IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Минато, сегашност, иднина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Минато, сегашност, иднина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2010 во 19:45
Retrovizorot e,volcice,nasata bolka...ne moze sekoj na brzata lenta od avtopatot.

Zelbite sostaveni kako lego kocki so nasite realni sposobnosti davaat genijalnost...art of living is just...a living in art
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2010 во 06:22
Минато, сегашност и иднина ne se nishto drugo osven perceptualni artefakti, kako shto e i iluzijata za individualnoto JAS, koe se ragja i umira. Koga kje se razbere deka JAS e Kreacijata, edno i edinstveno so seto onoa shto postoi, kompletno, neddelivo, seopfatno, vechno i beskrajno, togash fragmentiranjeto, koaliziranjeto i patenjeto ne se mozhni.
 
 
 
 
 
 
 


Изменето од Messenger - 11.Април.2010 во 06:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2010 во 17:04
Ne mi bese poentata Mesi da davame definicii za istite,tuku da probame da vidime od sebe...kolku vlijaat na nasite momentalni sostojbi.So toa i nacinot na nivno 'pomiruvanje so segasnosta"....


“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2010 во 01:17
Vlijaat onaka kako shto gi razbirame ili kako shto sme gi osoznale.

Zatoa rekov deka "Koga kje se razbere deka JAS e Kreacijata, edno i edinstveno so seto onoa shto postoi, kompletno, neddelivo, seopfatno, vechno i beskrajno, togash fragmentiranjeto, koaliziranjeto i patenjeto ne se mozhni."

Toa e onoa shto Isus veli "ljubi go blizhniot zvoj kako shto se ljubish sebe si". Ako ni e jasno deka nie sme edno Sebstvo so Kreacijata, a ne sme nekakvi individualni fragmenti, togash nema voopshto da ni bide teshko da gi sledime Isusovite i Budinite soveti.

Ednostavno nema da imame shansa da pravime neshto podrugo, da bideme neprijateli na samite sebe si.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2010 во 14:16
Ubav spoj pravis...да

Znaes,ima eden fenomen,koj kaj mnogu luge kako forma se pojavuva a toa e osoznavanje vo "predforma".Ili, ako miluvas,stoi vo glavata a ne vo dusata.Si ja cuvame tamu,znaeme deka e taka...a sepak,deluvame poinaku.

Zosto?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2010 во 15:05
Zatoa shto taka diktira egoto.

Egoto skoro sekogash ja "overajda" (ne mi teknuva makedonskiot zbor) svesta koga kje vidi deka vo sogleduvanjeto na svesta nema kjar za nego.

Zatoa tolku mnogu pati pravime edna rabota, iako dlaboko vo sebe chuvstvuvame deka toa "ne e vo red". Chuvstvoto e nashata svest, a racionaliziranjeto e nasheto ego.

I zatoa se veli deka prosvetluvanjeto doagja so pobeduvanje na egoto.






Изменето од Messenger - 12.Април.2010 во 17:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2010 во 17:49
Pravam spoj na nekolku tvoi viduvanja od poveke temi,ke me popravis ako zgresam,no sepak ubavo ja svati temata "zelba za bolka"...среќа


“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2011 во 17:17
Мене ми е се ова толку апстрактно. Минато, сегашност и иднина. Јас сум веројатно поделена на три дела и сум сегде и затоа се е толку еб*но конфузно.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 15:07
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Мене ми е се ова толку апстрактно. Минато, сегашност и иднина. Јас сум веројатно поделена на три дела и сум сегде и затоа се е толку еб*но конфузно.


Да требаше да живееме во/со минатото ,очите ќе ни беа на тилот....затоа гледај напред и живеј ја сегашноста,така конфузноста ќе ја снема.големо%20гушкање
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 15:24
Originally posted by renatax renatax напиша:


Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Мене ми е се ова толку апстрактно. Минато, сегашност и иднина. Јас сум веројатно поделена на три дела и сум сегде и затоа се е толку еб*но конфузно.
Да требаше да живееме во/со минатото ,очите ќе ни беа на тилот....затоа гледај напред и живеј ја сегашноста,така конфузноста ќе ја снема.големо%20гушкање


Не постои минато, веќе поминало, не постои иднина, уште не се случила, постои само СЕГА.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 15:43
Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by renatax renatax напиша:


Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Мене ми е се ова толку апстрактно. Минато, сегашност и иднина. Јас сум веројатно поделена на три дела и сум сегде и затоа се е толку еб*но конфузно.
Да требаше да живееме во/со минатото ,очите ќе ни беа на тилот....затоа гледај напред и живеј ја сегашноста,така конфузноста ќе ја снема.големо%20гушкање


Не постои минато, веќе поминало, не постои иднина, уште не се случила, постои само СЕГА.


Се надевам на исто мислевме со болдираното.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 19:45
И јас мислам така.. ама не доживувам... за жал. Сеуште со лопатата чепкам во минатото и страв ми претставува иднината... мада тензијата како поминвуа времето опаѓа и неретко знам да се препуштам на сега и овде. Барем за разлика од порано
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 19:48
ova ovde=nekoj go isklucil bojlerot i nemozam da se istusiram
ona idno=treba da cekam da se napolni

e aj seaголема%20насмевка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 19:50
Епа сега ќе си почекаш дури да се наполни вода во бољерот после ама наместо да се замараш како некој прееска го исклучил бољерот, можеш сега и овде да филозофираш не тупејќи си кога воопшто ќе се избањаш... и ондак то
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.