u kome se sva vlast nalazi u rukama jednog čovjeka ili manje grupe ljudi te koja nije ograničena nikakvim institucionalnim okvirima kao što su ustav, zakoni ili običaji.

.
pa sekogas se mislaev......, imame parlament, ustav, zakoni, izbori,protesti, demonstracii, paradi,
imame, sudovi, komisii, manu, nevladini sho znam kakvi se nema, imame  i vesnici kade frckovski si pisuje kolumni, imame moznost za prigovori za telekomunikacii i potrosuvaci, imame se sto imaat site vo evropa,
.
ako e nekoja diktatura togas mora da e debelo vo ilegala

големо гушкање Да си ми жив ! големо гушкање

Тоа постојано им го велам на оние кои како папагали повторуваат нечии партијски пароли - дека сме живееле во диктатура, a имаме :
Originally posted by anakin anakin напиша:

  parlament, ustav, zakoni, izbori,protesti, demonstracii, paradi, imame sudovi, komisii, manu, nevladini sho znam kakvi se nema, imame  i vesnici kade frckovski si pisuje kolumni, imame moznost za prigovori za telekomunikacii i potrosuvaci, imame se sto imaat site vo evropa 
 

Таквите , кои на сиот глас врескаaт дека не сме имале демократија туку најцрна диктатура, во името на "демократијата" декларираат дека штом ќе дошле на власт "демократски" ќе ги истерале од работа сите оние кои не се од нивната партија, дека ќе јаделе живи луѓе, дека ќе течело крв по улици, дека ќе расчистеле со сите новинари кои сега ги критикувале, дека ќе ги затвореле телевизијските станици и весници кои се дрзнале да не ги подржуваат, дека ќе рушеле споменици, ќе кревале во воздух објекти и т.н. Демек тоа било практицирање на демократија. голема насмевка











Изменето од Messenger - 13.Март.2013 во 05:25
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2013 во 13:41
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Изборниот систем си е добар, ништо поразличен како во останатите држави.

А и многу нелогичности пишувате.

Еве мама на пример.

Ако гласаш мама за Коце, а не ја подржиш листата за советници на партијата од кај што доаѓа истиот, на кој начин ќе допринесеш Коце да ја тера својата програма. Ако тој нема грб за своите одлуки и идеи во советот како мислиш дека уопште нешто ќе се сработи за градот???

Се слагам дека има многу неквалитетни луѓе на листите за советите, исто како и во парламентот, ама па и толку ни е силата за изнаоѓање на квалитетни луѓе.

По битно е кој ќе биде во оперативната власт, кој ќе ги спроведува проектите него кој ќе седи во советот и ќе дига рака за или против еднаш неделно!!!

Ааааа не Зексиковски, не е мама никогаш нелогичнанамигнувањеКоце сработи а оние прстодигачите не ни знаеја за што дигаат прст. Ама 5 години си седеа на седници, си членуваа во управни одбори, си запослуваа свои луѓе. Вака-нека нема од оние интересџиите. Нека знаат дека ни се преку глава.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2013 во 13:41
gledam po anketata deka pojke od pola misli deka sme navlezeni vo diktatura
.
pa najdov na rvatski deka..
Diktatura je naziv za oblik vladavine u kome se sva vlast nalazi u rukama jednog čovjeka ili manje grupe ljudi te koja nije ograničena nikakvim institucionalnim okvirima kao što su ustav, zakoni ili običaji.

.
pa sekogas se mislaev......, imame parlament, ustav, zakoni, izbori,protesti, demonstracii, paradi,
imame, sudovi, komisii, manu, nevladini sho znam kakvi se nema, imame  i vesnici kade frckovski si pisuje kolumni, imame moznost za prigovori za telekomunikacii i potrosuvaci, imame se sto imaat site vo evropa,
.
ako e nekoja diktatura togas mora da e debelo vo ilegala


Изменето од anakin - 12.Март.2013 во 13:43
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2013 во 13:35
SE GLASA ZA kuchinjata i se gleda koj im e gazdata
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2013 во 13:35
Изборниот систем си е добар, ништо поразличен како во останатите држави.

А и многу нелогичности пишувате.

Еве мама на пример.

Ако гласаш мама за Коце, а не ја подржиш листата за советници на партијата од кај што доаѓа истиот, на кој начин ќе допринесеш Коце да ја тера својата програма. Ако тој нема грб за своите одлуки и идеи во советот како мислиш дека уопште нешто ќе се сработи за градот???

Се слагам дека има многу неквалитетни луѓе на листите за советите, исто како и во парламентот, ама па и толку ни е силата за изнаоѓање на квалитетни луѓе.

По битно е кој ќе биде во оперативната власт, кој ќе ги спроведува проектите него кој ќе седи во советот и ќе дига рака за или против еднаш неделно!!!
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2013 во 13:24

....фала богу не сум бил сам.голема насмевка

За формирање на листата и составот на истата одговорност има партијата(коалицијата)и самиот успех или неуспех во циклусот избори а потоа и во работата го сносат комплет сите.Затоа потоа ни велат..вие ги изгласавте,што и држи вода.

Донекаде и не се согласувам со комплетната програма,ама за грст луќе да се изменува ..не може а и не се сака..мора да има изворче некое.Пример,зеленилото(што е најлесно да се изгради  и најефтино по сите ставки)во една програма зафаќа средства како за изградба на асфлтни улици или канализација,што нема логика.Ама тоа е..воздивнување

Јас лично си гласам за личност градоначалник,а листата ако ми се бендисува добро ако не одам на друга...бидејќи сепак ова се локални избори

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2013 во 13:09
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Diogen Diogen напиша:


Најголема грешка е што гласаме за партија, не за луѓе. 
Види вака...
ако гласаме за независни кандидати...
тогаш ај некако да се сложам...
ама ако гласаме за луѓе предложени од некоја партија...
тогаш која е логиката демек да гласаме за луѓе...?збунетост

па тие луѓе ако се изберат чија политика ќе ја спроведуваат...?
својата или на партијата...?
претпоставувам на партијата, затоа и се кандидирани од таа партија...
а што воопшто би барале во некоја партија, ако не се согласуваат со политиките кои ги промовира истата...
па сега да спроведуваат своја политика, различна од партиската...
нема логика...

пример ако гласам за Коце...
треба да очекувам дека он ќе спроведува некоја своја политика, различна од партиската...?збунетост
или за Јани, се исто...



Ееее тоа е поентата. Нека му ја мисли партијата кого става на листа. Па дури и кого прима во коалиција. Ако јас сакам да гласам за Коце незначи дека треба да го гласам ај за пример ќе го земам Бичиклиски само затоа што е на советнмичка листа или поконкретно Амдета Бајрам затоа што им е во коалиција.Значи треба промена на изборниот систем. Доста од шлепачи!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2013 во 08:36
Originally posted by Diogen Diogen напиша:


Најголема грешка е што гласаме за партија, не за луѓе. 
Види вака...
ако гласаме за независни кандидати...
тогаш ај некако да се сложам...
ама ако гласаме за луѓе предложени од некоја партија...
тогаш која е логиката демек да гласаме за луѓе...?збунетост

па тие луѓе ако се изберат чија политика ќе ја спроведуваат...?
својата или на партијата...?
претпоставувам на партијата, затоа и се кандидирани од таа партија...
а што воопшто би барале во некоја партија, ако не се согласуваат со политиките кои ги промовира истата...
па сега да спроведуваат своја политика, различна од партиската...
нема логика...

пример ако гласам за Коце...
треба да очекувам дека он ќе спроведува некоја своја политика, различна од партиската...?збунетост
или за Јани, се исто...


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2013 во 19:02
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Diogen Diogen напиша:


Имате избор, на следните избори да ги казните и власта и опозицијата, да ја земете судбината во свои раце.....

Како го замислуваш тоа, казнете ги и власта и опозицијата и земете ја судбината во свои раце ? 
Сите на избори, оти ако не одиш, ќе гласаат во твое име. Постои варијанта неважечко ливче, не се брои, не се злоупотребува. Ако има многу такви, јасна е пораката-дајте нови ликови, доста ни е од вас.
За кого ќе гласаш тогаш за да ја земеш судбината  во свои раце ? Или мислиш дека ќе ја земеш не гласајќи за никого ?
Најголема грешка е што гласаме за партија, не за луѓе. На Македонија и треба огромно проветрување, веќе политиката смрди на труло, скапано.Но, изборите се баш тоа, секој со совојата свест и совест да одреди каква иднина сака. После тоа нема каење...
Патем, демократија е власт на народот. Не оди подалеку, види како изгледа народ во Бугарија, Словенија...Тоа значи власт на народот, сила на народот, таму владее народот... Нешто што Македонецот го нема, ниту ќе го има.Во Македонија постои народ со кој се владее...




Знам што е демократија, но јас те прашав за кого треба да гласа народот?

Ова те прашувам бидејќи од време на време постојано читам и слушам дека народот треба да ја земе власта во свои раце, небаре партиите не се народот. Ако народот излезе на гласање, како што потполно исправно потенцираш, тогаш тој мора да гласа за партија или за некој независен кандидат.

Проблемот со независните кандидати е што зад нив не стои скоро никој, па инвестирањето во таквата опција историјски се покажала дека секогаш е промашена инвестиција.

Велиш дека најголемата грешка е што гласаме за партија, а не за луѓе. Па луѓето во моментот се оноа што е избрано од партијата. На страна од тоа што луѓето доаѓаат и си одат, а партијата со нејзината политика и вредности останува, луѓето се менуват и се корумпираат, но партијата останува на своите позиции... така што теоријата дека треба да се гласа за луѓе, а не за општоприфатени вредности на партијата не е ниту јасна, ниту сигурна опција.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2013 во 13:24
газење од смеење...тие се среќни што цената се намализамисли падна цената(како нов газда,а потоа...голема насмевка),а не се ни свесни дека не треба ..."ИЧ" да плаќаат.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.