IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за заштита на личните податоци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за заштита на личните податоци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Закон за заштита на личните податоци
    Испратена: 06.Март.2010 во 15:39
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 20:02
Ova kako da se naogjame vo nekoj Felinijev film.

Kje se objavi zakon za garantiranje na lichnite podatoci, a potoa kje donesat zakoni za neprecheno tajno prislushkuvanje i razmena na istite.

Izgleda vo nasheto pravosudstvo navistina levata raka ne znae shto pravi desnata.


Изменето од Messenger - 12.Мај.2010 во 20:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2010 во 17:10
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ova kako da se naogjame vo nekoj Felinijev film.

Kje se objavi zakon za garantiranje na lichnite podatoci, a potoa kje donesat zakoni za neprecheno tajno prislushkuvanje i razmena na istite.

Izgleda vo nasheto pravosudstvo navistina levata raka ne znae shto pravi desnata.


Законот за личните податоци гарантира дека личните податоци остануваат тајна, дури и ако се добиени преку следење на комуникацијата, односно преку вршење на професијата. Согласно КЗ, откривањето на истите, освен во определени случаи, е казнено дело.
Да, се согласувам дека постои можност за злоупотреби, но сепак истите претставуваат казнено дело.

Изменето од Македон - 07.Септември.2010 во 12:31
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 12:05
Уставот на РМ ги гарантира сигурноста и тајноста на личните податоци. Со Уставот на граѓаните им се гарантира заштита од повреда на личниот интегритет што произлегува од регистрирањето на информации за нив преку обработка на податоците. Правото за заштита на личните податоци е едно од граѓанските и политички права на човекот и граѓанинот. Целта на заштита на личните податоци е да се обезбеди приватност и тајност на податоците кои се однесуваат на физичките лица. Под личен податок се подразбира секој податок што се однесува на било кое физичко лице. Заштитата на податоците се остварува преку правни, организациони и технолошки постапки и мерки со кои се спречува:
- нелегално прибирање, обработка, чување, користење или пренос на податоците
-незаконит пристап до податоците или уредите во кои се чуваат податоците
-случајна или намерна измена или уништување на податоците
-нелегално изнесување или пренос на податоците надвор од РМ

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 11:01
законот ги гарантира од една страна а од друга со посебен закон дозволува кршење  и нарушување  ........ законот за следење и прислушкување од неодамна донесен од оваа влада не е ништо друго до КРШЕЊЕ на човековите права и слободи кои истата таа влада им ги гарантира ......... циркузи невидени ........... контрадикторност својствена само на некои ДИКТАТОРСКИ РЕЖИМИ ........... бљак ........не не не

Изменето од МАРШАЛ - 09.Септември.2010 во 11:01
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 21:10
Zakonot ne garantira nishto i toa e problemot so vakvoto preklopuvanje na zakonite.

Prviot zakon samo mozhe da dade provizija za zashtita na lichnite podatoci vo nekoi priliki, a ne dava nikakva garancija deka tie kje bidat zashtiteni vo site priliki. Takvata garancija e negirana od vtoriot zakon kon dava mozhnost istite da bidat neprecheno tajno kolektirani i razmenuvani.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
moneylover Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moneylover Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 00:31
Da prasam,dali moze da tuzam banka ako dala informacija za mojata kreditna izlozenost i da pokazuva izvod od mojata smetka na drugo fiz lice?
Dali imalo vakov slucaj dosega ,nekoj da tuzel?
<a   href="http://upworkptr.com/pages/index.php?refid=monelover"><img   src="http://www.upworkptr.com/images/banner.gif"   border="0" alt="upworkptr.com"></a>
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 00:47
Originally posted by moneylover moneylover напиша:

Da prasam,dali moze da tuzam banka ako dala informacija za mojata kreditna izlozenost i da pokazuva izvod od mojata smetka na drugo fiz lice?
Dali imalo vakov slucaj dosega ,nekoj da tuzel?
<a   href="http://upworkptr.com/pages/index.php?refid=monelover"><img   src="http://www.upworkptr.com/images/banner.gif"   border="0" alt="upworkptr.com"></a>


Секако дека можете, банката не смее воопшто да даде таква доверлива информација, без судско одобрение. Но, треба да поседувате доказ за такво нешто.
Кон врв
moneylover Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moneylover Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2011 во 20:38
Svedocenje na liceto na koe mu e pokazan izvodot i podatocite ke moze li-svedocenje.


http://upworkptr.com/pages/index.php?refid=monelover
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2011 во 15:52
Дали некој знае, колку време се чуваат податоците од видео надзор?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2015 во 00:12

БАНКАРИТЕ ИЗНЕНАДЕНИ ОД ИЗМЕНИТЕ ВО ЗАКОНОТ ЗА БАНКАРСТВО

НЕМА ДА ОСТАНЕ НИШТО ОД БАНКАРСКАТА ТАЈНА

Согласно позитивните законски прописи, Собранието не е обврзано да побара или да добие согласност од НБРМ при носење на нови или измени на стари законски решенија. Сепак, во однос на пристапот до информации, Република Македонија, во никој случај не е единствена земја каде што институциите на државата имаат право на пристап до банкарски информации по прецизно дефинирани критериуми и во согласност со Законот за лични податоци, и секако во согласност со Законот за банките.


Фала богу, во сите држави владините институции имаат достап до банковните информации, а тоа е за да се спречи избегнување на плаќање порез на стекнат заработувачка, профит и имот, како и спречување на криминални дела и перење пари. Затоа луѓето ги скриваат парите во Шајцарски банки и прекуокенски островчиња, но с'е повеќе држави донесуваат закони со кои се обидуват да го оневозможат и тоа.


Изменето од Messenger - 10.Јануари.2015 во 00:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2015 во 00:47
Многу милиончиња ќе одлетаат од Македонија. А тоа не е добро, барем за земјава. 

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2015 во 00:57
Тие  и онака летаа и натаму ќе летаат. Работата е што многу има и во Македонија, но се прекриваат по основа на "банковна тајна". Да не говориме за оние трансакции од странските банки во македонски. намигнување

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2015 во 13:28
Сакав да кажам, сега и тие што ги чувале парите во банки во МК, ќе си ги префрлат (летнат) на друго место.
Секој што има така малку повеќе (нечисти, малку валканихи, хи...)пари, нема да биде толку глуп да ги чува во наша банка. А знам дека постојат такви луѓе, тоа со сигурност. 
Тоа ќе биде удар за банките, иако не верувам дека сериозно ќе ги погоди поради тоа што не е многу голем бројот на таквите лица. 


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Затоа луѓето ги скриваат парите во Шајцарски банки и прекуокенски островчиња, но с'е повеќе држави донесуваат закони со кои се обидуват да го оневозможат и тоа.

Од било која гледна точка, поисплатливо им е да ги чуваат во Швајцарски банки или на некои островчиња, рај за офшор компании..
Во Македонија депозитите се осигурани до 10.000 евра, згора на се ако сакаш да си чист треба да платиш 10% од приходот, врз основ на камати на депозити. Во Швајцарија нема ништо да плати, ниту таму некаде преку 7 мориња. 
Народот барем во Македонија, си ги гледа своите интереси, затоа што како што ништо не добиле од државава, немаат ни намера да и дадат.
Патем, законите ги носат само оние држави што имаат некакви аспирации, подобрување на законите со усогласување на европските, за побрз влез во ЕУ во нашиов случај.
Бермуда, Кајманските острови и слични на нив не верувам дека во следниве 50 години ќе донесат таков закон.Од друга страна, измените на законот се сосема ОК според мене, бидејќи (барем до сега) се регулирани институциите кои ќе имаат увид во банкарските сметки. Па освен досегашните, на списокот само се додаваат МТСП, Агенцијата за вработување и Фондот за здравствено осигурување.

Претпоставувам дека целта им е да избришат уште 10% од списокот на невработени ("да ја намалат невработеноста"), бидејќи имаме невработени што имаат поголеми месечни примања од државните службеници, а сепак се на товар на РМ како невработени.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.