IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Четвртата заповед : САБОТАТА!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Четвртата заповед : САБОТАТА!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 31>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 22:05
Onoa shto prashuvaat drugite e mnogu ednostavno i ne bara elaborati:

- Ako govorish za ZAVET megju Boga i site narodi, zoshto togash ne gi sledish site Bozhji preporaki i zapovedi? Zavetot ne se odnesuva samo za sabotata, iako ti tuka (za da ne odish nadvor od temata) gi imash selektirano samo tie citati ? Gopod ne veli "za zavetot sledete gi samo ovie preporaki i zakoni, a onie i tie tamu ne morate". Chlenovite od forumov posochuvaat deka, megju drugoto, vo zavetot shto go spomnuvash vleguva i obrezanieto.

Po koja osnova arbitrirash samo za koj zakon ili preporaka se odnesuva zavetot ? I od kade najde provizija da go pravish toa vo Bozhjeto ime ?





Изменето од Messenger - 18.Септември.2010 во 01:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2010 во 01:11
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

      САБОТАТА (Shabbath) е ВЕЧЕН ЗАВЕТ помеѓу Бог и Неговиот народ



    

    Кога Бог ја благословил Саботата (Shabbat) во 1 Мојсеј. 2:3, Тој истотака и ја осветил. Во Еврејската традиција (Куќата на Јуда-Јудаизам) Саботата е претставена како Невеста чиј младоженец е Израел.

Хебрејскиот термин на Библиско-Еврејската брачна церемонија е (kiddushin/свршувачка) и значи "овенчување/осветување". Хебрејскиот збор за брак е (kiddushin/ свршувачка) доаѓа од коренот на три хебрејски букви (K = Kaf, D = Dalet, SH = Shin). Хебрејскиот збор за ОСВЕТУВАЊЕ (6942 = Kadesh) и хебрејскиот збор за СВЕТ (6944 = Kodesh) доаѓаат од истиот хебрејски корен на трите букви (K = Kaf, D = Dalet, SH = Shin).

Библиската изјава дека "Бог ја благослови Саботата и ја осветил (va-yekaddesh) ", 1 Мојсеј. 2:3 значи дека Бог ја свршил (kiddushin/ свршувачка) Саботата (Shabbat) со Неговиот народ - Израел.

На денот на Библиско-Еврејската церемонија на свршувачка, невестата била гледана/третирана како кралица, а младоженецот како крал. Всушност зборовите "кралица" и "невеста" се два јазични термини со кои се опишува седмичниот саботен ден. (Talmud, Shabbat 119a). Бидејќи, Саботата е сметана за кралица и невеста, со тоа го претставува женскиот елемент на создавањето.

Во традиционалниот Јудаизам, рабините учеле дека Бог влегол во брачен завет со Израел (куќата на Јуда и куќата на Израел) на подножјето на планината Синај. Во Еремија 2:1-2 е напишано:

"И ми дојде Господово слово: "Отиди и викај му на Ерусалим: Господ зборува вака: "Си спомнувам за твојата младост приврзена, за твојата вереничка љубов (kiddushin/ свршувачка): ти дојде со Мене (Богот на Израел/младоженецот) во пустината (планината Синај), во земја каде што не се сее. "

НО!!! На Библиско-Еврејската брачна церемонија, прво предходело осветувањето пред самото стапување во брак.

Во Излез 19:10-11, 14 е напишано:

"10 Тргни кон народот-му рече Господ на Мојсеја-и осветувај (6942 = Kadesh – свет, осветен) го денес и утре.Нека ја испере својата облека; 11 нека биде готов задутре, зашто задутре Господ ќе слезе на Гората Синај, пред очите на целиот народ......14 Мојсеј слезе од брдото кон народот и почна да го осветува (6942 = Kadesh – свет, осветен) народот. Тие ја испраа својата облека."

Пред почетокот на Библиско-Еврејската брачна церемонија, невестата најпрво морала "ДА СЕ ОСВЕТИ" пред стапување во бракот, со тоа што требала "да се потопи во вода"/mikvah (крштевање). Mikvah е Хебрејски збор што значи "потопување на телото во вода". Mikvah е церемонијален чин на прочистување.

Секој Библиско-Еврејски брачен завет било потребно да има двајца сведоци. Тие се нарекувани пријатели на младоженецот. Нивната задача била да ја подготват невестата и да ја ексортираат при средбата со младоженецот под chupah (свадбената стреа, надстрешница) каде бракот требало да биде склучен.

Кога Бог стапил во брак со Израел (двете куќи) на планината Синај, Мојсеј всушност бил ескортот на невестата до младоженецот – Исус, и Мојсеј бил сведокот - пријателот на младоженецот - Бог. Во Излез 19:17, се зборува за исполнувањето на улогата на Мојсеј како ескорт/придружба на невестата (Израел-двете куќи) во нејзината средба со Младоженецот-Богот на Израел на планината Синај – која била слика на chupah, одн. свадбената стреа, надстрешница под која бракот бил склучен.

(Излез 19:17) - "Мојсеј го поведе народот (го ескортирал народот) од логорот во пресрет на Бога. Застанаа под подножјето на ридот (chupah - свадбената стреа, надстрешница). "

Откако невестата и младоженецот стапиле во брак според Библиско-Еврејската брачна церемонија, тие треба да добијат ketubah - брачен договор (или како ние велиме "извод од матичната книга на венчаните") во кој се наведени условите за бракот.

Како ketubah – брачен договор помеѓу Бог и Израел Евреите ја сметале Тората-(Стариот Завет). А условите за брак од брачниот договор - ketubah се дадени во Второзаконие 28 и Левити 26. Во овие две глави од Тората се наведени благословите за невестата – Израел ако остане верна на својот маж-Бог, и проклетствата доколку изврши прељуба во бракот.

Церемонијата ќе биде официјализирана и ќе се смета за завршена кога младоженецот ќе и подари нешто вредно на својата невеста, а кога таа ќе го прифати подарокот. Во денешни услови подарокот е златен венчален прстен чија симболика е спомен за бракот и знак на вечна љубов.

Кога младоженецот ќе го стави прстенот на прстот на невестата, со тој чин бракот ќе се смета за склучен, а брачната церемонија за завршена. Целата церемонија во Хебрејскиот јазик е позната под името kiddushin и значи "осветување"

Симболиката на прстенот кој младоженецот го подарува на својата невеста е со цел да ја покаже улогата на Саботата (Shabbat). Светкувањето на Саботата е спомен и сеќавање на вечната љубов помеѓу младоженецот-Бог и Неговата невеста-Израел (двете куќи).

Светкувањето на Саботата (Shabbat) е и една од Десетте Божји Заповеди дадени на планината Синај во знак на спомен на склучениот брак помеѓу Бог и Израел.

Во Излез 20:8 е напишано:

"Помни го саботниот ден, за да го осветуваш (6942 = Kadesh – свет, осветен)."

Саботата (Shabbat) е вечен завет помеѓу Бога и Божјиот народ кој треба да се држи засекогаш.

Во Излез 31:12-18, е напишано:

"Пак Господ му рече на Мојсеја: Речи им на Израелците: Моите Саботи треба да ги пазите, зашто Саботата е знак (венчален прстен) меѓу Мене и вас од поколение до поколение, за да бидете свесни дека Јас, Господ, ве посветувам (6942 = Kadesh – свет, осветен)." И така, држете ја саботата, зашто таа е света за вас. Кој ќе ја онечисти, нека биде погугбен; кој ќе работи во неа каква и да е работа, нека биде отстранет од својот народ.Шест дена нека се вршат работите, ама седмиот ден нека биде ден на целосен одмор, посветен на Господа. Кој ќе обавува некаква работа во саботен ден, нека биде погубен. Затоа Израелците нека ја пазат Саботата – празнувајќи ја од поколение до поколение – како вечен завет. Таа нека е знак (венчален прстен), засекогаш, меѓу Мене и Израелците. Па Господ за шест дни ги создаде небото и земјата, а на седмиот ден прекрати да работи и се одмори. Кога Господ го сврши својот разговор со Мојсеја на Синајската Гора, му даде две плочи на Сведоштвото (извод од матичната книга на венчани), камени плочи, напишани со Божјиот прст."



Сето ова кое си го постирал, сепак, како што кажа Messenger, не дава одговор на она за кое те прашав. Прашањето беше мошне јасно, можеш да одговориш со многу кус и прецизен одговор.


Бидејќи не е темата за параболите, за алегориите и метафорите, односно начинот на кој ги толкуваш, а со цел зачувување на дискусијата на темата и неодалечување од истата, нема да се впуштам во толкување на истата.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 10:18
 
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

      САБОТАТА (Shabbath) е ВЕЧЕН ЗАВЕТ помеѓу Бог и Неговиот народ


Држењето на Шабатот, Пасхата, Бескваскните лебови, обрежувањето, жртвените регулативи, СИТЕ ОВИЕ (А НЕ САМО ШАБАТОТ!) се вечни заповеди (регулативи, одредби) во Стариот Завет.

"Тој ден (Пасхата) нека ви биде спомен-ден. Славете го како празник во чест на Господа. Празнувајте го како ВЕЧЕН ЗАКОН од колено на колено."
(Левит 12:14)

"Пазете го тој ден (Бесквасни лебови) како празник од поколение до поколение: тоа е ВЕЧНА НАРЕДБА."
(Излез 12:17)

Уште Бог му рече на Авраама: „А ти чувај го Мојот Завет - ти и твоето потомство по тебе низ сите родови. А ова е Мојот Завет, со тебе и со твоето потомство после тебе, што треба да го чувате: секое машко меѓу вас нека биде обрезано.
(Битие 17:9-10)

Плешките на воздигнатиот принос и градите на вртениот принос што се донесуваат заедно со лојот, нека бидат вртени пред Господа; тоа да биде вечна уредба за тебе и за твоите синови со тебе, како што заповеда Господ
(Левит 10:15)

Итн. А сега обрни посебно внимание на прашањево што следи: Зошто адвентистите го држат старозаветниот Шабатен ден под изговорот дека тоа е "вечна заповед", а не ги држат останатите старозаветни уредби кои исто така се наречени вечни заповеди, вечни уредби од страна на Бог? Зошто?

Originally posted by Македон Македон напиша:


Сето ова кое си го постирал, сепак, како што кажа Messenger, не дава одговор на она за кое те прашав. Прашањето беше мошне јасно, можеш да одговориш со многу кус и прецизен одговор.


Зарем сеуште не приметивте дека Blagoj_s воопшто не дискутира со соговорниците, туку си води монолог спамирајќи (копи-пејстирајќи) со својата архива на адвентистички текстови?
По некое време, откако ќе му се потроши архивата, ќе забележите и како ќе почне да се повторува т.е. да копи-пејстира едни исти текстови. Навистина не вреди да се дискутира со некој кој воопшто не го ни чита твојот пост, туку само бара некој клучен збор за да копира "соодветен" текст на таа тема.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 10:56
Па да Евангелос точно така изгледа , зошто ова што го наведе нема да можи да го објасни,затоа ги избегнува директните одговори ами ги префрла од еден во друг правец , таму каде е и грешката на одреденото разбирање. Но има одговор и на тоа но треба да се прифати дека по доагањето на Господ Исус Христос старозаветниот договор на некој нацин престанува и вели .. нов завет ви давам .... (не сум учен многу да цитирам но кој читал Свето Писмо ке знае ),Зошто во спротивно има контрадикторност на заповедите мегу старозаветната кој како ке ти направи така да вратиш и новозаветната ако некој ти удри шлаканица ти завртимуго и другиот образ..
Меси ова го давам само како прилог а да служи во контекс на неправилниот начин на разбирање на заповедите Божји ( мегу кои е и почитување на Саботата и правење на една цела религиска група по неправилно одвлечени и неразјаснети цитати од стариот завет ( затоа се вика Стар завет и Нов Завет елем договор мегу Бога и лугето.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 16:00
За да се уверите дека Blagoj_s воопшто не дискутира со вас, туку само спамира водејќи си монолози, еве го и линкот од сајтот од каде што ги копи-пејстира неговите текстови:

http://sdakavadarci.com/teologija/osnovi/718-sabota-vecen-zavet.html

Хах,цело време вие сте дискутирале со веб сајт, а не со човек среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 16:23
Lelelelelele ]
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 16:34
Ааааааааааааааааааааааааа... !!!   аплауз
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 17:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

За да се уверите дека Blagoj_s воопшто не дискутира со вас, туку само
спамира водејќи си монолози, еве го и линкот од сајтот од каде што ги
копи-пејстира неговите текстови:[COLOR="#0000ff">http://sdakavadarci.com/teologija/osnovi/718-sabota-vecen-zavet.html[/COLOR">Хах,цело време вие сте дискутирале со веб сајт, а не со човек среќа


Нема да е проблем воопшто тоа што постира од некоја веб страна, ниту најмалку, ама во сето тоа што е постирано, нема никаков одговор на прашањето кое го поставив и наместо поврзана дискусија, дојде до разводнување на истата.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 17:12

Jasno e deka toa sto e napisano ovde  od Blagoj na kirilica e postirano od nekoja web strana, bidejki negoviot font e na latinica.

I ne e problem toa , ako tamu go ima odgovorot zosto tie kako vernici  ja drzat Sabotata kako den za odmor, neka stoi .

Mene licno ne mi preci toa .




Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 19:36
Маа неее на никого не му пречи тоа , секој си го одбира патот на животот.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 20:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

За да се уверите дека Blagoj_s воопшто не дискутира со вас, туку само
спамира водејќи си монолози, еве го и линкот од сајтот од каде што ги
копи-пејстира неговите текстови:[COLOR="#0000ff">http://sdakavadarci.com/teologija/osnovi/718-sabota-vecen-zavet.html[/COLOR">Хах,цело време вие сте дискутирале со веб сајт, а не со човек среќа



Jas negledam tuka nesto loso.....
Ke baram i dreugi sajtovi za sabota i ke gi ilustriram tuka, ....so cel da ja soznaes vistinata i da pojdes po praviot pat..

Nemoj da bides trska sto ja vee veterot vamu tamu,, baraj mudros, Bog dava.


pozz
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 23:45
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:


Jas negledam tuka nesto loso.....


Јас гледам. Тоа се нарекува спамирање. Кога некој ќе ти постави конкретно прашање, очекува и конкретен одговор. Кога некој (пр. Македон) ќе ти постави прашање "Дали?", очекува одговор "Да" или "Не" со кратко појаснување доколку е потребн, а не, како што забележа Messenger, цели елаборати за ткн. "брачен завет меѓу Бог и неговиот народ" во кој што се збори за се друго, освен за тоа што те праша Македон.
Доколку сметаш дека во текстот се содржи одговорот, тогаш издвој го од текстот и копирај го само него, а потоа пиши: "За повеќе информации кликнете на овој линк", па потоа кој сака повеќе ќе кликне и ќе види.

На еден друг форум "дискутантите" слично дискутираа со помош на youtube клипчиња. Едниот вели "Ова е мојот став и еве ти доказ: youtube клипче". Другиот вели: "Е не е така, еве ти контра доказ: друго youtube клипче". И така целата тема беше полна само со линкови од youtube и испадна дека youtube си дебатира сам со себе. Тамошниот модератор не можеше да го толерира тоа и ја избриша цела тема.

Си извинувам на оф-топикот, ама сметам дека Blagoj_s ги претера малку границите со неговите копи-пејст спамови и со тоа доведува до гушење дискусијата на форумов.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2010 во 00:00
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

За да се уверите дека Blagoj_s воопшто не дискутира со вас, туку само
спамира водејќи си монолози, еве го и линкот од сајтот од каде што ги
копи-пејстира неговите текстови:[COLOR="#0000ff">http://sdakavadarci.com/teologija/osnovi/718-sabota-vecen-zavet.html[/COLOR">Хах,цело време вие сте дискутирале со веб сајт, а не со човек среќа



Jas negledam tuka nesto loso.....
Ke baram i dreugi sajtovi za sabota i ke gi ilustriram tuka, ....so cel da ja soznaes vistinata i da pojdes po praviot pat..

Nemoj da bides trska sto ja vee veterot vamu tamu,, baraj mudros, Bog dava.


pozz


Blagoj_s, како да ја осознаеме вистината, односно не знам како ќе ја презентираш истатам ако на едноставно прашање нема никаков одговор.

Во повеќе наврати, како за саботата, така и за обрезанието западна во контрадикторности, што секако не претставува поврзана логичка целина.

Evangelos наведе неколку цитати во кои се споменуваат неколку уредби, кои јасно се наречени вечни, но ниту на тоа нема одговор, освен ова кое си го напишал за осознавање на вистината. Јас вистина во постовите твои и со фенер како Диоген да барам, не можам да најдам, затоа што не претставуваат една конкретна логичка заокружена целина. Тоа кое го наведе како аргумент, Evangelos со конкретни и мошне јасни цитати од Светото Писмо мошне јасно го демантираше.

Навистина, не знам како велиш дека треба некој да ја осознае вистината, ако истата самата се негира и не претставува вистина за себе, а не пак за другите.

Ти можеш да бараш и да презентираш сајтови за саботата, но се додека едноставните прашања и цитати наведени од Светото Писмо не се вклопуваат во една единствена јасна и непротивречна целина, навистина тешко ќе убедиш некого во тоа што го презентираш.

Изменето од Македон - 20.Септември.2010 во 00:02
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2010 во 02:46
Hahahahaha Blagoja HAKERCINO hahahahahaha
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.