IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Казните за делата против половата слобода и морал
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Казните за делата против половата слобода и морал

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Прашање: Дали новите казни предвидени во КЗМ се ефективни или не?
Одговор Гласови Статистика
2 [50,00%]
1 [25,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
1 [25,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Казните за делата против половата слобода и морал
    Испратена: 05.Март.2010 во 00:15
КРИВИЧНИ ДЕЛА ПРОТИВ ПОЛОВАТА СЛОБОДА И ПОЛОВИОТ
МОРАЛ

Силување

Член 186

(1)Тој што друг со употреба на сила или закана дека непосредно ќе
нападне врз неговиот живот или тело или врз животот или телото на нему блиско лице, ќе го присили на обљуба, ќе се казни со затвор од три до десет години.
(2)Ако поради делото од став 1 настапила тешка телесна повреда, смрт или други тешки последици или делото е сторено од страна на повеќе лица или на особено суров или понижувачки начин, сторителот ќе се казни со затвор најмалку четири години.
(3)Тој што друг ќе присили на обљуба со сериозна закана дска за него или за нему блиско лице ќе открие нешто што би му наштетило на неговата чест и углед или дека ќе предизвика друго тешко зло, ќе се казни со затвор од шест месеци до пет години.
(4)Тој што во случаите од ставовите 1, 2 и 3 ќе изврши само друго полово дејствие, ќе се казни за делото од став 1 со затвор од шест месеци до пет години, за делото од став 2 со затвор од една до десет години, а за делото од став 3 со затвор од три месеци до три години.

Обљуба врз немоќно лице

Член 187

(1)Тој што врз друг ќе изврши обљуба, злоупотребувајќи го душевното
заболување, душевната растроеност, немоќта, заостанатиот душевен
развој или друга состојба поради која тоа лице е неспособно за отпор, ќе се казни со затвор најмалку осум години.
(2)Ако поради делото од став 1 настапила тешка телесна повреда, смрт или друга тешка последица или делото е сторено од страна на повеќе лица, на особено суров или понижувачки начин, сторителот ќе се казни со затвор најмалку десет години или со доживотен затвор.
(3)Тој што во случаите од ставовите 1 и 2 ќе изврши само друго полово дејство, ќе се казни за делото од став 1 со затвор од три до пет години, а за делото од став 2 со затвор од три до десет години.


Полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години

Член 188

(1)Тој што ќе изврши обљуба или друго полово дејствие врз малолетник кој не наполнил 14 години, ќе се казни со затвор од најмалку осум години.
(2)Ако делото од став 1 го изврши крвен сродник во права линија или брат, односно сестра, наставник, воспитувач, посвоител, старател, очув, маќеа, лекар или друго лице со злоупотреба на својата полоба или при вршење на семејно насилство, ќе се казни со затвор најмалку десет години.
(3) Со казната од став 2 ќе се казни и тој што делото од став 1 ќе го
стори со малолетник кој не наполнил 14 години со злоупотреба на
неговото душевно заболување, душевна растроеност, немоќ, заостанат душевен развој или друга состојба поради која е неспособен за отпор.
(4)Ако поради делата од ставовите 1 и 2 настапила тешка телесна повреда, смрт или други тешки последици или делото е сторено од страна на повеќе лица или на особено суров или понижувачки начин, сторителот ќе се казни со затвор најмалку десет години или доживотен затвор.

Производство и дистрибуција на детска порнографија преку
компјутерски систем

Член 193-а

(1)Тој што произведува детска порнографија со цел нејзина дистрибуција, дистрибуира или пренесува или нуди или на друг начин
прави достапна детска порнографија преку компјутерски систем, ќе се
казни со затвор од најмалку пет години.
(2) Тој што набавува детска порнографија за себе или за друг или поседува детска порнографија  ќе се казни со затвор
од пет до осум години.-------------------------------------------------------------------------------------------

Погорните примери се членови од Кривичниот Законик на Република Македонија ( КЗМ ), согласно измените на големината на казните за чинење вакви дела,направени во 2008 година. Казните драстично се зголемија, а сведоци сме, барем од она кое медимумите ни го прикажуваат, дека се постигна некаков ефект. Јас сметам дека за вакви дела, казните се соодветни, а со ова, Македонија доби кривичен законик, кој за вакви дела предвидува ригорозни казни, дури построги и од оние кои се предвидени некои европски земји.


Би било интересно да се слушне мислењето на членовите за ваквите измени.


Повелете гласајте!


Изменето од Македон - 05.Март.2010 во 00:16
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 15:19
Se izvinuvam ako ne sum pravilno informiran, no dokolku naslovot na dokumentot e staven od zakonodavecot, togash toj izgleda ne znae shto pishuva vo navedenite chlenovi.

Vo niv ne se govori za polova sloboda i drzhavata ne mozhe zakonski da regulira moral. Ako moralot se definira, regulira i sankcionira so nekakov zakon, togash toj povekje ne e moral, tuku zakon.

Chlenovite se odnesuvaat na krivichni dela na seksulano nasilie i promoviranje na istoto.

Taka gledano, apsolutno se slozhuvam deka tie mora da postojat. Sekogash imalo i kje ima lugje koi poradi insufuciencija na svest treba da se upravuvaat so naredbi i kazni.

Inaku, ne se slozhuvam oti treba da ima regulativi i zakoni koi kje ja sankcioniraat polovata sloboda (togash taa ne e povekje sloboda), a moralot ne e nepromenliva kategorija i ne e ednoznachen za site lugje... zatoa e moral, neozakonet kodeks na odnesuvanje vo edna komuna, nacija ili verska grupa.


Na krajot, iskustvoto pokazhuva deka postoenjeto na zakoni i sankcii za nasilnici (koi vprochem se osphtoprifateni vo site drzhavi), bez obzir na nivnata tezhina, za zhal, nema nikogash da go iskorenat nasilieto.
Изменето од Messenger - 05.Март.2010 во 15:23
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 16:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Se izvinuvam ako ne sum pravilno informiran, no dokolku naslovot na dokumentot e staven od zakonodavecot, togash toj izgleda ne znae shto pishuva vo navedenite chlenovi.

Vo niv ne se govori za polova sloboda i drzhavata ne mozhe zakonski da regulira moral. Ako moralot se definira, regulira i sankcionira so nekakov zakon, togash toj povekje ne e moral, tuku zakon.

Chlenovite se odnesuvaat na krivichni dela na seksulano nasilie i promoviranje na istoto.Inaku, ne se slozhuvam oti treba da ima regulativi i zakoni koi kje ja sankcioniraat polovata sloboda (togash taa ne e povekje sloboda), a moralot ne e nepromenliva kategorija i ne e ednoznachen za site lugje... zatoa e moral, neozakonet kodeks na odnesuvanje vo edna komuna, nacija ili verska grupa.


Меси, станува збор за кривични дела против половата слобода, која е дефинирана како право, според кое личноста има слобода самата да одлучи дали ќе стапи во полови односи со друго лице. Тоа значи дека сите дела кои ја ограничуваат таквата слобода, претставуваат кривични дела.
Истотака и кривични дела против половиот морал не алудираат дека државата се обидува да регулира морал. Примерите кои ги посочив, се само дел од делата против половиот морал.
Кога се мисли на половиот морал, се мисли на делата како родосквернавење, покажување порнографија на малолетник помал од 14 години и слично. Тие дејствија се регулирани како кривични дела против половиот морал. А тоа мора да биде регулирано.Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Na krajot, iskustvoto pokazhuva deka postoenjeto na zakoni i sankcii za nasilnici (koi vprochem se osphtoprifateni vo site drzhavi), bez obzir na nivnata tezhina, za zhal, nema nikogash da go iskorenat nasilieto.Можеби не го искоренија, но во случајов, драстично го намалија овој тип на насилство.


Изменето од Македон - 05.Март.2010 во 16:15
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 18:25
По оваа емисија, дефинитивно сметам дека треба да се зголемат казните за педофилите, а и да се изменат дел од законите токму во оваа насока и покрај тоа што, согласно законите личност која наполнила 15 години, не претставува малолетник кој не наполнил 14 години и со тоа не може да биде жртва, на она што ние го нарекуваме педофилија. Очигледно е дека овие законски решенија не го дадоа потребниот ефект. За тоа сведочи и овој зголемениот број на сексуални напади врз малолетни лица кои не навршиле 14 години регистрирани периодов.

Најдобро е овие казни да се "зачинат" со хемиска кастрација. Впрочем, кога ќе се погледне профилот на оние кои имаат секс со лица кои не наполниле 14 години, мислам дека хемиската кастрација и нема да е којзнае колкав проблем за нив, со оглед на тоа дека имаат шеесет и повеќе години, а на тие години, јасно ни е на сите што се случува со делови од човечкото тело.

Институциите на системот потребно е да се координираат и еднаш за секогаш да направат систем кој драстично ќе ги казнува сторителите на ваквите грозни дела.Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 22:40
Originally posted by Македон Македон напиша:

По оваа емисија, дефинитивно сметам дека треба да се зголемат казните за педофилите, а и да се изменат дел од законите токму во оваа насока и покрај тоа што, согласно законите личност која наполнила 15 години, не претставува малолетник кој не наполнил 14 години и со тоа не може да биде жртва, на она што ние го нарекуваме педофилија. Очигледно е дека овие законски решенија не го дадоа потребниот ефект. За тоа сведочи и овој зголемениот број на сексуални напади врз малолетни лица кои не навршиле 14 години регистрирани периодов.

Сакаш да кажеш границата од 14 год. да се премести на 18год,сите кои се под 18 год. да се сметаат за малолетни во однос на слободна сексуалност.И да нема никакво право полнолетен да има однос со особа од 15,16,17 год....
Јас не се согласувам со тоа.
Originally posted by Македон Македон напиша:

Најдобро е овие казни да се "зачинат" со хемиска кастрација. Впрочем, кога ќе се погледне профилот на оние кои имаат секс со лица кои не наполниле 14 години, мислам дека хемиската кастрација и нема да е којзнае колкав проблем за нив, со оглед на тоа дека имаат шеесет и повеќе години, а на тие години, јасно ни е на сите што се случува со делови од човечкото тело.

Хемиска кастрација никако!
А што правиме ако некој педофил е млад .Ке кажеш за такви да нема кастрација?Но верувај злобниот човек никогаш не е наситен од злобата и ќе посака утре и младите педофили да се кастрираат.
Originally posted by Македон Македон напиша:

Институциите на системот потребно е да се координираат и еднаш за секогаш да направат систем кој драстично ќе ги казнува сторителите на ваквите грозни дела.
Казни да,но не драстични!
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 22:49
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

По оваа емисија, дефинитивно сметам дека треба да се зголемат казните за педофилите, а и да се изменат дел од законите токму во оваа насока и покрај тоа што, согласно законите личност која наполнила 15 години, не претставува малолетник кој не наполнил 14 години и со тоа не може да биде жртва, на она што ние го нарекуваме педофилија. Очигледно е дека овие законски решенија не го дадоа потребниот ефект. За тоа сведочи и овој зголемениот број на сексуални напади врз малолетни лица кои не навршиле 14 години регистрирани периодов.

Сакаш да кажеш границата од 14 год. да се премести на 18год,сите кои се под 18 год. да се сметаат за малолетни во однос на слободна сексуалност.И да нема никакво право полнолетен да има однос со особа од 15,16,17 год....
Јас не се согласувам со тоа.
Originally posted by Македон Македон напиша:

Најдобро е овие казни да се "зачинат" со хемиска кастрација. Впрочем, кога ќе се погледне профилот на оние кои имаат секс со лица кои не наполниле 14 години, мислам дека хемиската кастрација и нема да е којзнае колкав проблем за нив, со оглед на тоа дека имаат шеесет и повеќе години, а на тие години, јасно ни е на сите што се случува со делови од човечкото тело.

Хемиска кастрација никако!
А што правиме ако некој педофил е млад .Ке кажеш за такви да нема кастрација?Но верувај злобниот човек никогаш не е наситен од злобата и ќе посака утре и младите педофили да се кастрираат.
Originally posted by Македон Македон напиша:

Институциите на системот потребно е да се координираат и еднаш за секогаш да направат систем кој драстично ќе ги казнува сторителите на ваквите грозни дела.
Казни да,но не драстични!
 ne mislev deka nekogash jas ke go kazam ova...choveche  ti seriozno si za posmatranje ....od nekoi sluzbiне..
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 23:21
Ако треба да бидам посматран нека бидам.Ако треба да бидам затворен,нека бидам.Нема да ме уплаши тоа.Ако треба да бидам јавно осуден како педофил,нека бидам.И тоа нема да ме уплаши.Но ако сметаш дека за оние кои ги почитуваат законите на државата се борам,знај дека немам потреба.Немам потреба ни за оние кои се борат против педофилите.
Но знај дека,ако за некој би се жртвувал,тоа би биле педофилите,убијците,беззакониците,криминалците,блудниците...
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 23:32
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Ако треба да бидам посматран нека бидам.Ако треба да бидам затворен,нека бидам.Нема да ме уплаши тоа.Ако треба да бидам јавно осуден како педофил,нека бидам.И тоа нема да ме уплаши.Но ако сметаш дека за оние кои ги почитуваат законите на државата се борам,знај дека немам потреба.Немам потреба ни за оние кои се борат против педофилите.
Но знај дека,ако за некој би се жртвувал,тоа би биле педофилите,убијците,беззакониците,криминалците,блудниците...
za shto da se zrtvuvaat ..prosvetli me te molamизненадување...i znam deka ne te plashi.....da te plashi nema da pishuvash vaka ...da ja znaesh granicata megu dobro i losho...nema da pishuvash vaka.....no ne vredi da  pishuvam....zoshto ti i onaka demonstrativno  go napushti forumov .....chinam pred edna nedela...... neliзбунетост....
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 23:37
замисленост gorane, gorane. Што и да ти речам повеќе од што имам речено нема да ме сфатиш, залудно е. Само ми иде ова да го направам вртење со очи
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 23:43
Да ја кажам која е границата на доброто и лошото?!?!
Да просветлам!?!?
Не немаше да се потрудам да просветлам,ама за атар на оние кои ги почитуваат законите на државата.
Да,педофилите заслужуваат смрт.Но Бог рекол моја е отплатата,јас ќе судам... Христос пак,проповедаше простување за такви....Ако се изразам верски сите сме педофили во срцата наши.Зошто сите ние со помислите сме имале блуд спрема малолетници....Сите треба да бидеме со смрт казнети!
Кој сака,државата да им суди на педофили со строги казни.Нема лошо во тоа.
Кој сака,државата да им прости,исто така нема лошо во тоа.
Зошто:
Со каков суд судиш со таков ќе ти се суди.Не суди за да не ти биде судено.Простувај за да ти се прости.
Така да,не реков дека Македон нешто лошо пишал,туку едноставно не се согласувам со казните кој тој ги предлага.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 23:47
Баш ти држи вода религискиов муабет, нема што! Едноставно нема секаде простор за религиските реплики, дали го знаеш ти тоа? Доста ми зборуваш како треба нив да не им судам кога ми напраиле пекол од животов. Ај сус таму! Религијата и реалноста не секогаш се поклапаат. У реду е да се дебатира врз основа на други работи и да се употреби религијата како што ја знам, оправдание за нешто, ама не можеш секаде. Ај сеа да земеме да се кољаме едни со други да му се сневиди. Не може откако ќе утепаш човек да му речеш извини. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 23:50
Јас сум за јавно бесење на плоштад. 
Ајде и со мене не се сложиајде
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 23:51
goran-twin напиша:
Зошто сите ние со помислите сме имале блуд спрема малолетнициболен.....
 
da ne ti se veruvaтага....
 

Изменето од gazela - 30.Мај.2012 во 23:57
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 23:55
Originally posted by gazela gazela напиша:

Зошто сите ние со помислите сме имале блуд спрема малолетнициболен.....
 
da ne ti se veruvaтага....

Ма пушти го не знае што зборува!!! 

Не знае он како е да бидеш измалтретиран така, не бил изгледа малтретиран со години па да му дојде дете да се плаши онака људски да го гушне не па да помисли да му направи нешто... Ај моево е друго, ама треба да си ненорнален да ти се појачува либидото на деца. Мислам ненормална работа, изгубен компас, не знам како друго да го наречам. Не знае што збори, ама не затоа што тоа треба некаде специјално да се прочита, секој човек што го има компасот у себе ќе си знае по автоматизам!
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.