IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - (Дали) Македонија мора да се дели ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

(Дали) Македонија мора да се дели ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: (Дали) Македонија мора да се дели ?
    Испратена: 17.Февруари.2010 во 14:25
http://www.spic.com.mk/kat/sport/makedonija-mora-da-se-deli.html

Македонија мора да се дели
Ќе проговорам за бугарскиот пасош кога ќе се кандидирам за висока политичка функција, изјави завчера поранешниот премиер Љубчо Ѓеоргиевски во емисијата Х/О
21:30 | 16.02.2010 | Автор: Влатко Стојановски
Преку кич национализмот ги загубивме пријателите кои требаше да лобираат за нас во процесот на евроинтеграциите, изјави поранешниот премиер Љубчо Ѓеоргиевски во емисијата Х/О на Канал 5. Според него, Македонија го загуби статусот на жртва по НАТО самитот во Бук*решт, како резултат на агресивната антиквизација.
- Ова што се случува, сите тие поделби по разни основи претставуваат една идеолошка хипноза за народот - оцени
Ѓеоргиевски, според кого наш основен постулат е словенството.
Имено, анализирајќи ги актуелните политички состојби во земјава, тој додаде дека владата води катастрофална политика. Наместо тоа, како што објаснува Ѓеоргиевски, оној што се занимава со оваа работа треба да биде подготвен да даде политичка жртва. Водејќи се од таа претпоставка, според него, гарнитурата на власт треба да направи напори да го реши проблемот со името до јуни, бидејќи во спротивно ќе треба да чекаме уште цели пет години, заедно со Србија и Црна Гора.
- Наша црвена линија е јазикот и идентитетот, кои мора да бидат македонски. Додека за името на државата може да се прифати географската одредница северна, а промената на Уставот и пасошите се технички прашања - посочи Ѓеоргиевски.
Меѓу другото, тој уште еднаш го повтори својот став дека најдобро за Македонија би било да се подели по етничка основа. Но, овојпат тоа не можат да го иницираат Македонците, туку, како што смета Ѓеоргиевски, само Албанците.
- Свесен сум дека народот ме мрази, но сега моето дејствување е насочено кон политичките елити, затоа што елитите ги движат настаните - истакна поранешниот лидер на десницата и наформален лидер на ВМРО-Народна.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 14:28
Ова е добропознатиот став на Љубчо Георгиевски и неговите приврзаници.
Демократија е, и секој може да го изнесе својот став, своето гледиште за состојбите.

Често дискутираме за можен соживот помеѓу Македонците и Албанците, мислењата се поделени. Што мислите за овој став на Љубчо Г.(Меѓу другото, тој уште еднаш го повтори својот став дека најдобро за Македонија би било да се подели по етничка основа.)
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 14:50
NE mora da se deli a i nema sansa za toa
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 15:21
I jas mislam deka podelba bi dovela samo do pogolemo krvoprolevanje - na kraj vojnite se vodat za teritorii,ako ispadne takov moment vo Makedonija ke bide haos i anarhijaне
Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 15:26
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

I jas mislam deka podelba bi dovela samo do pogolemo krvoprolevanje - na kraj vojnite se vodat za teritorii,ako ispadne takov moment vo Makedonija ke bide haos i anarhijaне
Nema potreba ni da se pripojuvaame kon drugi drzavi ni nisto, i ako se saka takvo nesto toa ke bide mnogu tesko site nasi sosedi ke trcat po parceto meso...
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 18:47
Ај преку глава ми е од такви глупости.
И во контекс на ова еден црн хумор
Кога се делело земја, одлучиле на секој да му дадат колку сам ќе си одбере, постави своја меѓа. Некој Тетооц трчал, трчал, трчал и на крај треснал пупунец.
Му доделиле само 2 метра на гробишта. А сам можел да си земе доволно за живот.
Така и со ова плашењето со поделби. Се знае каде  завршуваат оние кои никогаш не се задоволни со грабнатото.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 19:57

Од “Шпиц“ и Велија Рамковски човек не може да очекува некоја добра и позитивна статија./...не - се гледа кој медиуми кај нас подржуваат и наметнуваат такви идеи - демек го “исцрнија“ ЉуБчо - “бугарот“....

Глупости - и народот повторно верува без да размисли подлабоко...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 20:09
nekoj edvam cekat a ko so trgnalo sos bradonjive i ce docekat
Кон врв
Trojaner Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Trojaner Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 20:18
(Македонија мора да се дели)
Ima pravo Lupco Georgievski vistina e toa sto go kazuva,
zatoa sto kako cela politika stoe vo makedonija znaat i znaele, kako cel svet sto znae,
deka vo prasanje e i za da se odluci za ova zemja Faktor e albanskiot narod,

albanskiot narod moze da ja deli DA ili NE albanskiot narod resava za toa,

vo prasanje e tapijata klucot jas vo moi predhodni komenti mislam deka kazav klucot e kaj albancite,

ako politikata prodolzi vaka so spomenici i se protiv albancite mozno e da celiot albanski narod, resi za toa i ako resi za da se deli i ke se deli,

Sozivot pomegu albanci i makedonci da moze moze zatoa sto nekoj nema da saka da svati mozebi, no mislam deka treba da svati,

mozeme mozeme da ziveme zaedno no treba eden drug da postuva da znae da pocituva i da postuva,

mnogu podobro e koga ti ke znaes za mene za mojata historija i jas ke znam za tebe i za tvojata historija,

Mnogu e interesno ako ti znaes da me postuvas zosto jas da ne te postuvam,

Sto mi fali mene ako jas go znam tvojot jazik a ti mojot,

Mozeme zaedno volja treba za toa postuvanje treba za toa pocituvanje eden so drug pocituvanjeto e naj golemoto bogatstvo,

Jas veruvam deka umnite glavi politicarite znaat sto praat i morat toa sto e potrebno da go naprat,

Idninata e za umni glavi,

Lupco georgievski e umen ne malku nego mnogu i znae mnogu no ima i hrabrost da ja kaze vistinata,

Ako nesto sum sgresil toa e vase mislenje, no mislam deka za inaet ne pisuvam.

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 20:20
Албанците подржани од бандата комунистичка - БЦ и К.Глогорче мислат дека се некој фактор....Проблем е што постојат лица како БЦ и компанија - ако нема такви - нема никаков “фактор“ ... се знае тука кој одлучува! 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 20:22
па ништо чудно.додека не замајуваат со проекти како Скопје 2014,со тоа како пушачите се најголемото зло во Македонија и слични  глупости, можеби позади параванот некој веќе ни ја скроил капата...
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 20:41
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

па ништо чудно.додека не замајуваат со проекти како Скопје 2014,со тоа како пушачите се најголемото зло во Македонија и слични  глупости, можеби позади параванот некој веќе ни ја скроил капата...



Колку излитено звучи „пушачите најголемо зло на Македонија„...
Никој не не замајува со тоа , сами се замајуваме , односно опозицијата прави циркус и депресија од секој закон...
Инаку почитувана Анџелина ваков закон има скоро во сите напредни земји во светот а ние НЕЛИ во тој правец се стремиме...
И искрено не познавам држава која се поделила додека го воведувале законот за пушење...
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 21:02
па  тоа е актуелно во последно време,затоа и го наведов законот за пушењето....
знам дека ваков закон постои во многу држави,сум излегла од Македонија и јас,него не ми беше тоа муабетот...не ми ја пренасочувај мислата.
некако,со досегашната работа на СИТЕ влади,без исклучок,секогаш се кревала прашина околу помалку важните работи додека зад кулиси се готвело нешто многу поголемо и пострашно...ете тоа сакав да кажам почитуван Култузин
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Александров Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александров Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 21:07
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

I jas mislam deka podelba bi dovela samo do pogolemo krvoprolevanje - na kraj vojnite se vodat za teritorii,ako ispadne takov moment vo Makedonija ke bide haos i anarhijaне
Nema potreba ni da se pripojuvaame kon drugi drzavi ni nisto, i ako se saka takvo nesto toa ke bide mnogu tesko site nasi sosedi ke trcat po parceto meso...


никој нема да трча

србија е надвор од игра исто како и грција


овој став на Љубчо е издржлив и сепак мисли за доброто на Македонија како држава


ако се тргнат албанците Македонија економски и политички ќе постане Швајцарија

Изменето од Александров - 17.Февруари.2010 во 21:08
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.