IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христијанство во пракса - слики и цитати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христијанство во пракса - слики и цитати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Христијанство во пракса - слики и цитати
    Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:02
16 Tko vjeruje i pokrsti se, spasit će se; a tko ne vjeruje, osudit će se.

Ова е од МАРКО 16, се прашувам КАКО ЌЕ БИДЕ ОСУДЕН? Дали според Законите на Стариот Завет кој не го прифаќате во вакви случаеви ИЛИ ..?
Сепак. Исус Дошол ДА ГИ ПРОМЕНИ ЗАКОНИТЕ! Не верувам!!!
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:13
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:13
Ти разликуваш христијанство и јудеизам?

Kamenuj ga na smrt, jer pokuša da te odvrati od Gospoda, Boga tvojega, te izvede iz zemlje egipatske, iz kuće sužanjstva.

Deuteronomy 13:6-10

Јас никогаш не сум ни била во Египет.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:20
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Ти разликуваш христијанство и јудеизам?

Kamenuj ga na smrt, jer pokuša da te odvrati od Gospoda, Boga tvojega, te izvede iz zemlje egipatske, iz kuće sužanjstva.

Deuteronomy 13:6-10

Јас никогаш не сум ни била во Египет.Разликувам! А ти ќе ми кажеш која книга е оваа?

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:22
deshad,

1. Praviloto na ovoj forum veli deka treba da se koristi makedonski jazik. Prevedi gi tekstovite shto si gi objavil na drugi jazici dokolku sakash da stojat objaveni.

2. Pravi razlika megju Biblijskite citati od Stariot Zavet i Noviot Zavet, evreite, hristijanite i ateistite koi zhiveat vo sekularnite zemji koi ti gi smetash za "hristijanski", kako i vojnite vodeni od religijski, ekonomski, politichki ili strategijski prichini.

Poednostavno kazhano, ne stavaj s' e vo ista vrekja oti kje napravish turli-tava.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:24
Леле одма тема за христијанство покуси да не останете.
 
Дечки пишете бе пост разумен не да си префрлате кој кого убил.
 
Дешад разликуваш ти војна и етничко чистење од каменување во мирнодропски период?
 
Никој не негира етнички чистења во Босна,но да каменуваш жена во мир е нешто сосема друго.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

deshad,

1. Praviloto na ovoj forum veli deka treba da se koristi makedonski jazik. Prevedi gi tekstovite shto si gi objavil na drugi jazici dokolku sakash da stojat objaveni.

2. Pravi razlika megju Biblijskite citati od Stariot Zavet i Noviot Zavet, evreite, hristijanite i ateistite koi zhiveat vo sekularnite zemji koi ti gi smetash za "hristijanski", kako i vojnite vodeni od religijski, ekonomski, politichki ili strategijski prichini.

Poednostavno kazhano, ne stavaj s' e vo ista vrekja oti kje napravish turli-tava.


А јас пак мислам дека правилата на форумот важат ЗА СИТЕ ПОДЕДНАКВО!

-Ќе ги преведам цитатите, ама тоа да го направи и авторот на другата тема, Аладин.

Нема потреба да правам разлика од нешто што е вметнато помеѓу двете Библиски корици. Ако некој има два аршини во толкувањето на својата книга тоа е негов проблем, не мој. Јас се што цитирав, цитирав од Христијанската Библија.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:29
Originally posted by fiks fiks напиша:

Леле одма тема за христијанство покуси да не останете.
 

Дечки пишете бе пост разумен не да си префрлате кој кого убил.

 

Дешад разликуваш ти војна и етничко чистење од каменување во мирнодропски период?

 

Никој не негира етнички чистења во Босна,но да каменуваш жена во мир е нешто сосема друго.


Ајдеееееееееее, најмалку очекував од тебе како правник ваква реплика.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:32
Па прашање ти поставив најнормално,дали разлика правиш?
 
 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:35
Originally posted by fiks fiks напиша:

Па прашање ти поставив најнормално,дали разлика правиш?
 

 Прашај на соодветна тема, ќе добиеш одговор... И патем да те прашам: кај беше досега со интервенциите? Или ти годеше отворената тема на Аладин, мислејќи дека нема да следува пандан на неа ?

Ах море админе,админе.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:39
Ни оваа ни таа тема ми годи.
Фотки од масакри и мачење жени закопани во дупки ич не ми годат.
Ни сум постирал ни пак ќе постирам такво нешто за разлика од тебе и други членови.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 17:04
Originally posted by deshad deshad напиша:

На форумов гледаме теми отварани од христијаните што говорат колку убаво било во христијанството, се се толерирало, не се повикувало на убиство, се имало толеранција кон другите релиии, се постираат слики незнам од каде и од кого извадени .. се само за да им се замачкаат очите на луѓето дека исламот е религија која повикува на насилство и во која се нема толеранција.
Оставив ГЛУПОСТА да кулминира, да се искажат, да се порадуваат дека божем така е вистина .. НО сега ќе може да прочитате колку тие ЛАЖАТ и како е СПОРЕД БИБЛИЈАТА која Очигледно ПОВИКУВА НА УБИВАЊЕ на СЕ што нее христијанско
Со ова имам објаснување од каде Хитлер си земал за право да Убива што нее христијанско, со ова се дава до занење од каде се инспирирале Крстоносците кои направиле ршум низ светот и кои викате дека се СТРАМ за Христијанството и дека ете .. тоа христијанство не повикувало на убивање па дури дури сега гледам дека и жените се убивани како претекст дека биле вештерки и тоа по Библиска Команда, Божја, ваша.

27 Ako ima muž ili žena, u kojima je duh zaklinjanja mrtvaca ili duh gatarski, imaju se smrću kazniti; imaju se kamenovati. Neka njihova krv bude na njima."   Laviticus

18 Ne dopuštaj da vračarica živi!   Izlazak
Добро дечки, ај да видиме дали се страм само Крстоносците, Хитлер, или СТРАМ Е ЦЕЛА БИБЛИЈА.Библијата вели вака:


Убиј ги тие што несе ХРистијани или Евреи


20 Tko žrtvuje bogovima, osim jedino Gospodu, ima biti potpuno uništen. Exodus 22:20

6 Ako brat tvoj, sin matere tvoje, ili sir tvoj ili kći tvoja ili žena tvoja mila ili prijatelj tvoj, kojega ljubiš kao samoga sebe, hoće da te zamami tajno: Hajde da služimo tuđim bogovima, koji su tebi i ocima tvojim nepoznati,

7 Bogovima naroda oko vas, u blizini tvojoj ili daleko od tebe, od jednoga kraja zemlje do drugoga,

8 Ne pristaj s njim! Ne slušaj ga! Neka ga ne žali oko tvoje, i ne štedi ga! Ne taji krivnje njegove,

9 Nego ga ubij! Tvoja ruka neka se prva digne na njega, da ga ubiješ, pa onda ruka svega naroda.

10 Kamenuj ga na smrt, jer pokuša da te odvrati od Gospoda, Boga tvojega, koji te izvede iz zemlje egipatske, iz kuće sužanjstva.

Deuteronomy 13:6-10


Дали ние спаѓаме во оваа група? Ова ли ве советува Библијата да ни го направите нас? Вака ли ве учи БИблијата на толеранција, љубов?12 Ako u kojem od gradova svojih, što ti ga Gospod, Bog tvoj, dade za prebivalište, čuje gdje govore:

13 Ljudi nevaljali iz tvoje sredine izađoše i zavedoše stanovnike svojega grada na otpad, govoreći: "Hajde da služimo tuđim bogovima, kojih ne poznajete,

15 Onda pobij oštricom mača stanovnike toga grada! Izvrši na njemu i na svemu, što je u njemu, također na stoci, prokletstvo oštricom mača!

16 Sav plijen iz njega snesi nasred trga i spali grad i sav plijen iz njega kao žrtvu paljenicu Gospodu, Bogu svojemu! Neka ostane zauvijek gomila ruševina i neka se više nikada ne sazida!


Deuteronomy 13:12-16
5 Onda izvedi toga čovjeka ili tu ženu, koji učiniše takvo zlo, pred vrata, čovjeka ili ženu, i kamenuj ih na smrti!

7 Svjedoci neka najprije dignu ruku, da ga ubiju, a onda ostali narod! Tako istrijebi zlo iz svoje sredine!12 Ako li bi se tko odupro i ne bi poslušao svećenika, koji ondje obavlja službu Gospoda, Boga tvojega, ili suca, taj čovjek neka pogine! Tako istrijebi zlo iz Izraela!


Deuteronomy 17:12-13

И после вие ќе ми кажете за толеранција, ќе ми зборувате за убиства или незнам какви други работи ... а вие сте НАЈДОБРИ ВО ТОА и најдборо Сте Научени од Библијата на вакви работи!
Prijatele Deshad, kako sto mozes i samiot da zabelezis, site citati sto gi navede se od Stariot Zavet koj mu e daden na Izrael. Tocno e deka se naogja vo Biblijata, no toa se del od otprilika vo 600-te zapovedi dadeni na Izrael i zatoa ne treba rabotite da se vadat od kontekst.

Kako sto znaes, vo Desette Zapovedi e zabraneto ubivanjeto.

Vo toa vreme okolu Izrael koga se dadeni zakonite imalo mnogu narodi sto obozavale lazni bogovi i zrtvuvale deca, pravele orgii, obozavale idoli itn.,i zatoa BOG im zabranuva na Izraelcite da ne se mesaat i ucestvuvaat vo praktikite i religiite na drugite narodi, za da go zacuvaat cistoto obozavanje, se dodeka ne dojde Mesijata, t.e. Hristos.

Vo Noviot Zavet nikogas nema da najdes takvi citati.

Dokolku se sledi ucenjeto na Hristos, cela planeta ke ziveeme kako brakja i sestri i nasekade ke bide mir.

No, za zal, vo minatoto i Hristijanite ne go sledele ucenjeto na Hristos i zatoa imalo krstonosni vojni, inkvizicii, i drugi losi raboti.

Na takvite ISUS ke im kaze:'Nikogas ne sum ve poznaval, vie ne ste moi!' ( vidi vo Biblijata Matej 7:22,23)
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 18:48
Не е виновен Дешад, убаво си посочува дека сето тоа е сместено помеѓу кориците на една иста книга.

Проблемот е што многумина од христијаните беспоговорно веруваат дека сите доедна книга со сите стихови се инспирирани или дури директно диктирани од Бога.
Јас тој проблем го немам бидејќи знам од Христовите откровенија за денешно време дека Библијата освен што била менувана, содржи и делови кои во старт биле пишувани како да се наводно од Бога објавени, иако не биле, туку биле продукт на желбите и сфаќањата на тогашните автори.

Инаку Дешад, се оградувам од злосторствата на тнр. христијани извршени врз припадниците на другите вери порано и денес. Тоа всушност не е христијанство во пракса, туку квази-христијанство или уште подобро сатанизам во пракса обвиткан во христијанско руво. Христијанство во пракса би било она што Исус го правел и подучувал, а тоа беше мир меѓу народите, несебична служба и љубов кон ближните и природата.

Изменето од Majkl - 28.Февруари.2010 во 18:49
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 22:43
Респект Мајкл!

Јас сум потполно свесен за тој сатанизам кој подеднакво се прокламира во името на религиите од одредени болни умови. Па така во тој кош ги ставам и одредени исламски апологети кои сакаат да ја извртат вистинската слика на исламот. Ако се оди според вистинската шема на верите, не верувам дека би можело да тече нешто друго освен мед и млеко помеѓу луѓето. Верувај, најмалку крв.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.